Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
Пред неколку дена зедов две папагалчиња, машко и женско. Машкото сакам да го викам Конан, а за женското не можам да се решам за име. Помош!!!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559


еве го моето Тако се вика :)
 
Член од
26 август 2007
Мислења
65
Поени од реакции
0
Јас до сеа сум чувал накај 10 папагали од кои 5 ми беа изведени од еден пар. Добар миленик за чување
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.020
Поени од реакции
1.135
Имав 2-3 папагали, но брзо ми умираа.. Но тоа беше пред не знам колку години.. последното ми се викаше Касандра бидејќи тогаш играше филмот со Касандра :pos2:
Сега имам мачки и не можам да чувам папагал :)
 

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
Разможување папагали

Значи имам две папагалчиња, па сакам да ги размножам. Ако може некој да ми даде било каков совет и услови под кои би требало да се одвива овој процес.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Јас би те советувал да провериш прво дека се машко и женско пошто има многу што паѓаат на тоа:)
 

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
Кога ги земав баш внимавав на тоа. Ги гледам папагаливе секој ден се љубат, па не верувам дека се хомосексуалци. :)
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Имаш во оваа тема се за папагалите. Имаш и тоа како се размножуваат. За подетално можиш тамо да прашаш.
:sakas_ust :icon_lol:
 

skitnik

...Џабешетач...
Член од
18 септември 2007
Мислења
341
Поени од реакции
2
Pricekaj nekoe vreme pa vidi dali ednoto ke snese jajce , ako snese se e dobro ,a ako ne jebiga ...........:):toe:
 

osicka

ЅвЕрЧе
Член од
12 декември 2005
Мислења
312
Поени од реакции
4
Jas go imav najubavoto, najslatkoto, najpametnoto papagalce na svetot si go sakav mnogu zs na baba koga pletese i sedese na iglite i potskoknuvase, a na dedo sekogas mu stoese na glava, jas si go ranev i go ucev da zbori ama nikat nestignav da go naucam zs vujko mi go zema go stavi vo tegla i go odnese na nekoj drugar zosto mnogu pravelo gubre... toa bese za da se izvadat nemase vrska papagalceto bese umno i ne prlase gubre i za da mi ja popolnat prazninata mi kupija plasticen sto snima toa sto si rekol i go povtoruva. I po poveke od 12 god.ima od togas sea koga pocnav da pisuvam za mojot Koko mi se rastreperi dusickava i mi e tesko... mi se place.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Претходно имав 2....умреа
Последниов го имам 6-7 години и се вика Чико :)
Али пред 3 месеци, бев надвор и случајно налетав на уште еден папагал исто како што го имам. Не ни проба да лета го земав, накај дома и одма зема да јаде. Сега имам 2 али на овој новиов не му имам дадено име сеуште.
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.467
Поени од реакции
5.439
до сега сум чувал 7 папагали ....
моментално немам и не планирам да земам ...

:pipi:
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Јас до сега сум чувал 2-3 папагалчиња ...

Ама со едно не се ни сеќавам што се случи (напомена: бев копиљ тогаш, си мислев папагал играчка е, јбг :tapp:), другото ми летна низ прозор, а третото ми умре :(

Ама сите ќе ги пуштев да ми летаат у соба и ги бркав цело време, скокав по нив ги замарав ...

Не знам зашто им правев така, и сега многу сакам да чувам папагал, си го чувствувам тоа како обврска, ај можда подоцна, сега баниран сум од папагали ...
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
имав 2 , едниот уште на почетокот ми избега. .. 2от го чував преку 4 години. .. и едно утрео го најдов мртов. .. (ајде пукајте сеир ама заплачав :)) ама нон стоп беше пуштен.. . по земјата се шеташе, на рамо ми стоеше.. . таков вид беше како на фликс понагоре што е сликата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom