ПСИХИЧКО НАСИЛСТВО НЕ ПОСТОИ !

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.391
Ај следното дете коа ќе го родиш, у моментот коа ќе се тргне од цицка најди работа од 12 саати на ден а маж ти нека седи дома и нека го чува детето. Па дои после кажи ми кого ќе преферира.
Тоа па особено ако е машко, ти е од личен пример што не си се одвоила од син ти доека мажот тера камион цел ден, играш кантер со Вори и се излежаваш дома, нормално дека тебе ќе те преферира, пошто татко му го глеа 2-3 саати на ден.

Абе ти пријавуваше мислења од онаа Очајна што ти рече не си за овој свет или нешто слично, на форум, се навреди и почна да цимолиш а не па некој у приватен живот секој ден да те вреѓа и понижува.
Кур мој што некој не може психички да те истепа. Не дај боже да налеташ на таков.
Не е точно, работев уште кога син ми беше 5 месеца, трчав дома за паузи и доев, маж ми беше дома со него цело време. Сега и двајцата имаме по 12 саата работни смени, детето мине исто време со татко му, колку што и со мене, понекогаш и повеќе со него ради моето работно време и пак е премногу приврзан со мене. Кога јас сум присутна, нит татко, нит баба, нит дедо(знам дека низ нос ќе ми излезе ова што го споделив, ама атер за муабетов). Си сакаат децата мајка, не ми кажувај приказни.

Сте се фанале за тој ебан кантер и ти и другар ти, па еве да ве удостојам со одговор, иако не го заслужувате... Гејмам кога сите работи ми се завршени и детето е во кревет, ич да не ми се секирате!
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Абе ти пријавуваше мислења од онаа Очајна што ти рече не си за овој свет или нешто слично, на форум, се навреди и почна да цимолиш а не па некој у приватен живот секој ден да те вреѓа и понижува.
Кур мој што некој не може психички да те истепа. Не дај боже да налеташ на таков.
Jas i Ocajna imavme serija navredi megusebno, no moeto mislenje bese izbrisano, bidejki realno bese off topic.
Pobarav redakcijata da bide fer, ako moite mislenja se izbrisani da bidat i nezinite. Sto i se sluci samo pokasno vidov.
Ne stanuva zbor za nikakva navreda. Ne si pravi prikazni.

Ne znam sho se digate, i zosto mora da se pravi tolku golema fama, koga terminot psihicko zloupotrebuvanje ili maltretiranje e potocen opis na vakvite problemi. Toa ne znaci deka se namaleni vo stetnost zatoa sho go nema zborot "nasilstvo" vo niv.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Kako ispagja, za se e kriva alimentacijata i pomosta za samohrani majki od drzavata, ko hendikepirani da se pa ajde.
Neka se ukini toa i da vidis kako 99.99999% ke si se preispitaat dali se raboti stvarno za psihicko nasilstvo, zloupotreba, maltretiranje ili samo taka im se ima pricineto, denot neubav, horoskopot nepogoden, tie denovi od mesecot , svalerot pogoden itn itn.
A ednostavno e, sakas da ti pripadnat tebe deteto, decata , drugiot da nema obvrska da plakja bilo sto ako toj sam ne saka, a pritoa da nema zabrana za pristap gledanje na decata.
Niti pak drzavata da ti pruza beneficii, pa ko voli nek izvoli.
Автоматски споено мислење:

Сте се фанале за тој ебан кантер и ти и другар ти, па еве да ве удостојам со одговор, иако не го заслужувате... Гејмам кога сите работи ми се завршени и детето е во кревет, ич да не ми се секирате!
Ako mislese na mene, jas ne ni znam deka gejmas, uste pomalce kanter :toe: .
Da bese call of duty 2 drug muabet ke bese, ali kanter be :(
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2023
Мислења
27
Поени од реакции
99
Ај веќе кога почна со проценти и статистики
Исто е и кај нас процентуално
Прегледај го приврзокот 401000
Прегледај го приврзокот 401001
Автоматски споено мислење:

@VIKICA33 или Тролица, се испостави дека не живееме во розев свет без насилство. 3 од 10 жени пријавиле физичко насилство, прашање е колку уште не пријавиле??? Велиш нешто што во афект изгледало страшно, подоцна бледнее :eek::eek::eek::tapp:

Годподине Викица, во афект можеш и сопругата да си ја отепаш, имаш дефинирано во кривичен закон убиство во афект, па сега ти види колку е тоа несериозно. Фемицид е доста сериозно кривично дело.
Господине кој и да си, одговори ми - колку жени се убиени во минатите 2 години? И уште нешто, како се докажува психичко насилство на суд ( човек може затвор да отиде за психичко насилство ) . И на крај - зошто Српски податоци? Од Србија си? или Македонските статистики не се поклопуваат со наративот? Благодарам однапред за одговорите, ќе почекам.
Автоматски споено мислење:

Jas i Ocajna imavme serija navredi megusebno, no moeto mislenje bese izbrisano, bidejki realno bese off topic.
Pobarav redakcijata da bide fer, ako moite mislenja se izbrisani da bidat i nezinite. Sto i se sluci samo pokasno vidov.
Ne stanuva zbor za nikakva navreda. Ne si pravi prikazni.

Ne znam sho se digate, i zosto mora da se pravi tolku golema fama, koga terminot psihicko zloupotrebuvanje ili maltretiranje e potocen opis na vakvite problemi. Toa ne znaci deka se namaleni vo stetnost zatoa sho go nema zborot "nasilstvo" vo niv.
Насилство индицира физички повреди. Но, и госпоѓи кои мажот ги опсул па се потресле и жени со фрактури на череп се водат под иста ставка - СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО. Сега според вас, дали е исто некој да те опсуе и да ти скрши череп?
Автоматски споено мислење:

Не ти ја разбирам таа иронија Г-дине, но немам намера на глупава нереална тема да денгубам и да ти објаснувам.
Отвори статистички податоци за семејно насилство во Мк и прочитај убаво.
Автоматски споено мислење:


лелееее...браво :bravobe:
И скршен череп и псуење преку кое некој се осетил повреден е - семејно насилство. Дали овие две работи се исти?
Еве јас не сум отворила да речеме, повели сподели ги податоците со сите нас. Кога некој вели - отвори си - смета дека никој нема да бара. Таквите личности се нарекуваат Лажговци. Додека не ми ја споделиш статистиката на која се повикуваш - ЛАЖЕШ. Чекаме линк.
Автоматски споено мислење:

Во „психијатријава“ разговараме за психичко насилство.
За физичко, една врата понатаму, на „костозглобно“.
Автоматски споено мислење:


... по форуми, а дома сиромашкиот ручек не видел.
физичкото насилство (реално ) е со едноцифрен процент.
Автоматски споено мислење:

млад човеку, тоа и го правам...
Прегледај го приврзокот 400659
гледајќи во светлината на крајот на тунелот...
Автоматски споено мислење:

Ај да се вратиме малку на темава, иако со провокативен наслов...
Секако дека постои психичко насилство, и тоа од двете страни.
Не се рекло џабе:
„Шамар да ми удреше помалку ќе болеше, од ова што ми го кажа“.
Сега, авторот на текстов, премногу провокативно што настапува, тоа е друга прикаска.
Најверојатно сакајќи да ги испровоцира феминисткиве на форумов, јавно да се декларираат, каде што делумно и успеа во својата намера.
Па можеби затоа и потсетува малку на доскорашниот член „МоралноПолитичкиНеподобен“, врз кој, колку што разбрав од блиски извори до владата, му е извршен атентат од моќната „фемина“ групација...
Луѓето се навредуваат еден со друг секојдневно, си викаат, се псујат. Шефот и се дерел под маса се скрила од страв - нема насилство. Мажот ја опсул - кривична пријава.
Автоматски споено мислење:

И сега како да ти помогнеме тебе члену што ја отвори темава?????

Ако не па да собираме донации за да ти уплатиме психијатриски сеанси,да можеш да ги залечиш траумите шо ги преживеа на работното место, гледајќи неправедно обвинети мажи за насилство. :tapp:

Кој е тука жртвата?!?

Мажите според тебе??? Госпоѓо за некој да покрене бракоразводна парница не мора ниту да ПОСТОИ насилство!, Ни психичко ни физичко! Па не живееме во 15 век мајку му стара :eek::cenzura:Прочитај го ова повторно!

Главна причина за разводот знаеш ли која е?......... Та даа.......... БРАКОТ!!

Верувала или не. Хехе. Се согласувам со @paralelni svetovi немора да постои брак на папир како би врзал двајца кои навистина се сакаат. Тоа е само парче хартија и не е доказ за љубовта сигурно. Затоа и во странство ретко се склучуваат бракови, повеќето живеат заедно само.

Инаку законот за семејно насилство во развиените земји е дааааалеку построг и предвидени се и затворски казни, додека кај нас ниту полиција не ти иде да ти напраи записник за насилството, па мора сама да го тепаш мажот и да се браниш како знаеш и умеееш. Па доаѓа и до убиства. Жалосно.
случаи на физичко насилство се во едноцифрен процент. Нашата легислатива е иста со онаа во Шведска, буквално. Единствена разлика е што во Шведска децата не се доделуваат на еден родител, бракот престанува родителството не. Дури Шведска има пилот проект со кој може и по разводот сопружниците да живеат во ист стан, поради близина со децата. Ама таму се приоритет децата не навредените госпоѓи.
Автоматски споено мислење:

Во однос на првата теза, за самоубиствата не си ја прочитал статијата очигледно. Таму се наведени други причини за самоубиствата кај мажите, а меѓу другото високиот процент на мажи наркомани, да повеќето од наркоманите се од машки пол ,наркоманки има помалце, понатаму притисокот од општеството, дека мора да се амбициозни и успешни.
Во однос на другата теза за алиментацијата, секогаш ја плаќа таа страна која не ги одгледува децата. А исто така има и голем процент на татковци кој самохрано одгледуваат деца. Не одат децата кај мајките по дифолт.
Тоа за силувањето е скроз друга тема. Постои силување во брак.

Велиш мажите вечином не поддржувале некој маж да малтретира жена. Па не им е потребно на жените други мажи да ги бранат, потребни се санкции, законски мерки со кои ќе бидат предвидени затворски казни за сторителите на семејно насилство. А дека некој ќе се меша од надвор тоа тешко, секој си ја гледа комоцијата, и нема да брани жена жртва на семејно насилство и не е ниту должен, да ги заштити жртвите е должна државата преку системот. Казнениот систем.
95% алиментација плаќаат мажите. 98% децата се доделуваат на жените.
Автоматски споено мислење:

Почитувана госпоѓо, многу е погрешно категорично да тврдите дека психичкото насилство не постои. Особено е погрешно кога Вие како социјален работник ја имате една од клучните улоги во препознавање на било какви знаци на злоупотреба (физичка или психичка). Социјалните работници мора да знаат да ги препознаат овие знаци и апропо тоа да работат во законски и етички рамки за да интервенираат и да ги заштитат поединците кои доживуваат било каква злоупотреба. Нивната улога подразбира обезбедување поддршка, ресурси и насоки за жртвите а се со цел да им се помогне да се дистанцираат од насилни ситуации и да го започнат процесот на рехабилитација и лекување.

Психичкото насилство е исто толку реално како и физичкото, и е толку многу распространето во нашето општество (подеднакво и кај мажите и жените) што е навистина тажно, а уште потажно е што луѓето (очигледно и оние кои треба да бидат професионалци) многу лесно ја потценуваат штетата од истото.
еве јас сум психички нападната од тебе. сакам да те пријавам кривично. како да докажам? ( многу ме вознемири психички твојата објава )
Автоматски споено мислење:

А дали мажот може да ја поебе жената и прв да извади пусулче(?) дека трпел психичко насилство од дотичната? А и до кога тоа судот ќе одлучува под дифолт детето да остане со мајката?
Кои се овие правила и норми што постојат 100 години веќе?
Нели сакаат у све да се рамноправни, еве нека повелат и нека плаќаат алиментација.
Страшната мајчинска грижа, преценета ствар, на детето му треба мајка само додека цица, понатаму во растот и развојот апсолутно ништо не мења дали ќе живее со татко дали со мајка.
не постои маж во 2 години моја работа во ЦСР кој пријавил психичко насилство. физичко имаат пријавено 7.
Автоматски споено мислење:

Јас не реков дека нема жртви мажи, има и те како! Секој си одговара за своите постапки. Не е ова натпревар. Не знам на каква победа мислиш.
законот ги привилегира жените и им ги доделува децата во 95% случаи. И тогаш почнуваат уцените. Сакаш да ги видиш децата? Купи ми _____________
Автоматски споено мислење:

Сите вие што мислите дека нема психичко насилство без исклучоци, се надевам дека нема да дочекате расплакана ќерка дома и дека ќе се уверите во спротивното на најбезболен можен начин.

Лесно е кога се гледа од гледна точка на огорчен партнер кој не би да преземе одговорност за некои свои дела да не речам недела.

Не велам дека нема манипулаторки жени. Значи, фин дечко, со кариера, деца, не им одело со жената, ем самата била иницијатор за развод ем толку влијае врз децата иако се кај него почесто него што се кај неа, потенцијалниве девојчиња а слушнат за неа, се откажуваат.
Значи, ги знам таквите, коса се крева на глава на човек. Ни сите жени се ангели, ни сите мажи ѓаволи. Ама еден период во животот му била интересна оти е таква. Самиот си ја бирал, којзнае колку фини мирни девојчиња оставил за мало више узбуџења, да не знае на шо е, е па тоа е, на таквите кога ќе им се смени мисијата и посакуваната скапа играчка, незгодни стануваат. Еве доказ дека психичко насилство постои, само во горенаведениов пример, жртвата е мажот.

Ама вистина за греота се и мажите и жените коишто се жртви на искомплексирани стоки (машки или женски), уште погреота ако не можат да бидат храбри доволно да се пожалат оти тие коишто треба да предложат решенија, нема да им веруваат. Маживе пак да си станат мажи, а жениве - жени, сѐ ќе да се реши, ама ете, некои интересни времиња. Затоа луѓе, 500 очи отварање со кого ќе имате деца. Колку што има скенери шо се вика, низ толку да проверите со кого си имате работа. Оти детето, вака или така те врзува за цел живот.
низ конфликти и соочување со реалниот свет се гради личноста. Никој не станал подобра верзија од себеси ако никогаш немал ни еден проблем. психичкото насилство се третира како кривично дело, тоа е проблемот. Луѓе затвор можат да лежат за навреда. Во меѓувреме, некоја будала череп и крши на жена си, ама не можеме да се справиме со тоа зошто од сабајле 100 психички навредени жени се цртаат на врата.
Автоматски споено мислење:

Abe ti ako ne se javese ke propadnese temata.
Muabetot ko so popot, slusaj so vi velam, ne me gledajte so pram.
Pa pickamu mater , barem 0.5 % pravi od toa sto se zalagas ko za promena.
Автоматски споено мислење:


Teta ti vaka kako poiskusna sigurno mozes da ni dolovis nekoj realen primer kako toa psihicko nasilstvo bi izgledalo. I kako si se izborila so toa bez da istrcas kaj prviot advokat da baras razvod posto stara skola si ti.
Znaci poveli daj ni nekolku primeri za psihicko nasilstvo.
и како се докажува или оспорува. жена вади уверение од Систина дека е растревожена, ОК велам, што е причина за ова? Маж ми. Како да знам дека не е шефот на работа? Детето што плаче цела ноќ? Соседот што буши со бургија во 7 часот во недела? Верувај ми мене - тоа е одговорот.
Автоматски споено мислење:

се ми се чини дека е дојдено до некое недоразбирање и авторот во првичниот текст најверојатно сакаше да каже не дека воопшто не постои психичко насилство туку дека таа дијагноза се злоупотребува во случај на развод, од страна на жена која сака да се разведе ама и да се изживува врз поранешниот сопруг преку одземање на старателството врз децата, добивање алиментација...
претпоставувам се алудира на спрега адвокат-поранешка партнерка и дебело се наплатува и ќар се првоспоменатите а партнерот е колатерална штета во целата ситуација.
Не велам дека не постојат навредени луѓе од збор на други луѓе или постапки, туку велам дека 1. Психичкото насилство не може да се докаже и како такво не треба да биде земено како аргумент 2. психичкото насилство не е кривично дело - а нашиот закон го третира како такво. Жените само користат она што законот им го овозможува и си ги оставаат децата без татковци.
Автоматски споено мислење:

Тенка е линијата помеѓу психичкото и физичкото насилство, тукуречи толку тенка ѓоа пајажинка, која многу лесно се кине, и ситуацијата може да ескалира....не прашувајте од кај знам...посебно ако два остри камења решиле да не мелат брашно, туку да се тчат еден со друг.:pistoldz::duel:
психичко и насилство не смеат да стојат во иста реченица. поради сите жени кои се тепани како стока. не е исто физички да те претепа некој и да ти се издере.
Автоматски споено мислење:

Ова неколкуте жени на форумов одма застанаа во одбрана, а тука темата е почната како во законот жените си злоупотребуваат вадење дека трпеле психичко насилство за поголема алиментација. И тие 2 што пробуваат барем малку да глумат непристрасни накрај мажот сам си ја бирал жената и требал да гледа, другата дека свекорот рекол дека не е крива снаата што и мрдала опашката туку неговиот син. Класика. :icon_lol:
за да уценуваат со децата пријавуваат. а парите си течат. и не пријавуваат на суд, зошто не можат да докажат, само во ЦСР.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.847
Тешко дека се само тие причини, размисли ај поубаво малце, сигурен сум дека бар една издржана ќе ти текне..
...јас знам еден добар одговор, секогаш жената се фали дека извршува многу работи истовремено или се наоѓа во различни ситуации истовремено кои ги решава (мултитастинг), нели за разлика од мажот, па како не може да се секса (го одбива) со сопствениот маж која ја боли глава и тоа најчесто ја боли со што се одложува сексот не со денови туку со месеци што е појдовен проблем меѓу добар брачен однос? :D
 
Член од
11 декември 2023
Мислења
27
Поени од реакции
99
Mnogu pogresen naslov I bi te sovetuval da go smenis.
Psihicko nasilstvo postoi, I toa kako.... A toa sto go opisuvas, I za zal, potpolno si vo pravo, e "zloutoreba na psihicko nasilstvo"
намерно е провокативен насловот, но и точен. психичко и насилство не смеат да стојат едно до друго во реченица. Личност што не видела физичка болка може само зад зборот психичко да стави насилство. Со ова се ставаат во ист ранг семејно насилство, и претепани жени со фрактури и навредени госпоѓи со швалер. Не е фер.
Автоматски споено мислење:

Психички напад, притисок, манипулација, злоупотреба, можеби се подобра кованица од психичко насилство.
Психичко насилство е бесмислен термин, зборот насилство се однесува стриктно на употреба на физичка сила.
Не може некој психички да те истепа.
фала му на бога некој разбра правилно. и не смее да биде кривично дело.
Автоматски споено мислење:

Зборот насилство се употребува веројатно за да се потенцира дека е *хронична* состојба на психичко малтретирање.

До авторот на темава: како можеше да напишеш нешто волку без осет. Се надевам дека е заебанција. Не постоело. Дај Боже да не осетиш на своја кожа. Доста е распространето, и го искусуваат и мажи и жени од своите партнери.
секој ден на работа го чувствувам, од претпоставените.
Автоматски споено мислење:

Причините се следниве: малку или многу сол во ручекот, ронки на тепихот, немало пиво во фрижидер, и така натака има многу вака мислам значајни причини. :tapp: (n):shook:

И после имало убиени мажи ќе има, и да има, треба сите жени да се ослободат, тие напатени женички како Пале од Велес, која го прободе полицаецот нејзин партнер. Не се они криви зашто полицијата не ги затвара сторителите.
Автоматски споено мислење:

Самоодбрана во напад, доволно за да се олободи жртвата од одговорност.
70 години имаш? ова се од бивша Југославија црна хроника страниците
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.847
Господине кој и да си, одговори ми - колку жени се убиени во минатите 2 години? И уште нешто, како се докажува психичко насилство на суд ( човек може затвор да отиде за психичко насилство ) . И на крај - зошто Српски податоци? Од Србија си? или Македонските статистики не се поклопуваат со наративот? Благодарам однапред за одговорите, ќе почекам.
Насилство индицира физички повреди. Но, и госпоѓи кои мажот ги опсул па се потресле и жени со фрактури на череп се водат под иста ставка - СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО. Сега според вас, дали е исто некој да те опсуе и да ти скрши череп?
И скршен череп и псуење преку кое некој се осетил повреден е - семејно насилство. Дали овие две работи се исти?
Еве јас не сум отворила да речеме, повели сподели ги податоците со сите нас. Кога некој вели - отвори си - смета дека никој нема да бара. Таквите личности се нарекуваат Лажговци. Додека не ми ја споделиш статистиката на која се повикуваш - ЛАЖЕШ. Чекаме линк.
физичкото насилство (реално ) е со едноцифрен процент.
Луѓето се навредуваат еден со друг секојдневно, си викаат, се псујат. Шефот и се дерел под маса се скрила од страв - нема насилство. Мажот ја опсул - кривична пријава.
случаи на физичко насилство се во едноцифрен процент. Нашата легислатива е иста со онаа во Шведска, буквално. Единствена разлика е што во Шведска децата не се доделуваат на еден родител, бракот престанува родителството не. Дури Шведска има пилот проект со кој може и по разводот сопружниците да живеат во ист стан, поради близина со децата. Ама таму се приоритет децата не навредените госпоѓи.
95% алиментација плаќаат мажите. 98% децата се доделуваат на жените.
еве јас сум психички нападната од тебе. сакам да те пријавам кривично. како да докажам? ( многу ме вознемири психички твојата објава )
не постои маж во 2 години моја работа во ЦСР кој пријавил психичко насилство. физичко имаат пријавено 7.
законот ги привилегира жените и им ги доделува децата во 95% случаи. И тогаш почнуваат уцените. Сакаш да ги видиш децата? Купи ми _____________
низ конфликти и соочување со реалниот свет се гради личноста. Никој не станал подобра верзија од себеси ако никогаш немал ни еден проблем. психичкото насилство се третира како кривично дело, тоа е проблемот. Луѓе затвор можат да лежат за навреда. Во меѓувреме, некоја будала череп и крши на жена си, ама не можеме да се справиме со тоа зошто од сабајле 100 психички навредени жени се цртаат на врата.
и како се докажува или оспорува. жена вади уверение од Систина дека е растревожена, ОК велам, што е причина за ова? Маж ми. Како да знам дека не е шефот на работа? Детето што плаче цела ноќ? Соседот што буши со бургија во 7 часот во недела? Верувај ми мене - тоа е одговорот.
Не велам дека не постојат навредени луѓе од збор на други луѓе или постапки, туку велам дека 1. Психичкото насилство не може да се докаже и како такво не треба да биде земено како аргумент 2. психичкото насилство не е кривично дело - а нашиот закон го третира како такво. Жените само користат она што законот им го овозможува и си ги оставаат децата без татковци.
психичко и насилство не смеат да стојат во иста реченица. поради сите жени кои се тепани како стока. не е исто физички да те претепа некој и да ти се издере.
за да уценуваат со децата пријавуваат. а парите си течат. и не пријавуваат на суд, зошто не можат да докажат, само во ЦСР.
...се сложувам со тебе!
треба да се подели не само вратата каде треба да се пријави психолошката тортура, туку и терминологијата да се подели, едно е психолошка тортура и малтретирање без физички контакт само психолошки пресинг, друго е физичко насилство после психолошко малтретирање, каде имаме физички контакт како последица од психолошко малтретирање всушност две работи последователни!
...една врата за пријава на психолошка тортура и малтретирање, друга врата за пријава на физичко насилство како резултат од психолошка тортура. (y)
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
намерно е провокативен насловот, но и точен. психичко и насилство не смеат да стојат едно до друго во реченица. Личност што не видела физичка болка може само зад зборот психичко да стави насилство.
Ocigledno i licnost sto ne doziveala psihicko nasilstvo moze da go osporuva
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.847
Ocigledno i licnost sto ne doziveala psihicko nasilstvo moze da go osporuva
...не знам зошто не разбирате, членот @VIKICA33 не го оспорува псичкото насилство без физички допир, само не е соодветна терминологијата со психичко насилство кога има жената оцепен череп од физички удар да биде во исти кош и во иста врата за пријавување каде работи таа.

...предноста на психичката тортура со оцепен череп како приоритет и посебно со физичко насилство врз жена да се разликува од БЕЗ удар, ќотек, цепен мозок како крајно после психолишка вербална тортура и ова жена со оцепен череп да има предност во друг дел на тортура комбинирано вербално и физичко, од таа жена со само вербална тортура.

...на една врата кај што работа таа да влезат жени/мажи за пријавување на психолошка тортура без физички контакт, а на друга врата да има пријава на психолишка тортура врз жена/маж со физички контакт, повреда т.е. оцепен череп како краен чин од вербална тортура.

...и напротив, само таа ја знае таквата состојба на клиентите кои и доаѓаат службено за пријава на психолишко насилство, а ние само претпоставуваме неправдата во предноста, на само вербална психолошка тортура насилство во споредба со вербална плус физичка тортура, насилство.
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2023
Мислења
27
Поени од реакции
99
...не знам зошто не разбирате, членот @VIKICA33 не го оспорува псичкото насилство без физички допир, само не е соодветна терминологијата со психичко насилство кога има жената оцепен череп од физички удар да биде во исти кош и во иста врата за пријавување каде работи таа.

...предноста на психичката тортура со оцепен череп како приоритет и посебно со физичко насилство врз жена да се разликува од БЕЗ удар, ќотек, цепен мозок како крајно после психолишка вербална тортура и ова жена со оцепен череп да има предност во друг дел на тортура комбинирано вербално и физичко, од таа жена со само вербална тортура.

...на една врата кај што работа таа да влезат жени/мажи за пријавување на психолошка тортура без физички контакт, а на друга врата да има пријава на психолишка тортура врз жена/маж со физички контакт, повреда т.е. оцепен череп како краен чин од вербална тортура.

...и напротив, само таа ја знае таквата состојба на клиентите кои и доаѓаат службено за пријава на психолишко насилство, а ние само претпоставуваме неправдата во предноста, на само вербална психолошка тортура насилство во споредба со вербална плус физичка тортура, насилство.
Не само тоа, психичко насилство не смее да биде кривично дело, зошто е погрешно формулирано уште во диспозитивот. Не смееме да дозволиме да живееме во држава кај што некој може да заглави во затвор за збор, говор, да му се одземат деца зошто е неелоквентен или псуе, страшно е ова.
Автоматски споено мислење:

Ocigledno i licnost sto ne doziveala psihicko nasilstvo moze da go osporuva
Во Ирска денес луѓе се во затвор за искажан збор ( психичко насилство ) сакаш и кај нас така да се случува? Би пријавил сопствена мајка ако ти се развика? Во Норвешка се случува ова, мајки се затварани и децата им се одземени поради психичко насилство. Ако си снегулка - не комуницирај со луѓе.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Не само тоа, психичко насилство не смее да биде кривично дело, зошто е погрешно формулирано уште во диспозитивот. Не смееме да дозволиме да живееме во држава кај што некој може да заглави во затвор за збор, говор, да му се одземат деца зошто е неелоквентен или псуе, страшно е ова.
Клевета, уцена, закана се кривични дела, а тие технички припаѓаат во психолошко злоупотребување.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Ne.
Mesate tezi.

Edna rabota e, (sto ja potencirate i vo naslovot, i vo nekolku postovi) deka psihicko nasilstvo NE POSTOI. Sto tvrdam deka ne e tocno.

Sosema druga rabota e cela zloutoreba sto se pravi - glupavo formuliran zakon, ligavi zeni, korumpirani doktori i sl.
I zatoa se soglasuvam so vas.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Психичкото насилство е многу не дефинирана работа и од таа неопределеност произлегуваат сите проблеми во праксата и секако злоупотреба на добрата намера на законодавецот кога го предвидил. Се злоупотребува и физичкото насилство иако истото е многу по определено и се знае што и како треба да се докажува. Физичкото насилство е исто за сите додека психичкото е до толку не определено што една иста постапка за некој е а за некој не е насилсво... каша и колбаси. Психичкото насилство секако дека постои, проблемот е во докажувањето дека е сторено или дека не е сторено. Тешко е да го докажеш дека е сторено а уште потешко е да докажеш дека не е сторено. Од тоа што е тешко да го докажеш, во пракса органите на државата имаат отидено во една сосема спротивна крајност па прифаќаат како доказ мочани потврди од психијатри и психолози кои се издаваат за пет минути на обичен муабет дека, пример, мажот психички ја малтертирал жената и таа е видно вознемирена и прима терапија дијазепам... еве било која форумџика, дури и не мажена, може да проба и да отиде кај психијатар да се пожали дека мажот психички ја малтертира и се чувствува стресно, не може да спие, нервозна е... веднаш психијатрот ке и даде терапија дијазепам а секако и пусулче за прегледот и терапијата.... и оп, со тој пусул правец мвр или социјално па после нека докажува мајчиниот дека не ја малтертирал психички и тоа треба да го докаже во рок од еден ден да не речам и часови пред да биде исфрлен на улица, или пред социјалното врз основа на тој мочан пусул да даде мислење децата да бидат кај мајката.... Како ке докаже дека не ја малтертирал психички дамата? Никако. Мат.
Значи, психичкото насилство неспорно постои, но мора законодавецот да се обиде да во некои рамки го дефинира, определи што е тоа, потоа мора да определи како се докажува психичкото насилство а секако да предвиди и соодветна постапка во која обвинетиот ке има начин да докаже дека не сторил психичко насилство. При определувањето на поимот мора да се внимава и да не се измеша психичкото насилство со поимите на уцена, навреда, закана и слични кои се регулирани со кз а при оценка на тоа дали нешто е психичко насилство мора да се има предвид и што е нормално и како треба да функционира еден брак... а тоа е пак лизгав терен. Сума сумарум, во пракса многу повеке зијан отколку ќар од ,,психичкото насилство,, и реално не гледам некоја потреба од негово постоење во законот како институт за заштита на партнерот, треба да се третира единствено како причина за развод и тоа е сосема логично, зошто би бил во брак со некој што психички те малтертира па ке бараш заштита од државата кога можеш едноставно да си заминеш. Треба да постои како институт само како заштита на децата од психичко малтертирање но со точно определување на поимот и во една строго пропишана процедура која ке даде и солидна можност за одбрана, и многу претпазливо, да не се дозволи тој инструмент за заштита на децата да се претвори во орудие за меѓусебна пресметка на родителите...
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.178
Не само тоа, психичко насилство не смее да биде кривично дело, зошто е погрешно формулирано уште во диспозитивот. Не смееме да дозволиме да живееме во држава кај што некој може да заглави во затвор за збор, говор, да му се одземат деца зошто е неелоквентен или псуе, страшно е ова.
Автоматски споено мислење:


Во Ирска денес луѓе се во затвор за искажан збор ( психичко насилство ) сакаш и кај нас така да се случува? Би пријавил сопствена мајка ако ти се развика? Во Норвешка се случува ова, мајки се затварани и децата им се одземени поради психичко насилство. Ако си снегулка - не комуницирај со луѓе.
Да точно е се одземаат деца на родители заради насилство психичко, арно ама ти не сфаќаш дека нашата држава копира легислатива од ЕУ, ти колку и да се караш џабе е. Таму не толерираат никакво насилство и имаат најстроги казни за тоа. Шо уклучува и одземање деца на родители, во Германија 100.000 деца на годишно ниво се одземаат од родителите и ставаат во дом. Тоа е нечовечки. Кај нас неможе да дојде тоа не се секирај, затоа што ние сме пуки сиромашни немаат они пари да ги прехранат тие деца, тоа само кај нацистите.
И ако решила жена ти да те остави ти колку и да се караш ваму на темава џабе е. Она смета дека и вршиш насилство, психичко кое можеби и остава психосоматски последици. Докажано е дека стресот, предизвикан од психичко насилство предизвикува низа опасни болести некој и смртоносни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom