Охрид

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Значи дечки и официјално „властите“ во Охрид ги прогласувам за најдебилен состав од сите општински власти во земјава. Ај што направија крш на 15ти Корпус, 2 пати ги менуваат сите инсталации, 6 пати прекинаа меѓународни телекомуникациски врски, заборавија дека треба да постојат сливници па повторно копаа и врв на денот: по грешка ги асвалтирале шахтите.
Ова е веќе редок дебилизам.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
На властите во Охрид, слабост им се шахтите.
Ако ја прошетате Абас Емин, на секој метар квадратен има по 1 шахта:icon_mrgr:. Ако ги преброиме шахтите ќе мислиме дека сме во Мелбурн.
 
Последно уредено:

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Значи дечки и официјално „властите“ во Охрид ги прогласувам за најдебилен состав од сите општински власти во земјава. Ај што направија крш на 15ти Корпус, 2 пати ги менуваат сите инсталации, 6 пати прекинаа меѓународни телекомуникациски врски, заборавија дека треба да постојат сливници па повторно копаа и врв на денот: по грешка ги асвалтирале шахтите.
Ова е веќе редок дебилизам.
Шахтите ги асфалтираа, ама улицата не.
То дека работеа под рефлектори па не им се имат видено.
Јеботе где ја живим:facepalm:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
А шо е со паркинзине околу кеј?
Иде вработен од паркинзи и се договара со мене за цена ко да е негов паркингот.
Па така некако е.
Ако не пишиш смс, дај шта даш.Ако им дојдат контрола (ретко надвор од летен период) ќе се договорат и со нив и сите среќни и задоволни.
Преговарачки способносто ебаго.

Еве како локалец признавам дека имаме најбатал и најскап паркинг систем од цел Југозападен регион (Струга, Битола, Кичево, Прилеп).

Плус
- редовно недостаток од паркинг места, дури и во зима.

- Секаде е поефтино, наплатата не е секаде скоро 24/7 како кај нас (негде се и 8-16 работно време - Струга)

- Некаде првите 2 саати се еднократно наплатени или 15 минути бесплатно (Битола)

- Бесплатно во недела (Битола, Кичево)

- Некаде е цел ден колата под сенка во катна или подземна гаража (Прилеп) ,

- Имаш фиксна наплата дневен паркинг 30-50 ден (на одредени паркинзи во Бт/Пп и Струга и Кичево)

- Убедливо најголема површина покриена со наплата, обично само (пошироко) централно подрачје е сегде
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Па така некако е.
Ако не пишиш смс, дај шта даш.Ако им дојдат контрола (ретко надвор од летен период) ќе се договорат и со нив и сите среќни и задоволни.
Преговарачки способносто ебаго.

Еве како локалец признавам дека имаме најбатал и најскап паркинг систем од цел Југозападен регион (Струга, Битола, Кичево, Прилеп).

Плус
- редовно недостаток од паркинг места, дури и во зима.

- Секаде е поефтино, наплатата не е секаде скоро 24/7 како кај нас (негде се и 8-16 работно време - Струга)

- Некаде првите 2 саати се еднократно наплатени или 15 минути бесплатно (Битола)

- Бесплатно во недела (Битола, Кичево)

- Некаде е цел ден колата под сенка во катна или подземна гаража (Прилеп) ,

- Имаш фиксна наплата дневен паркинг 30-50 ден (на одредени паркинзи во Бт/Пп и Струга и Кичево)

- Убедливо најголема површина покриена со наплата, обично само (пошироко) централно подрачје е сегде
Ретардирана работа. Му викам, а има некоја потврда да ми дадеш ако ти платам.
Одговара, ам шо се секираш бе, ја гарантирам. Не смее никој колата да ти ја чепне.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
На властите во Охрид, слабост им се шахтите.
Ако ја прошетате Абас Емин, на секој метар квадратен има по 1 шахта:icon_mrgr:. Ако ги преброиме шахтите ќе мислиме дека сме во Мелбурн.
Исто така посебена слабост им се дрвјата.А видат дрво одма ги палат моторните пили.Како бе можеа толку дрвореди да уништат,мислам стварно која им е поентата?Да не метат лисја наесен?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Шахтите ги асфалтираа, ама улицата не.
То дека работеа под рефлектори па не им се имат видено.
Јеботе где ја живим:facepalm:
Минатата недела 21 и 45 тие на 15ти Корпус со рефлектори асфалт фрљет :vozbud: Сред бел ден 20 метри немет клаено саглам, не пак навечер:vozbud:
А и мостон на истана улица дал ќе го менет? Не ре тури му асфалт одзгора саде немат гајле.
Колине попара предниците, цел град ровој, Косте и оштинава да не субвенционирет за поправањево 70%.
Сеа да му е кејф да зејт некој кола од Охриѓани, камен стегната :icon_mrgr:
Ам ак не, нек ги остат летово барем и Скопјаништана нек ги напрат пуздер колине, да не сне саде ние. Возиш Ох-Ск ради некаква потреба или обратно, да ти се одмилит дур стигниш, море точакон не го арчам, море нозете неќам да ги арчам за овие дебили.
Косте Идиоту! Даби на жељки го туриле!
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
„Ниту една плажа со истечен договор не смее да обавува дејност, затоа што станува збор за узурпација на државна земја и стекнување на противправна корист и ние како општина тоа нема да го дозволиме. – додаде Георгиески.
Рече Косте и остана жив

А онаа базана на Нефи тоа НЕ е узурпација на државна земја и тоа НЕ е стекнување на противправна корист, а ние како општина тоа ќе му го дозволиме. УРИМЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ
Тоа е соживот и немање кој да спроведува закони, кои ќе важат за сите под еднакво.

Друго ми беше муабетот.
Гледам Општинава распишала оглас за субвенционирање велосипеди.
Јавниот оглас им трае само 5 дена, Објавен е на 17.05, а завршува на 21.5 Па работава е кој разбра разбра, кој не разбра, кој му е крив. Или пак можеби огласов е распишан само за партиските послушници, а не и за обичните смртници?
Косте, ако даваш, давај бе дете, ако не, не ни прај вакви финти.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
35.225
Ретардирана работа. Му викам, а има некоја потврда да ми дадеш ако ти платам.
Одговара, ам шо се секираш бе, ја гарантирам. Не смее никој колата да ти ја чепне.
Хахах ова лани летото ми се деси на земјениот паркинг кај Куба Либре.

Човекот што работеше таму ми вика 50 денари за 2 саати нешто така, и му викам, а фискална ќе ми дадеш, или некаква потврда дека сум платил, ми вика уживај јас сум тука не смее никој да ти ја чепне колата.

Си платив преку телефон 100 денари после муабетот. :D
 

AndrejGagale

Феномен
Член од
1 февруари 2010
Мислења
26
Поени од реакции
4
Неможам да најдам тема за тоа да е дискутирано па овде си викам некој ќе е упатен.
Сакам да полагам испит за стекнување на звање управувач на чамец. Се информирав кои документи и ме упатија дека има прашања на prasanja.mk.
Е арно има прашања но се без одговори?! Дали има некој да ми помогне со литература или одговорени прашања, слободно во ПП нека ми пиши.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
435
Поени од реакции
1.975
Неможам да најдам тема за тоа да е дискутирано па овде си викам некој ќе е упатен.
Сакам да полагам испит за стекнување на звање управувач на чамец. Се информирав кои документи и ме упатија дека има прашања на prasanja.mk.
Е арно има прашања но се без одговори?! Дали има некој да ми помогне со литература или одговорени прашања, слободно во ПП нека ми пиши.
Мислам дека требит да аплицираш за полагање и да платиш, па ќе ти ги дает прашањата.
@AAbrat ?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Screenshot_20210523_115607.jpg

Овие од страна се замислиле ја кредитирале општинава.Па и нас бе брат ни пишет по 5-7 кубици вишок секој месец, веќе ги научив во Проаква вработенине пошо секој два месеци ојме за порамнување.И нас ни е во работен ден, а не мој секој да излезит од работа, не сме сите буџетари и газди.Инаку, имет тие да пријавиш на нивнана веб страна броило ама помал број од нивната замислена потрошувачка не прифаќат.Да не речам во исти срања сме.Најмизерна општинска фирма.

Патем, не е информиран дека за викенд стан се наплаќат паушал 75ден. или колку е (истото е и за Комуналец и Нискоградба) ама изгледа не е викенд станот или не е така пријавен.И помал данок на имот, не поголем, бар засега.

А то шо во секоја зграда со викенд станој, од таквите едно 80 % не плаќет куќен совет или станбени сервиси (едно 200-250 ден. месечно) не е проблем.Уште имат и такви шо сакале претседатели на куќен совет да бидат.
Поздрав од Кили!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.966
Во 4 сабајле се имам пцуено и бркано околу кола со таксист пошто ме праша до каде ќе одам. Посебна сорта се охридските таксисти, ајвани пар екселанс.
а ти сакаше по негов избор да те вози, он кај што сака, без да те прашува?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Во 4 сабајле се имам пцуено и бркано околу кола со таксист пошто ме праша до каде ќе одам. Посебна сорта се охридските таксисти, ајвани пар екселанс.
Ко ќе купвиш карта за автобус те прашвет до каде или по нивна желба ќе те возат?
Автоматски споено мислење:

Значи дечки и официјално „властите“ во Охрид ги прогласувам за најдебилен состав од сите општински власти во земјава. Ај што направија крш на 15ти Корпус, 2 пати ги менуваат сите инсталации, 6 пати прекинаа меѓународни телекомуникациски врски, заборавија дека треба да постојат сливници па повторно копаа и врв на денот: по грешка ги асвалтирале шахтите.
Ова е веќе редок дебилизам.
Денеска Илинден пак се на терен.
Во продолжен викенд, нормално.
До Косел побрзо преку Лакочереј или Вапила ќе стигниш.До Ресен и Битола дс не прајме муабет, не морат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom