Општи дискусии за ТВ серии

Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Колку серии ми се собраа за гледање и она малку живот што го имав отиде
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Колку серии ми се собраа за гледање и она малку живот што го имав отиде
Сега вдов има серија Тејкен која се емитува на НБЦ, и тоа високо котира кај пиративе, беше многу високо на листата на симнувања (ама не ми се гледа уште еден процедурал). Еве една статистика за големиот број на серии који излегуваат во годината, и споредете со 2002 и сега, неверојатно е што прават онлајн сервисите со квалитетните серии.
http://www.serijala.com/ostalo/koliko-serija-je-previse-serija-davno-smo-ih-presli-500-godisnje/
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ја ѕирна некој Ајрон фист? Читам лоши критики од критичариве добила, па не знам дали да ја почнам. :D
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Fortitude, Broadchurch, Homeland, Billions, The Americans, Follow the Money, Designated Survivor. Може заборавив нешто
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
OMG, doaga Yagami-kun na Netflix vo Avgust, ke videme kako ke go vklopat Ryuk vo amerikanski stil, ova ima potencijal da bide ovogodisniot Stranger Things, psiholoskiot duel so L, mi e eden od najdobrite like ever, mnogu jako bese, samo sto ovoj plaviot decko go nema taj potencijal na antagonist sto go imase Yagami.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Гледаше некој 13 reasons why, ептен добри критики има.

Може малку е офтопик ама кога сме кај Нетфликс кој има желба нека ја погледне 4тата епизода од серијалот Abstract - The Art of Design во која се прикажува архитектот Брајке Ингелс.
Ремек Дело!
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Гледаше некој 13 reasons why, ептен добри критики има.

Може малку е офтопик ама кога сме кај Нетфликс кој има желба нека ја погледне 4тата епизода од серијалот Abstract - The Art of Design во која се прикажува архитектот Брајке Ингелс.
Ремек Дело!
Prvite dve epizodi (prvata kaseta), pisav vo temata za kratki preporaki i recenzii.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Ја гледаше некој првата епизода од ПризонБраке, го има ли задржано тој стар шмек што го имаше серијата во првите 2 сезони (дотаму стасав). Да правам кеч уп, или да ја прескокнам.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.251
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Јас ја изгледав 13 причини зошто бидејќи ми се виде тематиката интересна. Но, не е ништо посебно, барем дефинитивно не е за таа оценка што ја има.
Типично американско тинејџерско отепано општество во кое се е исексуализирано до небо и назад. Не знам дали американскиве тинејџери се оставени сами на себи од родителиве буквално што сакаат тоа да прават, никаква контрола нема, што само по себе води кон катастрофа. А стави кревка, емотивна и девојка што мисли дека секој што ќе и се насмее и мисли арно меѓу себични и арогантни дечишта и нормално дека добиваш рецепт за поголема катастрофа.
Имав симпатии кон серијава се до последните епизоди. Но, многу глупости и нелогичности пикнале, што изгубив секаква симпатија. Втора сезона уопште не планирам да гледам, ако има.
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
И јас ја изгледав "13 reasons why" и делам исто мислење. Ја изгледав до крај само затоа што ликовите константно му велеа на Клеј "дослушај до крај", па ајде и јас, да догледам до крај да видам што се случува. Освен тоа што Брус го направи, се останато беше банално и тинејџерско, недоволно за да натера некого да го направи тоа што Хана го направи. Башка, многу лошо глумеше "мајката" на Хана, како да ја изгубила работата, а не друго. Недоволно емоции за една мајка.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
И јас ја изгледав "13 reasons why" и делам исто мислење. Ја изгледав до крај само затоа што ликовите константно му велеа на Клеј "дослушај до крај", па ајде и јас, да догледам до крај да видам што се случува. Освен тоа што Брус го направи, се останато беше банално и тинејџерско, недоволно за да натера некого да го направи тоа што Хана го направи. Башка, многу лошо глумеше "мајката" на Хана, како да ја изгубила работата, а не друго. Недоволно емоции за една мајка.
Добро, ете Хана беше поспецифичен пример на романтичар и кревок карактер, па проголтав дека тие работи ја замараа, иако може не беа толку значајни. Не можев да и го скапирам потегот во 12 касета, по што заклучив и дека ја направија многу глупа. Да бидеш сведок на таква траума и после лежерно да си се шеташ и да стигнеш до куќата на оној, е тоа не е реално. Ја претерале малце повеќе тука, или сакале да ја направат глупа.
Како и да е, лоша реализација на многу значајна тема bullying, што можело многу подобро да ја изведат.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Добро, ете Хана беше поспецифичен пример на романтичар и кревок карактер, па проголтав дека тие работи ја замараа, иако може не беа толку значајни. Не можев да и го скапирам потегот во 12 касета, по што заклучив и дека ја направија многу глупа. Да бидеш сведок на таква траума и после лежерно да си се шеташ и да стигнеш до куќата на оној, е тоа не е реално. Ја претерале малце повеќе тука, или сакале да ја направат глупа.
Како и да е, лоша реализација на многу значајна тема bullying, што можело многу подобро да ја изведат.
https://theringer.com/netflix-selena-gomez-13-reasons-why-television-e63bb8863aab
По мене бидејќи е ова пред се роман, и е адаптирано за тв, го следи тој наратив, и затоа постапките на карактерите изгледаат глупо, и се глупи, не се карактеристични за тинејџерите IRL. Тоа била визијата на авторот, а да бидеме реални сите teen романи имаат глупи ликови, што немаат врска со нормалните тинејџери, барем јас неможам да се препознаам во нивните постапки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom