Општи дискусии за ТВ серии

Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.656
Уште не можам да ја прежалам што не ја довршија. Јас пак апла си сакам такви бавни, досадни, ама пак реалистични, тмурни серии. Само уште да најдам правото расположение за нив.


@Zlatikevichius , со години ја зборам по форумов Шитс крик, никој не ја гледа. А баш е забавна, таква топла фамилијарна, смешна серија. После, гледам ја имаш Вип со црвено, може не ти се допаднала, мене ми е во топ комедии евер. И двете се завршени.

Лери Дејвид мораш да го гледаш нормално од овие, па исто во топ ми е и Мрс. Мејзел, која е ко комедија драма, апсолутно се ми се допаѓа во серијата. Последна сезона ќе биде сега во април мислам.

Од другиве, и јас имам бааги на листа за гледање, а не сум ги гледала.

Единствено од попознативе и извикани серии, не ми се допадна баш Флибег. Не знам што очекував, можеби повеќе, но мене ми немаше некој шмек севкупно, онака просек.
Арно шо ми кажа дека не е завршена, причина да не се мачам повеќе и да ја прекинам :)
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.689
Поени од реакции
2.267
Ја гледа некој Billions? Ја почнав прееска први 3 епизоди доста солидни.
Супер серија со доста неочекувани пресврти понатака и приказ на тоа колку е суров Бизнис светот.Серијата прикажува како и непријателите стануваат пријатели доколку имаат заеднички интереси. Да не тупам повеќе и да ми се испушти некој спојлер, продолжи да ја гледаш. Голем лајк за серијата.
Топла препорака за слична ваква серија Succession.Нека ти биде следна ако не си ја гледал.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.887
Супер серија со доста неочекувани пресврти понатака и приказ на тоа колку е суров Бизнис светот.Серијата прикажува како и непријателите стануваат пријатели доколку имаат заеднички интереси. Да не тупам повеќе и да ми се испушти некој спојлер, продолжи да ја гледаш. Голем лајк за серијата.
Топла препорака за слична ваква серија Succession.Нека ти биде следна ако не си ја гледал.
Billions e ok stignav 3ta sezona, daleku e od Succession koja mi e izgledana vekje.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.737
Поени од реакции
33.432
05. The Good Place

@wot - thank you, thank you, thank you, thank you... a 10000000 times thank you!

Ова беше уживање и пол! Забавна, смешна, далеку од cheesy и изненадувачки meaningful! Веројатно една од најдобрите комедии кои сум ги гледал во животот, можеби една од подобрите серии воопшто. Ова ќе биде репризирано once in a Jeremy Bearimy, that's for sure!

Џејсон беше dope! Најјакиот лик и во серијата, и еден од најјаките ever! Ignorance is bliss, they say.

И ваљда нема да ја продолжат, а? Не верувам дека би смислиле поубав крај од тој кој го видовме.

Take it sleezy, folks!

1678022514828.png
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
05. The Good Place

@wot - thank you, thank you, thank you, thank you... a 10000000 times thank you!

Ова беше уживање и пол! Забавна, смешна, далеку од cheesy и изненадувачки meaningful! Веројатно една од најдобрите комедии кои сум ги гледал во животот, можеби една од подобрите серии воопшто. Ова ќе биде репризирано once in a Jeremy Bearimy, that's for sure!

Џејсон беше dope! Најјакиот лик и во серијата, и еден од најјаките ever! Ignorance is bliss, they say.

И ваљда нема да ја продолжат, а? Не верувам дека би смислиле поубав крај од тој кој го видовме.

Take it sleezy, folks!

Прегледај го приврзокот 370234
tier 1

veep
ako ti lezi the office humor, julia dreyfus cela dekada opravdano zimase emy za najsmesen zenski lik

silicon valley
klasicen sitcom na steroidi, se imam gazeno na deckite, ima predobri momenti

parks and rec
wholesome, likovi koi ke ti se vrzat za srce, pred aubrey plaza da bide sega ovoj bitchy lik, ron swanson ne se lapase so starci kako u last of us, chris prat uste ne bese avenger tuku band lead of mouserat!

curb your enthusiasm
Larry David e iskreno spirit animal, sekoja edna socijalna nepravda na najmala mozna skala toj ja paradira i obelodenuva, ama sepak e posvetuvanje, premnogu sezoni so premnogu epizodi

louie
klasika, ako ne go sledis likot i deloto bi rekol dobar voved, site sto go predlozija tuka se fanbois so se mene dodusa

tier 2

masters of none
mnogu slatka serija, chill e epten, vtora sezona bea crno beli vo italija so pasta, vino i vespi

30 rock
ne znam kako ja jade vremeto, ama tina fey unhinged i odlicni supporting likovi
moze u pozadina da ti vrti

atlanta
ovoj Gambino e mnogu kul, malce crnecka serija no sepak unikatna za sledenje, dramata solidna

tier 3

modern family
prekinata kaj 7-8 sezona, redundant

what we do in the shadows
prekinata, ne se luti 1307, filmot podobar, ona ne cini. Edna los espokys ja zasenuva.

fleabag
prekinata, ne ti preporacuvam kako must, ne mi legna kako i na maja (najslicen vkus za serii do sega :D)

orange is the new black
ne znam kolku gledav, 3-4 sezoni koga bese ultra popularna, tier 1, ne ti preporacuvam oti e cringe

unbreakable kimmy schmith
gimmicky, zabavno na pocetok epten no mnogu brzo pagja i najvisoka tocka ke ti bide vovednata spica

:D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.737
Поени од реакции
33.432
veep
ako ti lezi the office humor, julia dreyfus cela dekada opravdano zimase emy za najsmesen zenski lik
Ја почнав, досадна ми беше, ја прекинав по само неколку епизоди.
silicon valley
klasicen sitcom na steroidi, se imam gazeno na deckite, ima predobri momenti
Ова ќе биде, дефинитивно, само предолга е, ќе ја оставам за подоцна.
parks and rec
wholesome, likovi koi ke ti se vrzat za srce, pred aubrey plaza da bide sega ovoj bitchy lik, ron swanson ne se lapase so starci kako u last of us, chris prat uste ne bese avenger tuku band lead of mouserat!
Ова знам, јако е, сум гледал неколку епизоди, ама не од почеток и не целосно.
curb your enthusiasm
Larry David e iskreno spirit animal, sekoja edna socijalna nepravda na najmala mozna skala toj ja paradira i obelodenuva, ama sepak e posvetuvanje, premnogu sezoni so premnogu epizodi
Исто, предолго.
louie
klasika, ako ne go sledis likot i deloto bi rekol dobar voved, site sto go predlozija tuka se fanbois so se mene dodusa
Ова го нема ни на HBO MAX ни на Netflix ни на Prime. Ме мрзи да симнувам. :P
masters of none
mnogu slatka serija, chill e epten, vtora sezona bea crno beli vo italija so pasta, vino i vespi
Ја гледав, искрено ме одвраќаше само едно нешто - тоа што не сум чул некој да ја пофали. Ти си прв. :P
unbreakable kimmy schmith
gimmicky, zabavno na pocetok epten no mnogu brzo pagja i najvisoka tocka ke ti bide vovednata spica
Аууу, ова не! Too-woke, неинтересно, несмешно... Ја прекинав по 2-3 епизоди и си ветив на себеси дека нема да ја продолжам никогаш.

Се претплатив и на Prime и ја почнав Marvelous Mrs. Maisel. Не е класична комедија, повеќе е драма со комични елементи, или драмедија, и најсмешни делови се всушност stand-up настапите. Ама хуморот, таму каде што го има, ми е закон. До сега, по 4-5 епизоди, забавна е, но предолго траат епизодите па често губам концентрација и ги прекинувам на пола за подоцна да продолжам. Повеќе сакам серии со пократки епизоди, идеално 25-30 минути.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.737
Поени од реакции
33.432
Една работа која имам забележано дека многу се има променето во подфорумов - за разлика од порано кога многу повеќе теми се отвораа за сериите, што верувам дека привлекуваше и повеќе гледачи, денес ретко кога гледам некој да отвори тема за серија. Дури еден член пред извесно време ме прашуваше дали можело да отвори тема за некоја серија која ја гледал. Ве молам не се двоумете! Слободно отворајте нови теми за било која серија која ви се допаднала, сигурен сум дека ќе придобиете барем неколку членови да ја гледаат истата.

За да проверите дали има тема за конкретната серија, или одете на search, или може да ѕирнете во Каталогот на серии: https://forum.kajgana.com/threads/КАТАЛОГ-НА-ТЕМИ-ЗА-СЕРИИ-read-only.110698/
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Не ми се верува дека тек сеа, на мој 30 седнувам да ја глеам The wire. Као кај сум живеела. Го скапав заебавање маж ми сиве години пошо секогаш кога зборевме за серии, обавезно имаше коментар од него аМа The Wire е наЈаКа. Еве ме, цела недела ненаспана пошо окапувам навечер до касно за да ја глеам.:noze:
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Не ми се верува дека тек сеа, на мој 30 седнувам да ја глеам The wire. Као кај сум живеела. Го скапав заебавање маж ми сиве години пошо секогаш кога зборевме за серии, обавезно имаше коментар од него аМа The Wire е наЈаКа. Еве ме, цела недела ненаспана пошо окапувам навечер до касно за да ја глеам.:noze:
Сигурно ги немаш гледано и Oz, the shield, sons of anarchy, band of brothers, justified, hell on wheels,deadwood ...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.284
Поени од реакции
45.757
Сигурно ги немаш гледано и Oz, the shield, sons of anarchy, band of brothers, justified, hell on wheels,deadwood ...
Дека спомна Оз. Ја гледав на ХРТ уште кога идеше во ниедно време и памтам дека ем ми создаваше шубе и нелагодност и ем не можев да сменам канал.
После години земав да ја гледам натенане и не можев, тешка ми беше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom