Општи вело муабети, прашања, совети

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.498
Поени од реакции
32.064
Значи никој не живее во зграда или со шишето на тераса ?
Јас конкретно во зграда живеам, ама освен еднаш со црево, ниту еднаш немам перено точак во перална. Најчесто со сунгерче / еленска кожа и крпа го чистам.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
320
Поени од реакции
44
Со 1 влажна марама се чисти цел точак, а ланецот со 2 :)
Џебни или тие поголемите ? Ај еве малку заврна ако заврни силно ќе го прснам со шампон и на дожд ќе го оставам...
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.440
Поени од реакции
6.081
Џебни или тие поголемите ? Ај еве малку заврна ако заврни силно ќе го прснам со шампон и на дожд ќе го оставам...
Купи поголемите, ќе ти се најдат за цела година чистење. Јас сите точаци ги чистам веќе со години строго со влажни марами. На почетокот кога ги шприцев со црево, си отварав дополнително работа бидејќи водата го разредува улјето што е внатре во рамот (па ќе ти крцкаат некои делови), а од друга страна е мачно да се подмачкува внатрешноста.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
77
Поени од реакции
40
Дечки, вчера ми го дигнаа точакот Cube aim pro сред бел ден у 3 сат во центар карши Рамстор,
мој совет да не бидете глупи како мене и да ги врзувате со обичен шифрарник,
туку да си купите јаки синџири.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.440
Поени од реакции
6.081
Дечки, вчера ми го дигнаа точакот Cube aim pro сред бел ден у 3 сат во центар карши Рамстор,
мој совет да не бидете глупи како мене и да ги врзувате со обичен шифрарник,
туку да си купите јаки синџири.
Ни јаки синџири. Или точакот пред твои очи, или канта точак вози ако треба да го паркираш. Жалам за изгубениот точак, ти посакувам среќа да го најдеш.
 
Член од
5 декември 2020
Мислења
8
Поени од реакции
3
Дечки, вчера ми го дигнаа точакот Cube aim pro сред бел ден у 3 сат во центар карши Рамстор,
мој совет да не бидете глупи како мене и да ги врзувате со обичен шифрарник,
туку да си купите јаки синџири.
Со самото тоа што купуваш шифрарник или било како шит кабел за врзување се лажеш дека е безбеден, и со тоа му олеснуваш на крадецот. Или се зема U-Lock од абус или криптонит, или подобро не купувај ништо и не го заклучувај. Жалам за точакот, знам колку боли

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.720
Поени од реакции
998
Дечки, вчера ми го дигнаа точакот Cube aim pro сред бел ден у 3 сат во центар карши Рамстор,
мој совет да не бидете глупи како мене и да ги врзувате со обичен шифрарник,
туку да си купите јаки синџири.
Порешно,туку ќе си купиш 26 ка MAX или VIPER од 50 евра најевтин но механички исправен и врзувај го каде сакаш.
Автоматски споено мислење:

Со самото тоа што купуваш шифрарник или било како шит кабел за врзување се лажеш дека е безбеден, и со тоа му олеснуваш на крадецот. Или се зема U-Lock од абус или криптонит, или подобро не купувај ништо и не го заклучувај. Жалам за точакот, знам колку боли

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
Ни U Lock не е безбеден затоа што пред неколку саати се пожали дечко на facebook дека од тераса на зграда со заклучен U Lock му украле нов Ghost.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.498
Поени од реакции
32.064
Порешно,туку ќе си купиш 26 ка MAX или VIPER од 50 евра најевтин но механички исправен и врзувај го каде сакаш.
Автоматски споено мислење:


Ни U Lock не е безбеден затоа што пред неколку саати се пожали дечко на facebook дека од тераса на зграда со заклучен U Lock му украле нов Ghost.
Уште да ми кажеш дека терасата била на поткровје... :) Дај линк, баш ме интересира повеќе.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.720
Поени од реакции
998
Уште да ми кажеш дека терасата била на поткровје... :) Дај линк, баш ме интересира повеќе.
Не се чуди затоа што на еден бајкер пред неколку години му украдоа скап роуд директно од стан кој се наоѓал на 3 ти или 4 ти спрат од зграда а крадецот влегол преку балкон.Значи за ова да го направиш ти е потребна и алпинистичка обука.Инаку еве го линкот што го бараш:https://www.facebook.com/groups/kraden.to4ak/permalink/4009279689093651
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.498
Поени од реакции
32.064
Не се чуди затоа што на еден бајкер пред неколку години му украдоа скап роуд директно од стан кој се наоѓал на 3 ти или 4 ти спрат од зграда а крадецот влегол преку балкон.Значи за ова да го направиш ти е потребна и алпинистичка обука.Инаку еве го линкот што го бараш:https://www.facebook.com/groups/kraden.to4ak/permalink/4009279689093651
Ако добро сфатив, украден е од заедничка тераса (обиена брава), не од надворешна страна :) За роуд од 5000+ евра можеби и ќе ризикува некој да се качи до 1 спрат од надвор, ама за повисоко ќе им треба опрема поскапа од точакот :D
 
Член од
5 декември 2020
Мислења
8
Поени од реакции
3
Не се чуди затоа што на еден бајкер пред неколку години му украдоа скап роуд директно од стан кој се наоѓал на 3 ти или 4 ти спрат од зграда а крадецот влегол преку балкон.Значи за ова да го направиш ти е потребна и алпинистичка обука.
Абе види и тоа ти е еден вид професија

Sent from my M2007J17G using Tapatalk
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.720
Поени од реакции
998
Ако добро сфатив, украден е од заедничка тераса (обиена брава), не од надворешна страна :) За роуд од 5000+ евра можеби и ќе ризикува некој да се качи до 1 спрат од надвор, ама за повисоко ќе им треба опрема поскапа од точакот :D
Тука некаде беше вредноста на тој роуд и затоа ризикувале.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.900
Поени од реакции
11.362
Како и во секоја приказна ова сто посто некој што го знае го направил или го скенирал со денови, па начекал погоден момент...иначе за кражба на велосипед необјективно би осудил некој на тешка затворска казна, ако го фатат или ако продава краден точак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom