Останати фудбалски лиги

  • Креатор на темата Stivie G
  • Време на започнување
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.560
Поени од реакции
7.673
Барселона први ја прекршија традицијата, тие не направија pasillo во август 2017 во суперкупот кога играа против Реал, а Реал освое Европски Суперкуп против Јунајтед во Скопје една недела претходно. Колку што памтам објасни зошто нема да прават pasillo на прес конференција.
Тоа беа само голи оправдувања и ништо повеќе. Барселона не е должна да направи никакво пасиљо за титула во натпреварување во кое не ни учествувала. Традицијата се однесува на лигата и купот на Шпанија.

Како за споредба Барса ја зачува традицијата и правеше пасиљо на Ел Класико 2008 без никаква реакција. Исто и Атлетико немаше проблем со тоа една сезона кога правеше пасиљо на Барселона.
 
Член од
4 март 2020
Мислења
29
Поени од реакции
40
Тоа беа само голи оправдувања и ништо повеќе. Барселона не е должна да направи никакво пасиљо за титула во натпреварување во кое не ни учествувала. Традицијата се однесува на лигата и купот на Шпанија.

Како за споредба Барса ја зачува традицијата и правеше пасиљо на Ел Класико 2008 без никаква реакција. Исто и Атлетико немаше проблем со тоа една сезона кога правеше пасиљо на Барселона.
Па Валенсија правеше пасиљо кога Реал освое Светско клупско во 2014, исто и Бетис кога освое Барселона Светско клупско првенство во 2015, а не учествуваа во натпреварувањето. Сепак правилото е непишано и може секој како сака да си го сфаќа.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.560
Поени од реакции
7.673
Па Валенсија правеше пасиљо кога Реал освое Светско клупско во 2014, исто и Бетис кога освое Барселона Светско клупско првенство во 2015, а не учествуваа во натпреварувањето. Сепак правилото е непишано и може секој како сака да си го сфаќа.
Еве дури и да си во право (а не си пошто двете ситуации ни најмалку не се исти) како тоа го оправдува потегот на Реал? Еве можеле да се издигнат над гордоста и да покажат карактер. Ама не, полесно беше Зидан да се расправа со новинарите и да тера некој инает.

Тоа дека правилото е непишано се согласувам. Ниту па тоа што некој правел или не пасиљо ја намалува вредноста на некоја титула. Ама кога веќе има вакви традиции убаво е да се почитуваат.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.148
Поени од реакции
22.591


Ajax melted down their 2020-21 league trophy to these stars and gave one to each and everyone of their season ticket holders this season, who’s supported the club financially without getting to see them play live. Probably the coolest tribute yet by a club to their supporters.


:bravobe:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
41.819
Поени од реакции
83.084
Од екипи што едно време ја претставуваа Англија во Европа а потоа се соочија со економски проблеми.

Виган после сериозна битка цела сезона успеа да остане во Лига 1, што е каков таков добар резултат со оглед на тоа што тимов не се знаеше дали ќе опстане воопшто. Минатата сезона изгубија поени на зелена маса поради проблемите и затоа паднаа во Лига 1 од Чемпионшип, и самиот опстанок на клубот е успех, а капак на се им дојде и опстанокот сезонава. (инаку, Сандерленд ќе играат плејоф за влез во Чемпионшип)

Болтон, кои на Божиќ беа во борба за опстанок, со квалитетна 2021 стигнаа до третото место во Лига 2! Тоа место носи директен пласман во Лига 1! Ако паметите, Болтон пред сезона-две беа до тоа ниво паднати што играа со младиници и завршија со 4-5 играчи само со сениорски договор.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
4.625
Поени од реакции
7.870
Тројцата пријавени голмани на Ривер имале корона, па на мечот против Санта Фе во Копа Либертадорес им бранел Ензо Перез :D

И бил прогласен за мен оф д меч со победата од 2 - 1.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
41.819
Поени од реакции
83.084
Серија Б ќе биде хаос догодина, ептен интересни екипи ќе има со сериозни амбиции


Инаку на темата за послабите лигашки натпреварувања, во Втората бундес лига Хамбург нема шанса ни за плејоф на едно коло до крај што значи догодина ќе гледаме Хамбург-Шалке :D

Во третата бундес лига, Минхен 1860 во последното коло изигра нерешено со втората екипа на Баерн Минхен, а во последното коло ќе има ептен интересен меч меѓу Инголштад (домаќини) и Минхен 1860.

Инголштад се трети (место што носи плејоф меч за влез во втора лига), а Минхен се четврти и само победа им одговара.
Воедно, ако се случи чудо и Ханза Рошток изгуби тогаш Инголштад со победа би се пласирале директно во втора лига
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.200
Поени од реакции
1.648
Серија Б ќе биде хаос догодина, ептен интересни екипи ќе има со сериозни амбиции


Инаку на темата за послабите лигашки натпреварувања, во Втората бундес лига Хамбург нема шанса ни за плејоф на едно коло до крај што значи догодина ќе гледаме Хамбург-Шалке :D

Во третата бундес лига, Минхен 1860 во последното коло изигра нерешено со втората екипа на Баерн Минхен, а во последното коло ќе има ептен интересен меч меѓу Инголштад (домаќини) и Минхен 1860.

Инголштад се трети (место што носи плејоф меч за влез во втора лига), а Минхен се четврти и само победа им одговара.
Воедно, ако се случи чудо и Ханза Рошток изгуби тогаш Инголштад со победа би се пласирале директно во втора лига

Ќе биде интересно затоа што со испаѓањето на Шалке ќе имаме 2 братски клубови во Втората Бундеслига. Интересно е што Фирт ќе има шанса во последното коло да обезбеди директен пласман, ама искрено се надевам дека нема да дојде до таква ситуација и дека ќе играат само бараж. Кога сме кај Третата да напоменам дека вториот тим на Баерн Минхен може да испадне во понизок ранг, ако кикснат во последното коло. Кој и да влезе од Трета лига , наредна сезона ќе биде интересна.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
41.819
Поени од реакции
83.084
Денеска заврши третата Бундес лига!

Минхен 1860 на крај се посра :( Три меча по ред без победа.

Денеска изгубија 3-1 против Инголштад.

Ханза Рошток денеска со благ кикс и 1-1, што сепак е доволно за пласман во втората лига!

Ханза и Инголштад имаат ист број на бодови, но Ханза има +19 гол разлика, а Инголштад +16

Утре се игра последното коло во втората бундес лига и ќе се реши со кого ќе игра Инголштад во плеј-офот.

Од плеј-оф муабети, Брентфорд во финалето на Чемпионшип плејофот!

Ги елиминираа Бурнемаут, откако првиот меч го изгубија 1-0, а денеска на домашен терен губеа 0-1 после 5-6 мунути.

Денеска победија 3-1 со еден гол од пенал, а Бурнемаут играа 60+ минути со играч помалку.

Другото полуфинале ќе го играат Свонси и Барнсли во Велс, а Свонси победи 1-0 во гостувањето.

Оваа сезона Брентфорд завршија на третото место, а Свонси беа четврти.
Интересено е што лани Брентфорд и Свонси играа во 1/2 финалето на плеј-офот за ПЛ, а тогаш победи Брентфорд.

Брентфорд никогаш нема играно во ПЛ во ваков концепт, а последен пат кога биле дел од најдоброто англиско натпреварување било сезоната после Втората светска војна (ете, овој пат пак една година после глобална трагедија имаат шанса да се вратат :D )


Свонси последен пат играше во Пл во сезоната 2017/18, а Барнсли во сезоната 1997/98 (кога за нив играше Ѓорѓи Христов)
Автоматски споено мислење:

Ќе биде јако догодина Ханза, Хамбург и Шалке во иста лига :vozbud:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
41.819
Поени од реакции
83.084
Белорусија.

Сите знаеме дека е земјата каде доминира БАТЕ Борисов, така?

Е па...

Веќе не е тоа така.

Минатата сезона (2020) шампион беше екипата на Солигорск, а оваа година и го освоија и Супер Купот.

Во моментов се поминати десет кола, а Солигорск има 10 победи (!) со гол разлика 24:5

за споредба, второ место е БАТЕ со 23 поени т.е. 7 помалку поени.

Последен пат кога Солигорск играа во Европа беа елиминирани во првото коло од квалификациите за ЛЕ од екипа од Андора, а очигледно е дека оваа сезона имаат сериозни планови.
Ќе играат квалфиикации за ЛШ, а очигледно имаат цел да играат во групната фаза на ЛЕ или барем Конференциска лига.

Најдобриот стрелец во лигава после 10 одиграни мечеви има десет погодоци и доаѓа токму од Солигорск.

А тоа е.....

ДЕМБО ДАРБО од Гамбија!

Ова напаѓачиште дојде во Солигорск од Шкупи и беше убедливо најдобар стрелец во македонската лига со 16 погодоци од 10 мечеви.

Дечково има 22 години.

Не знам дали Шкупи имале некои клаузули за успеси, ама може добра пара да извадат од кариерата на Дарбо.

Инаку, иако Дарбо си отиде уште од Јануари од лигава после одиграни 10 мечеви, тој лагано заврши како втор најдобар стрелец во лигава со три повеќе погодоци од третопласираниот.

Браво, баш ме интересира после Солигорск дали ќе успее некоја јака кариера можеби во Франција, Португалија или што ти знам, од тоа лимитирано мое пратење на МФЛ се виде дека е класа над сите играчи во лигава, едноставно да се чудиш од каде го нашле Шкупи и дали стварно има 22 години :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom