Општи дискусии за ТВ серии

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
https://theringer.com/netflix-selena-gomez-13-reasons-why-television-e63bb8863aab
По мене бидејќи е ова пред се роман, и е адаптирано за тв, го следи тој наратив, и затоа постапките на карактерите изгледаат глупо, и се глупи, не се карактеристични за тинејџерите IRL. Тоа била визијата на авторот, а да бидеме реални сите teen романи имаат глупи ликови, што немаат врска со нормалните тинејџери, барем јас неможам да се препознаам во нивните постапки.
Да, знам дека е роман претворен во серија.
Ја изгледа до крај серијата?
Бидејќи е посериозна тема, очекував пореални ситуации, но ова е преувеличувано и глупо. Баш ко што ти пишува во статијата.
Не знаев дека и Селена е дел од серијава, мислам оти треба да си се држи до пеење, инстаграм или што и да прави деновиве.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Да, знам дека е роман претворен во серија.
Ја изгледа до крај серијата?
Бидејќи е посериозна тема, очекував пореални ситуации, но ова е преувеличувано и глупо. Баш ко што ти пишува во статијата.
Не знаев дека и Селена е дел од серијава, мислам оти треба да си се држи до пеење, инстаграм или што и да прави деновиве.
Ја изгледав и ОК беше, она беше ептен глупо 11 касета за Клеј што беше, ја мислев што направил да го стави на касета, а он устварил нишо не направил, она нејќала да му даде и го избркала :pos: :tapp:А цело време ја пумпаа таа касета као којзнае што да е овој и од карпа ќе скокаше, а замисли 3 пати му кажа гет тхе фак оут, јас уште од првио пат ќе си испаднеше.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Ја изгледав и ОК беше, она беше ептен глупо 11 касета за Клеј што беше, ја мислев што направил да го стави на касета, а он устварил нишо не направил, она нејќала да му даде и го избркала :pos: :tapp:А цело време ја пумпаа таа касета као којзнае што да е овој и од карпа ќе скокаше, а замисли 3 пати му кажа гет тхе фак оут, јас уште од првио пат ќе си испаднеше.
Епа тоа е уште една глупост. Не можеш некому да му се дереш да те остави нараат, а тој да ти ги чита мислите и да знае дека ти уствари сакаш да не те остави нараат.
Не биди наивен, глуп и по можност збори со твоите пред да решиш вени да сечиш. Ете, спасени 13 саати за тие што се мислеле да ја гледаат.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Само што ја изгледав 13 Reasons Why. Интересна приказна има, меѓутоа за мене ептен јак почеток и многу послаб крај. Повеќе мистерија имаше со првите касети, потоа веќе се беше некако преувеличено. Интересен обид за серија е, да се доловат и покажат тинејџерски секојдневни проблеми кои може да доведат до таков случај како со Хана. И не ми се допадна крајот некако, некои работи останаа незавршени и за некои случаи не се доби одговор.

И како што реков, ептен јак почеток, многу послаб крај. Ми се допадна серијата, ама можеше и многу подобро да испадне, мое мислење.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ај некој помош за овие 3 ми изгледаат на солидни


Designated Survivor, Animal Kingdom & Outsiders?
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Animal kingdom - Отткако мајка му ќе се предозира и ќе умре, Џеј оди да живее со баба му и нејзините 4 синови. Уште од првиот ден забележува дека тие не се најнормално семејство и дека се бават со нешто сомнително. Наскоро, успеваат да го вовлечат и него во нивниот бизнис. Не е лоша серијава, но нешто ми фали. Ми се допаѓаат ликовите, добро се разработени, секој одскокнува од другиот со свои карактеристики и мистерија. Но, приказната ми е малку претерана, нивната "вештина" е малку преувеличена. Во секој случај, може да се изгледа.
Убаво ме потсети, нареден месец ќе почне 2ра сезона.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Najiznenađujuća vijest dolazi s WGN-a koji je odlučio otkazati svoju najgledaniju seriju, Outsiders, nakon druge sezone i pokušao to objasniti nekakvom čistkom na mreži i pokušaju oslobađanja resursa za daljnje poslovanje. Finale druge sezone Outsidersa bit će 25. travnja.

Designated Survivor - ги погледнав првите 3-4 епизоди бидејќи премисата ми се чинеше занимлива, но сепак ја откажав, едноставно не можеше да го задржи моето внимание, сега зависи од вкусовите ете некои сакаат такви да ги наречеме процедурални серии на Броадкаст мрежите, како на пример Блеклист на НБЦ, но од толку добри серии немам време да ги пратам сите овие, посебно што знаат да имаат повеќе епизоди од кабелските серии. Ако имам време летоска ќе ја бингам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Designated Survivor, после 20 минути од прва епизода - shift delete, незнам со кој памет некој може за ова да гласа 8.0, ај демек прва епизода е али такви аматерски актери - глума, и клише фори не поднесувам.

Другите 2 ќе ги ѕирнам.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.005
Поени од реакции
1.799
Само што ја изгледав 13 Reasons Why. Интересна приказна има, меѓутоа за мене ептен јак почеток и многу послаб крај. Повеќе мистерија имаше со првите касети, потоа веќе се беше некако преувеличено. Интересен обид за серија е, да се доловат и покажат тинејџерски секојдневни проблеми кои може да доведат до таков случај како со Хана. И не ми се допадна крајот некако, некои работи останаа незавршени и за некои случаи не се доби одговор.

И како што реков, ептен јак почеток, многу послаб крај. Ми се допадна серијата, ама можеше и многу подобро да испадне, мое мислење.
Изгледа така ке остане приказната. Дознаа дека има касети и ваљда школото ќе плаќа оштета. Втората сезона ќе биде исто интересна мислам, изгледа ќе обработуваат друга тема доста актуелна во САД: Оружени напади во училиштата од страна на учениците. Мислам дека не за џабе го покажаа фотографот Тајлер со полн сандак оружје. И на крај сликите закачени претставуваат метите, сите кои го малтретираа. Само на крај ја симна сликата на Алекс, пошто он го бранеше. А и можда зашто веќе се самоубил.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
незнам со кој памет некој може за ова да гласа 8.0
За понови серии доста сомнителни се оценките на IMDB, ептен се напумпани.
Не осмици, имаш деветки што поминале покрај деветки...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
На крајот од месецов сефте ќе прави American Gods. Имам прилично високи очекувања од серијава (снимана е по многу добар роман), па ќе видиме дали и колку ќе се зафркнам.

Непријатно ме изненади фактот дека според It се снима филм а не серија. Се работи за дело на С. Кинг кое надминува 1000 страници, кое изобилува со дејствија, ликови и сцени и едноставно е грев сето тоа да се напика во 2-3 сати. Јасно е дека сешто ќе се крати, поедноставува или чува за евентуално продолжение (ако има услови). А просто, книгава плаче за екранизација во две-три сезони.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.643
Designated Survivor, после 20 минути од прва епизода - shift delete, незнам со кој памет некој може за ова да гласа 8.0, ај демек прва епизода е али такви аматерски актери - глума, и клише фори не поднесувам.

Другите 2 ќе ги ѕирнам.
Ako baras novi a kvalitetni dzirni gi Big Little Lies i Legion. Odlicni. (y)

A po sekoja cena skokni 13 Reasons Why, detski gluposti, ne go razbiram hajpot, se davi u klisea... (n)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.643
Не е BLL некоја феминистичка бљувотина?
Ne sum ja izgledal cela sezona uste, ama mnogu dobro e izrabotena. Zenive glumat u pm a i dobar triler e, seriozen.
Daleku od glorificiranje zeni, duri obratno.. :)))) Internetot e spobudalen i sakaat da ostane na 1 sezona, da bide sovrsena.
Ama prodolzena e za vtora.

A Legion e najunikatnata serija godinava, tehnicki e superherojska (i rastura u zanrov, duri daredevil moze voda da nosi) a ustvari ne se ni oseka ko superherojska. Ogromen trip e serijava, zacineta so Aubrey Plaza dancing kako u james bond opening film. :love:

Непријатно ме изненади фактот дека според It се снима филм а не серија. Се работи за дело на С. Кинг кое надминува 1000 страници, кое изобилува со дејствија, ликови и сцени и едноставно е грев сето тоа да се напика во 2-3 сати. Јасно е дека сешто ќе се крати, поедноставува или чува за евентуално продолжение (ако има услови). А просто, книгава плаче за екранизација во две-три сезони.
Pa da, i stariot e overrated iako e 3 saati. Jas ne znam dali ke go gledam..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom