Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
27 септември 2010
Мислења
4.428
Поени од реакции
6.062
Исто така крадците може да откријат каде живеете ако ја гасите Страва буквално пред домот. Јас најмалку 500 метра пред домот ја гасам, за да немаат трага.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.385
Поени од реакции
31.397
Исто така крадците може да откријат каде живеете ако ја гасите Страва буквално пред домот. Јас најмалку 500 метра пред домот ја гасам, за да немаат трага.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Ако те намерачиле, ни возење со исклучен GPS нема да те спаси :D
И сериозно се сомневам дека некој би те прател на Strava за да ти го џопне точакот. Ова ми е премногу параноично. Мислам дека 99% од крадциве на точаци се џанаци во криза и ликови кои немаат појма дека постои Strava (а уште помалку да ве следат преку апликацијата).

Златното правило вели:
- Не го испуштај од поглед точакот додека си надвор;
- Не го оставај на јавен простор додека не го користиш;

Со други зборови, чувајте си го дома и не си го пуштајте од раце додека сте надвор.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.428
Поени од реакции
6.062
Ако те намерачиле, ни возење со исклучен GPS нема да те спаси :D
И сериозно се сомневам дека некој би те прател на Strava за да ти го џопне точакот. Ова ми е премногу параноично. Мислам дека 99% од крадциве на точаци се џанаци во криза и ликови кои немаат појма дека постои Strava (а уште помалку да ве следат преку апликацијата).

Златното правило вели:
- Не го испуштај од поглед точакот додека си надвор;
- Не го оставај на јавен простор додека не го користиш;

Со други зборови, чувајте си го дома и не си го пуштајте од раце додека сте надвор.
Ромите кај вас во Скопје крадат најмногу, ама има и 'наши', лично сум бил сведок.

Активноста на Страва ако е јавна, нема потреба да ве следат. И така имаме мерак да си го сликаме точакот, па со малку анализирање на профилот, се добиваат добри податоци за планирање на кражба.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
5 декември 2020
Мислења
7
Поени од реакции
2
Gone in 60 seconds муабет, у скопје уназад 20 години се краделе точаци и сеуште ќе се крадат. Тажен факт за земја од трет свет, ама доста реален.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.643
Поени од реакции
928
Златното правило вели:
- Не го испуштај од поглед точакот додека си надвор;
- Не го оставај на јавен простор додека не го користиш;

Со други зборови, чувајте си го дома и не си го пуштајте од раце додека сте надвор.
:cuc: Не само златно, алфа и омега, мојсиев заповед, царски указ.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
793
Поени од реакции
725
Само точокот оставање близу до вас, инаку нема друго чаре. Испраксани се крадциве, и најмало невнимание го користат за да го украдат.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.489
Поени од реакции
1.681
Едно прашање од мене.
Сакам да купам детско седиште за точак ама детето ми 25кг и ќе расте, сепак е две години. Пред да навлегуваме непотребно во глупи дискусии, и јас и жена ми сме над 190цм високи, и јадри луѓе, затоа и детето е бабачко. Не може се уште да вози сам, мора да биде на мојот точак.
Прашањето ми е: има ли некаде седишта во Мк за над 22кг? Таа бројка од 22кг беше максимална што ја изгуглав
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.655
Поени од реакции
949
Едно прашање од мене.
Сакам да купам детско седиште за точак ама детето ми 25кг и ќе расте, сепак е две години. Пред да навлегуваме непотребно во глупи дискусии, и јас и жена ми сме над 190цм високи, и јадри луѓе, затоа и детето е бабачко. Не може се уште да вози сам, мора да биде на мојот точак.
Прашањето ми е: има ли некаде седишта во Мк за над 22кг? Таа бројка од 22кг беше максимална што ја изгуглав
Прошетај по продавниците и ќе си видиш што има на лагер.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.489
Поени од реакции
1.681
Прошетај по продавниците и ќе си видиш што има на лагер.
Очигледно да.
Ама јас сум од Велес и тука немаме толку продавници за шетање, па мислев некој ако знае да ме насочи
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.655
Поени од реакции
949
Очигледно да.
Ама јас сум од Велес и тука немаме толку продавници за шетање, па мислев некој ако знае да ме насочи
Во Велес не знам точно кој продава велосипедска опрема,најблиску имаш во Штип кај Hamachi или со велосипеди по стариот пат да се прошетате до Скопје.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.498
Поени од реакции
5.225
Мислам дека 99% од крадциве на точаци се џанаци во криза и ликови кои немаат појма дека постои Strava (а уште помалку да ве следат преку апликацијата).
Потполно се слагам. Само, не ми е јасно, ако е навистина ваква ситуацијата, зошто се заштитени како бели мечки, бетер од политичари? o_O

Во групана на фб за украдени велосипеди има еден куп сведоштва, слики, видеа, CCTV...Се истите ликови се вртат, ги има по лик, име и презиме. Некои од нив дури и се фатени живи како крадат, од граѓани, задржани додека да дојде полиција и да ги уапсат. После еден месец пуштени и пак си се враќаат да крадат. Неразбирливо...
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
148
Поени од реакции
79
Едно прашање од мене.
Сакам да купам детско седиште за точак ама детето ми 25кг и ќе расте, сепак е две години. Пред да навлегуваме непотребно во глупи дискусии, и јас и жена ми сме над 190цм високи, и јадри луѓе, затоа и детето е бабачко. Не може се уште да вози сам, мора да биде на мојот точак.
Прашањето ми е: има ли некаде седишта во Мк за над 22кг? Таа бројка од 22кг беше максимална што ја изгуглав
Стави плус багаж на рамот и намести го седиштето да се потпира на него. Ќе ја држи дел од тежината на детето и ќе нема гајле
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.428
Поени од реакции
6.062
Потполно се слагам. Само, не ми е јасно, ако е навистина ваква ситуацијата, зошто се заштитени како бели мечки, бетер од политичари? o_O

Во групана на фб за украдени велосипеди има еден куп сведоштва, слики, видеа, CCTV...Се истите ликови се вртат, ги има по лик, име и презиме. Некои од нив дури и се фатени живи како крадат, од граѓани, задржани додека да дојде полиција и да ги уапсат. После еден месец пуштени и пак си се враќаат да крадат. Неразбирливо...
Имаат заедничка соработка. Вклучени се во бизнисот.

Може да го земат украдениот точак од крадецот, а да го препродадат без знаење на сопственикот. Во северна живееме, ништо чудно.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
834
Поени од реакции
1.072
Држач за мобилен каде може да најдам?
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
306
Поени од реакции
236
Имаш у џамбо евтини, и секаде по групиве продаваат. Зависи колку добар сакаш да земеш. Види и во Велосипед.мк

Инаку некој да сподели искуство со носач за точаци за кола?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom