Партнерот ми е од село, што да правам?

Каде живеете?

  • Град

    Гласови: 322 78,5%
  • Село

    Гласови: 88 21,5%

  • Вкупно гласачи
    410
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Golem patlak ako e od selo.. Zena mi e od selo Dračevo pa najdobra moma E so moralni vrednosti i kultura, prisebnost i domakinka par ekselans.. pa mnogu si ja sakam i postuvam, mi e gajle sto e od selo..
Бегај бе таму, Драчево е поголемо од повеќето градови во Мк :D
Инаку Драчевци се супер луѓе!
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Најселски АКЦЕНТ/НАГЛАСOК во нашава земја има во Кичево, Велмеј, Македонски Брод и Демир Хисар...
Како ги тегнат тие зборовите дури да ти кажат еден збор цела минута ќе помине...
Само да знам од кај го ископа Велмеј :icon_mrgr:
Велмешки акцент со примеси на ботунски,белчишки и лешански акцент :pos:

Он: Ако ми е погодено и од Марс нека е :love:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Не е битно од каде е партнерката/партнерот. Битно е да биде воспитана, паметна, убава после во текот на врската па и во бракот некој од недостатоците, лошите работи се калемат. Има луѓе што додека биле во врска биле со лоши карактерни особини но како поминуваат годините се повеќе се подобруваат.

Како што нема лошо во тоа да имаш врска/брак со некој/а од село така нема лошо и во тоа да живееш на село. Мое мислење денес можеби и подобро е да се живее во село. Далеку од гратски метеж, поздрав живот, помалку нервози, повеќе физичка работа која ве одржува во животот.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.767
Golem patlak ako e od selo.. Zena mi e od selo Dračevo pa najdobra moma E so moralni vrednosti i kultura, prisebnost i domakinka par ekselans.. pa mnogu si ja sakam i postuvam, mi e gajle sto e od selo..
Си имал среќа ти се погодила(y)

Таму има доста и ШКАРТ роба:D
 
A

Aexil Kong

Гостин
Да не се лажеме, денешните генерации гледаат апсолутно све па и за ситници ќе се фатат понекогаш.

Може на форум или било кое друго место или на интернетов да пишувате што посакувате да биде ама знаеме ние што сме од село што сме истрпеле на своја кожа. Да не зборувам за тоа дека не те фермат на инста/фб ако не си активен да ставаш слики или да те немаат нејзините другарки фоловнато, тогаш џабе ти е све. Перфектен прФ впечаток да оставиш и не знам какви критериуми за маж да исполнуваш добиваш корпа, значи зборам и за просечни девојки од град кој се замишљаат дека се ким кардашиан.

Само од мое место кај што сум има преку 200 неоженети ергени (некои се веќе и 40+ во години)
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.259
,,,sega so koronava bidna moderno da imash neshto na ,i nekoja of selo
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Да не се лажеме, денешните генерации гледаат апсолутно све па и за ситници ќе се фатат понекогаш.

Може на форум или било кое друго место или на интернетов да пишувате што посакувате да биде ама знаеме ние што сме од село што сме истрпеле на своја кожа. Да не зборувам за тоа дека не те фермат на инста/фб ако не си активен да ставаш слики или да те немаат нејзините другарки фоловнато, тогаш џабе ти е све. Перфектен прФ впечаток да оставиш и не знам какви критериуми за маж да исполнуваш добиваш корпа, значи зборам и за просечни девојки од град кој се замишљаат дека се ким кардашиан.

Само од мое место кај што сум има преку 200 неоженети ергени (некои се веќе и 40+ во години)
Од кај си друже ?
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.136
Поени од реакции
28.889
Ќе одиш на чист воздух ќе си направиш скара :cool:
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Бегај бе таму, Драчево е поголемо од повеќето градови во Мк :D
Инаку Драчевци се супер луѓе!
Не знам дали си знаел али административно Драчево е поделено на село и населба.. Селото има околу 9.000 жители со што е најголемо село во Македонија (Арачиново е второ со околу 7.000) додека населбата околу 15.000 жители има.. Женатата ми е од селото каде што уствари во селото се староседелците, каде има куќи стари од турско време градени со камења.. Кога ја рушеле нејзините старата куќа нашле тапија од 1800 и некоја година напишана на старотурски/османлиски (нешто како арапски се буквите, не како сега што им е азбуката како латиница) и отишле кај некој оџа у Сарај да им преведе, и овој им рекол баш тапија е ова (документ) со кој се докажува сопствеништвото на куќата.. Иако небитно беше ова, сакав да кажам дека селскиве моми се достоинствени, со морал и домашно воспитување, не се ко градскиве моми неморални и блудни...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не знам дали си знаел али административно Драчево е поделено на село и населба.. Селото има околу 9.000 жители со што е најголемо село во Македонија (Арачиново е второ со околу 7.000) додека населбата околу 15.000 жители има.. Женатата ми е од селото каде што уствари во селото се староседелците, каде има куќи стари од турско време градени со камења.. Кога ја рушеле нејзините старата куќа нашле тапија од 1800 и некоја година напишана на старотурски/османлиски (нешто како арапски се буквите, не како сега што им е азбуката како латиница) и отишле кај некој оџа у Сарај да им преведе, и овој им рекол баш тапија е ова (документ) со кој се докажува сопствеништвото на куќата.. Иако небитно беше ова, сакав да кажам дека селскиве моми се достоинствени, со морал и домашно воспитување, не се ко градскиве моми неморални и блудни...
Јас сум посаглам запознат со Драчево, покрај тоа што сум и јас драчевски зет имав и професионална конекција со населението од тој дел. Уствари Драчево е жив пример како функционира село и ванаби населба или град. За селото и староседелците немам толку пофални зборови, колку што заслужуваат. Жива спротивност е населбата. Таму покрај тоа што 90% имаат муфте добиено бараки и дворови, нонстоп се во спорови и докажување дека комшијата зел повеќе, иако е гага и неговото :facepalm: За разлика од жителите од селото, со кои можеш да направиш муабет, впрочем имаат и јака смисла за хумор, овие од населба се цело време облачни и бараат влакно во јајцето, за се нешто.
Одамна сум во Скопје, преку 40 години, верувај сите места функционираат така. И сите оние шмизли што изиграваат недопирливи и крем, уствари се трета генерација на дојденци, кои добиле стан од работа и се кладам дека опинците на дедо и сеуште стојат закачени во подрум, до бурето за зелка! Важно таа е родена во град:cenzura:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Природна селекција... на секого/ секоја што и смета местото на живеење, а не карактерни особини и понашање веднаш треба да му/и се стави крст, тој/таа што гледа место на живеење, гледа и финансиска ситуација, општествена положба, а најмалку гледа понашање и карактерни особини... па потоа кога се судри со некој сноб или некоја мамина принцеза удираат со глава во зид, па се јавља семејно насиље, па разводи и останати чуда и стресови кои пропратно одат со тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom