ПСИХИЧКО НАСИЛСТВО НЕ ПОСТОИ !

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.671
Поени од реакции
18.150
Мажот не е мачка па да има 9 шанси...
Господ праќа само 3 чамци со среќа,
ако воопшто го дочекаш третиот...
Пффф


Човеков на 60 години 3 то семејство направи, па види сега ти
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.393
Поени од реакции
4.784
...
Човеков на 60 години 3 то семејство направи, па види сега ти
Во слична ситуација сум, но на 60 години не би скокнал во третиот чамец,
па макар бил пратен и од Бога, лично.
Ќе си ја побарам „среќата“ на друго место,
општествени куќи има колку сакаш.
Пари земаат и тие од чамецот...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.841
Поени од реакции
39.150
Во слична ситуација сум, но на 60 години не би скокнал во третиот чамец,
па макар бил пратен и од Бога, лично.
Ќе си ја побарам „среќата“ на друго место,
општествени куќи има колку сакаш.
Пари земаат и тие од чамецот...
стари, како викаат, always look on the bright side of life.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.393
Поени од реакции
4.784
стари, како викаат, always look on the bright side of life.
млад човеку, тоа и го правам...
main-qimg-db6d5078d57b71e7c0e1c588835da533-lq.jpg
гледајќи во светлината на крајот на тунелот...
Автоматски споено мислење:

Ај да се вратиме малку на темава, иако со провокативен наслов...
Секако дека постои психичко насилство, и тоа од двете страни.
Не се рекло џабе:
„Шамар да ми удреше помалку ќе болеше, од ова што ми го кажа“.
Сега, авторот на текстов, премногу провокативно што настапува, тоа е друга прикаска.
Најверојатно сакајќи да ги испровоцира феминисткиве на форумов, јавно да се декларираат, каде што делумно и успеа во својата намера.
Па можеби затоа и потсетува малку на доскорашниот член „МоралноПолитичкиНеподобен“, врз кој, колку што разбрав од блиски извори до владата, му е извршен атентат од моќната „фемина“ групација...
 
Последно уредено:

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.283
И сега како да ти помогнеме тебе члену што ја отвори темава?????

Ако не па да собираме донации за да ти уплатиме психијатриски сеанси,да можеш да ги залечиш траумите шо ги преживеа на работното место, гледајќи неправедно обвинети мажи за насилство. :tapp:

Кој е тука жртвата?!?

Мажите според тебе??? Госпоѓо за некој да покрене бракоразводна парница не мора ниту да ПОСТОИ насилство!, Ни психичко ни физичко! Па не живееме во 15 век мајку му стара :eek::cenzura:Прочитај го ова повторно!

Главна причина за разводот знаеш ли која е?......... Та даа.......... БРАКОТ!!

Верувала или не. Хехе. Се согласувам со @paralelni svetovi немора да постои брак на папир како би врзал двајца кои навистина се сакаат. Тоа е само парче хартија и не е доказ за љубовта сигурно. Затоа и во странство ретко се склучуваат бракови, повеќето живеат заедно само.

Инаку законот за семејно насилство во развиените земји е дааааалеку построг и предвидени се и затворски казни, додека кај нас ниту полиција не ти иде да ти напраи записник за насилството, па мора сама да го тепаш мажот и да се браниш како знаеш и умеееш. Па доаѓа и до убиства. Жалосно.
 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.853
тема која ја туркаат адвокатите во процесите против сопрузите а се користи буквално за рекет кон татковците. Тоа е т.н. ПСИХИЧКО НАСИЛСТВО. Ова е најбрз начин преку кој градските госпоѓи можат да извадат добра алиментација и преку децата да уценуваат за пари а е на ниво на епидемија во МАкедонија. Зошто велам психичко насилство не постои? Затоа што 99% се докажува со пусулчиња од Систина, Ремедика или некој приватен психијатар извадени 3 дена пред барање развод иако „жртвата“ никогаш порано ниту никогаш во иднина нема да посети пцихијатар за „своите маки“.
А дали мажот може да ја поебе жената и прв да извади пусулче(?) дека трпел психичко насилство од дотичната? А и до кога тоа судот ќе одлучува под дифолт детето да остане со мајката?
Кои се овие правила и норми што постојат 100 години веќе?
Нели сакаат у све да се рамноправни, еве нека повелат и нека плаќаат алиментација.
Страшната мајчинска грижа, преценета ствар, на детето му треба мајка само додека цица, понатаму во растот и развојот апсолутно ништо не мења дали ќе живее со татко дали со мајка.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.183
Поени од реакции
10.620
Ќе заклучам - психичко насилство не постои, и треба да се тргне од законот за семејство. Во врска на двајца возрасни конфликти и караници ќе има - ако не ви стиска, не стапувајте во брак. Вака ќе можеме да се посветиме на вистинските жртви на вистинско насилство, не вербално навредените госпоѓи кои се скарале со сопругот зошто не им купил скапи чизми или не ги однел во скап ресторан. Што мислите вие за ова драги мои?
Почитувана госпоѓо, многу е погрешно категорично да тврдите дека психичкото насилство не постои. Особено е погрешно кога Вие како социјален работник ја имате една од клучните улоги во препознавање на било какви знаци на злоупотреба (физичка или психичка). Социјалните работници мора да знаат да ги препознаат овие знаци и апропо тоа да работат во законски и етички рамки за да интервенираат и да ги заштитат поединците кои доживуваат било каква злоупотреба. Нивната улога подразбира обезбедување поддршка, ресурси и насоки за жртвите а се со цел да им се помогне да се дистанцираат од насилни ситуации и да го започнат процесот на рехабилитација и лекување.

Психичкото насилство е исто толку реално како и физичкото, и е толку многу распространето во нашето општество (подеднакво и кај мажите и жените) што е навистина тажно, а уште потажно е што луѓето (очигледно и оние кои треба да бидат професионалци) многу лесно ја потценуваат штетата од истото.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.756
Поени од реакции
24.446
Страшната мајчинска грижа, преценета ствар, на детето му треба мајка само додека цица, понатаму во растот и развојот апсолутно ништо не мења дали ќе живее со татко дали со мајка.
Не е точно, ќе видиш кога ќе станеш родител кого ќе го преферира детето во раната возраст, особено ако е машко.

Викица, пиле, давај отказ, не те бива!
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.393
Поени од реакции
4.784
А дали мажот може да ја поебе жената и прв да извади пусулче(?) дека трпел психичко насилство од дотичната? А и до кога тоа судот ќе одлучува под дифолт детето да остане со мајката?
Кои се овие правила и норми што постојат 100 години веќе?
...
Па не знам како е точно кај нас законот,
но „со 12 години детето може само да одлучи кај кој родител сака да остане,
а под 12 години, што постаро, толку повеќе има право на изјаснување, кај кого би сакало да остане.“ ... крај на цитатот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.720
Поени од реакции
35.187
И сега како да ти помогнеме тебе члену што ја отвори темава?????

Ако не па да собираме донации за да ти уплатиме психијатриски сеанси,да можеш да ги залечиш траумите шо ги преживеа на работното место, гледајќи неправедно обвинети мажи за насилство. :tapp:

Кој е тука жртвата?!?

Мажите според тебе??? Госпоѓо за некој да покрене бракоразводна парница не мора ниту да ПОСТОИ насилство!, Ни психичко ни физичко! Па не живееме во 15 век мајку му стара :eek::cenzura:Прочитај го ова повторно!

Главна причина за разводот знаеш ли која е?......... Та даа.......... БРАКОТ!!

Верувала или не. Хехе. Се согласувам со @paralelni svetovi немора да постои брак на папир како би врзал двајца кои навистина се сакаат. Тоа е само парче хартија и не е доказ за љубовта сигурно. Затоа и во странство ретко се склучуваат бракови, повеќето живеат заедно само.

Инаку законот за семејно насилство во развиените земји е дааааалеку построг и предвидени се и затворски казни, додека кај нас ниту полиција не ти иде да ти напраи записник за насилството, па мора сама да го тепаш мажот и да се браниш како знаеш и умеееш. Па доаѓа и до убиства. Жалосно.
Жртва е секој што е оштетен, ако со измама има победено жената, тогаш да, жртва е мажот.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.283
Жртва е секој што е оштетен, ако со измама има победено жената, тогаш да, жртва е мажот.
Јас не реков дека нема жртви мажи, има и те како! Секој си одговара за своите постапки. Не е ова натпревар. Не знам на каква победа мислиш.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
431
Поени од реакции
1.512
Сите вие што мислите дека нема психичко насилство без исклучоци, се надевам дека нема да дочекате расплакана ќерка дома и дека ќе се уверите во спротивното на најбезболен можен начин.

Лесно е кога се гледа од гледна точка на огорчен партнер кој не би да преземе одговорност за некои свои дела да не речам недела.

Не велам дека нема манипулаторки жени. Значи, фин дечко, со кариера, деца, не им одело со жената, ем самата била иницијатор за развод ем толку влијае врз децата иако се кај него почесто него што се кај неа, потенцијалниве девојчиња а слушнат за неа, се откажуваат.
Значи, ги знам таквите, коса се крева на глава на човек. Ни сите жени се ангели, ни сите мажи ѓаволи. Ама еден период во животот му била интересна оти е таква. Самиот си ја бирал, којзнае колку фини мирни девојчиња оставил за мало више узбуџења, да не знае на шо е, е па тоа е, на таквите кога ќе им се смени мисијата и посакуваната скапа играчка, незгодни стануваат. Еве доказ дека психичко насилство постои, само во горенаведениов пример, жртвата е мажот.

Ама вистина за греота се и мажите и жените коишто се жртви на искомплексирани стоки (машки или женски), уште погреота ако не можат да бидат храбри доволно да се пожалат оти тие коишто треба да предложат решенија, нема да им веруваат. Маживе пак да си станат мажи, а жениве - жени, сѐ ќе да се реши, ама ете, некои интересни времиња. Затоа луѓе, 500 очи отварање со кого ќе имате деца. Колку што има скенери шо се вика, низ толку да проверите со кого си имате работа. Оти детето, вака или така те врзува за цел живот.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.834
Поени од реакции
6.007
И сега како да ти помогнеме тебе члену што ја отвори темава?????

Ако не па да собираме донации за да ти уплатиме психијатриски сеанси,да можеш да ги залечиш траумите шо ги преживеа на работното место, гледајќи неправедно обвинети мажи за насилство. :tapp:

Кој е тука жртвата?!?

Мажите според тебе??? Госпоѓо за некој да покрене бракоразводна парница не мора ниту да ПОСТОИ насилство!, Ни психичко ни физичко! Па не живееме во 15 век мајку му стара :eek::cenzura:Прочитај го ова повторно!

Главна причина за разводот знаеш ли која е?......... Та даа.......... БРАКОТ!!

Верувала или не. Хехе. Се согласувам со @paralelni svetovi немора да постои брак на папир како би врзал двајца кои навистина се сакаат. Тоа е само парче хартија и не е доказ за љубовта сигурно. Затоа и во странство ретко се склучуваат бракови, повеќето живеат заедно само.

Инаку законот за семејно насилство во развиените земји е дааааалеку построг и предвидени се и затворски казни, додека кај нас ниту полиција не ти иде да ти напраи записник за насилството, па мора сама да го тепаш мажот и да се браниш како знаеш и умеееш. Па доаѓа и до убиства. Жалосно.
Abe arno si pishala ama ne si go razbrala prviot post!
@VIKICA33 ubavo si Kazha! Sekoj den i doajgaat Kurvicina i "Madami" so razrabotena shema za da go izebat Mazhot i toa v Mozok.

I zatoa ne meshajte Fizicko nasilstvo so psihicko.
A i shto podrazborate pod Psihicko nasilstvo e prashanjeto do Lepoticive ovde shto se zapalija bez ogan!
Po moe najmalce 95% psihickoto nasilstvo im e svojstveno na zhenite.

A kako shto imam i pishano pred edno mesec dena taa finta " Doktore dushata mi ja izvadi i ne mozham da sipjam" e epten poznata po Evropa. Samo shto i ovde nikogo ne go tangira toa. Majkata go dobiva deteto, Taktkoto leta od doma za 14 denovi makar i majkata da izlazhe pred policija i rece mi se zakanuva da me istepa! Spas mu e ako mozhi na Policijata da i dokazhi deka lazhi , primer so video ili snimen razgovor!

I pri razvod po Default mazhot naebuva i go cedat do koska. ZATOA ne se zhenat po Evropa.
I na kraj kraeva ti @Ocajna imash srejcen brak , taka da gledaj si ja Alfata i uzhivaj vo nezhnostite!;):rolleyes:
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.283
Abe arno si pishala ama ne si go razbrala prviot post!
@VIKICA33 ubavo si Kazha! Sekoj den i doajgaat Kurvicina i "Madami" so razrabotena shema za da go izebat Mazhot i toa v Mozok.

I zatoa ne meshajte Fizicko nasilstvo so psihicko.
A i shto podrazborate pod Psihicko nasilstvo e prashanjeto do Lepoticive ovde shto se zapalija bez ogan!
Po moe najmalce 95% psihickoto nasilstvo im e svojstveno na zhenite.

A kako shto imam i pishano pred edno mesec dena taa finta " Doktore dushata mi ja izvadi i ne mozham da sipjam" e epten poznata po Evropa. Samo shto i ovde nikogo ne go tangira toa. Majkata go dobiva deteto, Taktkoto leta od doma za 14 denovi makar i majkata da izlazhe pred policija i rece mi se zakanuva da me istepa! Spas mu e ako mozhi na Policijata da i dokazhi deka lazhi , primer so video ili snimen razgovor!

I pri razvod po Default mazhot naebuva i go cedat do koska. ZATOA ne se zhenat po Evropa.
I na kraj kraeva ti @Ocajna imash srejcen brak , taka da gledaj si ja Alfata i uzhivaj vo nezhnostite!;):rolleyes:
Абе се сложувам, најлесно е да си чуваш куче ил маче, ќе ти покака тепих и изгребе мебел но ништо страшно, а вака дете да чуваш е голема доживотна и жртва и одкажување од многу животни задоволства,а и бара огромна посветеност, затоа во ЕУ си чуваат кучиња ;) си ги шетаат во парк, не мораш да го школуваш, не мораш да го воспитуваш, песот. Паметни си се тие, не се замараат, си уживкаат. Знаеш и сам дека во Германија после 9 саат не смееш да писнеш, одма те пријавува комшијата дека го вознемируваш, таму нема баш некоја атмосфера за одгледување деца, не е како ние што растевме на улица, таму дете на улица нема да видиш. Ред и дисциплина како роботи се.

Кој вели дека мажот му донел среќа лаже,:pos: туку нека ни се здрави и живи мажите(на тие шо си имаат)оти без нив е полошо!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom