Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Дечки сакам да земам тигрица, би ми препорачале ли место од каде да земам, исто и кафез и храна и сите зарзавати и колку ќе ме кошта? :)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Дечки сакам да земам тигрица, би ми препорачале ли место од каде да земам, исто и кафез и храна и сите зарзавати и колку ќе ме кошта? :)
Почекај април да дојде и земи си,во март почнуваат нови легла да се пилат,сега може да ти продадат од лани,но најдобро е сосема младо папагалче да си земеш што е сеуште неопитно и неоформен карактер,а не искусен.позз
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Папагалот ми снесе 2 јајца иако се неплодни си лежи врз нив...дали да ги тргнам од кафезот или ?
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Папагалот ми снесе 2 јајца иако се неплодни си лежи врз нив...дали да ги тргнам од кафезот или ?
Да,тргни ги оти за џабе само че ти ослаби со лежење,ќе стане агресивен и све ова.Во темница извади ги јајцата и фрли ги и гнездо ако направил земи го :)
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.470
Поени од реакции
20.317
хаха мене и нимфата и тигрицата наизменично ми несат јајца само што нимфата е мераклика за да ги лежи а тигрицава не и чуе :)

а изгледаат вака
 
Член од
2 март 2013
Мислења
10
Поени од реакции
0
Имам тигрица жолто-зелен , но има еден проблем.Стои цело време на едно место на површината на кафезот , му дадов храна и вода несака ништо само си седи на едно место незнам што да правам .Ве молам помогнете.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Имам тигрица жолто-зелен , но има еден проблем.Стои цело време на едно место на површината на кафезот , му дадов храна и вода несака ништо само си седи на едно место незнам што да правам .Ве молам помогнете.
Епа ако си го купил денес или вчера,во текот на оваа недела неверувам да јаде.Мојот папагал пројаде дури на 5 ден :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.988
Поени од реакции
14.776
да не те плашам,можно е да се работи за болест/повреда.иначе папагалите се многу друштвени птици и понекогаш знаат да покажат фрустрација ако не се дружени .јас кога чував папагали ги оставав надвор од кафез по цел ден и буквално све што правев го правев заедно со нив-и јадење,и телевизија и све.во такви случаеви проблем е што папагалите се како мали деца и кога еднаш ќе ги збесниш,нема враќање во колосек.ќе бидат неразбрани цел живот.

битно е да им се дава разновидна храна,и мојот последен папагал(розе колинс) јадеше све што и ние јадевме(освен луто,кисело,газирано).најомилена храна му беа торти,ореви,млеко и бисквити,сок од каипинки,сусам,риба(очите прво им ги јадеше:pos:)

провери дали случајно го има фатено промаја,папагалите се болежливи животни и обавезно појди во продавница за папагали,има разни лекови од кои некои се уневерзални,делуваат за повеќе работи
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Имам тигрица жолто-зелен , но има еден проблем.Стои цело време на едно место на површината на кафезот , му дадов храна и вода несака ништо само си седи на едно место незнам што да правам .Ве молам помогнете.
И јас мислам дека е болно
Не би било лошо да го прегледа ветеринар
Јас би го покрил кавезот да спиеи би го тргнал до секаква промаја. На папагалот му пречи термо печка или клима која дува
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.988
Поени од реакции
14.776
јас редовно го покривав со пешкир кога ќе дојдеше времето за спиење,а така се штитеше од промаја и настинки.пробај со лекови
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156


Колку пари отприлика се продаваат овие папагали?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Колку пари отприлика се продаваат овие папагали?
Отприлика 700 евра е да го купиш. Имаше во Капиштец во пет шоп за 450 евра стар е околу 1 година и малку му е повредена едната нога, ама супер папагал е, најубаво е да одиш и да го погледаш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.988
Поени од реакции
14.776
во времето на косовската војна(1999) во ГТЦ на проземје имапе еден ваков и продавачката како антинато расположена ги имаше научено да вика `НАТО ФАШИСТИ`

инале се работи за една од најинтелегентните птици барем за зборување.има еден го викаат Ајнштајн и победува на сите такмичења нешто како X-фактор

 

Kajgana Shop

На врв Bottom