Општи вело муабети, прашања, совети

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.315
Поени од реакции
1.018
Здраво, каде се наоѓа ваков штраф?
Прашај по точкарнициве, мора да имаат нешто на страна забаталено. Види кај Пеџа Треска Спорт, Бајкстоп евентуално, Модус и тн.
 
Член од
1 декември 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Поздрав дечки, дали може некој да ми објасни кој е начинот да го надградам велосипедот. Трек марлин 5 2021. Сакам да му ставам sram gx eagle 12 брзини. Задната главина е Formula DC-27, alloy, 6-bolt, 7sp freehub, 135x5mm QR.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.714
Поени од реакции
990
Поздрав дечки, дали може некој да ми објасни кој е начинот да го надградам велосипедот. Трек марлин 5 2021. Сакам да му ставам sram gx eagle 12 брзини. Задната главина е Formula DC-27, alloy, 6-bolt, 7sp freehub, 135x5mm QR.
Во тој случај бадијала си го купил овој модел бидејки уште 50% може да те фати со надградба на делови а за помалку пари ќе си купел готов фабрички со тие делови што си планирал да ги надградиш.Треба да смениш најмалку шалтери,преден погон,ланец и касета а за задната главина треба да видиш дали има место за таа касета што сакаш да ја ставиш.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.440
Поени од реакции
6.080
Во тој случај бадијала си го купил овој модел бидејки уште 50% може да те фати со надградба на делови а за помалку пари ќе си купел готов фабрички со тие делови што си планирал да ги надградиш.Треба да смениш најмалку шалтери,преден погон,ланец и касета а за задната главина треба да видиш дали има место за таа касета што сакаш да ја ставиш.
Сите трчаат по марките, а ги игнорираат понудите на буџетските брендови... и тоа нови, од продавница.
 
Член од
14 јули 2010
Мислења
19
Поени од реакции
1
Здраво, дајте совет од кај да земам добар велосипед во Скопје (или државава сеедно), или пак за нарачка преку интернет.

Барам нешто до 20.000 висина 180-190.

Немам купено точак 15г. па не сум воопшто во тек така што слободно дајте предлози за продавници итн.

Мислите да се зема од наша продавница или директно да се нарачува фабрички?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.440
Поени од реакции
6.080
Здраво, дајте совет од кај да земам добар велосипед во Скопје (или државава сеедно), или пак за нарачка преку интернет.

Барам нешто до 20.000 висина 180-190.

Немам купено точак 15г. па не сум воопшто во тек така што слободно дајте предлози за продавници итн.

Мислите да се зема од наша продавница или директно да се нарачува фабрички?
TRINX M1000 PRO, достапен е во Хамачи. Подобар нема за таа цена.

Само да ти потенцирам дека користи кинеска група (Ltwoo), меѓутоа истата група многу лесно ќе можеш да ја промениш во Shimano Deore (доволно ќе биде само задниот менувач).

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
14 јули 2010
Мислења
19
Поени од реакции
1
TRINX M1000 PRO, достапен е во Хамачи. Подобар нема за таа цена.

Само да ти потенцирам дека користи кинеска група (Ltwoo), меѓутоа истата група многу лесно ќе можеш да ја промениш во Shimano Deore (доволно ќе биде само задниот менувач).

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Колку се всушност квалитетни 'Trinx' точаците?
Искрено немам слушнато.... Имаат гаранција?
Автоматски споено мислење:

Пошто барам по интернет и наоѓам само за кај нас и нешто за индиски пазар па ми е малку сомнително....
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.440
Поени од реакции
6.080
Ако зборуваме за рамката, одлични се. Возам Trinx, никогаш сум немал проблем.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
1 декември 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Во тој случај бадијала си го купил овој модел бидејки уште 50% може да те фати со надградба на делови а за помалку пари ќе си купел готов фабрички со тие делови што си планирал да ги надградиш.Треба да смениш најмалку шалтери,преден погон,ланец и касета а за задната главина треба да видиш дали има место за таа касета што сакаш да ја ставиш.
Јасно ми е дека за плус пари ќе беше фабрички со тие делови ама мене битна ми е бојата. Оваа боја кога ја видов беше љубов на прв поглед.
 
Член од
14 јули 2010
Мислења
19
Поени од реакции
1
Ако зборуваме за рамката, одлични се. Возам Trinx, никогаш сум немал проблем.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Мислам дека овие Хамачи премногу крадат. Пример моделов Trinx d500 Elite во Азија е 13.5к а кај нас 27к (на попуст наводно) ај да е неколку илјадарки разлика ама 100% поголема цена е неприфатливо.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.440
Поени од реакции
6.080
Мислам дека овие Хамачи премногу крадат. Пример моделов Trinx d500 Elite во Азија е 13.5к а кај нас 27к (на попуст наводно) ај да е неколку илјадарки разлика ама 100% поголема цена е неприфатливо.
За да стигнат до Македонија се троши на транспорт, царини и други давачки. Затоа и се доаѓа до такви цени.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
424
Поени од реакции
1.103
Здраво дечки,

При менување на брзини на заден менувач, синџирот скока по 2 или повеќе ѕвезди (од голема кон мала). Менувачот кога го притискам се задржува подолго од вообичаено (како да заглавува).

Кога менувам од мала кон голема ѕвезда функционира без проблем. Пробав со затегнување/отпуштање на сајлата, ама не помогна.

Имате идеја каде може да проверам?

Screenshot_20210226-064835.jpg

Screenshot_20210226-064905.jpg
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.440
Поени од реакции
6.080
Здраво дечки,

При менување на брзини на заден менувач, синџирот скока по 2 или повеќе ѕвезди (од голема кон мала). Менувачот кога го притискам се задржува подолго од вообичаено (како да заглавува).

Кога менувам од мала кон голема ѕвезда функционира без проблем. Пробав со затегнување/отпуштање на сајлата, ама не помогна.

Имате идеја каде може да проверам?

Прегледај го приврзокот 285854

Прегледај го приврзокот 285855
На Youtube барај Rear Derailleur adjustment. Лесно се штелува тој дел.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom