Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Ме боли мене за Заев, ама никој на форумот не успеа да објасни што е тоа идентитет и како е сменет. Само повторувате празни флоскули.
Вербалната нота од господинот Димитров до грчкиот колега:

„Во духот на договорот терминот националност на Втората страна дефинирана во член 1 ставови (3) и (б) од Договорот како „Македонци/граѓани на Република Северна Македонија“ се однесува само на државјанството, а не го дефинира или однапред ja определува етничка припадност, етникумот како што e тоа пропишано во член 2 став 2 од Уставниот закон за примена на амандманите 33, 34, 35 и 36 на Уставот на Република Македонија“, стои во испратената нота со која всушност се цитира уставниот закон.

Црно на бело нема етнички македонци со јазик ,култура, традиција итн. Туку ,,територијални,, македонци или северномакедонци.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.681
Ме боли мене за Заев, ама никој на форумот не успеа да објасни што е тоа идентитет и како е сменет. Само
Па ај еве ти место Владимир викај се Фљорим, може така? И во лична карта нека ти стои коса црта кај името и презимето, бива?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Не знам како ќе фаќавме кривини уште неколку години, и што ќе се променеше во меѓувреме.
Автоматски споено мислење:



Не бе, има везе, кажи ми што сум велел порано. Јас се држам до своите ставови и ретко ги менувам.
па.. ништо немаше да се промени. Исто како што ништо не се промени со промената на името...
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Па ај еве ти место Владимир викај се Фљорим, може така? И во лична карта нека ти стои коса црта кај името и презимето, бива?
Тоа е промена на име, не на идентитет. Мешате баби и жаби.
Автоматски споено мислење:

па.. ништо немаше да се промени. Исто како што ништо не се промени со промената на името...
ОК, еве јасно и гласно, без заобиколување, кажи ми што се промени во Македонија со промената на името? Што се промени на општествен план, и што на твој личен, освен што си малку увреѓен?
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
259
Мислам дека Али ни во најдобрите соништа не очекуваше дека ќе има 15 пратеници, целта на кампањата премиер албанец беше чисто да се направи разлика меѓу нив и АА, бидејќи знаеа дека не стојат добро на терен а и дека АА зема замав (во општина гостивар го победија дуи) па мораше да се уклучи Б варијантата со национална карта која секогаш пали. Не би ме чудело на крај да влезат во коалиција со ДПМНЕ и Левица секако ќе биде кратка влада бар до локалните.
Најдобро што може да добие Али е министер за внатрешни мислам дека уште тој сектор не е под нивна контрола, а за идеата за премиер албанец ќе биде од следни избори лога мислам заедно ќе трчаат сите албански.. Сега е рано чекаат разврска во САД на изборите.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Така де, ајде објасни ми што е тоа национален идентитет и како некој може да ти го смени?
Никој неможе да ми го смени националниот идентитет, тоа е точно.. Меѓутоа многу работи се договораат во тие комисии, кај што треба да се решава што ќе учат нашите деца на училиште во иднина. Можеби мојот идентитет е цврст, но отворија дупка која ќе ги подјадува нашите потомци...

Еве чисто гледај ги одстрана работите, као филм да гледаш... Дали ова што ни се случува нас, е во духот на демократијата и слободаарството што го промовира западната цивилизација? Јас разбирам да се биде прагматичен, ама ова што се деси, нема врска со прагматичност, ова е чиста распродажба на националните интереси.
 
Член од
3 јануари 2020
Мислења
103
Поени од реакции
262
Здраво дечки, јас едно ке ви кажам. ЗаеФ нема да биде Премиер! :) - July/17/2020
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Проблемот со повеќето Македонци е што се политички неписмени. Може да се навредувате колку сакате, ама овде на форумот на прсти на една рака се бројат луѓето кои размислуваат за политиката со своја глава. Најчесто повторуваат празни флоскули, и секогаш сркаат тоа што им е сервирано.

Еве на пример јас сакав Заев да ги изгуби овие избори, но од потполно спротивни причини од вашите. Јас лично сметам дека надборешната политика на владата на Заев му беше најсветлата точка. Требаше да падне затоа што судството воопшто не се реформира, затоа што корупцијата и понатаму царува, затоа што општеството е само за малку подемократско од она на Гвујо.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.619
Поени од реакции
5.137
Ама ти гледаш од перспектива на СДСМ. Јас гледам од перспектива на Ахмети. И математиката ми е ваква:

- не попуштам премиер Албанец по ниедна цена
- ако двете не ми прифатат одам на нови избори
- на тие избори Апасиев на бранот на овие два мандати ќе добие уште бар 5-6, и ќе ги стави и СДСМ и ВМРО во уште понезавидна позиција
- апсолутен победник сум кај Албанците, ако има нови избори, и тие што не ми веруваа дека сум искрен за премиер Албанец, ќе ме гласаат, ете ми 20 пратеници

Зошто би попуштил?
Потполно тачно.
И сами збореа уште пред избориве, први се сдсм/вмро па после мандатот иде кај нас, ние ќе составаме влада. Ако не, на нови избори и таму ќе идат уште појако, у стил- еве не ни даваат албанец премиер и мора да се обединиме (да гласате сите за мене) да имаме поише пратеника и да мора да прифатат.

Ете никој не ти ни даде логичен одговор што би му понудиле за возврат на ова. И не се свесни за моќта и значењето на институцијата премиер во ваков тип на држави со извршна власт. Буквално е пали- гаси пермиерот кај нас. Му се клањаат сите од судии, обвинители, полиција, министри, до телевизии, Фирми, приватњаци, олигарси...

Плус нашиве не гледаат од нивна перспектива, ако при ваква кампања и подршка ДУИ ги изигра албанците шо ги гласале ради оваа "кауза", нека не очекуват ни 5 пратеника на следните избори. Гарантирано.

И имам чувство дека комуњариве се тешат и нејќат да ја прифатат реалноста, па викаат договорена била оваа кампања од сдсм и дуи, па калето како ќе кажело (а ќе кажало зајко да биде), па ќе биде тоа (албанец премиер) ама не сега уште е рано... тешење јако.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
ОК, еве јасно и гласно, без заобиколување, кажи ми што се промени во Македонија со промената на името? Што се промени на општествен план, и што на твој личен, освен што си малку увреѓен?
Не сум навреден, понижен сум. Буквално све во државава се промени по пат на сила, уцени, па дури и воен конфликт, кој патем не го изгубивме.. Економски, доволни се неколку години да се опраиме со правилна економска политика, такви примери има многу на светот... А од ова понижување, можеби никогаш нема да се опраиме.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Акo нaпрaвaт oтстaпкa шљунгите зa премиер,се штo е рaкoвoдител,нaчaлник,директoр,шеф пo институцииве ке биде oд нивните.Oд кoмaндири нa пoжaрнa и пoлицијa пa се дo гувернер и претседaтели нa рaзнo рaзни судoви.Немa дa oстaне ниеднa пoлнoлетнa шљунгa незaпoсленa.Или змијa ке не aпне или мaгaре ке ни гo бaпне.Нa мoменти дa си пoмисли чoвек мoждa и бoље дa се дoгoвoрaт дa имaaт премиер у влaдa a нa терен пo институции дa се нaмaлaт
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Не сум навреден, понижен сум. Буквално све во државава се промени по пат на сила, уцени, па дури и воен конфликт, кој патем не го изгубивме.. Економски, доволни се неколку години да се опраиме со правилна економска политика, такви примери има многу на светот... А од ова понижување, можеби никогаш нема да се опраиме.
Понижен си ако одбереш да се чуствуваш така. Тоа ти е како да навиваш за некој фудбалски клуб, па да легнеш болен затоа што изгубиле 5-0. Во реалноста твојот живот не се променил ни за јота, ти си одбрал да бидеш изнервиран со резултатот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom