Охрид

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Има места каде кафето (пример) е поскапо за 10 денари, некаде за 20, некаде е иста цената како преку цела година. Воопшто не оправдувам што ги покачуваат цените, но од друга страна можам и да сфатам. Летната сезона се` на се` во Охрид е еден месец, па сите гледаат да фатат некоја пара повеќе.
Случката со таксистот од вчера ми се гади и мене. Типот арогантно се однесуваше, па уште на крај рече: „Ајде, слободен си!“ Секако дека ме изнервира и мене, но да бев малку поблиску кога се одвиваше целава ситуација, ќе му кажев јас убаво. Не преќутувам на такви кретени, од контакт ме вадат што дремат на паркинг цело време и се однесуваат идиотски, а зимно време се лижат за 30 денари. Е таквите луѓе создаваат сосема поинаква слика за целиот народ кој живее во Охрид. Ме нервира таквото однесување и ако ми се испонаша мене така, секако дека нема мирно да си заминам, на културен начин ќе му кажам кај му е местото. Со човек кој ти остава пари, не треба да бидеш кретен и што би рекла Дивајн како Господ за јајца да си го фатил.
Јас кај што работам не работам за себе, само сум вработена, но не можам да дозволам утре ако ме сретне некој на улица да ме помни по идиотското однесување. Муштерија е муштерија, без разлика од каде е и без разлика во кое време од годината. Нека си држат некои цени, но барем да внимаваат да не се изразуваат клошарски.
Мене, искрено, ме навредуваат коментари кои ги вклучуваат сите Охриѓани. Значи, мразам генерализирање. И да, се срамам некогаш кога ќе бидам сведок на ситуација како таа со таксистот.
Да, голем број од Охриѓаните се арогантни, но тоа не значи дека нема такви луѓе секаде на друго место во Македонија. Нема да навлегувам со коментари за случки кои сум ги имала по другите градови, не е местото тука за таква дискусија.

Само, пак ќе кажам нешто што сум рекла на една друга тема. Како само нашите туристи се жалат од граѓаните на Охрид, а странските туристи се воодушевени од народот и градот? (не е ова прашање на кое барам одговор, чисто мое размислување кое не бара реплика)
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Прво: Астерикс,кај го најде текстов за Охриѓани??? Од кај го симна живо ме интересира??,затоа што некој го земал од Кајгана,па фино го ставил на точка и го потпишал без срам и перде како свој.Срамота!!!
(текстот е на Стрелец,поранешен дел од администрацијата на форумов)

Второ: Охрид е свето место,единствено од таков вид во Европа и пошироко.Срамота е така да се зборува за градот и граѓаните,на Балканскиот Ерусалим.

Трето: Охриѓани се прекрасни луѓе, гостопримливи, пријатни, културни, домаќини и над се, си го сакаат и почитуваат тоа што го имаат.
Убаво е да се пошегуваме,но не и да се вреѓаме.Жими еден Охрид го имаме и за него ли сега? Некни за Битола и битолскиот,наесен за Скопје...
Дајте бе луѓе,сезона,гужва,сите брзаат,сакаат да бидат услужени,нормално е да има нервоза.Што има тука ново???:pishtoldz
 
Член од
1 февруари 2006
Мислења
380
Поени од реакции
17
maliOT напиша:
ohrid e ubav grad.
ama seljacista ste bre....nevideni
ednas seljak , sekogas seljak
se izvinuvam na site dobri luge od ohrid .......5% koi ja ne sum imal sansa da gi zapoznaam

a za taksisti ........da ne pocnuvam
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Дивајн напиша:
Не ви чини ама ич, со тоа што немора да се вреѓате сите тука. Има и исклучоци, иако преретки.
Еве случка ... завчера вечерта си одиме со такси за Струга и ни наплаќаат 250 денари. Вчера исто, ама бараа 400 денари. Поарогантни створења немам видено во живот! Ти му кажуваш дека нецели 24 часа пред тоа си се возел за 250 и културно прашуваш кога сменале тарифа, а тој со дерење ти враќа: губи се не прам муабето со тебе појќе и одмавнува со рака. Сељачана тешка и скапана! Може да се покултурни, нека прашаат или одговорат со попристоен тон, ако ништо друго. Цела година прават пари од Охриѓани и Стружани, за да се прават фраери на лето и да наплаќаат скоро дупла цена? Мамето нивно, да ги невида појче!
Иста приказна и кафичите и продавниците и интернет кафињата и се друго. Како бре после да поднесуваш Охриѓани? Па луѓето што го прават тоа не се Скопјани ... тоа се секогаш истите тие арогантни Охриѓани. И после ја бранам Струга? Па ја бранам нормално ... 3 пати поефтино е се тука, уствари никој не ни ги зголемува цените екстра, само затоа што е лето и има милион туристи, па да ги оштетува и своите граќани. Катастрофа.
Со вас од форумов си немам мака и не сакам да ве навредам, ама немој да ми го негира некој муабетов дека и сами сте свесни за тоа. Доаѓа лето и како Господ за јајца да сте го фатиле сте, т.е. се во глобала Охриѓаните.
Па нормално човек е поарно да дојде во Струга и еднаш во десет дена да отиде на кафе во Охрид отколку да седи цело време таму. Ем смештајот во Струга е поевтин, ем пијачките поевтини, ем народот попријатен и ем плажата ти е до курот значи немора да плаќаш превоз и за тоа. Значи сума сумарум Струга е подобро место за одмор отколку Охрид.
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
Fortune напиша:
Има места каде кафето (пример) е поскапо за 10 денари, некаде за 20, некаде е иста цената како преку цела година. Воопшто не оправдувам што ги покачуваат цените, но од друга страна можам и да сфатам. Летната сезона се` на се` во Охрид е еден месец, па сите гледаат да фатат некоја пара повеќе.
Случката со таксистот од вчера ми се гади и мене. Типот арогантно се однесуваше, па уште на крај рече: „Ајде, слободен си!“ Секако дека ме изнервира и мене, но да бев малку поблиску кога се одвиваше целава ситуација, ќе му кажев јас убаво. Не преќутувам на такви кретени, од контакт ме вадат што дремат на паркинг цело време и се однесуваат идиотски, а зимно време се лижат за 30 денари. Е таквите луѓе создаваат сосема поинаква слика за целиот народ кој живее во Охрид. Ме нервира таквото однесување и ако ми се испонаша мене така, секако дека нема мирно да си заминам, на културен начин ќе му кажам кај му е местото. Со човек кој ти остава пари, не треба да бидеш кретен и што би рекла Дивајн како Господ за јајца да си го фатил.
Јас кај што работам не работам за себе, само сум вработена, но не можам да дозволам утре ако ме сретне некој на улица да ме помни по идиотското однесување. Муштерија е муштерија, без разлика од каде е и без разлика во кое време од годината. Нека си држат некои цени, но барем да внимаваат да не се изразуваат клошарски.
Мене, искрено, ме навредуваат коментари кои ги вклучуваат сите Охриѓани. Значи, мразам генерализирање. И да, се срамам некогаш кога ќе бидам сведок на ситуација како таа со таксистот.
Да, голем број од Охриѓаните се арогантни, но тоа не значи дека нема такви луѓе секаде на друго место во Македонија. Нема да навлегувам со коментари за случки кои сум ги имала по другите градови, не е местото тука за таква дискусија.

Само, пак ќе кажам нешто што сум рекла на една друга тема. Како само нашите туристи се жалат од граѓаните на Охрид, а странските туристи се воодушевени од народот и градот? (не е ова прашање на кое барам одговор, чисто мое размислување кое не бара реплика)

Не е за парите за кафе, смештај или такси, туристичко место е и нормално дека ке биде поскапо. Друг е проблемот. Фобијата, стравот, омразата, комплексот или незнам што уште да кажам, кон скопјани.
Интересен е тој феномен, мои блиски роднини од ох што издаваат соби преку лето, на еден начин се однесуваат кон останати гости, а на друг начин кон скопјани, па пизда му матер вујко ми ги пцуе скопјани пред мене, вакви биле такви биле, абе пари чим оставаат таму има да истрпиш 3 месеца.
 
Член од
1 февруари 2006
Мислења
380
Поени од реакции
17
eve slucka od lani
sednuvame vo taksi kaj avtobuska i se vozime celi 300 metri.....ili 2 minuti do kukata kaj sto bevme smesteni
zastanuva taksistot pred kuka i naj fino go prasuvam "kolku treba sefe?"
"30 denari decko" mi vika i mu plakam
izleguvam od kola i mu vikam "fala i prijatno" a toj se smee i ja vadi glavata niz prozor i so pobednicki izraz na liceto mi vika "e skopjani bre skopjani mnogu ste glupi...hahaha kako ve zaebav"
ja onaka zacuden zastanuvam i go prasuvam sto e rabotava??????da ne ima problem?????
taksistov na cel glas nasmean mi vika "pa glupi ste bre so!!!!pa ve zaebav!!! hahaha do ovde vozenje cini 20 denari a ti mi plati 10 poveke....ete tolku si glup!!!!!!!"
onaka cudenki me mavaa nekoi 5 sekundi i so da mu kazes osven "drug pat ne ti vlagam u kola" i "vaka si gi brkate turistite"

e toa ti e Ohriganec
 
Член од
30 јули 2006
Мислења
12
Поени од реакции
0
maliOT напиша:
eve slucka od lani
sednuvame vo taksi kaj avtobuska i se vozime celi 300 metri.....ili 2 minuti do kukata kaj sto bevme smesteni
zastanuva taksistot pred kuka i naj fino go prasuvam "kolku treba sefe?"
"30 denari decko" mi vika i mu plakam
izleguvam od kola i mu vikam "fala i prijatno" a toj se smee i ja vadi glavata niz prozor i so pobednicki izraz na liceto mi vika "e skopjani bre skopjani mnogu ste glupi...hahaha kako ve zaebav"
ja onaka zacuden zastanuvam i go prasuvam sto e rabotava??????da ne ima problem?????
taksistov na cel glas nasmean mi vika "pa glupi ste bre so!!!!pa ve zaebav!!! hahaha do ovde vozenje cini 20 denari a ti mi plati 10 poveke....ete tolku si glup!!!!!!!"
onaka cudenki me mavaa nekoi 5 sekundi i so da mu kazes osven "drug pat ne ti vlagam u kola" i "vaka si gi brkate turistite"

e toa ti e Ohriganec
Добро јас делимично би се сложил со тебе....Девијантни појави има сегде...поготово кај таксистите...Јас сум живеел во Скопје 7год...и да не сеа раскажувам какви не случки сум имал......Муабетот ми беше..ВО СЕКОЈ ГРАД ИМА И КУЛТУРНИ ЛУГЕ И СЕЉАЧИШТА...Е СЕА ЈЕБИГА ОХРИГАНИ СЕ ЕТИКЕТИРАНИ И ЗА ЖАЛ СЕУШТЕ ТРАЕ ОМРАЗАТА КАЈ ОСТАТОКОТ ОД ДРЖАВАТА СПРЕМА НАС....Но верувај не треба да ги групираме лугето по изолирани случаеви....постојат многу многу по ОК-еј деца во Охрид отколку можеш да замислиш
 

SiM

The Power Of Three
Член од
26 јули 2006
Мислења
115
Поени од реакции
0
Jas ke ti stam be.

Acid напиша:
Ти си од Орид, ти треба да обезбедиш слики.. Да не сакаш некој од Скопје да ти стави? :lol:



p.s Jas ke ti stam be.
 

SiM

The Power Of Three
Член од
26 јули 2006
Мислења
115
Поени од реакции
0
evo vo vi da se iznagledate








 
Член од
19 септември 2005
Мислења
81
Поени од реакции
1
Site sto kazuvaat deka Ohrigani se losi domakini najverovatno se i tie isti kako niv, mnogu godini odam vo Ohrid i imam zapoznaeno prekrasni luge, i da prestaneme veke so prostacki kritiki ovie ne bile dobri, tie ne bile dobri. Jas mislam deka kakov sto si takvi i luge ke si najdes, ako si korekten so sekoj i tie ke bidat so tebe, normalno ima isklucoci i sekogas ke gi ima no ne vo Ohrid nego sekade kaj i da otides. Ohrigani ne pagajte na provokacii :)
 

Ann.

Queen of Nature
Член од
27 април 2006
Мислења
504
Поени од реакции
50
Секогаш ќе има исклучоци некој да се однесуваа како што не доликува ама не е тоа само во Охрид.Него тука доаѓа цела Македонија и нормално е повеќето од вас да сте налетале на некој да не речам недораснат таксист или на некоја уфилмана келнерка...Па што и јас кога ќе отидам по другите градови доживувам такви случки,но дали тоа го прави и остатокот од градот таков?И дали само Охриѓани се тие што се закачуваат со Скопјани или и обратно е?Да не кажувам примери...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
5
Поени од реакции
1
RaGeAnGeL напиша:
najubaj se barakine beeeeeeeeeeeeeee.....kucko i miss u mori i ti i nashana mala
barakite se najubaj i jas iam tamu kuka aku ziveam vo skopje

maliOT напиша:
eve slucka od lani
sednuvame vo taksi kaj avtobuska i se vozime celi 300 metri.....ili 2 minuti do kukata kaj sto bevme smesteni
zastanuva taksistot pred kuka i naj fino go prasuvam "kolku treba sefe?"
"30 denari decko" mi vika i mu plakam
izleguvam od kola i mu vikam "fala i prijatno" a toj se smee i ja vadi glavata niz prozor i so pobednicki izraz na liceto mi vika "e skopjani bre skopjani mnogu ste glupi...hahaha kako ve zaebav"
ja onaka zacuden zastanuvam i go prasuvam sto e rabotava??????da ne ima problem?????
taksistov na cel glas nasmean mi vika "pa glupi ste bre so!!!!pa ve zaebav!!! hahaha do ovde vozenje cini 20 denari a ti mi plati 10 poveke....ete tolku si glup!!!!!!!"
onaka cudenki me mavaa nekoi 5 sekundi i so da mu kazes osven "drug pat ne ti vlagam u kola" i "vaka si gi brkate turistite"

e toa ti e Ohriganec
jas sum origanec,ziveam nekoe vreme vo skopje,rabotam vo vlae i nemam najdeno poidiotski ljuge na svetov od ovie komsiive vo ulicava kaj so rabotam,a kamo ohrigani moi

The`bItCh напиша:
А з`ш некој не кажит збор два за баракине? :twisted: :lol:
barakite ti se najubo mesto vo ohrid,ne zs sum porasnal tamu pa taze sum preselen vo skopje,tuku zs tuka kaj borojne se igrase najuba kosarka,samo steta so ja rusija barakana,site zalime po nea
 

Kajgana Shop

На врв Bottom