ПМФ

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Здраво јас сум нов :) Ако може некој да ми даде некакви информации за смерот Компјутерски архикетури и мрежи какви се професорите таму и каква разлика има меѓу Компјутерски архикетури и мрежи и Администрирање на компјутерски мрежи. Фала позз :)
За професорите - ако учиш, ќе немаш некои проблеми. Сеа има некои терсене ама не се секирај, ти викам ако учиш, нема да имаш проблеми. Разлика немаш голема меѓу смеровите, голем дел од студентите се запишуваат во било кој смер, па понатаму во втора/трета година се префрлаат на оној кој го сакаат, од прилика 1000 ден е префрлање.
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
За професорите - ако учиш, ќе немаш некои проблеми. Сеа има некои терсене ама не се секирај, ти викам ако учиш, нема да имаш проблеми. Разлика немаш голема меѓу смеровите, голем дел од студентите се запишуваат во било кој смер, па понатаму во втора/трета година се префрлаат на оној кој го сакаат, од прилика 1000 ден е префрлање.
Фала на информацијата :) Ако може уште некој да ми објасни што поконкретно се учи на овој смер и на што да обрнам внимание би му бил благодарен :)
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Фала на информацијата :) Ако може уште некој да ми објасни што поконкретно се учи на овој смер и на што да обрнам внимание би му бил благодарен :)
Како што ти кажаа, многу мали разлики има меѓу смеровите, на почеток ќе ги учите истите предмети. Незнам кај си завршил, али најголем проблем во прва година дефинитивно е "Калкулус" (математика). "Дискретни структури" е нешто полесен (барем за повеќето) и "Основи на програмирање", во прв семестар (а и во втор) ќе имаш и плус Англиски, али англиски носи два кредита и буквално материјалот шо се учи е за ретардирани. Така да тој не го ни рачунај. Незнам дали ќе има и плус "Вовед во ИТ" следнава година во прв семестар, ако не во прв тогаш во втор сигурно. Тој ти е еден од предметолесните пи, ворд, ексел, пауер поинт и слични глупости се учат. Во втор семестар уште ги имаш Калкулус 2, Дискретни 2, Објектно програмирање, Англиски 2 и Архитектура на компјутери.
Најбитно да си направиш правилен план што ќе полагаш на колоквиуми а што ќе остаиш на испит. Освен ако не си првенец на генерација во средно или некој сличен вундеркинд.
И знам дека ова е клише муабет али многу ќе ти биде полесно ако си редовен на предавања и вежби(особено програмирање) и ги учиш предавањата постепено. Ако оставаш да ти се трупа материјал, ќе наебеш лошо ко мене.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Здраво јас сум нов :) Ако може некој да ми даде некакви информации за смерот Компјутерски архикетури и мрежи какви се професорите таму и каква разлика има меѓу Компјутерски архикетури и мрежи и Администрирање на компјутерски мрежи. Фала позз :)
КАМ (Компјутерски Архитектури и Мрежи) ти е поголем смер, во главно има 4 повеќе математики и уште 2 стручни предмети повеќе. Некои од другите математики може се нешто малце потешки од АКМ (Администрирање на компјутерски мрежи). Со КАМ имаш подобра диплома зошто опфаќаш поголем спектар и ти е главно инжинерска, а оваа ти е ко повеќе стручно администраторска али 90% истото знаење ќе го добиете во таа област. Јас сум на АКМ моментално (бев порано на КАМ) и добро ми иде, на почеток не учев немав резултати, сега учам има резултати. Така да 98% е од тоа дали ќе учиш и ќе работиш по предметите, ако не учиш и ако не работиш можеш да поминеш со препис некои делови од предмети али не можеш сите. Така да ако учиш, ако стварно сакаш да работиш и си заинтересиран нема да имаш гајле скоро со ниеден професор. Бараат повеќе али па факултет е, не е средно или заебанција.
+ како избор имаш по два предмети дали сакаш да ги слушаш преку наставата што е на факултет или преку Cisco CCNA курсевите. И место да полагаш испити/колоквиуми од факултет ги полагаш курсевите и добиваш оцени (по едниот предмет полагаш + усен дел од предметот што го полагаат и тие од регуларна настава). Мој совет е да ги земеш зошто ако веќе си започнал работа со мрежи многу ќе ти помогнат.
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
КАМ (Компјутерски Архитектури и Мрежи) ти е поголем смер, во главно има 4 повеќе математики и уште 2 стручни предмети повеќе. Некои од другите математики може се нешто малце потешки од АКМ (Администрирање на компјутерски мрежи). Со КАМ имаш подобра диплома зошто опфаќаш поголем спектар и ти е главно инжинерска, а оваа ти е ко повеќе стручно администраторска али 90% истото знаење ќе го добиете во таа област. Јас сум на АКМ моментално (бев порано на КАМ) и добро ми иде, на почеток не учев немав резултати, сега учам има резултати. Така да 98% е од тоа дали ќе учиш и ќе работиш по предметите, ако не учиш и ако не работиш можеш да поминеш со препис некои делови од предмети али не можеш сите. Така да ако учиш, ако стварно сакаш да работиш и си заинтересиран нема да имаш гајле скоро со ниеден професор. Бараат повеќе али па факултет е, не е средно или заебанција.
+ како избор имаш по два предмети дали сакаш да ги слушаш преку наставата што е на факултет или преку Cisco CCNA курсевите. И место да полагаш испити/колоквиуми од факултет ги полагаш курсевите и добиваш оцени (по едниот предмет полагаш + усен дел од предметот што го полагаат и тие од регуларна настава). Мој совет е да ги земеш зошто ако веќе си започнал работа со мрежи многу ќе ти помогнат.
Значи твој совет е дека не вреди да ги учам + тие 4 математики кога се стекнувам горе доле со исто знаење од двата смера? И ако сакаш да ми објасниш поубаво за Cisco кои предмети се тие и дали имам таков во 1 год. Имам ја некоја информација дека за студентите од пмф има некој попуст ама незнам колку се точни. И фала за досегашните информации :)
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Значи твој совет е дека не вреди да ги учам + тие 4 математики кога се стекнувам горе доле со исто знаење од двата смера? И ако сакаш да ми објасниш поубаво за Cisco кои предмети се тие и дали имам таков во 1 год. Имам ја некоја информација дека за студентите од пмф има некој попуст ама незнам колку се точни. И фала за досегашните информации :)
Мој совет е ако стварно планираш да стегнеш гз да запишеш 4 годишен смер. Подобра е дипломата + ќе можеш пост дипломски да продолжиш на нашиот институт за разлика од 3 годишните смерови за кои моментално колку што знам нема пост дипломски. Јас сакам стриктно со тоа да се занимавам и затоа отидов на 3 годишни. CCNA1 и 2 се слуша и полага како замена за практичниот дел на предметот Компјутерски мрежи (значи полагаш теорија и практично CCNA 1 и 2 и + полагаш усниот дел од предметот), а CCNA 3 и 4 кгоа ќе полагаш теорија и практично пишуваш + есеј и добиваш оцена по предметот Проектирање на компјтерски мрежи (значи не полагаш ништо екстра). Сите курсеви заедно чинат 460 долари, ако си кај нас студент, додека нормална цена во Александрија е 1610 евра за истите. Исто така кога ќе ги завршиш сите 4 добиваш 60-70% попуст ако сакаш да го полагаш CCNA VUE сертификатот. Предметите можеш да ги запишеш во втора година и двата (едниот во змиски другиот во летен семестар) ако сакаш, а нормално по стара програма доаѓаа во трета година. Значи ако ја исчистиш прва година скрос после можеш да си комбинираш предмети за во наредните години, кои да ги слушаш на пример во втора година можеш да земеш 5 предмети од втора и 5 од трета ако им ги имаш земено условите, па после во трета ќе слушаш останатите 5 од втора и од трета итн.
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Фала ви на сите :) Ако има некој да додаде нешто, да каже на што да запазам секое мислење е добродојдено :) А за останатите што помогнаа се надевам до година колеги. Само уште едно прашање оваа година од 15 септември се почнува со настава ?
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Фала ви на сите :) Ако има некој да додаде нешто, да каже на што да запазам секое мислење е добродојдено :) А за останатите што помогнаа се надевам до година колеги. Само уште едно прашање оваа година од 15 септември се почнува со настава ?
Така е наводно по новите правила, од 15ти август до 15 септември е сесија и одма почнува новиот семестар. Нема гајле, ако те интересира нешто друго слободно прашај :)
 

Vk111

B4 I FU RU 18
Член од
2 јули 2010
Мислења
118
Поени од реакции
6
Imam edno prasanje za site sto go poznavaat PMF. Jas sum 3g. redoven student na ekonomski ama fakultetov ne me stimulira , so saat vreme ucenje 9+ prosek. Tetkive kaj mene vo studentski mi rekoa deka ako sakam mozam da zapisam istovremeno i vonredni studii na bilo koj drug fakultet. Taka da uvek mi bila matematika jaka strana pa mislev na institut po matematika onaa ekonomska nasoka. Samo problem mi sto jas zavrsiv sredno pred ova polaganje maturska , taka da nekoj da me informira dali uste primaat takvi. I plus ako nekoj moze da mi kaze po kolku na PMF-institut matematika plakaat vonredni studenti.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Imam edno prasanje za site sto go poznavaat PMF. Jas sum 3g. redoven student na ekonomski ama fakultetov ne me stimulira , so saat vreme ucenje 9+ prosek. Tetkive kaj mene vo studentski mi rekoa deka ako sakam mozam da zapisam istovremeno i vonredni studii na bilo koj drug fakultet. Taka da uvek mi bila matematika jaka strana pa mislev na institut po matematika onaa ekonomska nasoka. Samo problem mi sto jas zavrsiv sredno pred ova polaganje maturska , taka da nekoj da me informira dali uste primaat takvi. I plus ako nekoj moze da mi kaze po kolku na PMF-institut matematika plakaat vonredni studenti.
Немаш гајле, ти важат бодовите од оцените исто како да си полагал државна матура со што математичките предмети ти носат повеќе бодови. На информатика вонредните плаќаат 500 евра годишно, за на математика не верувам да е поразлично. Провери на http://www.pmf.ukim.edu.mk дали пишува некаде.
 
I

Intex

Гостин
Ахааа, гледам на Физика има отсек Астрономија. Ќе биде некој добар да објасни подетално за тој отсек?
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Член од
12 декември 2009
Мислења
45
Поени од реакции
8
Dali dokolku imam pologano drugi eksterni i interni predmeti od baranite, sepak ke bidam primen na nekoj od smerovite ???
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Dali dokolku imam pologano drugi eksterni i interni predmeti od baranite, sepak ke bidam primen na nekoj od smerovite ???
Aко останат слободни места во втор уписен рок ќе те примат. А за во прв џабе ќе ги поднесуваш документите ако немаш избрано соодветни предмети.
 

Cruela DeVill

THE BEST DAMN THING
Член од
15 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
14
Me интересира нешто повеќе за насоките Програмско инженерство и Компјутерски архитектури и мрежи... неможам да се одлучам на кој...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom