Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.654
Поени од реакции
7.550
Ти мешаш и си фантазираш. Од институција која е градежен објект, очекуваш нешто... Институцијата не е ништо друго освен група во која 80% се неписмени, мрзливи, алчни, нечесни, неморални, криминалци, сакаш да им дадеш уште поголема моќ
Институција не е градбата туку се луѓето во нејзе. И ако константно ги омаловажуваш, немаш никакво почитување кон нив итн. тогаш тоа и ќе го добиеш. Како ти тука на пример.

Не можеш да очекуваш доблесни луѓе дека ќе пројават желба да станат полицајци, професори, судии кога на децата од мала возраст им се става во главата дека тоа се криминалци, неписмени, неуспешни, неморални итн... . Кое дете ќе сака да биде дел од такви организации? и така на крај го добиваш баш тоа за што си ги обвинувал на крај сите тие позиции се пополнети од катастрофален кадар, зошто на добриот кадар му е испод чест да работи таму.

Денес некој кога ќе рече дека сака да биде учител\професор му се смеат сите посебно ако е машко во основно/средно. А потоа сите се чудат зошто образованието пропаѓа. Е ај размислете се.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Добро е да се слушне муабетов за монархија вака у пост-режим ерата. Очито тоа беше целта со Груевски да се напраи ко по Путин принцип у Русија, па сеа непребол им е што не успеа. Ипак Шарените спречиле нешто по се (y)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.145
Поени од реакции
25.573
Добро е да се слушне муабетов за монархија вака у пост-режим ерата. Очито тоа беше целта со Груевски да се напраи ко по Путин принцип у Русија, па сеа непребол им е што не успеа. Ипак Шарените спречиле нешто по се (y)
Заев спречи, ако сакаш да си прецизен.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.255
Институција не е градбата туку се луѓето во нејзе. И ако константно ги омаловажуваш, немаш никакво почитување кон нив итн. тогаш тоа и ќе го добиеш. Како ти тука на пример.
Моите од 90та приватно се, јас по нив, така да не ми кажувај басни да сум ги почитувал вработените во системот, кога ем даноци плаќам, ем ме ебат, ем ми кочат работењете, ем рекет ми мавале.
Затоа тоа почит ти терај си и офкај и наредни децении.

Тие треба мене да ме почитуваат, НЕ јас нив. Јас создавам и за нив, тие НИШТО не создаваат.
Утопистите и фантазери слободно, ама после 2022 ќе ве видам дали ќе ги почитувате вработените во системот, кога ќе ни опнат поголеми даноци, кога родителите ќе немаат пензија за која рмбале ко луди, а и ќе добивате пендрак по грбот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.561
Поени од реакции
26.073
Ама ја не зборам за демократија од време на француската револуција, или комунизам. Зборам за моменталниот систем.
Ок горе доле се сложувам со мислењето, ама сметам дека периодот од 1960-1980 се покажал најдобар и најпросперитетен,.

А иначе ако збориме општо за демократија, мораме сите аспекти на злоупотреба да ги видиме.
Автоматски споено мислење:

Сеа пазарски муабети олигархијата вака сакала така сакала. Во монархија ти го немаш тој механизам да смениш власт, таму ти си живина, субјект на монархот.
Не одговара он пред никој, не е должен да ти полага сметка како се трошат парите, дали се исполнува програма и ветувања.

по кое мерило тоа ти е подобар систем.
Еве 2015 имавме механизам да смениме власт, дали тоа чувство дека нешто се сменило ти носи спокој сега или ти донесе некој бенефит ?
Автоматски споено мислење:

Добро е да се слушне муабетов за монархија вака у пост-режим ерата. Очито тоа беше целта со Груевски да се напраи ко по Путин принцип у Русија, па сеа непребол им е што не успеа. Ипак Шарените спречиле нешто по се (y)
Грујо монархија, сериозен ?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.198
Поени од реакции
35.747
Еве 2015 имавме механизам да смениме власт, дали тоа чувство дека нешто се сменило ти носи спокој сега или ти донесе некој бенефит ?
што е битно дали мене ми донело некој бенефит или не? Битно е дека механизмот функционира. На некој може му се свиѓа резултатотна некој не.

Ти ако судиш таков механизам врз основа на тоа дека не ти се допаѓа резултатот, си ја промашил поентата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.561
Поени од реакции
26.073
што е битно дали мене ми донело некој бенефит или не? Битно е дека механизмот функционира. На некој може му се свиѓа резултатотна некој не.

Ти ако судиш таков механизам врз основа на тоа дека не ти се допаѓа резултатот, си ја промашил поентата.
Не ја имам јас промашено поентата, туку ти одбиваш да ја видиш..Нема разлика од Заев до Грујо, освен за тебе... Обмана е дека нешто се сменило... Се сменија само некои фирми кои бркаа тендери... па и тие е прашање колку се смениле..
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Не сум ја промашил јас поентата, туку ти одбиваш да ја видиш..Нема разлика од Заев до Грујо, освен за тебе... Обмана е дека нешто се сменило... Се сменија само некои фирми кои бркаа тендери... па и тие е прашање колку се смениле..
Добро бе, можно е после глупоста што ја истресе сеуште да продаваш памет? Ни срам ни перде.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
555
Поени од реакции
1.281
Сте запнале околу дискусија за монархија вс демократија, каква врска има сето тоа со Македонија, која е номинално некаква си демократија а всушност вазално олигархо-клептократско деспотство во последните 30 години...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.561
Поени од реакции
26.073
Сте запнале околу дискусија за монархија вс демократија, каква врска има сето тоа со Македонија, која е номинално некаква си демократија а всушност вазално олигархо-клептократско деспотство во последните 30 години...
Не е бе така, прашај го @Ne_sum_ja ќе ти каже, било така ама пошто имавме механизам го сменивме 2017 :)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.681
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
ДИК снимиле песна и им исплатиле хонорарче на некои бедници од пејачи. Дебилизам.

Зошто не ставиле и некој да испее на влашки :D

Ова е комедија од држава веќе, еј мора на сите малцинства да им се стават делови од песната на нивниот јазик и после на некој му е смешно кога ќе се спомне кантонизација и федерализација, од ден на ден државава наликува на Босна.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Зошто не ставиле и некој да испее на влашки :D

Ова е комедија од држава веќе, еј мора на сите малцинства да им се стават делови од песната на нивниот јазик и после на некој му е смешно кога ќе се спомне кантонизација и федерализација, од ден на ден државава наликува на Босна.
Во Босна барем вицеви можеш да кажуваш за другите националности без некој да ти дроби на статус на ФБ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom