Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
И Обиџуко да беше на власт по културен е отколку Сељачана Заеф.
Е от такви копилиња како тој гргулот во видеото не бива држава од нас

Сварно не е разбирливо зашо некој шо не е партиски вработен да гласа за СДС за ВМРО, оти не гласат за некоја трета партија, еве Левица, волот од Интегра, да видиме шо џубриња се и тие, у курац више со СДСМРО

Груевски барем никоаш не го промени името и си избега како пиче, а Заеф е шќиптар, и ќе биде запамтен по промената на името...
Зашо е дволично копиле, едно ветува друго прави, нека ќути барем да не му се смеат, а народов прост (не администрацијата и партиски вработените) за кок кур гласа за нив................
Спасовски е далеку интелектуално над Заев, не се за споредба. И Груевски е. Глупостите што Заев ги прави, комедиите... е срам за граѓаните и државата кои ги претставува.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Левица, ново и различно... Ако тоа препознаваат младиве во левица, тогаш би ги вратил во прво одделение...
Не левица, тули апасиев. Луѓето тука не следат идологија, а ни политичарите богами.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Не левица, тули апасиев. Луѓето тука не следат идологија, а ни политичарите богами.
Јас не еднаш сум рекол дека словенските народи неможат да практицираат демократија, туку монархија...
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.118
Поени од реакции
35.026
Го гледаа дуелот со Стојанче(вклучувајќи ме и мене) зашто имаа начекано неколку исечоци каде што овој му вика "eве ние ќе ве газиме", а Столе бараше камшикар од ЕУ исто како и неговиот сопственик Заев. Дуелот беше повеќе смешен него ли дека кажаа нешто корисно и двајцата, особено екс-тигарот, сега маче мало во кабинетот на Зоќи. СЕИР пукаа бе дечко, не дека го поддржуваат овој нечешланиот ванаби Че Гевара.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
Мислиш дека ќе им ќути?:icon_lol: Тогаш ќе ги види народов и останатите деца. Можам да ги замислам во Парламент. Со шорц, маички, аргументи, говори, реплики и плескање на вистината во лице на копуциве! Без стереотипи и комплекси на висока вредност!
Дај Боже да биде така. Тоа и фали у тоа дувло на копуци. Лом да ги праи, под да брише со нив, јавно. Да им вади корупции, зделки, непотизам, да објавува, предлага инфо за кривични дела за сите тие говеда таму.
Ќе има повеќе алатки на моќ како да ги истражува и прикажува со симнати гаќи политичките олигарси. Се надевам пак ќе кажам, да влезе прво таму и тоа да го искористи до макс.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Јас не еднаш сум рекол дека словенските народи неможат да практицираат демократија, туку монархија...
А замисли да ни е Заев монархот:D
Смешно ми е како сите неутрални го критикуваат Апасиев и левица , иако другите кандидати се полоши по сите параметри, и пак собираат милион гласови севкупно.
Баравте трета опција, еве ви. Само што изборите ќе докажат дека народот реално не сака трета опција. Мнозинството се задоволни од вмро или сдсм.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
СДСМ и ВМРО се такви какви што се поради гласачите. Проблемот е во тоа што луѓето никогаш не гласаат за програма, туку клиентелистички за вработување на државна цицка или некој друг личен интерес, затоа е и таков курсот на партиите. Дури и критиките спрема партиите се во тој контекст. Критиките на луѓето спрема партиите се: "Гласав за СДСМ/ВМРО, а не ми вработија никој од фамилијата". Јас немам слушнато некој да поддржува или критикува некоја одредена реформа.

Треба промена на менталитетот и на тоа како треба да ги доживуваме политичките партии. Треба да го искорениме оној менталитет останат од социјализмот: "Земи партиска книшка синко и вработи се во државно, нишај врата земај плата", бидејќи во спротивно џабе е дури и да се сменат носечки партии, курсот ќе остане ист.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
А замисли да ни е Заев монархот:D
Смешно ми е како сите неутрални го критикуваат Апасиев и левица , иако другите кандидати се полоши по сите параметри, и пак собираат милион гласови севкупно.
Баравте трета опција, еве ви. Само што изборите ќе докажат дека народот реално не сака трета опција. Мнозинството се задоволни од вмро или сдсм.
Сите трети опции во системот се дел од тој зарѓан систем или се на пат да станат... Не ни е проблем опцијата, проблем ни е системот, кој е инфициран и ја шири својата инфекција на сите што ќе се најдат во него.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Рока мандољина денес бомби а? :D
Не е ова ништо ова денеска во споредба што со она што следува до крајот на неделава. Ќе се дознае многу но колку ќе влијае на гласачо тело, незнам. Ама види во принцип гласачкото тело на СДС е без мозок, да им каже да се фрлат под воз за да влезат во ЕУ и тоа ќе го направат.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
СДСМ и ВМРО се такви какви што се поради гласачите. Проблемот е во тоа што луѓето никогаш не гласаат за програма, туку клиентелистички за вработување на државна цицка или некој друг личен интерес, затоа е и таков курсот на партиите. Дури и критиките спрема партиите се во тој контекст. Критиките на луѓето спрема партиите се: "Гласав за СДСМ/ВМРО, а не ми вработија никој од фамилијата". Јас немам слушнато некој да поддржува или критикува некоја одредена реформа.

Треба промена на менталитетот и на тоа како треба да ги доживуваме политичките партии. Треба да го искорениме оној менталитет останат од социјализмот: "Земи партиска книшка синко и вработи се во државно, нишај врата земај плата", бидејќи во спротивно џабе е дури и да се сменат носечки партии, курсот ќе остане ист.
Тоа е така зашто платите се примамливи, т.е. 80% поголеми од приватен сектор кај шо се движат до 20.000 ден макс, па дури и убавите позиции у приватен сектор како менаџер, управител и сл кои се околу 40.000/50.000 ден се исти како и некои позиции во администрација како виш правник, шефови и сл, или по јавните претпријатија како елем, водовод, аек, тоа воздухоловното.
А разликата и сам кажа во работата која ја вршиш и се очекува од тебе у приватен и јавен сектор е пре преогормна. Плус овде ги имаш и моќта за одлуки, добра заработка од корупција и сл...

И се додека не се промени тоа да јавниот сектор е строго регулиран и е со помала примамливост од приватниот оваа моментално ситуација ќе остане непроменета. И обичниот народ ќе си пати, ќе се разочарува и ќе си ја бара среќата у странство.

Иначе баш пред некои денови имаше се појавија списоци на СДСМ у Битола мислам беа, за лица и фамилии кои треба да се посетат и да се "убедат" да гласаат. Со назнаки на секое лице и фамилија, како пример: тој и тој е долго време член на паритјата работел приватно и сега бара да се вработи како наставник, тој и тој живее у голема фамилија и бараат барем еден вроботен и сл...
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Индикатор за политизирано општество е бројот на партиски членови на секоја партија поединечно. Не е здраво во држава од дискутабилни 2 милиона народ, партија да издаде 300 илјади членски книшки. Па јас не верувам (ако сум грешка некој нека ме демантира) дека CDU на Меркел ја има таа бројка на членство, па и да ја има, правиме муабет за држава од 83 милиона жители, наспроти нашите дискутабилни 2. Е до толку сме отидени. Затоа и тој затворен, ригиден систем каде што секоја потенцијална 3 опција во старт е смачкана од оваа армија полтрони кои што гласаат на дугме, некои и за вреќа брашно.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Индикатор за политизирано општество е бројот на партиски членови на секоја партија поединечно. Не е здраво во држава од дискутабилни 2 милиона народ, партија да издаде 300 илјади членски книшки. Па јас не верувам (ако сум грешка некој нека ме демантира) дека CDU на Меркел ја има таа бројка на членство, па и да ја има, правиме муабет за држава од 83 милиона жители, наспроти нашите дискутабилни 2. Е до толку сме отидени. Затоа и тој затворен, ригиден систем каде што секоја потенцијална 3 опција во старт е смачкана од оваа армија полтрони кои што гласаат на дугме, некои и за вреќа брашно.
Слично е со форумов и полтроните, умс вмро ги немаше за живи на форумот до 2016 си лежеа и уживаа, си пишеа во чек дис аут и фудбал, никој да напишеше нешто овде. Сега одбрано е, сега си лежат на брашното од сдсм а вмро си ровари низ темите. И така тоа во круг.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Индикатор за политизирано општество е бројот на партиски членови на секоја партија поединечно. Не е здраво во држава од дискутабилни 2 милиона народ, партија да издаде 300 илјади членски книшки. Па јас не верувам (ако сум грешка некој нека ме демантира) дека CDU на Меркел ја има таа бројка на членство, па и да ја има, правиме муабет за држава од 83 милиона жители, наспроти нашите дискутабилни 2. Е до толку сме отидени. Затоа и тој затворен, ригиден систем каде што секоја потенцијална 3 опција во старт е смачкана од оваа армија полтрони кои што гласаат на дугме, некои и за вреќа брашно.
Нешто над 400к според Wikipedia. Инаку, членските книшки кај нас се штанцаат за бројка, голем дел можеби и сами не знаат дека имаат партиска книшка. Паметам повеќе случаи додека беа ВМРО на власт ми имаа кажувано другари како им стига на фејсбук порака од локален штаб да отидат да си ја подигнат книшката (без нивно барање), а знам и локални партиски обработувачи како масивно по фејсбук, најчесто на наивни безмалку деца од 18-19 год што тукушто добиле право на глас, им имаат барано матични броеви под секакви изговори, што и не е премногу тешко да се дознае ионака. Во држава каде што се фалсификуваат лични карти, пасоши, дозволи и што уште не, најмал проблем е да се извади членска книшка на нечие име.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.192
Поени од реакции
35.745
Не е ова ништо ова денеска во споредба што со она што следува до крајот на неделава. Ќе се дознае многу но колку ќе влијае на гласачо тело, незнам. Ама види во принцип гласачкото тело на СДС е без мозок, да им каже да се фрлат под воз за да влезат во ЕУ и тоа ќе го направат.
Некако ми изгледа дека сдс се поактивни бомбаши периодов :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom