Паралелен/повеќедимензионален свет/универзум(и)

Дали верувате Дека постои друга димензија паралелна на нашата?

  • да

    Гласови: 171 74,7%
  • не

    Гласови: 58 25,3%

  • Вкупно гласачи
    229

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Можеби и бесконечноста е конечна некаде таму кај што мислиме дека е бесконечноста таму е крајот:pos:
 
Член од
12 декември 2005
Мислења
32
Поени од реакции
3
gerard напиша:
што има таму каде што универзумот завршува? самата реченица ми нема смисла.. просторот завршува?!? каде? на кој начин? можеби се мисли на некое последно соѕвездие... :icon_roll

конечен.. :icon_roll
Бесконечноста е аксиоматски дефинирана за нешто што нема крај. Значи бесконечноста не е реална ( таа е само теоретска математичка аксиома (тврдење што се прифака без да постои доказ за него, исто како аксиомата дека 1 е најмалиот природен број)). Значи бесконечноста е теорија а не и реалност (како што и 1 е теорија), додека во реалноста се е реално, па тоа повлекува дека просторот е реален т.е. не е бесконечен (а за нешто што ние велиме дека не е бесконечно тогаш велиме дека е конечно:)). Мислам дека нема потреба од полемизирање околу реалноста на просторот.
А за тоа каде завршува, тоа стварно незнам, ама може некој мој пра-пра-пра-пра-...-пра внук ке дознае :icon_lol:.
gerard напиша:
S = v*t што значи дека t=S/v
Тоа е супер објаснето, но сепак разлагањето на една просторна кордината не држи затоа што во никој случај неможе да се направи биекција (за секој член од едното множество да има еден и само еден од другото и обратно) од полето на реални броеви во полето на комплексни. Биекција ке постои ако и само ако во c=a+b*i (a и b елементи на R), b=0 што значи дека ако b=0 тогаш добиваме само c=а (значи сепак само една кордината) т.е. разлагањето во две кордината на реалните броеви во комплексни не е возможно.
А за негативниот пат и време во референтен систем постои :icon_lol:. Ама само теоретски :icon_lol:.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Majestic напиша:
разлагањето на една просторна кордината не држи затоа што во никој случај неможе да се направи биекција (за секој член од едното множество да има еден и само еден од другото и обратно) од полето на реални броеви во полето на комплексни.
Еднозначно пресликување не ти е ни потребно. Тука лежи и зајакот за постоење на бесконечно паралелни светови.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
А да објасни некој зошто се препирате на паралелни светови универзуми а никој не пишува за тоа шо прашав

Дали нашата планета е населена во повеке агли или ја како шо напишав во паралели дали има паралелна димензија овде на планетата Земја а несакам да се коментира за универзуми и други работи туку по улицата која пешачиш дали јас и ти ја гледаме правилно дали на таа улица под некој друг агол има друга слика други луге суштества:raz:
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
Не се препираат.. многу добро објаснуваат... факт е дека математички... димензии постојат бесконечно многу...
пр.. матрица,1х1 матрица 2х2 матрица 3х3.. матрица 4х4(е сега проблемот кај оваа е што не може графички да се претстави пошто нашата графика дозволува 3 димензии..)че речите времето... да се зема како 4 димензија.. но за жал е само теорија, а не е докажана.... барем колку шо учев јас... ако има докази.. молам постирајте.. пошто ме заинтригира темава :lol:
 
Член од
4 декември 2005
Мислења
179
Поени од реакции
3
многу добра тема нема што :
мислам дека нема паралрлна димензија дека нема логика , нема некакви докази но многу би ми било мило доколку ме убедите дека гресам (со факти )
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
PaulvanDyk напиша:
многу добра тема нема што :
мислам дека нема паралрлна димензија дека нема логика , нема некакви докази но многу би ми било мило доколку ме убедите дека гресам (со факти )
Да имав доказ и факт немаше да ја поставам темава едноставно чекам да се зборува за тоа да се дојде до заклучок
 
Член од
12 декември 2005
Мислења
32
Поени од реакции
3
CopyOfDeath напиша:
А да објасни некој зошто се препирате на паралелни светови универзуми а никој не пишува за тоа шо прашав

Дали нашата планета е населена во повеке агли или ја како шо напишав во паралели дали има паралелна димензија овде на планетата Земја а несакам да се коментира за универзуми и други работи туку по улицата која пешачиш дали јас и ти ја гледаме правилно дали на таа улица под некој друг агол има друга слика други луге суштества:raz::
Јас тоа повеќе агли го сватив како паралелна димензија. Дали мислеше на тоа или на некое суеверие?

Ако со добри почетни услови теоретски го докажеме постоењето на паралелна димензија или доколку докажеме дека постои во универзални рамки, сигурно ке постои и во рамките на земјата. :)

CopyOfDeath напиша:
Да имав доказ и факт немаше да ја поставам темава
Тука е подржувам :) . Можеби тогаш темата ке беше шеста димензија :) :)
А факти не постојат за постоење на паралелна димензија т.е. ако некој има, ајде нека ги каже (барем една средба со луге од паралелна димензија). А ако некој од нас го докаже постоењето предлагам да направиме конзорциум па после 10-20 години ке успееме и да патуваме. Луге па ке бидеме миљардери :) .

Несум компетентен да донесам генерален заклучок, но за мене паралелна димензија не постои, а зошто не постои пробав да дадам реално обаснување (барем јас како што мислам). А за релевантен доказ може нема ни да доживееме, но сепак доказ постои.

П.С. Некаде низ форумот прочитав дека универзумот се ширел. Па доколку некој знае некој линк со статија на таа тема од релевантна институција (НАСА, РКА, Европската, ... ) нека го постира, баш ме интересира тоа.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Како сакаш свати го се едно ми е јас мислам на нешто шо неможеме да си го претставиме Луге кои не се луге Суштества кои не се суштества не познато за нас а едноставно секој ден се разминуваме со нив а неможеме да ги видиме:raz:
 
Член од
4 декември 2005
Мислења
49
Поени од реакции
2
Детски муабети, вашите теории се базираат на површински и научно непотврдени основи ( не може ни да се потврдат). Пред да ја продолжите "научнава" дискусија, ви советувам да прочитате нешто од признатите научници и потоа ако разберете од тоа што тие пишуваат, обидете се да цитирате нешто. Така нема да изгледате смешно, а она зад што стоите ќе може да го поткрепите со факти и ваши размислувања!
Се разбира, вие едноставно можеби и губите празно преме на темава...
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
3PiO напиша:
Детски муабети, вашите теории се базираат на површински и научно непотврдени основи ( не може ни да се потврдат). Пред да ја продолжите "научнава" дискусија, ви советувам да прочитате нешто од признатите научници и потоа ако разберете од тоа што тие пишуваат, обидете се да цитирате нешто. Така нема да изгледате смешно, а она зад што стоите ќе може да го поткрепите со факти и ваши размислувања!
Се разбира, вие едноставно можеби и губите празно преме на темава...
Па кажи нешто колега, биди конструктивен, нема смисла само да караш.
Нели си дипл.инг. фрли некоја информација.Тоа е првиот чекор кон дискусијата, мрчатори ги има колку сакаш.
Гледаш како останатите почнаа и со x,y,z, со реферeнтни системи, простор време да се расфрлаат.
Повели..:)
 
Член од
12 декември 2005
Мислења
32
Поени од реакции
3
3PiO напиша:
Детски муабети, вашите теории се базираат на површински и научно непотврдени основи ( не може ни да се потврдат). Пред да ја продолжите "научнава" дискусија, ви советувам да прочитате нешто од признатите научници и потоа ако разберете од тоа што тие пишуваат, обидете се да цитирате нешто. Така нема да изгледате смешно, а она зад што стоите ќе може да го поткрепите со факти и ваши размислувања!
Се разбира, вие едноставно можеби и губите празно преме на темава...
Се што претходно беше искажано се базираше на елементарна физика и елементарна математика. Никој тука не измисли топла вода.
Но повторно се остварува Македонскиот синдром:
негирај се што ке кажат другите, а свое решение и мислење и не е потребно. Важно е да се негира.
И Бас би сакал некое мислење да претставиш од релевантни фактори.
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
3PiO напиша:
Детски муабети, вашите теории се базираат на површински и научно непотврдени основи ( не може ни да се потврдат). Пред да ја продолжите "научнава" дискусија, ви советувам да прочитате нешто од признатите научници и потоа ако разберете од тоа што тие пишуваат, обидете се да цитирате нешто. Така нема да изгледате смешно, а она зад што стоите ќе може да го поткрепите со факти и ваши размислувања!
Се разбира, вие едноставно можеби и губите празно преме на темава...
A be sea....ovaa tema ne e otvorena za da dokazeme deka dobro rabotime so Google...tuku da iskazeme svoi mislenja....so sea site ke ideme a Google ke potrazime nesto i posle Copy Paste i gotovo...a be aj ti se molam....kaj e zabavata vo toa..???:raz::raz::raz::icon_roll
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Нема. И мене ми се свиѓа слајдерс али не е вистина. IoI
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Majestic напиша:
Мислам дека паралелни светови не постојат. Еве една моја логичка теза (баре за мене) за тоа:
Нека на постојниот кординатен систем (x,y,z,t) му додадеме уште една димензија која би ги претставувала паралелните светови (p). СЕЕЕЕЕЕЦ (има интересни слики по Интернет на таа тематика).
Јас сум физичар бате, а се изгубив веќе кај 3, 4 реченица...
Каква p, какви црни технологии?
Шефе, дај прочитај малце Scientific American или некоја слична ревија. Они имаат пишувано надолго и нашироко за ваквите работи, и тоа од малце понаучен аспект. Целиот твој пост ми е некако филозофски а помалце научен. Освен за сликите. Стварно има интересантни по нетов. :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom