Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
и јас ги нарачав, чекам, па ќе видиме
Јас не знам која величина да порачам, иначе сим 75кг 177 висина

Sent from my SM-G930F using Tapatalk[DOUBLEPOST=1535994709][/DOUBLEPOST]
Има во Outdoor, TreskaSport, Probike, Bikestop. Другите не знам.
проверив на онлајн продавниците немаше
 
Последно уредено:

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Јас не знам која величина да порачам, иначе сим 75кг 177 висина

Sent from my SM-G930F using Tapatalk[DOUBLEPOST=1535994709][/DOUBLEPOST]
проверив на онлајн продавниците немаше
Ако е како сите вакви кинески калапи, нарачај L. По некое време еластинот се опушта, ако ти се тесни на почеток ќе ти бидат таман за 1 месец носење.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
проверив на онлајн продавниците немаше
Ааа не сум те разбрал јас. Мислев дека бараш долни за возење со перниче а ти си барал за под облека. (y) Такви тешко кај нас, освен од огласнициве ама и тие се од Алиекспрес.
 
T

Terroir

Гостин
Јас не знам која величина да порачам, иначе сим 75кг 177 висина/QUOTE]
Јас имам М величина и висок сум колку исто колку тебе со 3-4 кг повеќе

Моите се од фокус Германски така да ова М ти е Европска големина кај Кинеските обично оди една бројка поголема. Јас ги купив од Трескаспорт заедно со МТБ шорцеви
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Јас не знам која величина да порачам, иначе сим 75кг 177 висина

Sent from my SM-G930F using Tapatalk[DOUBLEPOST=1535994709][/DOUBLEPOST]
проверив на онлајн продавниците немаше
како и да е овие се за испод, нарачав 3хл, кинезиве се мали, а и они препорачуаат. и да бидат покомотни сепак се за под шорц
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.119
Поени од реакции
1.571
Здраво друштво... ми треба совет.
Преминав од МТB на Road. На велосипедов имам педали како на сликите подолу. Какви спринтерици соодветни за нив треба да барам (дали да бидат со или без клитови, или треба некои посебни клитови да се купуваат) ?!
Инаку носам обувка 44-45 бр. - дали треба спринтериците да се со таа големина или други им се калапите.
Фала однапред
look 1.jpg look 2.jpg look 3.jpg
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Здраво друштво... ми треба совет.
Преминав од МТB на Road. На велосипедов имам педали како на сликите подолу. Какви спринтерици соодветни за нив треба да барам (дали да бидат со или без клитови, или треба некои посебни клитови да се купуваат) ?!
Инаку носам обувка 44-45 бр. - дали треба спринтериците да се со таа големина или други им се калапите.
Фала однапред
Прегледај го приврзокот 196572 Прегледај го приврзокот 196573 Прегледај го приврзокот 196574
1. Ти требаат патики кои имаат 3 дупки за шрафење на клитови, т.е. А или B тип. C се стриктно за MTB клитови.



2. За Look педали, Look клитови. Не сум многу информиран за Look и клитовите, ама можно е да има различни клитови за различни класи на педали. Ако не нарачуваш од Интернет, Look официјално се застапувани од Pro-Sport во Македонија, можеш кај нив да се обратиш за точните клитови.

3. Патики се купуваат стриктно по пробување. Мислам дека ниеден производител нема „стандарден“ калап (ако воопшто постои такво нешто). Најблиску што можеш да погодиш без пробување е да ја земеш влошката од патиките кои ти се најточни, да ја измериш, и по таа мерка да купуваш и патики за точак.

4. Бонус од мене: не се заебувај да нарачуваш патики од онлајн шопови (освен Ebay или Aliexpress кај што можеш да се договориш со продавачот да ти пише помала вредност на пратка). Царината на патики е астрономска, 22% или 25% беше, и згора на тоа имаш 18% ДДВ. Ќе ти излезат ѓаол-и-пол. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: D_T
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Сакам точакот да си го однесам на сервис, една проверка да му направат. Предлог сервис во Скопје?
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.119
Поени од реакции
1.571
Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Дали некој знае каде можам да најдам спреј за отстранување боја, не знам како се вика па затоа и пишувам тука, али гледав едно видео на youtube, типот ја прска површината со спрејот и после неколку минути само го мие со црево и бојата самата испаѓа. Прашав во две три продавници ми нудеа разредувач нешто, купив и нешто српско "скиач боје" во форма на канта беше со нанесување али нема ефект, пак треба да се стружи со гланспапир а површината е таква извртена и тесна што немам простор да стружам или гребам со рака.
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Дали некој знае каде можам да најдам спреј за отстранување боја, не знам како се вика па затоа и пишувам тука, али гледав едно видео на youtube, типот ја прска површината со спрејот и после неколку минути само го мие со црево и бојата самата испаѓа. Прашав во две три продавници ми нудеа разредувач нешто, купив и нешто српско "скиач боје" во форма на канта беше со нанесување али нема ефект, пак треба да се стружи со гланспапир а површината е таква извртена и тесна што немам простор да стружам или гребам со рака.
За таков во спреј да побараш во продавници за авто-бои и лакови, како на пример во Max Meyer во Кисела Вода. Ако точакот е прва боја, непрефарбуван до сега, потешко ќе биде вадењето, па нормално е да нанесеш 2-3 пати. На нешто што е префарбано, сигурно полесно (па дури и со црево) би паднала бојата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom