ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Ако знае некој нека пише ме интересира кои се одприлика темите за есеј по економика и што треба да се направи за да се префрлам од вонреден пак во редовен студен :smir:
За есеј незнам, а за да се префрлиш од редовен во вонреден треба да однесеш или лекарско(ако си болен) или дека си вработен + некој износ на пари(една другарка плати 5000 ама на друг факултет).
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
Ако може да знам од студентиве што веќе студираат на правни студии... дали е вистина дека сите што се запишани на дисперзирани во Велес всушност сите предавања и испити им се во скопје?
 
Член од
15 јуни 2009
Мислења
86
Поени од реакции
8
Ако знае некој нека пише ме интересира кои се одприлика темите за есеј по економика и што треба да се направи за да се префрлам од вонреден пак во редовен студен :smir:
verojatno ke treba nekoe baranje da popolnis
 

bikerboy_87

F*CK...all i need is U!
Член од
30 март 2009
Мислења
42
Поени од реакции
4
Полагање септемвриска сесија

ima li nekoj koj ke polaga vo septemvriska sesija na pravniot fakultet J I-vi vo Skopje...posebno me interesira dali nekoj ke polaga Stvarno pravo kaj Rodna Zivkovska na 04.sept. petok; Rimsko kaj Polenak na 09.sept.sreda i Gragansko Opst del kaj R.Zivkovska na 10.sept cetvrtok...ako ima nekoj pisete od koj materijal ucite,do kade ste?naucivte?prasanja ima nekade da se nabavat i slicno :) pozdrav i krsete noga site so ke polagate...srekno!
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Треба да имаш заверено последен семестар 2/4/6 за да можеш да полагаш во сеп сесија, а сигурно имаш, тоа се правеше пред да завршиме.
Имам заверено семестар ама пишува на сајтот плус евидентирање на година :S
А , од колку до колку се отворени студентски прашања? :salut:
 

bikerboy_87

F*CK...all i need is U!
Член од
30 март 2009
Мислења
42
Поени од реакции
4
da...treba da imas evidantirano godina...za ovaa sesija ucebna 08/09...se plaka 1000 denari...

inaku studentski prasanja rabotat 0d 12 do 14 h
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Ако може да знам од студентиве што веќе студираат на правни студии... дали е вистина дека сите што се запишани на дисперзирани во Велес всушност сите предавања и испити им се во скопје?
Да, за учебна 2008/09 така беше, за 09/10 не знам.
Имам заверено семестар ама пишува на сајтот плус евидентирање на година :S
А , од колку до колку се отворени студентски прашања? :salut:
Студентски прашања се отворени ваљда како и увек, од 12 до 14.
ima li nekoj koj ke polaga vo septemvriska sesija na pravniot fakultet J I-vi vo Skopje...posebno me interesira dali nekoj ke polaga Stvarno pravo kaj Rodna Zivkovska na 04.sept. petok; Rimsko kaj Polenak na 09.sept.sreda i Gragansko Opst del kaj R.Zivkovska na 10.sept cetvrtok...ako ima nekoj pisete od koj materijal ucite,do kade ste?naucivte?prasanja ima nekade da se nabavat i slicno :) pozdrav i krsete noga site so ke polagate...srekno!
Римско кај Поленак го имам положено на колоквиуми, а можам да ти кажам дека првиот дел (семејно/лично и стварно право) не е многу тежок, ама вториот дел (облигационо и по едно до две прашања од наследно) е катастрофално тежок. Општ дел на граѓанско, кај нас шо бевме бруцоши најмногу прашања се паѓаа од третата книга.
Прашања ваљда има по копирниците у Мавровка. Ја полагам Вовед во правото кај чиче Мицајков во четврток и ми требаат 55 поена шо тешко дека ќе ги зеам, и Општ дел кај тетка Родна, шо ми требат 49, и мислам дека за 5/6 дена можам да научам за толку.
Среќно може, од кршење нози доста ми е.
А, на денот кога се полага можам ли да си евидентирам година, и кај се обавува таа ствар, шо се ми треба?
 

bikerboy_87

F*CK...all i need is U!
Член од
30 март 2009
Мислења
42
Поени од реакции
4
imas pravo...jas bez koski ostanav od toa krsenjeto,a i od srekata air ic ne vidov...mora da se zapne...eve da prasam samo rimsko e edna kniga taka i plus praktikum,stvarno e kniga plus Zakon za SDSP,a Gragansko praktikum,malata kniga i oste edna so ja izdade Rodna sega nekade maj/juni...jas od prva gi vlecam ovie i si prasavum da ne ima nekoi izmeni...pa ako nekoj znae alal neka mu e:) inaku slusnav deka imalo po nekoe prasanje vo kopirnicite...treba da se proveri...blagodaram.

zavisi vo kolku polagas...ako polagas posle 14h mislam deka moze da evidentiras vo studentski prasanja i posle odma da se vmetnes na spisokot... najcesto spisokot e vo komjuterski centar...i za nego najcesto e odgovoren onoj stariov,slabiot so brkcinja...
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
imas pravo...jas bez koski ostanav od toa krsenjeto,a i od srekata air ic ne vidov...mora da se zapne...eve da prasam samo rimsko e edna kniga taka i plus praktikum,stvarno e kniga plus Zakon za SDSP,a Gragansko praktikum,malata kniga i oste edna so ja izdade Rodna sega nekade maj/juni...jas od prva gi vlecam ovie i si prasavum da ne ima nekoi izmeni...pa ako nekoj znae alal neka mu e:) inaku slusnav deka imalo po nekoe prasanje vo kopirnicite...treba da se proveri...blagodaram.

zavisi vo kolku polagas...ako polagas posle 14h mislam deka moze da evidentiras vo studentski prasanja i posle odma da se vmetnes na spisokot... najcesto spisokot e vo komjuterski centar...i za nego najcesto e odgovoren onoj stariov,slabiot so brkcinja...
За Стварно, не знам, не сум имал до сега, Римско е книга и практикум, Граѓанско е книга 1, книга 2, некое прашање од практикум (за некои норми беа), и таа третата црвената книга :) ја издаде у јуни.
Испитот Вовед ми е на трети од 14, ваљда ќе средам работа до тогаш, па за на 10 граѓанско да неам гајле?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.508
Поени од реакции
2.646
Јас забушавав летово и не научив ништо за септември а ми останале некој испити за жал па сега едно прашање.Мислите за нас вечити апсолвенти ке има уште една додатна сесија во октомври како што имаше минатата година да знам да се стегнам за тогаш зошто за септември ми помина бродот??

bikerboy_87 - Колега во иста група бевме заедно иста генерација сме.И ти заглави ли бе брат никако да се откачиме од овој факс :)
 

bikerboy_87

F*CK...all i need is U!
Член од
30 март 2009
Мислења
42
Поени од реакции
4
mislam deka ke sredis...jas dosega ne sum imal problemi,osven so zaboravav da si ja zalepam slikata na indeksot i edna od tetkite mi go plesna vo faca...posle mi se smeese vo faca i na kraj mi ja zalepi taa slika...vo globala mi ostavile dobar vpecatok i mislam nema da imas problem...inaku kako so razbrav graganski ima 3 knigi plus praktikum :S zatoa padnav vo junska izgleda...jas imam praktikum,kniga 1 vovedni temi,kniga 2 vovedni temi 3...znaci propustot mi se sostoi najverojatno vo kniga vovedni temi 2...

eve i mene me maci istoto prasanje...znae nekoj nesto okolu ova? jas mislam tesko pak ke ni se smiluvaat...zosto mene samo milost mi pomaga so ogled na toa kolku nauciv...
 
Член од
29 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Леле луѓе дај бе кажете што отприлика се паѓа на есеј УСТАВ кај Саво? Полагам на 7-ми испит и немам поима за есеј што да правам. Денес бев на факс и како по обичај не го најдов проф., а асс ми вика редовни нема да полагаат есеј. Епа сега нели треба со испит да полагаш и есеј?! Јас немам воопшто правено есеј и сакам да правам, затоа што само така ќе го положам испитот. Ве молам помагајте за услов ми е, животот ми зависи од овој испит :(
 

bikerboy_87

F*CK...all i need is U!
Член од
30 март 2009
Мислења
42
Поени од реакции
4
@skarfejs...kazi druze koj si ti...vaka nemozam da te poznam,a ti me pozna od slikata? :) ozbilno ej,vecni apsolventi majku mu...mikako da se otkacime od ovie prangi :)
 

Anele

princess without a crown*
Член од
3 јануари 2009
Мислења
135
Поени од реакции
4
Jas sum brucos na pravniot fakultet, taka da ne sum bas upatena vo toa kako stojat rabotite na praven. Sekoja informacija bi mi bila korisna, no posebno sum zainteresirana za studenstskite organizacii, poprecizno za Asocijacijata na evropski studentski strukturi. Ako nekoj e clen ili zapoznaet so istata da me upati vo nejzinoto funkcioniranje i organizacija. Fala
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
134
Поени од реакции
1
убав факултет ке имаш сега во прва топ предмети и професори ке се запознаеш со најдобрите професори на правен мицајков и родна,милина луѓе онда драги еден бел човек, иначе оди на elsa тоа тие здружение на студенти по право ја сум член таму:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom