ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
Како мене не ми даде од онака 7 поена, толку ми фалат... Денес бев кај Манасиев и Милена и рекоа на тие што им фалат бодиви нека дојдат на есеј ке ви излеземе во пресрет... па ваљда ке ми пуштат 7 бода...
Епа веројатно до кај 6 е давано или незнам, појди на есеј гарант ќе ти дадат поени, е сега можно е да треба двата дела наеднаш да ги правиш. Знам ми зборуваа колеги што им фалат по 9-10 бода, дека за да ги извадат мора и прв и втор дел есеј да полагаат.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
А да прашам значи дали поените од вториот есеј ќе ми се вреднат? На тој имав 2 поена значи ми фалат 6 . Дали да пишем дека ми фалат 6 или да пишем дека ми фалат 8 xD
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.496
Поени од реакции
8.147
Па со едно 90 перцентилни поени ќе бидеш 150 од 300 во државна квота па сеа ти види :D
Друже ќе можеш малце појасен да бидеш, извини... ама дали двата над 90 или двата заедно 90 ? некако нереално ми е со две 90ки да бидеш 150 ...
 

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
Друже ќе можеш малце појасен да бидеш, извини... ама дали двата над 90 или двата заедно 90 ? некако нереално ми е со две 90ки да бидеш 150 ...
Сега прочепкав низ компјутер уште ја чувам листата од упис,последниот влезен во државна квота годинава е со 84.29 поени. Перцентилите од матурата ти се многу важни, бидејќи при упис тие се множат со оценката која си ја добил на државната матура. Е сега моментот со перцентилниот ранг кај македонски јазик, математика, англиски јазик е што не може никој однапред колку минимум ќе ти треба за да се упишеш, бидејќи перцентилниот ранг се смета според оној што постигнал најдобри резултати. Исто важен за упис ти е и успехот и од четирите години средно што си го постигнал, мислам дека 60% од поените е успехот, а 40% матурата. Како и да е треба да се гледа матурата барем 4 да бидат и успехот од 4 години да е одличен за да биде сигурен влез во државна квота.
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ми фали 1 поен по историја на право за деветка и Ина ми рече дека на сите што им фалело поен ќе добијат едно кусо прашање кога ќе земаме оценки и тоа од цел материјал. :S
Знае ли некој од прилика какви прашања поставуваат??? Треба убаво да се повтори материјалот или некое поопшто прашање даваат?
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
2.706
Поени од реакции
2.181
Некој да каже дали утре социологија есејот сами ќе си го бираме или Бачовска ке ни дава теми...
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
354
Поени од реакции
153
Друже ќе можеш малце појасен да бидеш, извини... ама дали двата над 90 или двата заедно 90 ? некако нереално ми е со две 90ки да бидеш 150 ...
Вкупно
Сега прочепкав низ компјутер уште ја чувам листата од упис,последниот влезен во државна квота годинава е со 84.29 поени. Перцентилите од матурата ти се многу важни, бидејќи при упис тие се множат со оценката која си ја добил на државната матура. Е сега моментот со перцентилниот ранг кај македонски јазик, математика, англиски јазик е што не може никој однапред колку минимум ќе ти треба за да се упишеш, бидејќи перцентилниот ранг се смета според оној што постигнал најдобри резултати. Исто важен за упис ти е и успехот и од четирите години средно што си го постигнал, мислам дека 60% од поените е успехот, а 40% матурата. Како и да е треба да се гледа матурата барем 4 да бидат и успехот од 4 години да е одличен за да биде сигурен влез во државна квота.
Многу убаво ти објасни човекот ;)
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
4та година гимназија сум и планирам да се запишам на правен (или политички) ... кажете ми дали е голема конкуренцијата за државна квота, и дали ќе ми требаат многу поени од матура да бидам у државна квота??
За на политички не ти требаат многу поени за у државна, годинава примија све живо и диво околу 150 души сме во група! Дури и ако во средно си тројкаш имаш шанси за државна квота.
 
Член од
28 април 2010
Мислења
89
Поени од реакции
30
ima li nekoj pretstava za temite za esej po MJP kaj frcko vo ponedelnik.vonreden sum i ko padnat od mars sum za esejot.
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
77
Поени од реакции
0
Дечки да не знае некој теми за поправниот есеј по Економика кај Гроздановски?
 

bikerboy_87

F*CK...all i need is U!
Член од
30 март 2009
Мислења
42
Поени од реакции
4
ќе полага некој општ дел граѓанско и стварно на 24 и 26 јануари? теми за есеј?
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
дали се сеќава некој што требаше од книгите да се прочита за есејот Граѓанско???!? знам дека е случај ама што требаше од учебникот да се чита???!?! хелп ас хееххе
 

bikerboy_87

F*CK...all i need is U!
Член од
30 март 2009
Мислења
42
Поени од реакции
4
зборуваш за општел дел граѓанско? ќе полагаш сега идната недела? ако има некој информации за ова пишете...
 
Член од
28 април 2010
Мислења
89
Поени од реакции
30
зборуваш за општел дел граѓанско? ќе полагаш сега идната недела? ако има некој информации за ова пишете...
eve sto mi se padna mene vo septemvri po gragansko;nikola i stefan bile sosedi.nikola kupil avtomobil i sakal da pravi garaza no mu nedostigal pat i pobaral od stefan da mu ovozmozi da koristi del od negoviot imot za da stigne do garazata koja planira da ja gradi.na ova se soglasil stefan no prvo da mu plati za cvekinjata sto ke se unistat i 500 den. mesecno za koristenje na mestoto.sklucile dogovor no po edna godina stefan se predomislil i povtorno si postavil ograda.nikola zacudeno prasal koja e pricinata a stefan mu odgovoril deka povtorno saka da si go koristi mestoto.nikola podnel tuzba no i na ubav nacin vo meguvreme so spogodba sakal povtorno da se dogovorat. ;;;;;;;ovde imate milijarda instituti i slucai.ne se sekavam no imase uste raboti vo slucajot.treba se sto ke prepoznaete da go objasnite ubavo(dogovorno delo,atributi,pravo na tuzba,paricen nadomestok itn)jas napisav strana i pol i dobiv 6 poena.na site vi posakuvam mnogu sreka.no citajte go samo priracnikot i nisto drugo.p.s. toa so sitnite bukvi konkretni slucai i toa citajte ke vi pomogne mnogu.

--- надополнето ---

oliver-police напиша:
eve sto mi se padna mene vo septemvri po gragansko;nikola i stefan bile sosedi.nikola kupil avtomobil i sakal da pravi garaza no mu nedostigal pat i pobaral od stefan da mu ovozmozi da koristi del od negoviot imot za da stigne do garazata koja planira da ja gradi.na ova se soglasil stefan no prvo da mu plati za cvekinjata sto ke se unistat i 500 den. mesecno za koristenje na mestoto.sklucile dogovor no po edna godina stefan se predomislil i povtorno si postavil ograda.nikola zacudeno prasal koja e pricinata a stefan mu odgovoril deka povtorno saka da si go koristi mestoto.nikola podnel tuzba no i na ubav nacin vo meguvreme so spogodba sakal povtorno da se dogovorat. ;;;;;;;ovde imate milijarda instituti i slucai.ne se sekavam no imase uste raboti vo slucajot.treba se sto ke prepoznaete da go objasnite ubavo(dogovorno delo,atributi,pravo na tuzba,paricen nadomestok itn)jas napisav strana i pol i dobiv 6 poena.na site vi posakuvam mnogu sreka.no citajte go samo priracnikot i nisto drugo.p.s. toa so sitnite bukvi konkretni slucai i toa citajte ke vi pomogne mnogu.
eve vi esej za megunarodnokaj frcko..clen 3 od 2 protokol od zenevski konvencii,,pola studenti vednas si stanaa...hahahaha
 

bikerboy_87

F*CK...all i need is U!
Член од
30 март 2009
Мислења
42
Поени од реакции
4
колега кој е тој прирачник ако може да објасниш...по општ дел граѓанско јас имам само практикум и 3 книги општи одредби 1,2 и 3...благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom