Орочување пари во банка

Член од
13 август 2020
Мислења
6
Поени од реакции
1
a ova? sto mislite?

 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
a ova? sto mislite?

Треба малку да се прочита како работи банката пред да се стават парите таму.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Имајќи предвид дека грото од народот знае да ги чува парите само на банка и знаејќи дека овие даваа најголеми камати изгледа дека беше магнет за народот. Човек кој сака да направи пљачка на векот најлогично е да се позиционира таму.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Имајќи предвид дека грото од народот знае да ги чува парите само на банка и знаејќи дека овие даваа најголеми камати изгледа дека беше магнет за народот. Човек кој сака да направи пљачка на векот најлогично е да се позиционира таму.
Извештаите на Еуростандарт се јавни. Очигледно дури ни Груперката не ги читала за да мора 5 до 12 да ги извади парите. Така да не очекувам од просечен штедач да ги види. А во нив има вистинска трагедија и тоа со години. Фондот за осигурување на депозити прави чувство на лажна сигурност. Секој вика што ми е гајле тоа не е моја работа нека се грижи некој друг и тука се создава место за далавери и превари.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Да, народот не се замара со тоа и тоа е таа лажна институционална доверба. Со котираните компании на берза полесно е оти редовно вадат извештаи. Последно време доста се збораше за уште една банка дека ќе рокни. Од она што е на берза гледав централно коперативна банка лани излезе од негатива. Други кои не котираат се Капитал и Силкроуд. Тие не вадат квартални, но вадат годишни извештаи. Горе долу ок им се во позитива си тераат, а Капитал мислам има најголема стапка на адекватност на капитал има од сите банки. Доста се шпекулираше за Стопанска Битола поради судските процеси. Иако гледав добар квартален резултат реков ај да проверам. Од скоро почнав да го користам и сајтот на ЦДХВ. Јас цело време мислев дека таму мнозински пакет има ЗК Пелагонија. А таа е сега во долгови и загуби и можеби може да го продаде својот удел. Проверив и испадна нема голем удел. 17% има Пелистерка и толку. Тоа значи дека 83% акции се кај мали под 5% акционери?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Да, народот не се замара со тоа и тоа е таа лажна институционална доверба. Со котираните компании на берза полесно е оти редовно вадат извештаи. Последно време доста се збораше за уште една банка дека ќе рокни. Од она што е на берза гледав централно коперативна банка лани излезе од негатива. Други кои не котираат се Капитал и Силкроуд. Тие не вадат квартални, но вадат годишни извештаи. Горе долу ок им се во позитива си тераат, а Капитал мислам има најголема стапка на адекватност на капитал има од сите банки. Доста се шпекулираше за Стопанска Битола поради судските процеси. Иако гледав добар квартален резултат реков ај да проверам. Од скоро почнав да го користам и сајтот на ЦДХВ. Јас цело време мислев дека таму мнозински пакет има ЗК Пелагонија. А таа е сега во долгови и загуби и можеби може да го продаде својот удел. Проверив и испадна нема голем удел. 17% има Пелистерка и толку. Тоа значи дека 83% акции се кај мали под 5% акционери?
СТ Битола лошо работеше. Не сум ги видел извештаите понови. На некои луѓе и реков да сменат банка (СБТ). Инаку тоа значи 83% е кај помали акционери капиталот на СБТ. Знам дека имаа сопственост порано Камчев, Мијалков, Панделевски и компанија сега незнам може се повлекле. Не ми се допаѓа како работи СБТ па не ја следам како акција. А има толку многу други подобри банки за депозити и тековни така да сум ја турил на црна листа и ја игнорирам.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Пелистерка има 17% а во неа ~80% имаат ЦИП продукт на Панделески и таа зезната екипа што беше. Така што можат со Пелистерка да прават што сакаат тие, а можат да влијаат и на 17% на СТБ. Така што нивната зона на влијание е ограничена сега. Порано можеби имале поголем удел, но еве сега не. И јас не ја следам. Пред 1 месец само се заинтересирав да видам гласините и тоа дали ЗПКО е доминантен оти е во долгови и ако е така може да ја продаде. Само сумарни нето профит квартални резултати засега следам и гледам се ок. Не се ризични гледано само нето профит, но имајќи ја предвид нивната историја и игри цело време дури не се продаде на некој странски сериозен тешко доверба таму.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Пелистерка има 17% а во неа ~80% имаат ЦИП продукт на Панделески и таа зезната екипа што беше. Така што можат со Пелистерка да прават што сакаат тие, а можат да влијаат и на 17% на СТБ. Така што нивната зона на влијание е ограничена сега. Порано можеби имале поголем удел, но еве сега не. И јас не ја следам. Пред 1 месец само се заинтересирав да видам гласините и тоа дали ЗПКО е доминантен оти е во долгови и ако е така може да ја продаде. Само сумарни нето профит квартални резултати засега следам и гледам се ок. Не се ризични гледано само нето профит, но имајќи ја предвид нивната историја и игри цело време дури не се продаде на некој странски сериозен тешко доверба таму.
ОК, очигледно повеќе следиш од мене во последно време. Поентата ми е за тие на оваа тема сите големи банки се ОК. И добар дел од средните. Има голем избор за депозити а разликите се мали во каматите, така да нека не се залетуваат за +0.5% а да преземаат ризик.
 
Член од
13 август 2020
Мислења
6
Поени од реакции
1
Значи, како штедачите можат да знаат која банка е сигурна? Или, само големите банки се...
Автоматски споено мислење:

Плус, и фирми отвараат трансакциски сметки во банка. Значи, може да се деси денес отвараш фирма, ти префрлат пари, утре банката капут, ти без пари. На што треба да се пази? Стварно, извештаи обичноит народ ниту чита, ниту разбира.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Значи, како штедачите можат да знаат која банка е сигурна? Или, само големите банки се...
Автоматски споено мислење:

Плус, и фирми отвараат трансакциски сметки во банка. Значи, може да се деси денес отвараш фирма, ти префрлат пари, утре банката капут, ти без пари. На што треба да се пази? Стварно, извештаи обичноит народ ниту чита, ниту разбира.
Ќе пишеме тука. За 3те големи немај гајле па и УНИ за нив сум 100% сигурен дека нема да банкротираат во некој догледен период.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Јас од 2002 за правно лице силкроуд користам која е убедливо со најниски провизии за платен промет. Го разгледав последниот извештај за 2019 и со моето скромно знаење ми изгледаше ок. За Еуростандард цело време НБ збораше за ниско ниво на адекватност на капиталот и подкапитализација. Избарав на нет да видам што значи тоа. Најдов новинарски текст со споредба на сите банки стапката. Го отворив на Капитал банка и ептен набрзина и тоа ми падна во очи се имаа пофалено дека најголема адекватност на капитал имаат (обезбедување за ризични пласмани).
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Парите на банка безбедни, а на телефон? :)
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.007
Ќе чекаме да падне доларот....откако ќе се смири ситуацијава на блиски исток. Негде на 50 ден куповно ќе биде добро да се земе :)
Некако, од 2007-2008 година, секогаш кога доларот ке се стабилизира по паѓање, и стои одредено време, потоа има тенденција на качување. Исто, се надевам дека и неизвесноста што ја носи изборот на Претседател на САД си има своја улога. Доларот си го достигна своето највисоко ниво во однос на нашиов денар 2-3 недели по изборот на Трамп 2016-та, пак ке се надеваме на исто сценарио :D.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Некако, од 2007-2008 година, секогаш кога доларот ке се стабилизира по паѓање, и стои одредено време, потоа има тенденција на качување. Исто, се надевам дека и неизвесноста што ја носи изборот на Претседател на САД си има своја улога. Доларот си го достигна своето највисоко ниво во однос на нашиов денар 2-3 недели по изборот на Трамп 2016-та, пак ке се надеваме на исто сценарио :D.
Нема врска доларот со претседателот...или ако не е минорен фактор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom