Охрид

DaSiDe

Born Crazy Lived Insaine
Член од
6 март 2006
Мислења
119
Поени од реакции
0
Охрид Охрид убав мил ти за мене рај си бил... Не знам каков е овај муабет безвезен. За срамота. Некој шо незнајт какви се ситуациите во Охрид ке зборвит. Таксистите !? Е ај прво за таксистите...

Како прво во Охрид имат неколку легални такси компании кои шо си работет чесно. Значит сите тие муабети ме украде ми зеде појке ме заеба за 20 денари или слично то се дивите таксисти кои верувале или не повекето од половина се од Скопје. Е сега да ви кажам шо ми се имат на мене десено . Влегвам во едно од гореспоменатите таксиња и то кај минимаркет. И му викам на таксистот ај носи ме до Жито Лукс зш се брзав. Во пари според таксиметар требит да дојт најпојке 25 денари сега шо поскапеа мозит малку појке. И типот си застана пред Жито Лукс и ми викат 100 денари.Го пуљам така му викам ич не ти плаќам! Добро шо викаше типот извини нејќев вака така то друго е. Најинтересно е шо типот не беше од Охрид. И после не знам, цела македонија ќе ми викат вие Охриѓани сте за нигде незнам какви сте такви сте. Таксистите и ќе крадет нормално зш никој не мојт да го казнит. А и скопје не е поарно зш пет пати во такси сум влезен пет пати ме имет украдено и то не за малку.
Ај сеа за Пијачките. Како прво едно кафе ко шо ви е вас 80 денари, едно капуцино, така и мене во сред зима ми е толку. Како второ ке ојш во диско скапо било незнам олку пијачките онолку. А не знајте дека сите шанкојне скопјани ги држет?! И после сезона ко ќе е било поскапо било. Е шо е поскапо кажите ве мољам.
Ај за станојте. Јас имам издавано стан ево да си речиме вака меѓусебно. И сум видел секакви љуѓе најпојќе од скопје. Многу од нив си ошле дома задоволни. Е сега имало и такви кои шо не си ошле задоволни туку изреволтирани. То било од една причина шо тој шо бил на одмор за тие 250 - 300 денари од кревет шо ги давал требело да можит мене на гла да ми се качит, да напрајт матерјална штета шо со тие триста денари не можит да се попрајт и ко ќе го избркаш, ти си крив и негостопримлив. Ма дај ви се молам. И ко ќе некој ти искршит цел стан и си ојт без да ти платит ни за то шо седел шо е то. Ево некни еден од куманово ми казвит имам полно другари шо ко ќе одет на одмор кажвет кој шо стан искршил од забава. И јас после да сум негостопримлив па за нив требит само смрт. Ај да не замарам многу и да не вреѓам никого ми ја свативте поентава
 
Член од
1 февруари 2006
Мислења
380
Поени од реакции
17
DaSiDe напиша:
Охрид Охрид убав мил ти за мене рај си бил... Не знам каков е овај муабет безвезен. За срамота. Некој шо незнајт какви се ситуациите во Охрид ке зборвит. Таксистите !? Е ај прво за таксистите...

Како прво во Охрид имат неколку легални такси компании кои шо си работет чесно. Значит сите тие муабети ме украде ми зеде појке ме заеба за 20 денари или слично то се дивите таксисти кои верувале или не повекето од половина се од Скопје. Е сега да ви кажам шо ми се имат на мене десено . Влегвам во едно од гореспоменатите таксиња и то кај минимаркет. И му викам на таксистот ај носи ме до Жито Лукс зш се брзав. Во пари според таксиметар требит да дојт најпојке 25 денари сега шо поскапеа мозит малку појке. И типот си застана пред Жито Лукс и ми викат 100 денари.Го пуљам така му викам ич не ти плаќам! Добро шо викаше типот извини нејќев вака така то друго е. Најинтересно е шо типот не беше од Охрид. И после не знам, цела македонија ќе ми викат вие Охриѓани сте за нигде незнам какви сте такви сте. Таксистите и ќе крадет нормално зш никој не мојт да го казнит. А и скопје не е поарно зш пет пати во такси сум влезен пет пати ме имет украдено и то не за малку.
ne deka ne ti veruvam ama ne mi ja razbra poentata.....
ne e problem vo "pishlivi" 10 denari.........si gi plativ i fala mu rekov
problemot e vo vadenje glava niz prozor i derenje na cel glas deka on ne zaebal nas skopjanite i deka sme platile 10 denari poveka zatoa sme bile glupi!?!??!?!?!:lud:
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
абе не сте само вие скопјани жртви.. и јас апла охриѓанка со потекло охридско варошко значит ептен домаќинка, сум била во таква ситуација :) остај те ги настрана таксистите, појќето се улави :)
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Najvrtena recenica megu ohriganive:
Sto baraat ovie skopjanciscana ni go valkat enzero!
I kako da ne gi ubies?
I kako da im dojdes slednata godina koga se maloumni?
I kako posle drzava ke praime?
a?
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126

I {o e sea muabetov seljaci ovie seljaci onie. Ko bitol~anine {o nemo`et so skopjanivee taka i ohriѓanive...i to tradicijonalno.

[o imat tuka vrska so seljaci, i kaj edive imat i kaj drugive malograѓan{tina, samo {o kvantitativno vo Skopje se pojќe , pogolem izbor imate ..soberi gi tamu tie naselbite okolu ѓor~e pa posle tamu radi{ani taa naselbata {o go spoi skopje so skopska crna gora...

Im bile karpuzite i pepunite poskapi od zeleno pazar~e. Pa koj te terat vo ohrid karpuz da kupvi{, uѓum vo to skopjeto. Luѓeno od isto~na ne rabotale po nivine za cena da klaet kakva {o vas vi odgovarat. Ta edno imate ta i to ne vi se pogodvit, nekako mi izgleat deka saket ohriѓanive da se ko tie {o se. Zna~it se pogolemi malogragjani kako gosti z{ ne seaket da se prilagodat tuku to od domaќinive go o~ekvet... ela re~imi bile tolerantni i kosmopoliti. Nekoj kabaet imate samo na ohriѓani da mavate ko da nemate ogledala. Ako nemate toga{ stajte si go toj debeliot 13ka {o go vikate pred vas pa ogledajte se. Mi se prajt i{tav da gi branam ako se za nigde ama ova ne e ubo.

Z{ so bitol~anine ne se kaset z{ tuka se i tie ama ne gi primetvi{.. ..skromni se.

Izliteni se muabetive vekje za ohrigjani i skopjani..
 

DaSiDe

Born Crazy Lived Insaine
Член од
6 март 2006
Мислења
119
Поени од реакции
0
maliOT напиша:
ne deka ne ti veruvam ama ne mi ja razbra poentata.....
ne e problem vo "pishlivi" 10 denari.........si gi plativ i fala mu rekov
problemot e vo vadenje glava niz prozor i derenje na cel glas deka on ne zaebal nas skopjanite i deka sme platile 10 denari poveka zatoa sme bile glupi!?!??!?!?!:lud:
Муабетов ми е шо не само тебе шо ти се дешавет такви работи или на скопјаните или на битолчаните туку и на охриѓаниве истото им се дешават. А не е битно дали ке е то Охрид или на друго место. Цела Македонија е таква и секој си глеат да заебит некој друг во своја корист. И не е за десет денари или дваесет ти ке ги платиш и нив и јас ќе ги платам и двајцата заебани. Работата е шо ти ко ќе си сјојш од охрид од на одмор појќе ќе ѓи памтиш убајте работи од колку еден заебан таксист или некој шо те прашвел смештај дали ти требит или не знам некоја келнерка заебана.

Capo Kapistec напиша:
Najvrtena recenica megu ohriganive:
Sto baraat ovie skopjanciscana ni go valkat enzero!
I kako da ne gi ubies?
I kako da im dojdes slednata godina koga se maloumni?
I kako posle drzava ke praime?
a?
Највртена реченица е Шо барет овие скопјанчишчава да ни го мочет езерово!
и како прво прва заблуда никој во охрид не викат ензеро. То измислено е од други. И шо имат да ги убијаш факт е ко ке имат туристи никој не глеат со прајт и како валкат и колку ѓубре имат и шо е најбитно то ѓубре после останвит на нас охриѓаните да го чистиме.
И како некако пак ќе дојш следната година и пак истото ќе бидит. И омразата меѓу Скопјани и охриѓани. Јас сметам дека таја меѓуградска омраза е поради некој поединци шо ко ќе дојдет во охрид се прает фраери. Ме разбирате. И јас во Скопје да ви се испувам одма ќотек ќе јадам . И после за некој шо два грама немал мозок ние овде ќе се расправаме за џабе. И ќе постојт таја омраза и ке се реметиме цело време. Е не биват така не можит...:toe:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Eве ви најтазе слики од Охрид од летово.
Еве ја чаршијата

Билјанини извори:






Каналот




Oд пристаништето накај стариот дел и плоштадот
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
DaSiDe напиша:
Охрид Охрид убав мил ти за мене рај си бил... Не знам каков е овај муабет безвезен. За срамота. Некој шо незнајт какви се ситуациите во Охрид ке зборвит. Таксистите !? Е ај прво за таксистите...

Како прво во Охрид имат неколку легални такси компании кои шо си работет чесно. Значит сите тие муабети ме украде ми зеде појке ме заеба за 20 денари или слично то се дивите таксисти кои верувале или не повекето од половина се од Скопје. Е сега да ви кажам шо ми се имат на мене десено . Влегвам во едно од гореспоменатите таксиња и то кај минимаркет. И му викам на таксистот ај носи ме до Жито Лукс зш се брзав. Во пари според таксиметар требит да дојт најпојке 25 денари сега шо поскапеа мозит малку појке. И типот си застана пред Жито Лукс и ми викат 100 денари.Го пуљам така му викам ич не ти плаќам! Добро шо викаше типот извини нејќев вака така то друго е. Најинтересно е шо типот не беше од Охрид. И после не знам, цела македонија ќе ми викат вие Охриѓани сте за нигде незнам какви сте такви сте. Таксистите и ќе крадет нормално зш никој не мојт да го казнит. А и скопје не е поарно зш пет пати во такси сум влезен пет пати ме имет украдено и то не за малку.
Ај сеа за Пијачките. Како прво едно кафе ко шо ви е вас 80 денари, едно капуцино, така и мене во сред зима ми е толку. Како второ ке ојш во диско скапо било незнам олку пијачките онолку. А не знајте дека сите шанкојне скопјани ги држет?! И после сезона ко ќе е било поскапо било. Е шо е поскапо кажите ве мољам.
Ај за станојте. Јас имам издавано стан ево да си речиме вака меѓусебно. И сум видел секакви љуѓе најпојќе од скопје. Многу од нив си ошле дома задоволни. Е сега имало и такви кои шо не си ошле задоволни туку изреволтирани. То било од една причина шо тој шо бил на одмор за тие 250 - 300 денари од кревет шо ги давал требело да можит мене на гла да ми се качит, да напрајт матерјална штета шо со тие триста денари не можит да се попрајт и ко ќе го избркаш, ти си крив и негостопримлив. Ма дај ви се молам. И ко ќе некој ти искршит цел стан и си ојт без да ти платит ни за то шо седел шо е то. Ево некни еден од куманово ми казвит имам полно другари шо ко ќе одет на одмор кажвет кој шо стан искршил од забава. И јас после да сум негостопримлив па за нив требит само смрт. Ај да не замарам многу и да не вреѓам никого ми ја свативте поентава

минимум 30 треба да платиш
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Oдиме малку со црквите

Ова е уличка што води до црквата Св. Богородица Перивлепта

Eве ја црквата Св. Богородица Перивлепта која се наоѓа кај Основното Училиште Св. Климент Охридски






Плаошник














Св. Јован Канео
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Aj неколку од езерото

Сликано од калето




Канео


Регатата




Прекрасно зајдисонце мх мх


Кејот со поглед на стариот дел






Водава колку е прекрасна




Маратонот
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Уличка од чаршијата што оди накај Водовод. Навака по улицава живеам јас погоре:vozbud:


Горна Порта




Самоиловата тврдина




Дел од стариод дел на градот






 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ајде уште сликиве од Св. Наум и доста е.





Koлку е прекрасно! Облаците во дел од водата како се отсликани!






Ух, рај за очи!










Убајни!:wub: :vozbud:
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Да се окарактеризира дел од еден народ како ваков или онаков, во услови на не голема бројност на истиот; скромна површина на која живее и заеднично потекло, менталитет и културно-историско наследство на целиот тој народ, во најмала рака, значи да се промовира генерална карактеристика на сите припадници на конкретниот народ.

Зошто не би дискутирале за оние домашни туристи кои, очигледно, наоѓаат дека примерното, пристојно и зрело однесување е сосем непотребно додека одмараат во Охрид? Или, во тој случај, ќе се наметне прашањето "кој кого нарекува сељак"? О да, подобро е да се остават настрана сите непријатни моменти во текот на туристичката сезона, иницирани од ценетите домашни туристи зашто, заедно со сликата која тие ја креираат за нивните домаќини, човек би добил впечаток дека македонската нација е нација на "сељаци".

Господа домашни туристи, едноставно е: летувајте во места кои ги задоволуваат вашите префинети вкусови за задоволително добра туристичка понуда. На тој начин ќе се избегнат непотребно детализираните приказни за однесувањето и/или коментарите на еден келнер и еден таксист и, врз основа на тоа, заклучоците дека летувањето во Охрид е повеќе од непријатно, а вашиот одмор ќе остане запаметен како прекрасно доживување.

Не ја разбирам потребата да се повторуваме секоја година, после секоја летна сезона. Како и да е, FortunE прекрасно од тебе прекрасна девојко што потсети зошто всушност Охрид е толку прекрасна дестинација за одмор :wink:.
 
Член од
20 февруари 2005
Мислења
19
Поени од реакции
0
...Во Охрид некако се ми е старовремско..."Мислам на луѓето"....Луѓето ми се старовремски некако....кога на пример некој видел Охриѓанка да оди со гол стомак или така нешто....А па тие постарите со точаците од четрстурското секој ден по улици...ова да не ви треба она да не ви треба....Некако како заостанати ми се охриѓани...Тоа :) Извинете некој ако се пронаоѓа во напишаното!:)
 

LaDy D

All or Nothing
Член од
15 јуни 2006
Мислења
215
Поени од реакции
0
VESELIOT напиша:
...Во Охрид некако се ми е старовремско..."Мислам на луѓето"....Луѓето ми се старовремски некако....кога на пример некој видел Охриѓанка да оди со гол стомак или така нешто....А па тие постарите со точаците од четрстурското секој ден по улици...ова да не ви треба она да не ви треба....Некако како заостанати ми се охриѓани...Тоа :) Извинете некој ако се пронаоѓа во напишаното!:)
Ја сум видела Охриѓанка со гол стомак, пред неколку дена бев таму и запознав една Охриѓанка.. Девојчето воопшто не се облекуваше старомодно... нити беше некое со старовремски сваќања..девојче си беше кул во сите погледи..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom