Општи вело муабети, прашања, совети

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.151
Поени од реакции
288
Дали некој имал слично искуство со bike24. Плаќам преку Пејпал, на пејпал стои Pending, денес од bike24 ме контактираат дека не ги примиле средствата и ми праќаат линк пак да платам во меѓувреме првата наплата ја нема веќе на пејпал, платив повторно и пак е Pending, прашањето ми е дали секогаш мора они да ги прифатат средствата, малку ми е чудно?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.655
Поени од реакции
949
Дали некој имал слично искуство со bike24. Плаќам преку Пејпал, на пејпал стои Pending, денес од bike24 ме контактираат дека не ги примиле средствата и ми праќаат линк пак да платам во меѓувреме првата наплата ја нема веќе на пејпал, платив повторно и пак е Pending, прашањето ми е дали секогаш мора они да ги прифатат средствата, малку ми е чудно?
Страницата е германска и е реномирана така што ова што го кажуваш не е за верување бидејки кај германците нема такви измами за разлика од британците каде има лажни страници и можеш да се изгориш.Побарај го истиот производ во rosebikes и види колку чини.Од таму сум купувал неколку пати само робата сум ја праќал на адреса во Словенија и никогаш не сум имал проблеми.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.151
Поени од реакции
288
Страницата е германска и е реномирана така што ова што го кажуваш не е за верување бидејки кај германците нема такви измами за разлика од британците каде има лажни страници и можеш да се изгориш.Побарај го истиот производ во rosebikes и види колку чини.Од таму сум купувал неколку пати само робата сум ја праќал на адреса во Словенија и никогаш не сум имал проблеми.
Не си ме разбрал, воопшто не личи на скам, може не се изјаснив убаво, првата Pending трансакција ја одбиле најверојатно, после емаилот и втората уплата се ок помина, може се десило нешто со сајтот на пејпал видов 3 Pending трансакции во нотофикации па најверојтно заради тоа ги одбиле. Сега ги чекам кацигата и ракавиците


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.377
Поени од реакции
239
Некој да продава Вилушка со амортизер за МТБ ? Може со "Lock", а може и без "Lock".
Гумите се 27.5 и има хидраулични дискови (не знам дали има врска ова ама нека стои).
Доколку не продава никој, да кажете од каде може да се купи, може и нова и половна.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.812
Поени од реакции
10.914
Некој да продава Вилушка со амортизер за МТБ ? Може со "Lock", а може и без "Lock".
Гумите се 27.5 и има хидраулични дискови (не знам дали има врска ова ама нека стои).
Доколку не продава никој, да кажете од каде може да се купи, може и нова и половна.
Види на фејсбук по групине, има 100%. Инаку тебе само вилушка ти треба, немаат врска дисковите со неа. ;)
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
306
Поени од реакции
236
Види на фејсбук по групине, има 100%. Инаку тебе само вилушка ти треба, немаат врска дисковите со неа. ;)
Па со оглед на тоа дека на вилушка се закачуваат шепите за диск кочница, ако купи за v brake вилушка малце ќе се зезне :)

Инаку да, групите на фб се:
BIKE SALE / Продажба на Велосипеди и друга велосипедска спортска опрема
Sporty sale - маркет за половна спортска опрема и се поврзано со спорт
ProSport Cycling sale

Има уште ама за почеток пробај тука.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
2.452
Поени од реакции
5.821
Јас сакам сервисот на Бајкс во Кисела Вода да го пофалам. Квалитетни, брзи и фер цени. И не им е проблем да одвојат малку време ако имаш нешто да потпрашаш, за разлика од некои други што се доживуваат ко да се сервисери на Винченцо Нибали...
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.655
Поени од реакции
949
Јас сакам сервисот на Бајкс во Кисела Вода да го пофалам. Квалитетни, брзи и фер цени. И не им е проблем да одвојат малку време ако имаш нешто да потпрашаш, за разлика од некои други што се доживуваат ко да се сервисери на Винченцо Нибали...
Има една народна поговорка која вели ЗА ДА ЗАПОЗНАЕШ НЕКОГО ВО ВИСТИНСКО СВЕТЛО ДАЈ МУ ПАРИ И ВЛАСТ.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.151
Поени од реакции
288
Од продавницава на кајгана, има некој добар велосипед за на планина? Не се разбирам воопшто од велосипеди.... Некој совет?
Битен е буџетот, ако ти е прв мтб ти препорачувам на старо да гледаш, ќе добиеш повеќе точак за парите и повеќе ќе уживаш.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.428
Поени од реакции
6.062
Битен е буџетот, ако ти е прв мтб ти препорачувам на старо да гледаш, ќе добиеш повеќе точак за парите и повеќе ќе уживаш.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не се лажете со половните точаци. Со Shimano Acera/Altus група ги огласуваат по 350-500 евра, а Trinx со таа група се продаваат нови. Тие што се под 300 евра, само името на рамката им е зачувана, а останатите делови се пред распаѓање. Ретко некој оглас има реална цена.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.151
Поени од реакции
288
Не се лажете со половните точаци. Со Shimano Acera/Altus група ги огласуваат по 350-500 евра, а Trinx со таа група се продаваат нови. Тие што се под 300 евра, само името на рамката им е зачувана, а останатите делови се пред распаѓање. Ретко некој оглас има реална цена.
Не се лажеме со такви огласи, инаку има доста со реални цени и добра опрема, не знаеме кој му е буџетот. Инаку секако многу подобро е да се земе сочуван точак со добра опрема со буџет до кај 700-800еу.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.428
Поени од реакции
6.062
Не се лажеме со такви огласи, инаку има доста со реални цени и добра опрема, не знаеме кој му е буџетот. Инаку секако многу подобро е да се земе сочуван точак со добра опрема со буџет до кај 700-800еу.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Почетник да фрли 700-800е, НЕ! Најдобро му е ДО 500 евра. Ако се пронајде во велосипедизмот, ќе може да си ги надоградува деловите или пак да го препродаде точакот за нов да си купи. На крај, не е битно што возиш, туку каде сакаш да те однесе. Ако добро го одржува, и точак од 200 евра ќе го однесе на секое место.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.151
Поени од реакции
288
Почетник да фрли 700-800е, НЕ! Најдобро му е ДО 500 евра. Ако се пронајде во велосипедизмот, ќе може да си ги надоградува деловите или пак да го препродаде точакот за нов да си купи. На крај, не е битно што возиш, туку каде сакаш да те однесе. Ако добро го одржува, и точак од 200 евра ќе го однесе на секое место.
Да надоградуваш велосипед од 500еу со нова вилушка што би коштала мин. 200еу, или со нов пренос, касета и менувач што ќе кошта преку 200еу, не вреди во ниеден случај, лудост е такво нешто да му препорачаш на почетник.

Ај сега врати се на мојот пост и препрочитај го дали јас на членот му препорачувам да купи велосипед од 700-800еу или чекам да се изјасни со буџетот со кој што располага за да пробам да му помогнам да најде решение.

Многу е битно што возиш, освен ако не ти е за до маалска продавница ... ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom