Орочување пари во банка

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Мене искрено не ми е јасно зашто уште луѓево штедат по банки па уште и ги орочуваат парите со такви камати. Инфлацијата не само што го јаде повратот туку и во минус го тера.
Многу се ограничени можностите за инвестиција и штедење кај нас. Оние трчи - л’жи инвестициски фондови и животни осигурувања ич не ги ни земам предвид. Бетер од Хербалајф се.
Каматните стапки се за нијанса повисоки од инфлацијата, другата опција да ти стојат на сметка значи дека ќе бидат минус инфлацијата. Не секој има желба, идеа и време за големи бизниси. Така да големите пари ги вложува или во депозити или во акции, други паметни опции и нема.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
[DOUBLEPOST=1555049036][/DOUBLEPOST]
Она последното (неоколонијални) незнам кому ти е упатено... веројатно на сопствениците на банките!? :) А за ова трансфер на капитал во странство од пред месец два ... ми промакнало, сигурен си дека може граѓанин на МКД да биде сопственик на сметка во странство и да трансферира пари во двата правци? Ќе побарам кога велиш дека си отворил тема... може ли линк од таа тема!?
А за берзата незнам баш... од 2007/8ма (ломот) до денес само последниве 2-3 год индексот е во позначителен пораст... другоно (освен 2014та и вештачки 2009та) гледам минуси!

И растот барем 70% благодарение на банките, те на легалниот грабеж... А во блиска иднина, сметај дека банките паѓаат! Скоро, многу скоро! Не е будала Коста од Уни што ги шитна акциите на банка која ја донесе!...Слично како градежните претпоставувам, не ја следам берзата, како стојат градежниве сега? Бетон-Метон, Гранит... има некое ново Скопје 2024??? Или станови да штанцаат ко кобасици нешто, станови во држава (нација) која е во страшна регресија и уште пострашна демографска катастрофа!? Згради ко утвари празни, станови продадени, а без луѓе..... ко онаа карши Кинеска амбасада... многу мириса на Bubbles! Така ќе е и со банките, особено ако дозволиле трансфери и поседување сметки во во странство...Реков благодарение на ГРАБЕЖ! Само погледни ги годишните профити и нивната динамика на раст од 2011та (19,6 милиони).... на 138 милиони лани! Колку е тоа? 600% за 6-7 год.... И сето се разбира како реков со озаконета од државата и НБРМ (со или без С) кражба ... едноставно е: разликите меѓу пасивните (депозитити) и активните камати (кредити кредитни картици) е 400-500%, башка провизиите, ГРАБЕЖ НЕВИДЕН!... За споредба само, во исто ваква, како нашава криминална држава (власт) Србија профитите на банките лани бил само 3,8%... па сеа ти види! По што сме ние поинакви или поразвиени од нив!?
Така да искрено ниту иднина гледам блескава кај банките, ниту кај берзата...а ниту па гледам дека берзава била нешто спектакуларна како бизнис во последните 7-8 год.... Профит од 25-30% во континуитет од 7-8 год? КАДЕ Е? Па еве го графикот со движењето на индексот по години!!! ....
30% тешко е и на најголемите и најпрофитни во континуитет 7-8 год. на оние како Amazon Gazprom Apple, Bank Of China FB Google Coca Cola ...!
Ако се толу потценети вредностите на акциите од нашиве компании, што истите не земаат кредити? Зошто управните одбори на акционери не носат одлука да земат кредит и парата остане у семејството... пари има по банкине колку сакаш, не земаат кредити туку се финансираат преку акции... интересно! Мора да се потценети! :P
https://forum.kajgana.com/threads/Тргување-со-странски-хартии-од-вредност-и-недвижности.102390/
Јас ќе ти кажам што купив АЛК на 4000 сега е 8500 плус 1500 дивиденда, СТБ 150 сега е 1200 плус 300 денари дивиденда, ТНБ 2000 денари сега е 15500 плус 2000 денари дивидена, КМБ 1700 сега е 6500 плус 1000 денари дивиденда. Дивидендите ги реинвестирав. Се за 7 години. Направив плус 800-900% за 7-8 години. Сега продавам. Три стана направив за 7-8 години.Сега играм поконзервативно. Сега парите ми се дела акции дел, дел девизи дел на странска берза. Имам доволно пари да се пензионирам на 38 години.
Од финансиски средства се прават сериознини пари и може добро да се живее.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
[DOUBLEPOST=1555049036][/DOUBLEPOST]
https://forum.kajgana.com/threads/Тргување-со-странски-хартии-од-вредност-и-недвижности.102390/
Јас ќе ти кажам што купив АЛК на 4000 сега е 8500 плус 1500 дивиденда, СТБ 150 сега е 1200 плус 300 денари дивиденда, ТНБ 2000 денари сега е 15500 плус 2000 денари дивидена, КМБ 1700 сега е 6500 плус 1000 денари дивиденда. Дивидендите ги реинвестирав. Се за 7 години. Направив плус 800-900% за 7-8 години. Сега продавам. Три стана направив за 7-8 години.Сега играм поконзервативно. Сега парите ми се дела акции дел, дел девизи дел на странска берза. Имам доволно пари да се пензионирам на 38 години.
Од финансиски средства се прават сериознини пари и може добро да се живее.
Ajde majkata, ne vikam deka ne e moguce i deka ne e vistina ova so go pisuvas, koga udri krizata na zapad mamata im se eba na lugeto so imaa akcii od bankite, mnogumina izgubija sve, isto i dosta investiciski i penziski fondovi krcnaa. Bas taa tnb e podruznica na sloveneckata nlb koja prakticno krahira za vreme na krizata i morase da ja dokapitaliziraat so milijardi narodni pari. A ti vo cudesnava severdonija si podeseteril plus i dividendi si lapal :v I sega od takov golem 'povrat' si odlucil da vlozis vo stanovi vo mk, najpromasena i utnata investicija od bilo sto moguke. lol.
Nego kazi mama i tate kako ti gi kupile :)
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ajde majkata, ne vikam deka ne e moguce i deka ne e vistina ova so go pisuvas, koga udri krizata na zapad mamata im se eba na lugeto so imaa akcii od bankite, mnogumina izgubija sve, isto i dosta investiciski i penziski fondovi krcnaa. Bas taa tnb e podruznica na sloveneckata nlb koja prakticno krahira za vreme na krizata i morase da ja dokapitaliziraat so milijardi narodni pari. A ti vo cudesnava severdonija si podeseteril plus i dividendi si lapal :v I sega od takov golem 'povrat' si odlucil da vlozis vo stanovi vo mk, najpromasena i utnata investicija od bilo sto moguke. lol.
Nego kazi mama i tate kako ti gi kupile :)
Не реков дека сум купил станови. Туку толку е вредноста. Парите ми се во Акции и девизи. Моментално имам од прилика Мк акции 60% усд 15% цхф 15% и 10% злато и сребро дел физичко и дел во ЕТФ на НУСЕ. Сум пишал на темата за мсе се ова во последните години.
 
M

martin64

Гостин
Здраво, имам 19 години и ме интересира дали ако купам Бугарски пасош и потоа работам во Германија или Австрија, дали можам да штедам пари со Бугарски пасош?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Здраво, имам 19 години и ме интересира дали ако купам Бугарски пасош и потоа работам во Германија или Австрија, дали можам да штедам пари со Бугарски пасош?
Ако живееш во странство со регулиран престој имаш право да отвориш штедна сметка во таа држава.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
А со МКД пасош да штедеш во странство?
Не смееш, те. противзаконски е... барем јас така сфаќам, вели вака:
http://www.nbrm.mk/ns-newsarticle-soopstenie-05022019.nspx
Втора фаза од ССА: Правните и физичките лица можат да вложуваат во недвижности и во хартии од вредност во странство
Забраната за отворање сметки на правни и физички лица во странски банки и натаму останува во примена, освен во случаите предвидени со Одлуката за начинот и условите под кои резидентите коишто не се овластени банки, можат да отвораат и да имаат сметки во странство.
Ова црвеното баш и не ми е јасно (ваљда се однесува на студенти, спортисти, стипендисти... и тн), но јасно е во првиот дел (болдираното) зарем не!? Ферботен! Ако грешам нека ме коригира некој... и слушнав сме барале датум прием така нешто, во EU, чија основна економска премиса те девиза не е Еврото, туку покрај она за слободен пазар и: слободен трансфер на луге роба идеи И ПАРИ.. И ПАРИ! Па со ферботен закони добро е и што не ни воведат санкции!
И без друго во странство освен што добиваш поголема сигурност...ништо друго, каматите и таму се исто ТИЊА!
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Ако имате штеден влог во банките што ќе бидат куптени веројатно каматите ќе бидат променети како во банките купувачи. Моментално Еуростандард има многу повисоки камати од Комерцијална.


Окрупнување на банкарскиот сектор, милионски зделки на повидок
На повидок е преземањето на Охридска банка од страна на Шпаркасе групацијата, додека пред два дена и од Еуростандард банка потврдија дека се заинтересирани да бидат купени од Комерцијална Банка.
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
168
Поени од реакции
77
Дали постои банка која не зема провизија (месечен надоместок) за водење на сметка?
Ако нема таква, каде е најмала провивизијата?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A62
Член од
1 февруари 2016
Мислења
192
Поени од реакции
271
Дали постои банка која не зема провизија (месечен надоместок) за водење на сметка?
Ако нема таква, каде е најмала провивизијата?
Уни банка наплаќаат по 690 за водење сметка, 150 за ујп, НЛБ се поскапи, они наплаќаат за водење сметка, ујп, даночен обврзник, изводи, провизија од налог, ако имаш електронско банкарство, зависи од бр на налози, до 100 налози беше 600ден, еден куп пари.
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
168
Поени од реакции
77
Уни банка наплаќаат по 690 за водење сметка, 150 за ујп, НЛБ се поскапи, они наплаќаат за водење сметка, ујп, даночен обврзник, изводи, провизија од налог, ако имаш електронско банкарство, зависи од бр на налози, до 100 налози беше 600ден, еден куп пари.
Недоразбирање :). Прашањето се однесуваше за физички лица.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Испадна Денари во Банка најлоша опција од сите поглавни...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom