Орочување пари во банка

Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Треба да се плати данок на разликата на Продажна-Куповна цена 10% мислам. А ако ги ставиш на сметка знам дека од сега или од скоро ќе бидат пријавени во УЈП и во април треба да ги ставиш во ГДП-ППД и да им платиш данок. Зборувај со сметководител.
Fala na odgovorot,
Vo dogovorot za kupoprodazba ni pisuva deka site danoci vklucitelno i danok na promet deka ke gi plati kupuvacot, sto znaci jas kako prodavac ne sum obvrzan,

pod 2,

prasanjevo mi bese, dali bankata koga ke mi gi prefrli parite ke pravi od posle nekakov problem, cisto deka imam nekoja si suma, ne orocena... smetkovoditel, pravnik uhh kaj da gi najdam samo za edno prashanje, ok kako i da e ke provrtkam po netov, najvise mi e bankava kaj sto ke gi stavam da nesto, inace so kupecot ni e reseno za danokot... zakonite okolu stedni pari tuka sum u zabuna : ) znam na orocheni se plakja na sum od kamatata ama samo kako saldo ne znam... zatoa vaka prasuvam, kako i da e pozdrav
 

Attachments

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Fala na odgovorot,
Vo dogovorot za kupoprodazba ni pisuva deka site danoci vklucitelno i danok na promet deka ke gi plati kupuvacot, sto znaci jas kako prodavac ne sum obvrzan,

pod 2,

prasanjevo mi bese, dali bankata koga ke mi gi prefrli parite ke pravi od posle nekakov problem, cisto deka imam nekoja si suma, ne orocena... smetkovoditel, pravnik uhh kaj da gi najdam samo za edno prashanje, ok kako i da e ke provrtkam po netov, najvise mi e bankava kaj sto ke gi stavam da nesto, inace so kupecot ni e reseno za danokot... zakonite okolu stedni pari tuka sum u zabuna : ) znam na orocheni se plakja na sum od kamatata ama samo kako saldo ne znam... zatoa vaka prasuvam, kako i da e pozdrav
Не се секрија за орочени, што тие ти легнале на сметка треба да докажеш од каде ти се а после ако ги орочуваш, купуваш акции или што сакаш правиш со нив не треба ни даноци ни пријавување ни бутур. Проблемот е само во прво легнување на трансакциона. Може да имаш проблем ако во кеш си го продал ако не е кеш само договорот и уживај.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Како каматните стапки? :LOL:
Имавме големи дискусии за ова со пред неколку години...иако тогаш бев многу против депозити, сега не сум целосно анти зошто краткорочно или среднорочно може да се некоја заштита, посебно не-мкд,еур. Иако растат денарските и евро депозити на домаќинства мислам дека прават огромна грешка. Долгорочно најверојатно најлоша работа е денарски, евро депозит и осигурителна полиса. Се друго е подобро, нормално и државни обврзници тоа е најголема катастрофа.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
Како каматните стапки? :LOL:
Имавме големи дискусии за ова со пред неколку години...иако тогаш бев многу против депозити, сега не сум целосно анти зошто краткорочно или среднорочно може да се некоја заштита, посебно не-мкд,еур. Иако растат денарските и евро депозити на домаќинства мислам дека прават огромна грешка. Долгорочно најверојатно најлоша работа е денарски, евро депозит и осигурителна полиса. Се друго е подобро, нормално и државни обврзници тоа е најголема катастрофа.
Зошто евро депозит?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Зошто евро депозит?
Камата 0.15-0.3%...годишно, денар е повеќе ама има мал ризик од девалвација. Ако би бирал помеѓу денар и евро би одел со евро. Ама изборот е меѓу гомно и лајно. УСД и ЦХФ се далеку подобра избор од ЕУР и МКД. Ако го следиш форекс пазарот мозе од 10-20% годишно да заработиш. Додека со ЕУР и МКД од 0.15-0.7% едноставно прифатлив ризик е да не штедиш во МКД и ЕУР, туку во други валути особено УСД, ЦХФ па и ЈПЈ.
 
B

BooBojan

Гостин
Имам штедна у НЛБ со околу 120.000 денари на неа. Постепено штедев цела година. Иако помина таа една година продолжив да додавам пари.
Сега се мислам дали да го завршам и сите пари да ги сменам во Франци и да продолжам да си штедам во франци.
Разликата плус минус би ми била 500 до 1000 денари.
Дали да направам промена и да штедам со орочени 2000 франци на една година, и во текот на истата година да додавам по околу 100 франци месечно ?
Или да си оставам во денари.
Некој совет?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Имам штедна у НЛБ со околу 120.000 денари на неа. Постепено штедев цела година. Иако помина таа една година продолжив да додавам пари.
Сега се мислам дали да го завршам и сите пари да ги сменам во Франци и да продолжам да си штедам во франци.
Разликата плус минус би ми била 500 до 1000 денари.
Дали да направам промена и да штедам со орочени 2000 франци на една година, и во текот на истата година да додавам по околу 100 франци месечно ?
Или да си оставам во денари.
Некој совет?
Посебно ако не планираш да ги вадиш парите над една година подобро е ЦХФ од МКД. За 3/100 курсна разлика добиваш заштита од девалвација и можност за априцијација. УСД ти е исто ок опција. Но има ризик...но без ризик нема добивка. Камата на ЦХФ речиси и да нема. Но може да пораснат јас сум најголем оптимист за франци, американски долари и јапонски јени.
 

Richie_81mk

United 4life
Член од
4 март 2010
Мислења
173
Поени од реакции
3
Во моментов која е најдобра солуција за орочување на пари? Која банка, која програма и во која валута?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Во моментов која е најдобра солуција за орочување на пари? Која банка, која програма и во која валута?
Ако се надеваш на добивка од камата ниедна а ако одиш на априцијација на валути има неколку.
 

Richie_81mk

United 4life
Член од
4 март 2010
Мислења
173
Поени од реакции
3
Зголемување на курс на валута е тоа. Купуваш ефтино продаваш скапо и заработуваш.
Не знам дали би можел тоа да го правам.
Ме интересира каде во моментов е најповолни да се орочат пари (по можност УСД) на некоку години и да се заработи нешто. Или да се уложат негде?
Фала на претходниот одговор
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Каматите се безобразно ниски, не се исплати.
Заврти ги, направи некој бизнис, така повеќе ќе заработиш.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Najubavo vo kroacija da si stedite.pogolemi kamatni stapki odbankite imaat. Zivotno si osiguran sto e mnogu dobro.
Jas pocnuvam za brzo vreme tamu da Stedam.
I najvazno izvrsiteli nesmejat da ti gi pipnat tie pari
 

Kajgana Shop

На врв Bottom