Орочување пари во банка

Член од
21 април 2019
Мислења
145
Поени од реакции
116
Здраво, да прашам, колку би земал месечно македонски државјанин ако орочи 300.000€ на 20 години во швајцарска банка?
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
111
Само идиот орочува пари во банка, т.е/ тие пари секогаш ќе вредат помалце по некое време
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Јас зборував за минатите 7-8 години, не за идните.... Факт е дека со штедење за тие години капиталот го удвостручив. Бидејки курсот на Денарот е врзан за Еврото, значи и во Евра гледано капиталот е дуплиран. Е сега има точна методологија како се пресметува инфлацијата, према таа и покрај растот на златото, среброто, нафтата од 1000 или 5000%, секако влијаат на инфлацијата, но сепак обезвреднувањето на Еврото во последните десетина години не беше поголемо од 2%.... за наредните 8 години не би сакал ни да помислам, бидејки на глобално ниво се случуваат работи кои не гарантираат стабилност ниту пак се предвидливи ни 8 месеци,а камо ли 8 години!
Имам околу 450.000 денари во банка,што би ми препорачал,да ги претворам во евра и да ги орочам или да си терам по старо,со камата на денарски влогови(пошто нели велиш дека курсот на денаров наш е врзан за еврото)? Однапред благодарам на одговорот
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.505
Имам околу 450.000 денари во банка,што би ми препорачал,да ги претворам во евра и да ги орочам или да си терам по старо,со камата на денарски влогови(пошто нели велиш дека курсот на денаров наш е врзан за еврото)? Однапред благодарам на одговорот
@ilz

Контактирај го илз, има добитни типови за баскет.
Изи мани.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
@ilz

Контактирај го илз, има добитни типови за баскет.
Изи мани.
Човече,ме сметаш за наивчина која така лесно фрла пари на спортски облози? Јас сум итар човек бе,за давање пари сум ко евреин :pos:
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Имам околу 450.000 денари во банка,што би ми препорачал,да ги претворам во евра и да ги орочам или да си терам по старо,со камата на денарски влогови(пошто нели велиш дека курсот на денаров наш е врзан за еврото)? Однапред благодарам на одговорот
Купи си акции во некоја стабилна и ликвидна фирма... Разговарај со некој кој има познавање од таа област и ќе ти објасни... Тоа е во случај ако сакаш парите да ти вредат повеќе...
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Купи си акции во некоја стабилна и ликвидна фирма... Разговарај со некој кој има познавање од таа област и ќе ти објасни... Тоа е во случај ако сакаш парите да ти вредат повеќе...
Тоа денес е слично на коцка,може да паднат акциите а може и да се качат,кога ќе ти дадат дивиденда е друго прашање,така да се е ризик ,што да правиш
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Има некој кој користи нешто друго освен МКД и ЕУР?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Само идиот орочува пари во банка, т.е/ тие пари секогаш ќе вредат помалце по некое време
Затоа трошете ги парите (y)
Автоматски споено мислење:

Има некој кој користи нешто друго освен МКД и ЕУР?
Јас, долари.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Затоа трошете ги парите (y)
Автоматски споено мислење:


Јас, долари.
Добар ти е планот..последнава година доларот се покажа како најдобра инвестиција.
Интересна е цената на платина баш денес читав на берзите цената ја надминала цената на златото.
Едно време имаше интересни камати на девизни орочени пари во банки на Кипар.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Затоа трошете ги парите (y)
Автоматски споено мислење:


Јас, долари.
Најмногу се нараснати усд па и франци и јени... мислам дека следно ќе одат нагоре австралиски и канадски. Со оглед на каматите на сите од окулу 0% повеќе има логика да се оди на курсни промени од камати на денари и евра.
Автоматски споено мислење:

Добар ти е планот..последнава година доларот се покажа како најдобра инвестиција.
Интересна е цената на платина баш денес читав на берзите цената ја надминала цената на златото.
Едно време имаше интересни камати на девизни орочени пари во банки на Кипар.
Далеку е платината од златото. Но и двете се со зголемена цена. Историски платината најчесто е поскапа од златото. Но со оглед дека во пракса платина може само електронски да се тргува...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Добар ти е планот..последнава година доларот се покажа како најдобра инвестиција.
Интересна е цената на платина баш денес читав на берзите цената ја надминала цената на златото.
Едно време имаше интересни камати на девизни орочени пари во банки на Кипар.
Ќе чекаме да падне доларот....откако ќе се смири ситуацијава на блиски исток. Негде на 50 ден куповно ќе биде добро да се земе :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom