ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
е вака.... пред колоквиумската поради сплет на околности бев повредена и немаше теоретски шанси да одам на полагање... и сите колоквиуми ги пропуштив... е сега дали би ми дозволиле и што се ми треба за со молба полагам дополнително....
Би ти советувал со молба до декан, ќе ја однесеш кај Љубиша (не ти се свиѓа, ама мораш) заедно со некаков доказ за повредата (специјалистички упат, додуша докторите знаат што да ти дадат), и не очекувај разбирање од Љубиша, ама биди стрплива и надевај се дека молбата ќе ти стигне до деканот, кој ваљда ќе ја одобри. Ова од лично искуство, лани два пати подавав молба, затоа што првиот пат Љубиша ја загубил, а за вториот пат едвај ме прими. Еј, гадот ме набрка со зборовите: дојди по два саата!?, а јас на штаки :)
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Ми треба семинарска (или нешто за помош ) по:
- Меѓународно јавно право на тема „Меѓународна правна заштита на малцинствата“ и
- Трудово право на тема „Договор за работа и елементи на договор за работа“
Па ако има некој да позајми....
Однапред благодарам.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Ми треба семинарска (или нешто за помош ) по:
- Меѓународно јавно право на тема „Меѓународна правна заштита на малцинствата“ и
- Трудово право на тема „Договор за работа и елементи на договор за работа“
Па ако има некој да позајми....
Однапред благодарам.
договор за работа можеш да си најдеш формулар по книжарите најчесто има каде што држат регистри и такви ствари... ако не најдеш јас можам да побарам по дома дали имам па некако на факултет да ти дадам ама тоа до понеделник тешко...

за меѓународна правна заштита на малцинствата имаш неколку конвенции во книгата мјп можеш да ги најдеш како точно се викаат а мислам дека на страната на оон или нешто така ги има тие конвенции и после лупај од вести што си слушнал/а за малцинствата во грција, бугарија и турција ( пош тие најчесто ги има на вести) напиши некои 10 тина страни и уживај... јас имав за употреба на сила во оон пош ми фалеа 10 поени и Љупче го нема ни прочитано ваљда пош немав мн текст појќе беа графици и ми ги даде поените,..
 

Day4walker

Doyle Brunson
Член од
18 ноември 2008
Мислења
132
Поени од реакции
8
ее кој е на правен дали има некој проект односно академски труд по истоирија на теми:

1. Анализирајте ја положбата на жената во стариот век

2. Анализирајте го развојот на сопственоста во правото во стариот век

3. Анализирајте го односот меѓу државата и црквата во Византија.

ај ако има некој нешто ако направил помошсо некои матријали :)
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
ее кој е на правен дали има некој проект односно академски труд по истоирија на теми:

1. Анализирајте ја положбата на жената во стариот век

2. Анализирајте го развојот на сопственоста во правото во стариот век

3. Анализирајте го односот меѓу државата и црквата во Византија.

ај ако има некој нешто ако направил помошсо некои матријали :)
ке ојш кај книжничарот и ќе побараш од Дејан Мицковиќ има една книга за семејството од незнам кој период до некој ние ја користевме за есеј по семејно тука имаш и за жената... башка и не е тешко тоа да се напише


а за третата тема ми текнуа дека нешто имам читано али не ми текнува каде... ако се сетам ќе ти пишам
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
договор за работа можеш да си најдеш формулар по книжарите најчесто има каде што држат регистри и такви ствари... ако не најдеш јас можам да побарам по дома дали имам па некако на факултет да ти дадам ама тоа до понеделник тешко...

за меѓународна правна заштита на малцинствата имаш неколку конвенции во книгата мјп можеш да ги најдеш како точно се викаат а мислам дека на страната на оон или нешто така ги има тие конвенции и после лупај од вести што си слушнал/а за малцинствата во грција, бугарија и турција ( пош тие најчесто ги има на вести) напиши некои 10 тина страни и уживај... јас имав за употреба на сила во оон пош ми фалеа 10 поени и Љупче го нема ни прочитано ваљда пош немав мн текст појќе беа графици и ми ги даде поените,..
Фала Тикви4ка :) јас мислев нешто како некој ако има семинарска да позајми ама ок може да помогне и ова ако не најдам готова.
Иначе јас сум на правниот факултет во Кочани :) а кај нас ги читаат дури и ги враќаат за да направиш нова семинарска или за да ја поправиш кај што не е добра :)
сепак фала многу :*
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Фала Тикви4ка :) јас мислев нешто како некој ако има семинарска да позајми ама ок може да помогне и ова ако не најдам готова.
Иначе јас сум на правниот факултет во Кочани :) а кај нас ги читаат дури и ги враќаат за да направиш нова семинарска или за да ја поправиш кај што не е добра :)
сепак фала многу :*
ааа јас мислев дека си на уким скопје... сори
 
Член од
23 ноември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Taskovska

Lugje, Taskovska navistina e suspendirana...Site sto prijavija FILOZOFIJA kaj nea vo noemvriska sesija (zboram za stara programa) bea prefrleni kaj Tupanceski. Ve molam, ako nekoj znae po koj materijal se polaga kaj Kambovski, da mi kaze. Slusam deka imalo nekoja skripta od 170 strani i so nea se polozuvalo...Ako ima takva, kade da ja najdam...Pozzzz
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
А шо оценки треба да имаш за да те примат на правен и дали лесно примат?
 

Illusionist

Осквернатор
Член од
15 јануари 2008
Мислења
49
Поени од реакции
0
А шо оценки треба да имаш за да те примат на правен и дали лесно примат?
Се зависи од генерацијата... на пример оваа година имаше многу слаба конкуренција и доста луѓе со послаб успех влегоа и во државна квота... али у секој случај подобро ти е да си имаш одличен успех
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
Lugje, Taskovska navistina e suspendirana...Site sto prijavija FILOZOFIJA kaj nea vo noemvriska sesija (zboram za stara programa) bea prefrleni kaj Tupanceski. Ve molam, ako nekoj znae po koj materijal se polaga kaj Kambovski, da mi kaze. Slusam deka imalo nekoja skripta od 170 strani i so nea se polozuvalo...Ako ima takva, kade da ja najdam...Pozzzz

Првиот колоквиум кај Камбовски има само 140 страни, а сигурно и вториот има доста така да сигурно се повеќе од 170 страни...а иначе слушнав дека имало и прашања кои се паѓале на тест само не знам каде ги има....
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Се зависи од генерацијата... на пример оваа година имаше многу слаба конкуренција и доста луѓе со послаб успех влегоа и во државна квота... али у секој случај подобро ти е да си имаш одличен успех
Па добро ако дојде во Кочани на правен секако ке влезе во државна квота:vozbud: оваа година само неколку беа во приватна квота :)

Туку, дај бе позајмете некоја семинарска за „Мегународна правна заштита на малцинствата“ и „Договор за вработување и елементи на договор за вработување“ плиссссссс :*
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Итно ми требаат прашањата за прв колоквиум Вовед во право на Правен факултет.Ве молам доколку некој ги има нека ми каже!
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
луѓе ако има некој од правен факултет на мастер студии на казнена насока од лани(што лани бил 4 година)нека каже нешто за испитите дали се тешки какви прашања обично поставуваат и дали се положува.многу фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom