Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
Точно ли е мерењево на ланецот колку е истрошен или треба поинаку??
Дали го проба од горниот дел на 0.75 дали целосно влегува во било која дупка измеѓу алките?Ако влегува а тука не значи дека е при крај за менување,можеби уште некои 100 или 200 км возење и ќе оди до доле на 1.0.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Дали го проба од горниот дел на 0.75 дали целосно влегува во било која дупка измеѓу алките?Ако влегува а тука не значи дека е при крај за менување,можеби уште некои 100 или 200 км возење и ќе оди до доле на 1.0.
Вака добро е? На сите алки или ролери идентично е
 

Attachments

Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
Вака добро е? На сите алки или ролери идентично е
ако е од алиекспрес (од ефтините, имаат они и профи модели) тогаш не чини не е прецизно, имав такво неточно кажуваше. Имаш од од униор идентичен модел накај 500ден беше, јас имам униор со ролер некаде 900ден да беше.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
ако е од алиекспрес (од ефтините, имаат они и профи модели) тогаш не чини не е прецизно, имав такво неточно кажуваше. Имаш од од униор идентичен модел накај 500ден беше, јас имам униор со ролер некаде 900ден да беше.
И тие вршат работа и не отстапуваат којзнае колку а за да видиш дали и колку е некое прецизно еве ти упатство колку мм на колку алки е нов и потрошен ланец:https://bicikl.bikegremlin.com/880/kada-zameniti-lanac-na-biciklu/
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
241
Поени од реакции
131
Screenshot_20210827_211003_com.opera.browser.jpg
Да не знаете патеката за надоле на водно кога ќе биде готова?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Здраво дечки, имам велосипед маунтбајк го имам веќе 5 /6 години и во нив имам вградено калници да не ми прска од вода и кал е сега пред некој ден некој багабонт идиот ми дрпнаа калници, ех само ако знам кој е тој вагабонт ќе им ги сечам рацете .
Само ме интересира дали некаде во скопје каде се продава или продавници за велосипеди за асални калници како што му доликува на мојот велосипед на пример истата како на сликава ?!



Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
MT200
дечки кочницава добра ли е? Ми треба задна кочница, па се мислам за ова? или има подобар избор
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
MT200
дечки кочницава добра ли е? Ми треба задна кочница, па се мислам за ова? или има подобар избор
Ако ти е точакот во онаа ниска средна класа во која ставаат Acera,Alivio,Deore зимај.
 
Член од
6 септември 2018
Мислења
31
Поени од реакции
9
Успеав да ја "изедам" главата на штрафовите што ги држат кочниците за рамката (попаметниот попушта, јбг). Точкарот успеа да ги извади, но ми рече дека ќе морам да земам нови штрафови зошто им нема чаре на овие. Да не знае некој кај можам да барам такви ситници во Скопје?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Успеав да ја "изедам" главата на штрафовите што ги држат кочниците за рамката (попаметниот попушта, јбг). Точкарот успеа да ги извади, но ми рече дека ќе морам да земам нови штрафови зошто им нема чаре на овие. Да не знае некој кај можам да барам такви ситници во Скопје?
Железари?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom