ПСИХИЧКО НАСИЛСТВО НЕ ПОСТОИ !

Член од
11 декември 2023
Мислења
27
Поени од реакции
99
А физичко? Нешто организирање на киднапирање на свое дете, убиство на дете? Или со такви работи не се занимавате?
6% e физичкото насилство, воглавном Роми и жители на приградски населби ( села ). Често случаите се обострана тепачка ама последиците се потешки кај жени. Во 2 години работа сум имала 11 случаи на физичко насилство. Многу е ретко, госпоѓите психичко пријавуваат 99%. Има и 2 мажи што пријавиле физичко насилство.
Автоматски споено мислење:

Мажот не е мачка па да има 9 шанси...
Господ праќа само 3 чамци со среќа,
ако воопшто го дочекаш третиот...
Бракот е договор. 26% од разводите пак се враќаат заедно. Нешто што во афект изгледало страшно, подоцна бледнее.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.283
6% e физичкото насилство, воглавном Роми и жители на приградски населби ( села ). Често случаите се обострана тепачка ама последиците се потешки кај жени. Во 2 години работа сум имала 11 случаи на физичко насилство. Многу е ретко, госпоѓите психичко пријавуваат 99%. Има и 2 мажи што пријавиле физичко насилство.
Автоматски споено мислење:


Бракот е договор. 26% од разводите пак се враќаат заедно. Нешто што во афект изгледало страшно, подоцна бледнее.
Ај веќе кога почна со проценти и статистики
Исто е и кај нас процентуално
Screenshot_2023-12-15-14-18-44-790_com.android.chrome.jpg
IMG_20231215_142043.jpg
Автоматски споено мислење:

@VIKICA33 или Тролица, се испостави дека не живееме во розев свет без насилство. 3 од 10 жени пријавиле физичко насилство, прашање е колку уште не пријавиле??? Велиш нешто што во афект изгледало страшно, подоцна бледнее :eek::eek::eek::tapp:

Годподине Викица, во афект можеш и сопругата да си ја отепаш, имаш дефинирано во кривичен закон убиство во афект, па сега ти види колку е тоа несериозно. Фемицид е доста сериозно кривично дело.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.671
Поени од реакции
18.149
6% e физичкото насилство, воглавном Роми и жители на приградски населби ( села ). Често случаите се обострана тепачка ама последиците се потешки кај жени. Во 2 години работа сум имала 11 случаи на физичко насилство. Многу е ретко, госпоѓите психичко пријавуваат 99%. Има и 2 мажи што пријавиле физичко насилство.
Автоматски споено мислење:


Бракот е договор. 26% од разводите пак се враќаат заедно. Нешто што во афект изгледало страшно, подоцна бледнее.
Али ја не пробувам да негирам дека постои психичко насилство и не негирам дека мажите можеби се и почесто жртви. Постои, и јас сум бил жртва самиот. Али пошто знам кој стои позади темава, еве ќе ти споделам еден линк од хроника да разгледаш


И слободно отвори црна хроника и размисли за процентите после.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.283
Како бе никој никогаш во овие истражувања не поставува прашање за причини за насилството. Зашто ли е тоа така мајку му..
Причините се следниве: малку или многу сол во ручекот, ронки на тепихот, немало пиво во фрижидер, и така натака има многу вака мислам значајни причини. :tapp: (n):shook:

И после имало убиени мажи ќе има, и да има, треба сите жени да се ослободат, тие напатени женички како Пале од Велес, која го прободе полицаецот нејзин партнер. Не се они криви зашто полицијата не ги затвара сторителите.
Автоматски споено мислење:

Самоодбрана во напад, доволно за да се олободи жртвата од одговорност.
 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.333
Поени од реакции
46.411
Причините се следниве: малку или многу сол во ручекот, ронки на тепихот, немало пиво во фрижидер, и така натака има многу вака мислам значајни причини. :tapp: (n):shook:

И после имало убиени мажи ќе има, и да има, треба сите жени да се ослободат, тие напатени женички како Пале од Велес, која го прободе полицаецот нејзин партнер. Не се они криви зашто полицијата не ги затвара сторителите.
Тешко дека се само тие причини, размисли ај поубаво малце, сигурен сум дека бар една издржана ќе ти текне..
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.283
Тешко дека се само тие причини, размисли ај поубаво малце, сигурен сум дека бар една издржана ќе ти текне..
Добро дали си нормален, што пиша сега, да ми текнело оправдана причина за :tapp:насилство.

За насилство нема доволно оправдана причина.
Автоматски споено мислење:

Не ти се допаѓа жена ти и како работи дома, развод! И мирна глава. Најубаво работи си, готви си сам. Абе и у кревет со друг да ја фатиш па пак насилство неможе да е оправдано, земи разведи се.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.333
Поени од реакции
46.411
Добро дали си нормален, што пиша сега, да ми текнело оправдана причина за :tapp:насилство.

За насилство нема доволно оправдана причина.
Не знам маци, мене курвање ми е скроз оправдана причина за газење.
Тешко дека се тепа за пресолена манџа
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.200
Поени од реакции
35.911



Кончено добра тема, и одма се кренаа форумските феминистки кои се возат на и ги користат тие тажни судбини на жените кои се тепани од своите мажи да генерализираат за сите мажи и сопрузи и да ги ставаат во ист кош. Одговорно тврдам дека ниеден здрав маж не поддржува насилство врз жените и дека психичкото насилство е многу поголемо врз мажите него ли врз жените. Затоа и самоубиствата кај мажите се многу поголеми од колку кај жените. Една од причините за тие самоубиства е и ова. Нормално вас ова не ви одговара па со секакви сили пробувате да го негирате затоа што глумите вечни жртви.

Од мали нозе на машките деца им се вика да не удираат девојчиња, им се збори како треба да се однесуваат и да ги третираат жените, но дали некој им објаснил на женските деца како треба да се однесува према машко? Дали вие служите за пример на вашите ќерки со вашето однесување према вашиот сопруг како треба да го третираат идниот маж? Апсолутно не.

Научени сте само на придобивки и привилегии, но никогаш на превземање одговорност.

Опшеството воопшто не води грижа за ниеден маж ниту пак за неговото општо здравје, и секогаш жените се ставани на пиедестал. Еден куп кампањи за женското здравје, подигање свесност за све што се случува со жените но никогаш према мажите. Доказ за ова е што 99% од разводите се судат во корист на жената, па така мажот мора цел живот да плаќа алиментација, да си ги гледа сопствените деца еднаш во две недели и да мизерува до крајот на животот. Не сакам ни да помислам каков е тој живот. Втор пример се лажните обвинувања за силување, каде што има илјадници примери каде што мажи лежат затвор буквално со години, па кога "жртвата" ќе признае дека не била силувана, нема никакви санкции према неа. Одговорност за своите постапки нула, иако уништила еден живот на заебанција.

Пак ќе кажам, верувам дека постојат насилници кои буквално се иживуваат врз своите жени, но ниеден маж не го поддржува ова, напротив и ќе му се спротистават во реална ситуација, но за жал постојат и такви жени кои се однесуваат ужасно према своите мажи. Не може целосната вина да се препишува само на мажите, а никогаш на жените. Само што за разлика од вас, ние мажите ова го признаваме, а вие не само што ќе го поддржите понатамошното насилство, туку и го правите насилникот херој.

Феминизмот го уништи семејството како институција и столб на секое опшество, па од таму ни се вакви опшествата и државите.

Како што на секое дете му е потребна мајка во својот раст и развој така му е потребен и својот татко.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Добро дали си нормален, што пиша сега, да ми текнело оправдана причина за :tapp:насилство.

За насилство нема доволно оправдана причина.
Автоматски споено мислење:

Не ти се допаѓа жена ти и како работи дома, развод! И мирна глава. Најубаво работи си, готви си сам. Абе и у кревет со друг да ја фатиш па пак насилство неможе да е оправдано, земи разведи се.
Tука на темава една членка напиша дека мажите се криви ако жената им прави психичко насилство и потоа во развод вади документ дека таа е всушност жртвата преку нашиот корумпиран систем. Мажите сами си бирале и требале да гледаат што земаат за жена. Така беше напишано некаде на 2-3 страна на темава.

Аналогно на тоа нели жената е крива, нели требала да гледа кај бира?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.671
Поени од реакции
18.149



Кончено добра тема, и одма се кренаа форумските феминистки кои се возат на и ги користат тие тажни судбини на жените кои се тепани од своите мажи да генерализираат за сите мажи и сопрузи и да ги ставаат во ист кош. Одговорно тврдам дека ниеден здрав маж не поддржува насилство врз жените и дека психичкото насилство е многу поголемо врз мажите него ли врз жените. Затоа и самоубиствата кај мажите се многу поголеми од колку кај жените. Една од причините за тие самоубиства е и ова.
Точно е тоа. Скоро 80% од самоубиствата се извршуваат од страна на мажи. Најчесто причините се осаменост и депресија. Ако недостаток на социјален живот, љубов и пичка у животот на еден маж е психолошко насилство и причина да се колне цел женски род, тогаш веројатно би бил во право. И на ова со процентот на самоубиства не гледам ко на нешто со кое што мажите би требало да бидат горди, напротив покажува дека нив многу повеќе им требаат жените отколку обратно. Додека жените се многу понезависни и можат полесно да истераат сами. Тоа е барем мојот заклучок.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.756
Поени од реакции
24.446
Причините се следниве: малку или многу сол во ручекот, ронки на тепихот, немало пиво во фрижидер, и така натака има многу вака мислам значајни причини. :tapp: (n):shook:
И јас вршам психичко насилство од истите причини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom