Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
10 февруари 2013
Мислења
47
Поени од реакции
8
Здраво дали некој ке може да ми каже на колкава температура се чуваат папагали имам едно папагалче тигрица старо 7 месеци.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.810
Поени од реакции
83.582
Здраво дали некој ке може да ми каже на колкава температура се чуваат папагали имам едно папагалче тигрица старо 7 месеци.

Не се замарај многу со собна температура, гледај само од негде промаја да не шиба во собата. Сега кога ќе почнат горештиниве ќе си имате и двајцата повеќе мака ама ќе помине... Никако не пуштај клима/вентилатор во собата каде што го чуваш папагалот. Одма следниот ден ќе го најдеш со нозете кренати на таванот.
 
Член од
7 март 2012
Мислења
13
Поени од реакции
3
Здраво на сите !!!

Народе ве молам за ПОМОШ !!!! Пред неколку месеци пишав на форумов ама никој не ми одговори на прашањето , затоа ве молам ако некој може да ми помогне....
Имам нимфа веќе 2 години , и одприлика веќе 1 година зева ( незнам како на др. начин да го објаснам тоа ;) , исто како да се прозева само како да снемува воздух за дишење ) .
Кога беше мала , неколку месеци стара имаше едно огледало целото обложено со пластика , и тоа од што немаше што да прави ја грицкаше пластиката , но еднаш забележавме дека почнал да ја јаде .. И сега можно ли нешто од тоа да има проблем во стомачето, желудникот или некој друг орган??? Инаку се си јаде , си пие вода , игра , пее , весел е , само кога ќе се смире понекогаш го прави тоа , зева ......
Стварно ве молам за помош , му се има ли на некој ова случено ???? И ако имате некој број од ветеринар што стварно се разбира од нимфи...?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.810
Поени од реакции
83.582
Здраво на сите !!!

Народе ве молам за ПОМОШ !!!! Пред неколку месеци пишав на форумов ама никој не ми одговори на прашањето , затоа ве молам ако некој може да ми помогне....
Имам нимфа веќе 2 години , и одприлика веќе 1 година зева ( незнам како на др. начин да го објаснам тоа ;) , исто како да се прозева само како да снемува воздух за дишење ) .
Кога беше мала , неколку месеци стара имаше едно огледало целото обложено со пластика , и тоа од што немаше што да прави ја грицкаше пластиката , но еднаш забележавме дека почнал да ја јаде .. И сега можно ли нешто од тоа да има проблем во стомачето, желудникот или некој друг орган??? Инаку се си јаде , си пие вода , игра , пее , весел е , само кога ќе се смире понекогаш го прави тоа , зева ......
Стварно ве молам за помош , му се има ли на некој ова случено ???? И ако имате некој број од ветеринар што стварно се разбира од нимфи...?
Чим тогаш кога ја гризела пластиката ништо не и било, сега нема шанси нешто да и биде. Само гледај да не гризе такви клатакурници. Само кажи ми колку време одприлика ( колку минути ) тешко дише, дека и мојов има такви моменти ама за 10 минути му поминува. Инаку чим јаде, пие, игра, спие значи е здраво папагалчето, но можеш да го однесеш на проверка на ветеринар за секој случај. Број од ветеринари ќе ставаат другите членови, мислам дека имаше посебна тема за ветеринари и нивни локации кај да ги најдеш.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Здраво на сите !!!

Народе ве молам за ПОМОШ !!!! Пред неколку месеци пишав на форумов ама никој не ми одговори на прашањето , затоа ве молам ако некој може да ми помогне....
Имам нимфа веќе 2 години , и одприлика веќе 1 година зева ( незнам како на др. начин да го објаснам тоа ;) , исто како да се прозева само како да снемува воздух за дишење ) .
Кога беше мала , неколку месеци стара имаше едно огледало целото обложено со пластика , и тоа од што немаше што да прави ја грицкаше пластиката , но еднаш забележавме дека почнал да ја јаде .. И сега можно ли нешто од тоа да има проблем во стомачето, желудникот или некој друг орган??? Инаку се си јаде , си пие вода , игра , пее , весел е , само кога ќе се смире понекогаш го прави тоа , зева ......
Стварно ве молам за помош , му се има ли на некој ова случено ???? И ако имате некој број од ветеринар што стварно се разбира од нимфи...?
Ако животното е отруено со храна сиптомите се појавуваат после половина час, најдоцна по неколку часа Така да во твојот случај нема шанси да е тровање.
 
Член од
7 март 2012
Мислења
13
Поени од реакции
3
Ви благодарам многу за одговорите , стварно ме смиривте :P, Инаку Scirea - Коко тешко дише некаде околу 15 секунди , така околу 3-4 пати по ред , ако некогаш прави подолго и со зборење не престанува , тогаш со едно негово пердувче големо што го има исчупано го погалувам тоа се нервира и одма престанува :), уште еднаш ви благодарам многу
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.495
Поени од реакции
20.511
Здраво на сите !!!

Народе ве молам за ПОМОШ !!!! Пред неколку месеци пишав на форумов ама никој не ми одговори на прашањето , затоа ве молам ако некој може да ми помогне....
Имам нимфа веќе 2 години , и одприлика веќе 1 година зева ( незнам како на др. начин да го објаснам тоа ;) , исто како да се прозева само како да снемува воздух за дишење ) .
Кога беше мала , неколку месеци стара имаше едно огледало целото обложено со пластика , и тоа од што немаше што да прави ја грицкаше пластиката , но еднаш забележавме дека почнал да ја јаде .. И сега можно ли нешто од тоа да има проблем во стомачето, желудникот или некој друг орган??? Инаку се си јаде , си пие вода , игра , пее , весел е , само кога ќе се смире понекогаш го прави тоа , зева ......
Стварно ве молам за помош , му се има ли на некој ова случено ???? И ако имате некој број од ветеринар што стварно се разбира од нимфи...?
врска нема ова што си го напишал, доколку е питома пробај чешкај ја кај ушните отвори да видиш дали ќе се запре од зевање барем јас мојата можам да ја натерам да го прави тоа цел ден :D . одговорот ти е даден во објаснувањето и најчесто зевањето им е поврзано со нивните ушни отвори .
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
47
Поени од реакции
8
Не се замарај многу со собна температура, гледај само од негде промаја да не шиба во собата. Сега кога ќе почнат горештиниве ќе си имате и двајцата повеќе мака ама ќе помине... Никако не пуштај клима/вентилатор во собата каде што го чуваш папагалот. Одма следниот ден ќе го најдеш со нозете кренати на таванот.
Значи внатре во собата ми е 25 степени температура мене ми е мн топло бидејки се тавански соби.Дали би му сметало тоа на папагалот?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.810
Поени од реакции
83.582
Значи внатре во собата ми е 25 степени температура мене ми е мн топло бидејки се тавански соби.Дали би му сметало тоа на папагалот?
Не, супер ти е температурата, папагалот нема проблеми кога станува збор за горештини, нели сепак тие се тропски птици. Само пази ако планираш да ја оладиш малку собата гледај тоа да биде за 2-3 степени не повеќе...може многу нагло да му дојде на папагалот и потоа...нозете на таван :icon_lol:
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
3
Поени од реакции
1
Денес купивме папагалче (Тигрица) ве молам кажете ми како да го распознаеме дали е машко или женско и совет како да се однесуваме со него во првата една недела па и по натаму и кога би можеле да го вадиме од кафезот и да се шета слободно низ собата и дали би можеле да го вадиме на балкон и во двор освен да го чуваме само дома? Благодарам
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.810
Поени од реакции
83.582
Денес купивме папагалче (Тигрица) ве молам кажете ми како да го распознаеме дали е машко или женско и совет како да се однесуваме со него во првата една недела па и по натаму и кога би можеле да го вадиме од кафезот и да се шета слободно низ собата и дали би можеле да го вадиме на балкон и во двор освен да го чуваме само дома? Благодарам
Друже прочитај едно 4-5 страни наназад, сите одговори ќе ги најдеш, сега да не се повторуваме по 100 пати
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
47
Поени од реакции
8
Здраво.Јас имам папагал тигрица.Старо 7 месеци.Сакам да го научам да застанува на рака но никако несака да застане ни на прст се плаши и бега а вака по цел ден си свире.
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Папагалчево има зеленкаст пролиф,можно е да е нешто сериозно ?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.153
Поени од реакции
16.514
Кажете некој своет за нимфа првпат чувам ваков вид на папагал имам само еден проблем го купив бидејќи никој не го купуваше поради тоа што нема прстиња на едното стапало и јас го зедов сега и на глата се митари ама почнуват да растат пердуви
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.495
Поени од реакции
20.511
Кажете некој своет за нимфа првпат чувам ваков вид на папагал имам само еден проблем го купив бидејќи никој не го купуваше поради тоа што нема прстиња на едното стапало и јас го зедов сега и на глата се митари ама почнуват да растат пердуви
Многу друштвени птици кој обожаваат кога некој им посветува внимание, дали со пеење или со чешкање а се припитомуваат за 2-3 месеца. Од исхрана може да му даваш микс просо со сочоглед а после 2-3 месеца во кафез можеш да го пушташ да полета во помала соба да се привикне.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom