Охрид ги губи туристите од кои преживува

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Да. 90 ден Нескафе, 90 денари џус од портокал. Чудно. Седев со дечки од Скопје, 7 души се на се. Никој не кажа ни збор за цените или услугата.
ќе тргне река ходочасници во Охрид, то е очигледен божји знак
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.416
OT>
Ова чудо го најдов на trip advisor холандскиПрегледај го приврзокот 98935 , не ми теквит на ваков објект?Другите слики беа од Мизо Градска Плажа ама ова не знам дали е таму
Поградец е ова. Почнаа многу да одет таму Холанѓаниве зш е рибата поефтина.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Koj ima pari ke letuva vo Ohrid koj ne ...u Grcka!
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
@Let 3 Нормално дека никој не се концентрира само на туризмот бидејќи ОВА Е МАКЕДОНИЈА, и како што знаеш не се преживува, а не особено ако туристичката сезона ти е неполн месец. Секој пробува да заработи некој денар повеќе на каков бил друг начин.
И не, не сме Охриѓани тие експертите. Вие сте тие кој знаете како да се решат проблемите. Има глупости, има и глупи луѓе кој издаваат, на секакви идиоти ќе налеташ. Таквите проблеми НЕМОЖЕ ДА СЕ СРЕДАТ.

Се што треба вие како туристи да направите е да отворите на интернет. Ќе си најдете убава вила, соба, апартман што и да ви треба ќе си контактирате фино поштено ќе се договорите, ќе си знаеш и каде одиш и што те очекува.

Туриста од типот што бара соба за 200 денари на автобуска за мене не е туриста. Тргнал на слепо, ќе најде смештај за 200 денари и ќе ти се качи на глава со тие посрани 200 денари.[DOUBLEPOST=1406920517][/DOUBLEPOST]
:vozbud: Случка од пред 5 минути. Доаѓа типот ѕвони на врата и ми вика комшија(скопјанец)зашо бе сите да плаќаме исто за одржавање на зградата? Му викам многу ти е 500 ден бе комшија годиншно за зградата? Гледаш варосано е, чиста е зградата едно друго.. Не бе, ама зошто сите исто да плаќаме а? Го гледам и му се чудам, што требеше да му речам? Да го фрлам од трети спрат? Можам јас во Скопје да плаќам по 400 ден месечно за зградата а него му било мн 500 ден годишно.. И после иститот тип тука на форумов ќе соли памет како охриѓани биле лоши биле вакви биле незнам какви.. Лоша работа е генерализацијата, многу лоша.
Да си дојш во Мебо, ќе ги средиме таквите проблеми :)
 
Последно уредено:
A

Avenger99

Гостин
@Let 3 Нормално дека никој не се концентрира само на туризмот бидејќи ОВА Е МАКЕДОНИЈА, и како што знаеш не се преживува, а не особено ако туристичката сезона ти е неполн месец. Секој пробува да заработи некој денар повеќе на каков бил друг начин.
И не, не сме Охриѓани тие експертите. Вие сте тие кој знаете како да се решат проблемите. Има глупости, има и глупи луѓе кој издаваат, на секакви идиоти ќе налеташ. Таквите проблеми НЕМОЖЕ ДА СЕ СРЕДАТ.

Се што треба вие како туристи да направите е да отворите на интернет. Ќе си најдете убава вила, соба, апартман што и да ви треба ќе си контактирате фино поштено ќе се договорите, ќе си знаеш и каде одиш и што те очекува.

Туриста од типот што бара соба за 200 денари на автобуска за мене не е туриста. Тргнал на слепо, ќе најде смештај за 200 денари и ќе ти се качи на глава со тие посрани 200 денари.[DOUBLEPOST=1406920517][/DOUBLEPOST]

Да си дојш во Мебо, ќе ги средиме таквите проблеми :)
Средена е работата со него веќе :D А шо е то мебо? И кај се наоѓа?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
___________________________________________________________________

И чекајте бе зошто сите не напаѓате нас Охриѓаните?!?

Ајде да отвориме една тема за тоа се какви гости доаѓаат и во Охрид, каков сељјак народ постои, и кој се не стапнал во Охрид!

Можам да пишувам 10 страни од такви идиоти кој престојувале кај мене, од секакви копуци кој направиле лом, па се до најфини туристи кој веќе 10+ години си доаѓаат на исто место.

Јас ви тврдам дека бројката на таквите е минимум 20 пати поголема отколку копуците и секаквите кој изддаваат соби во Охрид.

ама нема потреба! Туризам си е туризам, си се знае дека ќе имаш работа со секаков тип.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
@Let 3 Нормално дека никој не се концентрира само на туризмот бидејќи ОВА Е МАКЕДОНИЈА, и како што знаеш не се преживува, а не особено ако туристичката сезона ти е неполн месец. Секој пробува да заработи некој денар повеќе на каков бил друг начин.
И не, не сме Охриѓани тие експертите. Вие сте тие кој знаете како да се решат проблемите. Има глупости, има и глупи луѓе кој издаваат, на секакви идиоти ќе налеташ. Таквите проблеми НЕМОЖЕ ДА СЕ СРЕДАТ.

Се што треба вие како туристи да направите е да отворите на интернет. Ќе си најдете убава вила, соба, апартман што и да ви треба ќе си контактирате фино поштено ќе се договорите, ќе си знаеш и каде одиш и што те очекува.

Туриста од типот што бара соба за 200 денари на автобуска за мене не е туриста. Тргнал на слепо, ќе најде смештај за 200 денари и ќе ти се качи на глава со тие посрани 200 денари.
а за колку денари дозволувате да се качи на глава? кој е минимумот?
Охрид се збогува со туризам кога изгради згради со три пати појќе станови од колку охриѓани и им го продаде на пола македонија па сега во станот оди газдата, ќерката со друштво, синот со фамилијата, колегата од работа, и роднини до 3то колено. Јас живеев во охрид, неколку години и по такви станови (кај Јелак, Даљан).
Зграда од 60 стана само 5 беа населени постојано, се останато од јуни до септембар се сменуваа гости, од колите се вадеа домат пиперки имав видено и вреќа компири, кромид, ориз, грав..... Така вие ја наредивте работата. По чему јас би плаќал 600 денари по особа ако можам бесплатно да летувам?? по која логика законите на економијата да важат само за Охриѓани? зошто само вие да имате корист а не и останати ако можат фино лепо легално. ете имало 600 македонци кои летувале по хотели и смештаји во Охрид годинава, не можеле, не знаеле, не сакале или немале некого да прашаат за клуч од станот и фино лепо си платиле, сигурно испод 15 евра дено не им бил престојот со се јадење - за 10 дена то ви се 90.000 евра!! пара е тоа бе.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Средена е работата со него веќе :D А шо е то мебо? И кај се наоѓа?
Одржување на зграда,
а за колку денари дозволувате да се качи на глава? кој е минимумот?
Охрид се збогува со туризам кога изгради згради со три пати појќе станови од колку охриѓани и им го продаде на пола македонија па сега во станот оди газдата, ќерката со друштво, синот со фамилијата, колегата од работа, и роднини до 3то колено. Јас живеев во охрид, неколку години и по такви станови (кај Јелак, Даљан).
Зграда од 60 стана само 5 беа населени постојано, се останато од јуни до септембар се сменуваа гости, од колите се вадеа домат пиперки имав видено и вреќа компири, кромид, ориз, грав..... Така вие ја наредивте работата. По чему јас би плаќал 600 денари по особа ако можам бесплатно да летувам?? по која логика законите на економијата да важат само за Охриѓани? зошто само вие да имате корист а не и останати ако можат фино лепо легално. ете имало 600 македонци кои летувале по хотели и смештаји во Охрид годинава, не можеле, не знаеле, не сакале или немале некого да прашаат за клуч од станот и фино лепо си платиле, сигурно испод 15 евра дено не им бил престојот со се јадење - за 10 дена то ви се 90.000 евра!! пара е тоа бе.
Колку е минимум за качување на глава хммм, незнам треба да видиме во Грција колку е па да мааниме дупла цена. :pos:

Нема зошто воопшто да ми се качуваш ти мене на глава, јас не чекам на автобуска. Строго со интернет, секој кој дошол знае што го чека и знае што си резервирал за која цена.
Си пишува поштено што има како има, зошто нема..... Туристот си знае се, нема потреба од замарање и качување на глава.

Јелак Даљан? Кое го виаш Јелак јас живеам Даљјан :). Претпоставувам си бил во последните згради "Скопските", кој да преку зима се празни.

Јас како најобичен граѓанин неможам да запрам градење на згради, никој неможе. Сите знаат дека ќе оптадне домашниот туризам но сепак сите градат. Но гледај позитивно, нема веќе кај да се гради и кој да купи :pos:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Одржување на зграда,


Колку е минимум за качување на глава хммм, незнам треба да видиме во Грција колку е па да мааниме дупла цена. :pos:

Нема зошто воопшто да ми се качуваш ти мене на глава, јас не чекам на автобуска. Строго со интернет, секој кој дошол знае што го чека и знае што си резервирал за која цена.
Си пишува поштено што има како има, зошто нема..... Туристот си знае се, нема потреба од замарање и качување на глава.

Јелак Даљан? Кое го виаш Јелак јас живеам Даљјан :). Претпоставувам си бил во последните згради "Скопските", кој да преку зима се празни.

Јас како најобичен граѓанин неможам да запрам градење на згради, никој неможе. Сите знаат дека ќе оптадне домашниот туризам но сепак сите градат. Но гледај позитивно, нема веќе кај да се гради и кој да купи :pos:
То е трагедијата на Охридскиот туризам, секој сам за себе, кој како ќе се снајде, нема организираност нема стратегија, инаку зградите кај Јелак се на кај Биљанини извори тие две високи (во едната имаше голем салон за мебел на “Јелак“ а во Даљан кај детското одморалиште зградите, скоро сите ноќе беа хорор темни, кај шо живеев јас, само 1 стан беше населен и газдата заклучуваше зградата ноќе.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
Вчера ми беше на гости колега од Охрид и разговаравме на оваа тема,Имал стан кој го изнајмувал како апартман за 45 евра по ноќ,претежно на странци.се правдаше со трошоци како интернет кој мора да се плаќа преку цела година,струја.....

Но цената е премногу висока,и за таа цена се наоѓа пристоен апартман на халкидики,а за Ксамил не правам муабет.

Гратис е фиксната цена за цела година.

на тоа се надоврза другиот колега исто о`риѓанец,кој кажа дека неговата сопруга била во Лептокарија од 1-10 Јуни за 50 евра со се трошоци за пат?????????????

И се`а ш`о пра`име?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
и што се сега тука охриѓани лоши?
нели се работит за две групи од Скопје?!
значи шеташ со фамилија низ Охрид и 20 сетина момчиња са бодат со ножеви вриштат викаат припаѓаат крв прска... и велиш... остај бе не се охриѓани глеј езероно шубо е
 
Член од
16 јуни 2014
Мислења
314
Поени од реакции
797
Се вратив вчера од Охрид.. Стандард си одам таму за Илинден, ама ќе се смени тоа...
Одам ја у саботата, си викаме ајде да не вртиме по телефони за смештај ќе најдеме местенце, од еден кај друг, кај трет, за на крај да видиме дека само кревет во најбедните услови кошта 500 денари... И плус уште ќе добиеш од нив: - „Абе би ви дале поефтино ама знаеш, празник е, сеа е пун Охрид, мора и ние да ве искористиме малце „
Па за еден кревет да давам 500 денари, не бе, ќе си спијам на плажа или у кола боље...
Ајде терам даље.. Одиме на Свети Наум, го средиле убаво местенцето нема збор коа гледам 20 денари ВЦ, а исто толку и за да се пресоблечеш... Ајде така се погоди, си имавме и некој повод за славење, па седнавме у тоа ресторанчето Острво (реално преубаво е местото) и си нарачавме што си нарачавме... заврши и тоа и доаѓа сметче, ама нешо не ми се верува на очите - 4 лепиња се 180 денари????
Не ми е до парите, туку што е со однесувањето и цениве??? Што е со условите???
И си собирате пари, нема збор тука... оние што си се од таму, и што си се реални барем си признаваат дека од едно лето шо собираат пари тие имаат за цела година.. плус куќата ќе си ја доправат или нешо ќе си купат...
Малце култура треба... Малце повеќе... И доста само плукате по туристите, од нив живеете - како шо самите кажувате !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom