Општи вело муабети, прашања, совети

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.315
Поени од реакции
1.018
Здраво, дајте совет од кај да земам добар велосипед во Скопје (или државава сеедно), или пак за нарачка преку интернет.

Барам нешто до 20.000 висина 180-190.

Немам купено точак 15г. па не сум воопшто во тек така што слободно дајте предлози за продавници итн.

Мислите да се зема од наша продавница или директно да се нарачува фабрички?
Со Trinx имам лошо искуство (некој погоре дека ти ги препорача), можеби рамката е океј, ама деловите се катастрофа, сигурно после некое време ќе сакаш да менуваш менувачи и слично, а штом си тргнал по тој пат сметај отидоа многу пари а и некогаш живци. Барај на старо по Facebook групите, прошетај до кај Фуга во Визбегово, за 20.000 денари можеш да купиш скрос солидно бицикло.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.440
Поени од реакции
6.080
Со Trinx имам лошо искуство (некој погоре дека ти ги препорача), можеби рамката е океј, ама деловите се катастрофа, сигурно после некое време ќе сакаш да менуваш менувачи и слично, а штом си тргнал по тој пат сметај отидоа многу пари а и некогаш живци. Барај на старо по Facebook групите, прошетај до кај Фуга во Визбегово, за 20.000 денари можеш да купиш скрос солидно бицикло.
Шимано Алтус на Бјанки/Кјуб/Трек и Шимано Алтус на Тринкс/Випер/Топлајф се разликуваат? Дел е дел, колку плаќаш, толку добиваш. Се разбираме нели?

Останатите делови како кочници, гуми, тркала... лесно може да се променат и не коштаат многу.
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.315
Поени од реакции
1.018
Шимано Алтус на Бјанки/Кјуб/Трек и Шимано Алтус на Тринкс/Випер/Топлајф се разликуваат? Дел е дел, колку плаќаш, толку добиваш. Се разбираме нели?

Останатите делови како кочници, гуми, тркала... лесно може да се променат и не коштаат многу.
Јас ова што го пипкав, беше 3 класи испод Tourney а го имаше платено од 15 до 17 илјади мислам, еве го секој ден ме бара да му наштелувам/стегнам нешто ново. Башка кочници, гуми, тркала не коштаат многу? Хмм, ако имаш ограничен буџет и те како ќе коштаат, само тркала да земам главини, обрачи, жици сам да ги плетам ќе ме фати 100 евра и повеќе а каде се другите работи?
Плус си зел менувач, па мора нов ланец, па касета, па шифтерите не одговараат, дупка без дно. Плус ќе си речеш си зел нов точак со кој што ќе бидеш раат барем некое време.
Затоа последниов период, ќе си земеш некој што се разбира и на старо ќе си се пазариш, ќе го пратиш точакот на еден сервис за 1000че и мирна глава.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.805
Поени од реакции
3.480
273 x 170 mm

Сакав да купам ново седиште и не знаев за кое да се одлучам, па ги зедов долните две.
Средното е трекинг, а тоа под него мтб.
Димензии на трекинг : 273 x 170 mm
MTB : 278 x 138 mmИ двете се со неколку слоеви на мемори (or whatever).
Претходното што го имав беше нешто измеѓу со димензии (260 х 160) и не го чувствував удобно на долги релации.

Искрено бев скептик за мтб седлово бидеќи е доста потесно од тоа што го имав, но денеска го монтирав и 5 минути го тестирав. Изгледаше удобно, па ќе видиме.

Веројатно другото би било подобра варијанта но ептен не ми се допаѓа изгледот. Али фак изгледот кога се работи за комфор кој ти е неопходен на такви 7-8 саатни рути.

Некој нешто да сугерира?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.714
Поени од реакции
990
Прегледај го приврзокот 286248

Сакав да купам ново седиште и не знаев за кое да се одлучам, па ги зедов долните две.
Средното е трекинг, а тоа под него мтб.
Димензии на трекинг : 273 x 170 mm
MTB : 278 x 138 mmИ двете се со неколку слоеви на мемори (or whatever).
Претходното што го имав беше нешто измеѓу со димензии (260 х 160) и не го чувствував удобно на долги релации.

Искрено бев скептик за мтб седлово бидеќи е доста потесно од тоа што го имав, но денеска го монтирав и 5 минути го тестирав. Изгледаше удобно, па ќе видиме.

Веројатно другото би било подобра варијанта но ептен не ми се допаѓа изгледот. Али фак изгледот кога се работи за комфор кој ти е неопходен на такви 7-8 саатни рути.

Некој нешто да сугерира?
За долги релации средното би требало да е најудобно.Инаку растојанието помеѓу двете бутни коски треба да одговара со растојанието на ширината на одредено седиште односно на највисоките места каде што треба да лежат коските.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.805
Поени од реакции
3.480
За долги релации средното би требало да е најудобно.Инаку растојанието помеѓу двете бутни коски треба да одговара со растојанието на ширината на одредено седиште односно на највисоките места каде што треба да лежат коските.
Растојанието помеѓу коските ми е 115мм. Седиштето широко е 140, но највисоките точки отприлика 100-110. :cautious:

Ќе видам, ќе направам неколку подолги релации за проба.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.714
Поени од реакции
990
Растојанието помеѓу коските ми е 115мм. Седиштето широко е 140, но највисоките точки отприлика 100-110. :cautious:

Ќе видам, ќе направам неколку подолги релации за проба.
Мора да го пробаш и ќе осетиш после неколку саати возење дали ти одговара или не.
 
Член од
5 декември 2020
Мислења
8
Поени од реакции
3
Прегледај го приврзокот 286248

Сакав да купам ново седиште и не знаев за кое да се одлучам, па ги зедов долните две.
Средното е трекинг, а тоа под него мтб.
Димензии на трекинг : 273 x 170 mm
MTB : 278 x 138 mmИ двете се со неколку слоеви на мемори (or whatever).
Претходното што го имав беше нешто измеѓу со димензии (260 х 160) и не го чувствував удобно на долги релации.

Искрено бев скептик за мтб седлово бидеќи е доста потесно од тоа што го имав, но денеска го монтирав и 5 минути го тестирав. Изгледаше удобно, па ќе видиме.

Веројатно другото би било подобра варијанта но ептен не ми се допаѓа изгледот. Али фак изгледот кога се работи за комфор кој ти е неопходен на такви 7-8 саатни рути.

Некој нешто да сугерира?
може линк??
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
9
Здраво друштво, имам роад бајк 53 цм рам, јас сум висок 178-179 цм.
Едно прашање до вас, имам малку болки во долен дел на грб поточно на кралица.
Дали е мал рамот или е океј за таа висина и проблемот е во стемот (120мм) или незнам дајте некоја сугестија вие во што може да биде?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.805
Поени од реакции
3.480
Здраво друштво, имам роад бајк 53 цм рам, јас сум висок 178-179 цм.
Едно прашање до вас, имам малку болки во долен дел на грб поточно на кралица.
Дали е мал рамот или е океј за таа висина и проблемот е во стемот (120мм) или незнам дајте некоја сугестија вие во што може да биде?
Јас сум со иста висина и рамот на мојот cross/hybrid е 50.
Можеби најидеално за нас би била бројка како 55, али сметам дека не е нешто многу страшно. На Јутјуб имаш видеа за како треба правилно да седиш и ред други работи околу позициите.

А колку што имам читано (некој нека ме корегира слободно) роад бајк обично се користи бројка подолу во големина. Помала рамка = подобро маневрирање доколку си поагресивен возач.

Јас сметам дека за мене 53-55 би било идеална големина. Но... многу битна работа е тоа дека висината overall не е толку битна колку што се битни телесните пропорции ( должина на раце и нозе).
Треба да експериментираш и така најдобро ќе си ја најдиш идеалната позиција.
Ако одиш со бројка погоре нормално дека нема да згрешиш, но пробај со аџастментс и верувам дека се прилагодиш.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.714
Поени од реакции
990
Здраво друштво, имам роад бајк 53 цм рам, јас сум висок 178-179 цм.
Едно прашање до вас, имам малку болки во долен дел на грб поточно на кралица.
Дали е мал рамот или е океј за таа висина и проблемот е во стемот (120мм) или незнам дајте некоја сугестија вие во што може да биде?
Можно е да ти е мал рамот бидејки јас сум 171 и 53 големина на Giant Defy 2 road од 2010 ми е таман.Пробај седиштето да го повлечеш наназад до 2cm и види дали ќе осетиш разлика.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.440
Поени од реакции
6.080
Здраво друштво, имам роад бајк 53 цм рам, јас сум висок 178-179 цм.
Едно прашање до вас, имам малку болки во долен дел на грб поточно на кралица.
Дали е мал рамот или е океј за таа висина и проблемот е во стемот (120мм) или незнам дајте некоја сугестија вие во што може да биде?
Уште поголем стем да ставиш? За почеток 130мм

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
320
Поени од реакции
44
Самоуслужна перална околина на карпош? Кај ги перите бајкојте во Скопје?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom