ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Го бива, најискрено ти кажувам. Одлични предмети, асистенти кои се желни да ги научат студентите нешто (со исклучоци), паѓаат одлични дебати и размена на мислења, помала група, како клас па побрзо се запознаваат сите.
Предметите се супер, особено ако некој се интересира за филозофија, општество и слично.
Што поточно те интересира прашај, ќе ти кажам. :)
Во секој случај ништо не губи човек, само се здобива со одлично образование, јас сеа сум апсолвент и совршено ми е. Научив доста, и квалитетно образование добив без малтретирање и слично.
Одлично звучи се. Иам дилема дали да се упишам сеа на втор уписен на политички. Првиов уписен имаше слабо пријавени и дури има уште место во државна квота. Дали е секогаш така? И прашањето кое треба си да го прашаат коа се запишуваат на факс - што работа има после со овој факултет (одприлика)?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Одлично звучи се. Иам дилема дали да се упишам сеа на втор уписен на политички. Првиов уписен имаше слабо пријавени и дури има уште место во државна квота. Дали е секогаш така? И прашањето кое треба си да го прашаат коа се запишуваат на факс - што работа има после со овој факултет (одприлика)?
Па чудно е што има мал интерес, мислам од секогаш имало помалку луѓе, но кога јас се упишував, примаа 100, се пријавија 180 и сите беа примени, иако нормално сега бројот е намален, кој отишол на приватен, кој го мрзело да студира и слично...
Инаку со факултетот ти си всушност дипломиран политолог. Некоја типично конкретна работа како адвокат или слично нема, но можеш да работиш во невладини организации, да објавуваш публикации т.е анализи - нешто како политички аналитичар, можеш да работиш како советник на некоја од партиите (тоа е доста добра работа, затоа што ти со тој факултет треба да си одличен познавач на политиката и на многу други аспекти, а и не мора да си политички обоен за тоа) или во влада може да работиш (иако за последново сепак треба книшка. :icon_lol:), можеш да работиш во државна администрација. Има работни места, само што како политолог не си ограничен со работно место.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Одлично звучи се. Иам дилема дали да се упишам сеа на втор уписен на политички. Првиов уписен имаше слабо пријавени и дури има уште место во државна квота. Дали е секогаш така? И прашањето кое треба си да го прашаат коа се запишуваат на факс - што работа има после со овој факултет (одприлика)?
Ме изненадуваш со ова што сакаш да се запишеш на политички, браво :)Веднаш да ти одговорам на прашањето, околу можноста за вработување после факултет. Да дојдеш на правни студии, перспективите ти се далеку подобри, него политички. На пр. најпрво ќе работиш како приправник за да полагаш правосуден, после, можеш да се вработиш во администрација, да бидеш адвокат и сл. Политички науки, се интересни студии, но сепак за вработување шансите се помали. Пак можеш да работиш во невладини организации, и администрација, но сепак....не е тоа тоа.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ме изненадуваш со ова што сакаш да се запишеш на политички, браво :)Веднаш да ти одговорам на прашањето, околу можноста за вработување после факултет. Да дојдеш на правни студии, перспективите ти се далеку подобри, него политички. На пр. најпрво ќе работиш како приправник за да полагаш правосуден, после, можеш да се вработиш во администрација, да бидеш адвокат и сл. Политички науки, се интересни студии, но сепак за вработување шансите се помали. Пак можеш да работиш во невладини организации, и администрација, но сепак....не е тоа тоа.
За правни "би свадба, помина". Се пријавив лани ме одбиа заради матурата а сеа се потполни целосно квотата. Правните неќе да се за мене изгледа. Мене ептен ме привлекува политика, право ова она али проблемот е што после. Работа мора да најдеш а нормално секој би барал по струка за да не биде џабе завршен факултетот. Едноставно сите луѓе не сакаат да се деградираат да работат нешто друго освен тоа што го студирале (освен ако е повеќе платено). Политолог звучи интересно али дали е перспективно треба да се распрашам повеќе...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
За правни "би свадба, помина". Се пријавив лани ме одбиа заради матурата а сеа се потполни целосно квотата. Правните неќе да се за мене изгледа. Мене ептен ме привлекува политика, право ова она али проблемот е што после. Работа мора да најдеш а нормално секој би барал по струка за да не биде џабе завршен факултетот. Едноставно сите луѓе не сакаат да се деградираат да работат нешто друго освен тоа што го студирале (освен ако е повеќе платено). Политолог звучи интересно али дали е перспективно треба да се распрашам повеќе...
Види, тоа што не е популаризирано не значи дека не е перспективно... има многу луѓе со завршени политички науки кои си работат во организации и супер им е.
Ако те интересира тоа, те поддржувам комплетно да одиш, нема да зажалиш, предметите се топ (со исклучоци:)), интересно е. Нормално не е совршено, има заебувања, ама не може да е 100 посто совршено никаде нели? :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Види, тоа што не е популаризирано не значи дека не е перспективно... има многу луѓе со завршени политички науки кои си работат во организации и супер им е.
Ако те интересира тоа, те поддржувам комплетно да одиш, нема да зажалиш, предметите се топ (со исклучоци:)), интересно е. Нормално не е совршено, има заебувања, ама не може да е 100 посто совршено никаде нели? :)
Јас не ни барам 100 проценти совршено. Доволно е што има луѓе кои велат дека е добро и тоа е податок кој ке го земам во обзир во периодов дур размислуваш што понатаму...Се разочарав со друг факултет и сеа ми е шубе да не утнам пак. Еднаш куче попарено после и од дожд се крие...

Него најдов документ на страницава на Правен

http://www.pf.ukim.edu.mk/images/File/Upisi 2009/ODLUKA za utvrduvanje na iznos na participacija.pdf

Тоа значи дека за вториот уписен рок се зголемува партиципацијата?
 

Day4walker

Doyle Brunson
Член од
18 ноември 2008
Мислења
132
Поени од реакции
8
е ај сеа да ве прашам некои работи да ми казете сеа дека ја се упишав на правен-правни науки и сеа прв семестар да ми казете кои се тешки кои полесни предмети шо како да обрнам внимание како идат работите фала.....:smir:
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
е ај сеа да ве прашам некои работи да ми казете сеа дека ја се упишав на правен-правни науки и сеа прв семестар да ми казете кои се тешки кои полесни предмети шо како да обрнам внимание како идат работите фала.....:smir:
Историја на право е полесно, сите поминавме со добри оценки, Вовед во право убаво да си го фатиш и да си го научиш, важен предмет е, поготово делот Право (поделено е држава и право), економинка.... штознам, мене ми беше многу лесно и интересно и со мн. малку учење зедов осмица. Ако ти се падне Томе Грозданоски... пази, краток фитиљ има човекот, Кандикијан, мислам подобар е. И што остана? Соц. на право. По овој предмет, ја проф. не видов, а не верувам не да се сменети работите. Не беше мн. тешко, ама без везе некако беше материјалот. Не дека соц. на право е лоша наука, ама учебникот е без везе. На овој предмет многумина паднаа, па преполагаа.

И така.
Честито што те примиле. Не се секирај многу, втор семестар ти се тешките предмети.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Вовед,, почнувај уште сега :) Економика не е многу тешко. Социологија и тоа не е тешко. Историја, ич не е тешко. Втор семестар, Уставно, зависи кој професор ќе ти падне, ја бев кај Весела Мукоска - Чинго и си поминав како на екскурзија, Римско е тешко, ама и професорите се фер, Англиски, екскурзија, Информатика се пази, ќе треба да си учеш од книга, е Општ дел на граѓанско право, доста зезнат предмет со позезнат професор.
Иначе, мене ми останаа Вовед во право и Општ дел на граѓанско право. За мерак, нели?
 
K

KomitaMKD

Гостин
http://www.pf.ukim.edu.mk/images/File/Upisi 2009/ODLUKA za utvrduvanje na iznos na participacija.pdf

Луѓе објаснение за ова има? Дали тие што ке се упишат во втор уписен ке плаќаат повеќе? Дали тоа е правилно?
Не знам и мене не ми е јасно како така по 600 евра семестар тоа многу е бе...Не би требало да е така ама Македонија и се е можно.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
http://www.pf.ukim.edu.mk/images/File/Upisi%202009/ODLUKA%20za%20utvrduvanje%20na%20iznos%20na%20participacija.pdf

Луѓе објаснение за ова има? Дали тие што ке се упишат во втор уписен ке плаќаат повеќе? Дали тоа е правилно?
Ова што пишува втор циклус гарант станува збор за студенти кој ги завршиле првите 3 години од студирањето па сакаат да продолжат уште две години специјализација.Маме ја нивно многу скапо го направиле.Тешко дека ке специјализирам на истиов факултет :toe:
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
http://www.pf.ukim.edu.mk/images/File/Upisi 2009/ODLUKA za utvrduvanje na iznos na participacija.pdf

Луѓе објаснение за ова има? Дали тие што ке се упишат во втор уписен ке плаќаат повеќе? Дали тоа е правилно?
Втор циклус на студии , тоа ти е после 3 години , кога ќе бираш која насока да ја учиш.
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Дали може ако имаш завршено правен на кирил и методиј, на постдипломски да одиш во кочани или на друго место каде што има правен?
 

Music_Lady

Kralica
Член од
25 јуни 2009
Мислења
181
Поени од реакции
6
Мене ме интересира некој ако има на новинарство да ми каже неколку слатки зборови за тоа :icon_lol: Дали е тешко и слично :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom