Охрид ги губи туристите од кои преживува

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Хотел со 4 ѕвезди во Струга кој се смета за елитен и чини 35 евра од ден:
- Нема топла вода навечер
- Куварите и келнерите те гледаат како да си им убил мајка и ти се понашаат човече
- Нема собна послуга
- Дневно чистење боље да не чистат
- Има само кабелски нет, кој мора да го наместиш под точен агол за да имаш нет.
------------------------
35 евра човече за ваков однос од човек. Ах Македонски туризам :facepalm:

Прашањето ми е, кој им ги дал ѕвездиве на нашиве хотели? Кој тоа во оваа земја оценува?
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Хотел со 4 ѕвезди во Струга кој се смета за елитен и чини 35 евра од ден:
- Нема топла вода навечер
- Куварите и келнерите те гледаат како да си им убил мајка и ти се понашаат човече
- Нема собна послуга
- Дневно чистење боље да не чистат
- Има само кабелски нет, кој мора да го наместиш под точен агол за да имаш нет.
------------------------
35 евра човече за ваков однос од човек. Ах Македонски туризам :facepalm:

Прашањето ми е, кој им ги дал ѕвездиве на нашиве хотели? Кој тоа во оваа земја оценува?
Ѕвездичките на хотелите се добиваат според платена цена за истите.
За цените и услугата шо ги нудат нашиве хотели за полупансион ќе одам негде на море all inclusive.
Никогаш нема да се опаметат и затоа туризмот ни е таков каков шо е - ЗА НИГДЕ.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Хотел со 4 ѕвезди во Струга кој се смета за елитен и чини 35 евра од ден:
- Нема топла вода навечер
- Куварите и келнерите те гледаат како да си им убил мајка и ти се понашаат човече
- Нема собна послуга
- Дневно чистење боље да не чистат
- Има само кабелски нет, кој мора да го наместиш под точен агол за да имаш нет.
------------------------
35 евра човече за ваков однос од човек. Ах Македонски туризам :facepalm:

Прашањето ми е, кој им ги дал ѕвездиве на нашиве хотели? Кој тоа во оваа земја оценува?

Шо мајка си барала во хотел оди во приватен смештај и бог да те види има кај Охридати цела уличка со пансиони .

И јадење и пиење и спиење мислам дека имаат соба за 15 евра
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Првпат бев летово во Грчка на море,до сега не сум сакал да одам ама увидов дека сум грешел многу. Бев во Врасна,мало место,идеално за мирен одмор со мало дете.
Нит некој ме праша од кај сум,нит ме провоцираше,нит па колата ми ја искршија од што највеќе се плашев. Газдата на вилата постар човек,ке ти прозбори само ако го прашаш нешто,нит замара,нит прашува нешто. плажата на 10м од вилата,лежалки 2,чадор,масичка и два стола имаш ако нарачаш било што еднаш за цел ден. кафе 2,5 евра,амстел исто,цеден сок исто.оставам пешкири,торби,реквизити по цел ден никој не пипка ништо не се замара со тебе едноставно.
Разликата е неспоредлива со Охрид и за жал никогаш нема да се смени начинот на кој се третира турист и како се води туризам.
Единствено ме нервираа црнцине што ти нудат секакви глупости,досадни се како муви ама само првите два дена дур си бел или ако ги викаш да ги прашуваш.после не те замараат.
Инаку за звездичките,опни му на хотелот лиценца за 4 звезди како што доликува па ке видиш дали ке има хотел со повеќе од 2 звезди.А за цената од 35 евра по човек е навреда на интелигенција.
во Турција во хотел со 4 звезди all inc цената од ден е 40 евра,ако е со 5 звезди ултра алл е 50 евра.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Шо мајка си барала во хотел оди во приватен смештај и бог да те види има кај Охридати цела уличка со пансиони .

И јадење и пиење и спиење мислам дека имаат соба за 15 евра
Не ми е тоа муабетот, некогаш мораш и во хотели поради обврски од типот на семинари, проекти и ред други ствари. Како им дале 4 ѕвезди? По која основа? По тоа што хотелот е ист од пред 20 години, ги имаат истите саксии комуњарски и истите дрва внатре?
Каков е тој менаџмент кој дозволува таков однос на вработените? Дали има бре ред и закон во нашиве хотели, на што личи ова. Абе за 35 евра од ден треба гостинот А да не рече, се да му биде пред нос и сите насмеани до 6ка.
Во друг хотел во Струга исто елитен, чекале од сабајле од 12ч до 6 вечерта да ги сместат! Мислам стварно незнам дали има инспекции и контроли во овие наши „елитни“ хотели. Во Метропол пајаци шетаат по собите...немам коментар за 4 ѕвездени хотели.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
По се напишано овде на темава, имам среќа да кажам дека во Охрид сум бил само еднаш на моја 6 или 7 годишна возраст и имам среќа што не сум бил после тоа. А и не сум по езерата и морињата, планината за мене секогаш била подобар избор...(y)

Со среќа на сите кој одмарате таму!
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Не ми е тоа муабетот, некогаш мораш и во хотели поради обврски од типот на семинари, проекти и ред други ствари. Како им дале 4 ѕвезди? По која основа? По тоа што хотелот е ист од пред 20 години, ги имаат истите саксии комуњарски и истите дрва внатре?
Каков е тој менаџмент кој дозволува таков однос на вработените? Дали има бре ред и закон во нашиве хотели, на што личи ова. Абе за 35 евра од ден треба гостинот А да не рече, се да му биде пред нос и сите насмеани до 6ка.
Во друг хотел во Струга исто елитен, чекале од сабајле од 12ч до 6 вечерта да ги сместат! Мислам стварно незнам дали има инспекции и контроли во овие наши „елитни“ хотели. Во Метропол пајаци шетаат по собите...немам коментар за 4 ѕвездени хотели.
а кои се хотеливе?
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Ima nekoj koj odat vo Ohrid a ne se od Makedonija Se razbira sekoj so svoi matematiki i dzeb povekje srekja i dobar odmor drugoto leto gospodovo. Kade i da ste Makedonci
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Првпат бев летово во Грчка на море,
Разликата е неспоредлива со Охрид и за жал никогаш нема да се смени начинот на кој се третира турист и како се води туризам.
.
и како?! те седнаа под сино-белите чадори и лежалки а ла гејско знаме и ти лебдиш ЗА ПРВ ПАТ:eek:
дивота бе- шта да ти причам :cenzura:



е па за инат на гејциве нашиве треба сите плажи да ги покријат со црвено-жолти
-претпознатливи за МК:P нек пукнат душмани јужни :vozbud:

 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.136
Поени од реакции
18.135
Не знам колку е сигурно, пошо е пренесено од Shittel
Субрата Рој го купи хотелот „Славија“ во Охрид
Индискиот милијардер Субрата Рој го купи охридскиот хотел „Славија“, пренесе Тв „Сител“ повикувајќи се на информации од Агенцијата за странски инвестиции.

Хотелот првобитно ќе се користи за сместување на работници од компанијата на Рој, кои ќе бидат ангажирани во изградба на туристички комплекс во Преспа.

Најавено е дека делегација на индискиот инвеститор ќе допатува во Македонија кон крајот на месецов, со цел да ги дефинира инвестиционите планови во земјава.

OhridNews

3


04.09.2012 12:14​

Прочитана е : 2723 пати​



© 2012 Ohridnews.com. Сите права се задржани.​
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Не знам колку е сигурно, пошо е пренесено од Shittel
Субрата Рој го купи хотелот „Славија“ во Охрид

Индискиот милијардер Субрата Рој го купи охридскиот хотел „Славија“, пренесе Тв „Сител“ повикувајќи се на информации од Агенцијата за странски инвестиции.


Хотелот првобитно ќе се користи за сместување на работници од компанијата на Рој, кои ќе бидат ангажирани во изградба на туристички комплекс во Преспа.

Најавено е дека делегација на индискиот инвеститор ќе допатува во Македонија кон крајот на месецов, со цел да ги дефинира инвестиционите планови во земјава.

OhridNews


3



04.09.2012 12:14


Прочитана е : 2723 пати



© 2012 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Ова е прв чекор .. после ке ги купи т-хоум , евн , и ќе ги крени 100% цените :) не е малоумен овој не го спечалил богатството ако работел за доброто на другите :)
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
и како?! те седнаа под сино-белите чадори и лежалки а ла гејско знаме и ти лебдиш ЗА ПРВ ПАТ:eek:
дивота бе- шта да ти причам :cenzura:


Еве слика од соба,не се баш плаво бели како што гледаш. Спореди го со плажите во Охрид па пиши ми. у меѓувреме оди кењај на друг.
 

Attachments

Член од
8 септември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
1
Првпат бев летово во Грчка на море,до сега не сум сакал да одам ама увидов дека сум грешел многу. Бев во Врасна,мало место,идеално за мирен одмор со мало дете.
Нит некој ме праша од кај сум,нит ме провоцираше,нит па колата ми ја искршија од што највеќе се плашев. Газдата на вилата постар човек,ке ти прозбори само ако го прашаш нешто,нит замара,нит прашува нешто. плажата на 10м од вилата,лежалки 2,чадор,масичка и два стола имаш ако нарачаш било што еднаш за цел ден. кафе 2,5 евра,амстел исто,цеден сок исто.оставам пешкири,торби,реквизити по цел ден никој не пипка ништо не се замара со тебе едноставно.
Разликата е неспоредлива со Охрид и за жал никогаш нема да се смени начинот на кој се третира турист и како се води туризам.
Единствено ме нервираа црнцине што ти нудат секакви глупости,досадни се како муви ама само првите два дена дур си бел или ако ги викаш да ги прашуваш.после не те замараат.
Инаку за звездичките,опни му на хотелот лиценца за 4 звезди како што доликува па ке видиш дали ке има хотел со повеќе од 2 звезди.А за цената од 35 евра по човек е навреда на интелигенција.
во Турција во хотел со 4 звезди all inc цената од ден е 40 евра,ако е со 5 звезди ултра алл е 50 евра.
Следниот пат оди во Неа Пори.3 пати подобро од Врасна.Лани бев у Врасна ама во Неа Пори е подобро.Посебно за со мали деца.30 евра соба со клима,ТВ и собата поделено на две,една за деца со кревет на спрат а друга со брачен кревет.Важно според мене подобро.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Znaci dobar biznis bilo ova so apartmani kupi si apartmance vo vrasna ili stavros udri si cena i turisti ko kisa super ideja
 

Kajgana Shop

На врв Bottom