Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Луѓе бегале во пештери и јаделе скакулци и не можеле да се изолираат од светов. Ќе те издаде нешто на крајот на краиштата, ѓаволот секогаш победува во оваа игра. Освен ако правиот ти не седиш на Хималаите и не му се смееш у фаца во секоја ситуација во која он победува.
Јас не барам работа, а не сум ни добил партиски работа...не е чудо да ти имаш повеќе до сега земано од државата на овој или оној начин. А сум им нашол на доста другарчиња работа, и ми е ќејф. Има еден повеќе од мене заработува, ја за рука практично го земав и го запослив што се вика. Не му љубоморам апсолутно, мерак ми е кога ќе видам какво точаче вози син му на пример. Не го правам за политички поени...на тој истиот му имам помогнато на 1001 начин. Од работи како мењање диктон на глава, средување компјутери, транспорт и што знам што.
Забегав, да се вратам на моралната супериорност.....заебана тема е.
Монасите се лажно морално супериорни....лесно е у планина, оди вози автобус и биди смирен. Или што е уште позаебано, занимавај се со политика и остани човек....тоа е веќе предизвик. :LOL:
Мудро и паметно човече си, немам зборови.....одамна го имам видено тоа. Немам никаква замерка, седи си на страна и уживај додека ги пцуеш сите што живеат на државна цицка.....ја сум го правел тоа да знаеш :)
Пошто го затеравме муабетот во оваа насока, ќе кажам една приказна верувам блиска на многу од народот денес, што до некаде би ја објаснила неговата апатија.
То време ко се праеше државата, за време транзицијата стариот дома остана технолошки вишок, ко мнозина други од таа ех ју генерација. Излегоа овие од ВМРО, патриотите, со бради ѓоа комити, и мнозина се идентификуваа со нив, национална партија, тоа ни треба, ќе ја крене државата. Дури еден од фамилија, роднина, и пратеник стана од ВМРО во тој прв пратенички состав. Нејсе, после тон турбуленции и срања, татко ми некаде 2006 излага од работа да гласа за Грујо, тогаш прикажан како млад дечко, релативно не извалкан, исто ко овој сега од левица што го прикажуваат. Се само тоа зло сдс да не дојде на власт, дувло предавничко и све како што им следува. Ја то време уште основно, за некоја година средно. 11 години тераат на власт, во нивни мандат запишувам средно, завршувам факултет еве од скоро. На што наидов? Во моменти кога држаата сега веќе требаше да личи на нешто, ја да имам некаква шанса веќе за живот тука, наидувам на ова, тотален хаос и безредие, уште праиме муабети за патриоти и предавници, држаата не е одделена од партијата, партијата е биро за вработување...

Интересно е што стариот дома никад не зеде членска од ВМРО, беше нивни симпатизер, ама никад член. Сега ги имаш овие подлизурковци во партија, амеби кои што глумат патриоти и немаат врска со основните постулати врз кои што требаше да се темели партијата.

Ја имам разбирачка за тебе до моментот кога збориш за твоите лични интереси кои што пробуваш да ги монетаризираш. После тоа, да збориме за идеали, како треба да биде, каква ќе биде држаата по оваа твоја замисла, ја нејќам да знам, јас ја чуствувам на мој грб и да ти кажам ич не ми е пријатна.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Ако досега на некој не му стана јасно каков кловн ја води државава, каква непресметлива личност има апсолутна власт во државава - нека иде и од Џевахир нека скокне слободно, да не троши маски и антисептик за џабе.

Инаку, што се однесува до интелектуалниот капацитет на поддржувачите, да не го вреѓаме Заев дотолку. Сепак, некој што одработува, поддржува и го гласа Заев после сите глупости кои ги направи - не може да има ист интелектуален капацитет како неговиот, може да има само понизок.

Поддржувачите на кловнов се совршени субјекти за феноменолошка анализа на малоумен штабски полтрон. Докторска дисертација се пишува за овие.

И Обиџуко да беше на власт по културен е отколку Сељачана Заеф.
Е от такви копилиња како тој гргулот во видеото не бива држава од нас

Сварно не е разбирливо зашо некој шо не е партиски вработен да гласа за СДС за ВМРО, оти не гласат за некоја трета партија, еве Левица, волот од Интегра, да видиме шо џубриња се и тие, у курац више со СДСМРО

Груевски барем никоаш не го промени името и си избега како пиче, а Заеф е шќиптар, и ќе биде запамтен по промената на името...
Зашо е дволично копиле, едно ветува друго прави, нека ќути барем да не му се смеат, а народов прост (не администрацијата и партиски вработените) за кок кур гласа за нив................
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Пошто го затеравме муабетот во оваа насока, ќе кажам една приказна верувам блиска на многу од народот денес, што до некаде би ја објаснила неговата апатија.
То време ко се праеше државата, за време транзицијата стариот дома остана технолошки вишок, ко мнозина други од таа ех ју генерација. Излегоа овие од ВМРО, патриотите, со бради ѓоа комити, и мнозина се идентификуваа со нив, национална партија, тоа ни треба, ќе ја крене државата. Дури еден од фамилија, роднина, и пратеник стана од ВМРО во тој прв пратенички состав. Нејсе, после тон турбуленции и срања, татко ми некаде 2006 излага од работа да гласа за Грујо, тогаш прикажан како млад дечко, релативно не извалкан, исто ко овој сега од левица што го прикажуваат. Се само тоа зло сдс да не дојде на власт, дувло предавничко и све како што им следува. Ја то време уште основно, за некоја година средно. 11 години тераат на власт, во нивни мандат запишувам средно, завршувам факултет еве од скоро. На што наидов? Во моменти кога држаата сега веќе требаше да личи на нешто, ја да имам некаква шанса веќе за живот тука, наидувам на ова, тотален хаос и безредие, уште праиме муабети за патриоти и предавници, држаата не е одделена од партијата, партијата е биро за вработување...

Интересно е што стариот дома никад не зеде членска од ВМРО, беше нивни симпатизер, ама никад член. Сега ги имаш овие подлизурковци во партија, амеби кои што глумат патриоти и немаат врска со основните постулати врз кои што требаше да се темели партијата.

Ја имам разбирачка за тебе до моментот кога збориш за твоите лични интереси кои што пробуваш да ги монетаризираш. После тоа, да збориме за идеали, како треба да биде, каква ќе биде држаата по оваа твоја замисла, ја нејќам да знам, јас ја чуствувам на мој грб и да ти кажам ич не ми е пријатна.
Не постои човек што ќе влезе во политика а целта да не му е пунење на џебот. Освен оние кои веќе немаат пун џеб....они целат на моќта. Таа е ултимативната дрога, ама како и секоја зависност и од таа се имаат последици.
Мицковски не е тука за пари да се разбереме, туку за моќ. Прашањето е колку расипана душа има и колку лесно моќта може да го трансформира, кое е битно за нас. Другата опција е агент на Бугарија.....не ти го кажувам ова заради убедување или што знам што. Сигурен сум у оваа работа.
Не се толку едноставни работите, мене ми е жал затоа што слична судбина како мојата имаш. Затоа пробувам да ти кажам нешто, што перспективата на годините ми ја даваат. А таа е да се научиш да пливаш, да не губиш време у очај....а у исто време таквите како тебе на крај ќе го донесат прогресот. Иако мислиш дека ќе се компромитираш и ќе си ги заебеш идеалите.
Постои вистина и постојат бајки....јас сум одлучил за бајки да не трошам време.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Си прајме муабет:свиркам: Дуелот на Мицко и Заев од пред 4 месеци има 50k. Здосадено му е на младиве од тупењата на баграва! Препознаваат нешто ново, различно! ;)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Година и пол кловнов разговарал со руски тинејџери мислејќи дека разговара со Порошенко и Столтенберг. Којзнае какви глупости, планови и државни тајни им има кажувано. Сега еве "разговарал" и со Грета Тунберг.

Што е следно, снимка каде разговара и со Тоше Проески?

Кој кретен малоумен треба да си за да поддржуваш ваков кловн, да градиш култ на личност од ваква тутурутка одликувана од принцот на Македонија и Црна Гора!? Има ли бре трошка чест и достоинство во тие кутри напатени души кои го гласаат кловнов!?
Aj pa i ti. SDS neli e partijata na intelektualci, barem porano pocesto simpatizeri taka izjavile. Taka lugje od ruralnio sredini i podprosecno obrazovanie slusakji gi elokventnite licnosti kako Pendarko mozele da se cuvstvuvaat kako del od taa intelektualna elita polkonuvakji im glasot na izbori. Nez ogled na toa sto taa partija svesno i programatski raboti protiv toj del od narodot.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Не постои човек што ќе влезе во политика а целта да не му е пунење на џебот. Освен оние кои веќе немаат пун џеб....они целат на моќта. Таа е ултимативната дрога, ама како и секоја зависност и од таа се имаат последици.
Мицковски не е тука за пари да се разбереме, туку за моќ. Прашањето е колку расипана душа има и колку лесно моќта може да го трансформира, кое е битно за нас. Другата опција е агент на Бугарија.....не ти го кажувам ова заради убедување или што знам што. Сигурен сум у оваа работа.
Не се толку едноставни работите, мене ми е жал затоа што слична судбина како мојата имаш. Затоа пробувам да ти кажам нешто, што перспективата на годините ми ја даваат. А таа е да се научиш да пливаш, да не губиш време у очај....а у исто време таквите како тебе на крај ќе го донесат прогресот. Иако мислиш дека ќе се компромитираш и ќе си ги заебеш идеалите.
Постои вистина и постојат бајки....јас сум одлучил за бајки да не трошам време.
И сега сам по себе муабетот не води да ти речам... затоа сме на ова дереџе дојдени, заради вакви размислувања. Од друга страна не можам ни да те обвинам. Мене ми е многу лесно муабетиве што ги правиш да ти ги дискредитирам до степен да звучат смешни, а се трагични. Го праам овој муабет со тебе чисто оти ми се допаѓа твојата отвореност, за разлика од на мнозина други овде и во РЖ кои што многу лесно се расфрлаат со етикети и обвинувања, а се на некој начин веќе компромитирани и фатиле некоја страна.
Затоа и ти велам, што и да речам јас губам, ти си прагматичен а јас сум веќе прогласен за млад идеалиста, сањар кој што очигледно застапува некаква изгубена кауза. Што знам, каква е состојбава сите доаѓаме кон својата точка на прелом. За некој е одлуката да бега надвор, за друг партиски да се компромитира, за трет да се помири со судбината и да живее од еден изборен циклус до друг...затоа и велам оти неутралноста овде е луксуз. Веројатно, како што велиш перспективата на годините го дава и одговорот на крај.
Јебига, тука ќе завршам. Мило ми е што си помуабетивме.
 
B

Beginner

Гостин
Случајно ми испадна некој коментирал на објава на Интегра и отварам страната и гледам вселенски и астрономски центар Па Гевгелија-Богданци пат од 10 км е катастрофа и пред секои избори секоја влада ветува дека ќе го направи и прави по 100 метра на секои 4 години. Сега стигна уште 9км да се направат ќе биде кога ќе се отселат сите. И тоа за 10 км бе а овие ќе правеле вселенски и астрономски центар нека ветат нешто нормално а не вака ама ок секако нема никој ништо да исполни. Само глупо е заради нив Левица ќе изгуби гласови а сигурен сум ќе добијат барем 10000 Интегра.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Си прајме муабет:свиркам: Дуелот на Мицко и Заев од пред 4 месеци има 50k. Здосадено му е на младиве од тупењата на баграва! Препознаваат нешто ново, различно! ;)
Ова зашто се рашири муабет дека имаше добра кавга, а народов полн со сеир :)
Ако влезе Апасиев а се надевам да влезе, мора да задржи понашање и говор ист и у собрание. И општо ете хејтот што го има, ко и сите нас нели да го преточи и реализира у закони, предлози за закони, уредби и сл.
Ако влезе у парламент и се изгуби ко и рестото, или па онака паушално почне да се вади ко СДСМ што правеа овие 4 год а претходно хејтаа све живо и диво. Ќе разочара многу.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Ова зашто се рашири муабет дека имаше добра кавга, а народов полн со сеир :)
Ако влезе Апасиев а се надевам да влезе, мора да задржи понашање и говор ист и у собрание. И општо ете хејтот што го има, ко и сите нас нели да го преточи и реализира у закони, предлози за закони, уредби и сл.
Ако влезе у парламент и се изгуби ко и рестото, или па онака паушално почне да се вади ко СДСМ што правеа овие 4 год а претходно хејтаа све живо и диво. Ќе разочара многу.
Мислиш дека ќе им ќути?:icon_lol: Тогаш ќе ги види народов и останатите деца. Можам да ги замислам во Парламент. Со шорц, маички, аргументи, говори, реплики и плескање на вистината во лице на копуциве! Без стереотипи и комплекси на висока вредност!
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Случајно ми испадна некој коментирал на објава на Интегра и отварам страната и гледам вселенски и астрономски центар Па Гевгелија-Богданци пат од 10 км е катастрофа и пред секои избори секоја влада ветува дека ќе го направи и прави по 100 метра на секои 4 години. Сега стигна уште 9км да се направат ќе биде кога ќе се отселат сите. И тоа за 10 км бе а овие ќе правеле вселенски и астрономски центар нека ветат нешто нормално а не вака ама ок секако нема никој ништо да исполни. Само глупо е заради нив Левица ќе изгуби гласови а сигурен сум ќе добијат барем 10000 Интегра.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
А ти што сакаш? За еден мандат да го направат?
Во тој случај што ќе ветуваат за следните избори? :)
Мислиш дека ќе им ќути?:icon_lol: Тогаш ќе ги види народов и останатите деца. Можам да ги замислам во Парламент. Со шорц, маички, аргументи, говори, реплики и плескање на вистината во лице на копуциве! Без стереотипи и комплекси на висока вредност!
Баш сакам да влезе во парламент. Да видам дали ќе издржи. Триста сопки ќе му подметнат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.015
Си прајме муабет:свиркам: Дуелот на Мицко и Заев од пред 4 месеци има 50k. Здосадено му е на младиве од тупењата на баграва! Препознаваат нешто ново, различно! ;)
Левица, ново и различно... Ако тоа препознаваат младиве во левица, тогаш би ги вратил во прво одделение...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom