Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Проблемот со повеќето Македонци е што се политички неписмени. Може да се навредувате колку сакате, ама овде на форумот на прсти на една рака се бројат луѓето кои размислуваат за политиката со своја глава. Најчесто повторуваат празни флоскули, и секогаш сркаат тоа што им е сервирано.

Еве на пример јас сакав Заев да ги изгуби овие избори, но од потполно спротивни причини од вашите. Јас лично сметам дека надборешната политика на владата на Заев му беше најсветлата точка. Требаше да падне затоа што судството воопшто не се реформира, затоа што корупцијата и понатаму царува, затоа што општеството е само за малку подемократско од она на Гвујо.
Ти си луд, жими се :LOL:
Подемократско било :pos:

Јес да сум у спротивставена политичка партија, и имам милион бајаси ама не ми се веруе дека така лесно може да ти помине ова што го напиша.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Ти си луд, жими се :LOL:
Подемократско било :pos:

Јес да сум у спротивставена политичка партија, и имам милион бајаси ама не ми се веруе дека така лесно може да ти помине ова што го напиша.
Изгледа веќе заборавивте, ама во најцрните денови на Гвујовизмот, ДПМНЕ пушташе тројки кои одеа по становите на политичките истомисленици. Секоја сличност со времето на Вермахтот е случајна.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
И имам чувство дека комуњариве се тешат и нејќат да ја прифатат реалноста, па викаат договорена била оваа кампања од сдсм и дуи, па калето како ќе кажело (а ќе кажало зајко да биде), па ќе биде тоа (албанец премиер) ама не сега уште е рано... тешење јако.
Komunjarive mislea deka ke gi izgubat izborive I imaa namera seir da teraat kako I obicno (imase takvi najavi I tuka na forumov) ama ete po nekoja greska se najdoa vo pozicija da pravat vlada pa sega normalno drug film teraat.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Изгледа веќе заборавивте, ама во најцрните денови на Гвујовизмот, ДПМНЕ пушташе тројки кои одеа по становите на политичките истомисленици. Секоја сличност со времето на Вермахтот е случајна.
Нека потврдат уште тројца за обемот на ситуацијава и јас ќе гласам за Зоти наредни избори....ова ми е тотално непознато, жими се.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
Понижен си ако одбереш да се чуствуваш така. Тоа ти е како да навиваш за некој фудбалски клуб, па да легнеш болен затоа што изгубиле 5-0. Во реалноста твојот живот не се променил ни за јота, ти си одбрал да бидеш изнервиран со резултатот.
Ти како најголем бот тука изгледа многу ти е тешко да прифатиш дека секој човек има право на свое мислење и НЕМА никаква забрана на форумов да дискутира. Да не треба од тебе дозвола да бараат членовите за да искажат мислење ? Тешко си западнат боту во некое твое размислување и мислиш сите се како тебе...лошо,многу лошо.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Нека потврдат уште тројца за обемот на ситуацијава и јас ќе гласам за Зоти наредни избори....ова ми е тотално непознато, жими се.
Сериозно не се сеќаваш кога Гвујо пушташе тројки по становите на политички противници? Не се сеќаваш кога Фрчко ги зашлака на паркингот кај Универзитетот?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.572
Поени од реакции
26.094
Понижен си ако одбереш да се чуствуваш така. Тоа ти е како да навиваш за некој фудбалски клуб, па да легнеш болен затоа што изгубиле 5-0. Во реалноста твојот живот не се променил ни за јота, ти си одбрал да бидеш изнервиран со резултатот.
Исто како што ти беше изнервиран и понижен од Грујо, пошто ти така си одбрал.... Ете ти и самиот рече пред некој пост дека ете се целиш кон подемократско општество, значи се бориш со некакви си исправни принципи, и кога ќе видиш подобро, промената на името и уставот на сосема недемократски начин и не соодејствува ниту со твоите принципи... а сепак го браниш тоа...

Зошто во тој дел ти одлучи да замижиш и да ги погазиш своите принципи?
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.232
Поени од реакции
41.530
ДУИ откако е основана во 2002ра, два пати се има доведено во ситуација да одлучува која од македонските партии ќе формира влада. Првиот пат го наплати тоа со срамна амнестија, што ВМРО-ДПМНЕ мораше да ја испорача во првите две недели. Вториот пат со двојазичност. Зошто мислиш дека би се повлекле третиот пат? Што од нивната досегашно делување ти укажува на тоа?
Зашто работите што ги спомна а се случија, и вмро и сдс имаа начин да ги избалансираат некако за да не се одразат толку деструктивно за нив. Вмро кога носеа закон за амнестија имаа тотална конрола на медиуми и на све практично у земјава, многу добро знаеш како се одвиваа тогаш работите кај нас, дури и јохан од хаг го натераа да пушти едно срамно писмо за помирување, едноставно беа махери за спинување и вртење на работите у нивна корист, ненормално добро го правеа тоа.

СДС у тој сегмент се далеку послаби ама изнајдоа начин некаков баланс да направат за да ете тесно на крај ги добијат следните избори, али со судни маки ( што никад не беше случај со вмро после диловите со дуи ), следно влечење на потег кој се нарекува албанец премиер за нив ќе биде погубно, всушност изборите вчера тоа и го цртаат ко сценарио за кое постојат огромни шанси да се случи.

И пред да ги наредат тие работи свесни беа сите инволвирани ( тука спаѓаат и дуи ) дека работите може да се избалансираат во периодот што следи, за албанец - премиер таков простор не постои, нити за сдс нити за дпмне.
Од оваа перспектива сметам дека дуи условно речено ќе попушти, а ќе условува со други работи кои глатко ќе им бидат доставени и све ова ќе иде у корелација со америчка амбасада. На крај краева допорва треба да видиме што точно ќе биде главен услов за ДУИ, мислам дека сеуште не излегоа со став или зибери премиер или носете се у три лепе, поправи ме ако грешам за последново.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Ти како најголем бот тука изгледа многу ти е тешко да прифатиш дека секој човек има право на свое мислење и НЕМА никаква забрана на форумов да дискутира. Да не треба од тебе дозвола да бараат членовите за да искажат мислење ? Тешко си западнат боту во некое твое размислување и мислиш сите се како тебе...лошо,многу лошо.
Кому јас сум забранил на го изнесе своето мислење? Проблемот со повеќето тука е што ниту имаат свое мислење, само повторуваат работи кои некој ќе им ги сервира. Кога ќе ги запрашаш што тие работи всушност значат, не знаат ниту да објаснат.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.928
Поени од реакции
17.640
Де бе на Ставро ли ќе му објаснувате за името и значењето на надворешните политики на оваа влада кои не донесоа да се чуствуваме како Србите на Косово.


Инаку од муабетот за ДУИ од погоре.
После овие избори веќе и повеќе од јасно треба да му биде на секого дека Дуи е власта во државта, дека тешко некогаш ќе се смени тоа се додека оние кои ги создале во 2002 не се откажат од нив.

Ова е почетокот на процесот на онаа теорија странци во своја држава, од денес па натаму стануваме тоа, од денес мислам дека стануваме Црна Гора и Зоран Заев да биде македонскиот Мило Џукановиќ.

Како опција единствена шанса да го смениме тоа дека ДУИ ни е власт во државата е подржување на партии као Левица.Вчера тоа го препознаа околу 40.000 луѓе(барем се надевам дека е така) но тоа е премала бројка.
Исто на секој кој не е партиски бот се надевам дека му стано јасно дека дпмне е партија која е завршена приказна или како што они викаа не гласајте за малите партии, тоа е изгубен глас, во моментов тоа се они, секој еден глас за дпмне е глас за Дуи и Али Ахмети.За сдс нема да трошам време, се знаете.

Ниту го застапувам Апасиев, ниту имам нешто со Левица, можеби 20 дена пред избори почнав активно да ги следам, во моментов тоа е единствената партија која можеби има шанса да не извади од робството наречено ДУИ и влијанието од страна, но ништо не се менува со два пратеника.Се надевам дека ќе останат доследни а на следните избори мора да добијат масовна да ги гласаме или нив или некој трети, иако сум бил против гласање и бојкотирање, тоа е само глас за ДУИ и нивно ново четригодишно владеење кое од години на години станува се посурово.

Ако 41 моралее нашите да го добијат ова парче земја со пушка денеска ние имаме многу полесен начин, денеска се може да смениме и тоа само со гласање за партии како Левица.Останува овие 4 години Апасиев да подлегне во борбата а ние да го наградиме со 20+ пратеници.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Сериозно не се сеќаваш кога Гвујо пушташе тројки по становите на политички противници? Не се сеќаваш кога Фрчко ги зашлака на паркингот кај Универзитетот?
Ми текнува на едно сељачанско понашање на Фрчко, ама не ми оди во памет за што.....нема везе.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Исто како што ти беше изнервиран и понижен од Грујо, пошто ти така си одбрал.... Ете ти и самиот рече пред некој пост дека ете се целиш кон подемократско општество, значи се бориш со некакви си исправни принципи, и кога ќе видиш подобро, промената на името и уставот на сосема недемократски начин и не соодејствува ниту со твоите принципи... а сепак го браниш тоа...

Зошто во тој дел ти одлучи да замижиш и да ги погазиш своите принципи?
Гвујо директно влијаеше на квалитетот на мојот живот. Во еден момент бевме на граница да ни кажува во колку сатот треба да станеме, што треба да јадеме и кого да ебеме. Многу бргу заборавате.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.055
Поени од реакции
19.733
Изгледа веќе заборавивте, ама во најцрните денови на Гвујовизмот, ДПМНЕ пушташе тројки кои одеа по становите на политичките истомисленици. Секоја сличност со времето на Вермахтот е случајна.
Во најсветлите денови на СДСМ се пуштаат луѓе да палат автомобили на политички неистомисленици. :D

АУДИО БОМБА: Заеви организирале ПАЛЕЊЕ КОЛИ НА ВМРОВЦИ и заработувале од вадење луѓе од притвор

 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Ми текнува на едно сељачанско понашање на Фрчко, ама не ми оди во памет за што.....нема везе.
А не. Фрчко е сељал пар екселанс, ама тие шамари што им ги залепе на тие копилињата што мислеа дека се Хитлер јунгден му беа еден од посветлите моменти во животот.
Автоматски споено мислење:

Во најсветлите денови на СДСМ се пуштаат луѓе да палат автомобили на политички неистомисленици. :D

АУДИО БОМБА: Заеви организирале ПАЛЕЊЕ КОЛИ НА ВМРОВЦИ и заработувале од вадење луѓе од притвор

Па тоа велам, заради вакви работи Заев требаше да биде минато, не ради надворешната политика.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom