ПМФ

Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Ај да ве прашам, дали слушате по некој предмет не-линеарни равенки и каде би можела да се најде копија/книга од тоа ?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Ај да ве прашам, дали слушате по некој предмет не-линеарни равенки и каде би можела да се најде копија/книга од тоа ?
Прашај доле во подземниот пешачки премин, во фотокопирницата "зум", ако нема кај тоа старчето некоја копија, нигде нема :)
Уствари прашај си и карши во "Копи Тони" може да имаат некоја копија.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
86
Поени од реакции
4
Zaradi moite profesori po matematika i nivnoto znaenje koe go imaa i znaeja da go prenesat sekogash za PMF sum imala mnogu visoko mislenje.No za zal so promenite, ocigledno i tamu nekoi raboti ne se kako sto treba. Naime, nivnite ingerencii im gi prezema drugi nestrucni lica, a tie molcat, ne reagiraat iako toa e nivna zadaca.
Denovive ucitelka od edno skopsko ucilishte mi kazuva vidno revoltirana deka odi na 10 dnevna obuka na tema Matematicko ramisluvanje:toe:. I sekoj laik ke rece E dobro de shto ima tuka losho,neka naucat neshto novo.
Loshoto e toa shto ne e novo, novo e samo preimenuvanjeto zatoa shto vo Makedonija ushte pred 30 i kusur godini se uci logicko razmisluvanje- matematika. Ushte polosho e toa shto obukata ne ja drzat matematicari/profesori po matematika tuku psiholozi, pedagozi, predshkolski vospituvaci, sovetnici od BRO za predshkolska (koi se odgovorni samo za I odd. devetoletka).Najlosho e toa shto najgolem broj od obucuvacite nemaat polagano logicka matematika, pa i nikakva matematika bidejki na fakultetite koi gi zavrshile go nema toj predmet.
Materijalite so koi se sluzele na obukata se identicni ili slicni so onie koi gi malo vo knigite na nashite profesori, ama penzionirani li nedaj boze pokojni, samo malku preraboteni ili prezemeni od drugi zemji. So toa se vrshi devalvacija nanashiot prethoden obrazoven sistem, na nashite matematicari.
Profesorite od PMF, molcat ili od strav ili zaradi neinformiranost. Inaku po logika bi trebalo da reagiraat i na rabotata na Biroto za obrazovanie i na odobrenijata na ministerstvoto za prifakjanje i odobruvanje proekti koi ne se nikakva novina.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
А за запишување на ПМФ конкретно на смерот биологија има голема конкуреницја и кој предмети на матура треба да се полагаат за овој смер и дали од овој смер може да се замине на постипломски студии за форензика и кои се потоа шансите за вработување ?
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
За екстерните немаш ограничувања, а за интерните предмети еден мора да биде биологија или хемија, а вториот не е битно.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
61
Поени од реакции
1
А за запишување на ПМФ конкретно на смерот биологија има голема конкуреницја и кој предмети на матура треба да се полагаат за овој смер и дали од овој смер може да се замине на постипломски студии за форензика и кои се потоа шансите за вработување ?
za na biologija za site nasoki (nastavna,biohemisko-fizioloska,ekoloska i molekularna biologija) treba da se ima od matura slednovo:makedonski/albanski jazik,angliski ili matematika,a od internite e pozelno biologija i hemija,inaku zavisi na koi nasoki ima konkurencija,najveke kandidati ima na biohemisko-fizioloskata nasoka inaku sekako deka moze da se ide na postdiplomski na forenzika:helou:
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
А од сите насоки на биологија можи да се оди на форензика или ?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.609
Поени од реакции
70.099
За воие две години што сум на ПМФ, отсекогаш се прашувам кај идат парите за тоа списанието Приматко (или како и да беше), што го плаќаме на почеток на година. Дали воопшто постои вакво списание??? :pop:
Btw дали некој се запишува на сеизмологија или онака е само ставено во програмата :toe:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Заинтеренсирана сум за применета хемија. Мојата професорка по хемија многу го фали ПМФ како еден од ретките факултети кои функционираат добро кај нас. Посебно ја пофали работата на професорите и нивната професионалност.

Може некој нешто да каже за оваа насока(применета хемија)? Совет? :smir:
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Заинтеренсирана сум за применета хемија. Мојата професорка по хемија многу го фали ПМФ како еден од ретките факултети кои функционираат добро кај нас. Посебно ја пофали работата на професорите и нивната професионалност.

Може некој нешто да каже за оваа насока(применета хемија)? Совет? :smir:
Јас сум на применета хемија, пред се интересна насока, затоа што секоја година има се помалку и помалку студенти, оваа година само 8. (тоа пак има предност, при работа во лабораториите, нема гужва, работите индивидуално и со тоа ќе научите повеќе).
По завршување се добива звање дипломиран инженер по хемија.
Порано се делеше на две насоки применетата хемија, сега е само Применета хемија., така да потешко е :toe: Инаку различно е од биохемија, мислам најчесто зборат, па као исто е, али применетата е чиста хемија, не се занимава многу со биохемија, односно, се узучуват само 2 биохемии, и тоа Б ниво. Останатото, имаш 3 математики :vozbud: 2 физики, 7 физички хемии (2 наречени како Физичка I i II, останатите како, структура на атоми и молекули, јонска врска, кристалохемија, минерологија... ги има доста), 4 органски, 3 неоргански, 5 аналитички, хемија на производи, на комплекси и други. Пред се, за применета хемија, ти треба знаење од хемија и физика :) и математика, али сите професори зборат дека хемичарите се многу слаби со математика, така да, како и да е, лесно ќе ја изгураш математиката ако се решиш да се запишеш на применета...

Поздрав

А од сите насоки на биологија можи да се оди на форензика или ?
Може од сите три институти да се иде на форензика, од физика, биологија и хемија, мислам дека од биологија може од молекуларна и биохемиско физиолошка, како и да е, форензика е нешто што кај нас не е развиено, единствено на институтот за физика имаат балистичка лабораторија, ова другото е гола вода... :tapp:
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Кој беше на приматијадата??????????? КАКО АААА??????
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Ракомет и фудбал втори, одбојка шах и пинг понг први, пикадо втори....... Најуспешен факултет на приматијадата
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
45
Поени од реакции
8
Ako nekoj bide ljubezen da mi kaze koj den vo kolku mozam da go najdam prof. Icko Gjorgoski. Treba da mi dade ocena
 

Kajgana Shop

На врв Bottom