Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
16 јуни 2013
Мислења
418
Поени од реакции
344
Здраво,

Имам 700x23c надворешна гума, која внатрешна гума би одговарала за да ја сменам?, делуваат збунувачки димензиите. И каде може да се најде кај нас.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Здраво,

Имам 700x23c надворешна гума, која внатрешна гума би одговарала за да ја сменам?, делуваат збунувачки димензиите. И каде може да се најде кај нас.
И 700x18c да ставиш ќе немаш мака. На 28мм надворешна возам со 18-25мм внатрешна. Штеди грамажа паметно :D
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
MT200
дечки кочницава добра ли е? Ми треба задна кочница, па се мислам за ова? или има подобар избор

Најефтината од Шимано. Иста класа е како 315-ките што ги имаш, само со понов дизајн.
Автоматски споено мислење:

Успеав да ја "изедам" главата на штрафовите што ги држат кочниците за рамката (попаметниот попушта, јбг). Точкарот успеа да ги извади, но ми рече дека ќе морам да земам нови штрафови зошто им нема чаре на овие. Да не знае некој кај можам да барам такви ситници во Скопје?
Шимано?
Автоматски споено мислење:

Здраво,

Имам 700x23c надворешна гума, која внатрешна гума би одговарала за да ја сменам?, делуваат збунувачки димензиите. И каде може да се најде кај нас.
Ништо поголемо од 23 (700x18/23). Физички можеш, ама потешко се монтираат.
 
Член од
6 септември 2018
Мислења
31
Поени од реакции
9
Шимано?
Автоматски споено мислење:


Јок, Магура МТ2. Гледам на ибеј има 2 штрафа за 15 долари. Ми кажаа дека во Дебар Маало имало продавница за делови. Таму ако немало никаде нема.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Исплатливо ли е да се отвара преден амортизер и да се чисти/сервисира? се работи за rockshox xc 30
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
На колку изминати километри се менуваат нафворешните гуми и каде има најголем избор кај нас да се купи?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.518
На колку изминати километри се менуваат нафворешните гуми и каде има најголем избор кај нас да се купи?
Кажи конкретен пример за кој тип на гума те интересира бидејки имаш гуми кои се потрошени после 3000км а има и кои траат и по 30000км.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
На колку изминати километри се менуваат нафворешните гуми и каде има најголем избор кај нас да се купи?
Ако немаш визуелни индикации, тогаш ако ти се дупнува гумата многу често (дури и од поостри предмети како остаток од стакло), за менување ќе ти е.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Оваа година го купив точакот (февруари) и си има свои гуми CUBE 29*2.2 до сега имам околу 2,500км извозено
Автоматски споено мислење:

Оваа година го купив точакот (февруари) и си има свои гуми CUBE 29*2.2 до сега имам околу 2,500км извозено
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.518
Оваа година го купив точакот (февруари) и си има свои гуми CUBE 29*2.2 до сега имам околу 2,500км извозено
Автоматски споено мислење:

Оваа година го купив точакот (февруари) и си има свои гуми CUBE 29*2.2 до сега имам околу 2,500км извозено
Ако возиш оф роуд ќе ги смениш кога ќе се потрошат крампоните на гумата но истите уште можеш да ги возиш по асвалт наместо да купуваш посебни мазни гуми.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
100% го возам на асфалт, сакав следните да ми бидат помазни и потенки, логиката ми вели така помало триење и помал отпор па би бил побрз (или со помалку потрошена енергија би стигал од точка А до точка Б), па ако може некој да препорача некои гуми?
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
100% го возам на асфалт, сакав следните да ми бидат помазни и потенки, логиката ми вели така помало триење и помал отпор па би бил побрз (или со помалку потрошена енергија би стигал од точка А до точка Б), па ако може некој да препорача некои гуми?
Мислам дека може уште минимум 2-3 000 километри да ги извозиш. Инаку ако сакаш побрз да си мислам дека е добро да земеш потенки гуми и секако ако возиш само на асфалт.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
100% го возам на асфалт, сакав следните да ми бидат помазни и потенки, логиката ми вели така помало триење и помал отпор па би бил побрз (или со помалку потрошена енергија би стигал од точка А до точка Б), па ако може некој да препорача некои гуми?
Maxxis Overdrive
(https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10256_10283&product_id=50775&mfp=manufacturers[408])
(https://velosiped.mk/produkt/maxxis-overdrive-28x1-5-wire/)

Specialized Triger Sport
(https://pro-sport.com.mk/product/velosipedizam/delovi/gumi/triger-sport-700c/)

Continental Contact
(http://outdoor.mk/index.php?route=product/product&path=135&product_id=1831&sort=p.price&order=DESC)

Поевтини алтернативи ти се Kenda, CST, Rubena.. Но ако планираш често и далеку да го возиш, земи си поквалитетна. Се исплати.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.518
100% го возам на асфалт, сакав следните да ми бидат помазни и потенки, логиката ми вели така помало триење и помал отпор па би бил побрз (или со помалку потрошена енергија би стигал од точка А до точка Б), па ако може некој да препорача некои гуми?
Не ти требаат потенки за да бидеш побрз.Има 29 ки кои на тест и при 4 бари притисок имаат ист отпор на триење како најевтина роуд гума 23 или 25 - 622 напумпана на 8 бари.Вози ги тие што ги имаш и пумпај ги на 90% од максимум дозволениот притисок а кога ќе ги смениш барај вакви:https://www.bicyclerollingresistance.com/mtb-reviews/continental-speed-king-ii-racesport-2015
 

Kajgana Shop

На врв Bottom