Охрид

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Автопатот е еколошко решение за Галичица. Со автопатот ќе се намали двојно времетраењето на патувањето низ планината и дупло помалку ќе се испуштаат издувни гасови низ Галичица. Додатно, шумата околу автопатот ќе ја апсорбира прашината и штетните гасови од возилата, наместо ко сега возилата да се движат по регионалното патче покрај езерото и сите штетни гасои да одат во езерото и околните туристички насеља.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.499
Шо му фалит на кардиолошко сеа кај шо си е,па за да се префрлат во новиот објект косна?
Или уште некое хотелче требит да се лапнит на таа локација?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Ко враќаме веќе филмој за better days...Ko личеше на нешто.А во вашиот горен десен агол хамбургер за пеевче...


Мамата и ја ебавте на Македонија :)


И за први мај да ојме сите масовно за последен пат во Љубаништа како слободни граѓани, после ќе видиме.
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2015
Мислења
101
Поени од реакции
91
Ко враќаме веќе филмој за better days...Ko личеше на нешто.А во вашиот горен десен агол хамбургер за пеевче...


Мамата и ја ебавте на Македонија :)


И за први мај да ојме сите масовно за последен пат во Љубаништа како слободни граѓани, после ќе видиме.
Еее времиња, му го ебаја мамето на градов. Сега ми се враќат филмот ко имам чекано комбе на градската постојка. Да может и на гла ќе клает згради.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.499
Se vklucvam samo da go ispcujam Galeb i da dam edna negativna reklama, site sho barate prevoz za Ohrid da si se vozite so Delfina da ve vidit Gospod.
Sekoe vlegvenje vo avtobus obavezno dobivam derenje od sofer,nedaj Boze da prasas neso dobivas komentar Otu jas taka saka!! Sekoj vozac si zastanvit na koja sakat stanica,ela fati mu go krajot. Ednas se kacvam od Voena Bolnica Skopje, zoso sum cekala tamu ne zastanvele tie tuka. Denes cekam kaj Zooloska, pa si dobiv gratis derenje pred cel avtobus deka kaj Zooloska ne zastanvele,samo kaj Voena. Mozev da te osta ovde mi vikat :D Ednas kaj gimnazija zastanvet,ednas kaj Mini Market,neli zavisit od vozacot. Ako ne mu e denot I direktno na avtobuska ke te ostajt.
I taka,jas samo da si se olesnam ovde poso I da se javis Galeb zabole tashak. :D
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Se vklucvam samo da go ispcujam Galeb i da dam edna negativna reklama, site sho barate prevoz za Ohrid da si se vozite so Delfina da ve vidit Gospod.
Sekoe vlegvenje vo avtobus obavezno dobivam derenje od sofer,nedaj Boze da prasas neso dobivas komentar Otu jas taka saka!! Sekoj vozac si zastanvit na koja sakat stanica,ela fati mu go krajot. Ednas se kacvam od Voena Bolnica Skopje, zoso sum cekala tamu ne zastanvele tie tuka. Denes cekam kaj Zooloska, pa si dobiv gratis derenje pred cel avtobus deka kaj Zooloska ne zastanvele,samo kaj Voena. Mozev da te osta ovde mi vikat :D Ednas kaj gimnazija zastanvet,ednas kaj Mini Market,neli zavisit od vozacot. Ako ne mu e denot I direktno na avtobuska ke te ostajt.
I taka,jas samo da si se olesnam ovde poso I da se javis Galeb zabole tashak. :D
Зато шо 300 евра е казна за возачот и не знам уште колку .000 за фирмата ак застанат на постојка неопределна од Министерство за транспорт.Од таму им се даени Ми-Да, Ѓорче Петров и уш некоја.Е сега некој од возачите е шериф, а некој возит по прописи.Исто ко шо на Класик им се даени директни (Ох-Ск), а кај нив се продавет карти и за/од Кичево, Гостивар, Тетово.И третите не се различни.Функционирање исто ко се друго во wannabe државава.

Вие иначе со шо кола ојте на пешачење? :cautious:

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.842
Абе се укључив при крај, глеам еден го земал крстот у вода, и околу него гњурци. Двајца гњурци тегнат некој друг на страна за коса и како џандари го "спороведуваат" низ вода. wtf?
редари се гњурците?
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
Даваа подароци за тој шо го фатил крстот?
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Даваа подароци за тој шо го фатил крстот?
Само икона мислам дека добил.

Да не ширам негативна репутација, ама од кај го ископаа ова дека градов годинава бил најпосетен за Водици? Во споредба со лани да, ама да споредам со пред 4-5 години, годинава прилично слабо.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Само икона мислам дека добил.

Да не ширам негативна репутација, ама од кај го ископаа ова дека градов годинава бил најпосетен за Водици? Во споредба со лани да, ама да споредам со пред 4-5 години, годинава прилично слабо.
И лани имаше појќе него годинава најслаба година е оваа според мене , годиниве наазад имаше до плоштадон љуѓе сега само покрај пристаниште .
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.499
Абе се укључив при крај, глеам еден го земал крстот у вода, и околу него гњурци. Двајца гњурци тегнат некој друг на страна за коса и како џандари го "спороведуваат" низ вода. wtf?
редари се гњурците?
Не бе можда грч го имат фатено.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Godinava bese dobro organizirana,pred se ozvocuvanjeto bese na nivo za razlika od minatite godini.Isto taka i site so skokaja po krstot pokazaja solidno nivo na kultura,toest strplivo cekaja krstot da bide frlen vo ezerskite vodi(y),a ne kako minatitete godini koga se slusase samo vreskanje i svirezi!
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.499
Со староградска песна, греана ракија и вино, во месноста Сараиште, на празникот Св. Јован, денеска беше одбележан Денот на рибарите. На манифестацијата присуствуваа голем граѓани, како и претставници на локалната самоуправа, градоначалникот Никола Бакрачески, гости од градот Воден, Грција, како и од други места од земјава и надвор.

















Традиционално фаќачот на крстот и неговата тајфа, се искапија во езерските води за здравје. Нив им се придружија граѓани како и членови на навивачката група „Рибари“. На манифестацијата кај Сараиште немаше фрлање на буриња со вино.














-Оваа година ја вративме старата традиција, радување како што доликува на Денот на рибарите, да се задржи традиционалното кое си било со години, да биде веселба но без сквернавење на водата. - изјави фаќачот на крстот Петар Рупески.











Присутните на народната веселба имаа можност да вкусат пача која ја подготвија студенти на Факултетот за туризам и угостителство од Охрид, како и рибна чорба, која ја подготвија професори и ученици од средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“.


-За рибната чорба ни беа потрбни околу 300 килограми лосос, 60 кг. морков, 40 кг. целер и пашканат, 50 кг. брашно, 80 литри масло и потребни зачини. Подготвивме 1500 литри чорба, односно околу 6000 порции.-изјави професорот Блаже Јорданоски.














Традиционално тимовите за логистика на Црвен крст Охрид ќе распределат дел од рибината чорба во семејствата со социјален ризик во Охрид како и на лица со хендикеп и стари лица кои не се во можност да присуствуваат на овој настан.


Г.М.

Рупе ако сметаше дека традицијата со фрлање буре е, цитирам,сквернавење на водата, шо скокаше секоја година и по бурињата, па и фати неколку пати. Или тоаш слатко беше за пиење.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.843
Поени од реакции
5.121
Не разбирам, шо е финтата шо не фрлет буре со вино сега?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom