Општи вело муабети, прашања, совети

Дискусија во форумот 'Велосипедизам' започната од Anonymus1, 2 јули 2005.

 1. Sasa Ilic

  Sasa Ilic

  Член од:
  24 август 2016
  Мислења:
  1.418
  Допаѓања:
  1.941
  Може да се смени само осовината на задниот бандаж без да купувам нов цел бандаж?
   
 2. acereal

  acereal

  Член од:
  5 јануари 2012
  Мислења:
  9.073
  Допаѓања:
  4.763
  da da sekako deka moze samo vidi kakva e dali e supliva za so stega ili e celosna so strafovi direkno

  Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
   
  На Sasa Ilic му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sasa Ilic

  Sasa Ilic

  Член од:
  24 август 2016
  Мислења:
  1.418
  Допаѓања:
  1.941
  Ке им ја однесам старата, па нека видат. Оваа се преполови како со ласер да е сечена. Фала ;)
   
 4. Staeseng

  Staeseng

  Член од:
  21 јуни 2018
  Мислења:
  263
  Допаѓања:
  96
  Предложете офроуд нов велосипед до 300 евра.
   
 5. Mr.47

  Mr.47 Juve Fan

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  8.592
  Допаѓања:
  4.651
  Дали некој знае каде во автокоманда точно се наоќа продавница која што работи со лепенки за гуми? Биле фирма која работи со тоа.
  Била околу Аутомакедонија
  Од outdoor ми ја спомнаа, биле доста добри.
  3 пати гума ми се дупнува на патека на Вардар за 1 месец. Ако купувам нонстоп гуми, убава работа.
   
 6. B_O_K_I

  B_O_K_I RACING maniac

  Член од:
  30 април 2008
  Мислења:
  1.930
  Допаѓања:
  724
  https://www.facebook.com/Toni-Tip-Top-319440634866079/ Випал лепенки и лепак земи мислам дека 5 ден е една лепенка. Има и еден сет за точаци ама лепенката е како лента и од нејзе сечеш ама лично не ми се свиѓа, поедноставно и појако се лепи со лепенките на парче.
   
  На Staeseng му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  49
  карши ветеринарна болница, во зградата, малите лепенки се 4 додека едно бројче поголеми се 5 ден. мало лепаче 60 ден. препорачувам
   
 8. D_T

  D_T Чорбаџи Димко

  Член од:
  8 март 2009
  Мислења:
  2.042
  Допаѓања:
  1.526
  Друштво... да пиши некој финти за проверка колку е изодена касетата и дали има уште км за возење во неа?!
   
 9. ficdogg

  ficdogg 221b

  Член од:
  29 септември 2008
  Мислења:
  1.070
  Допаѓања:
  648
  Нема некоја финта, ќе ги видиш на око дали се истрошени запците, и дали скокаат брзините при возење.
   
  На D_T и Rocker05 им се допаѓа ова.
 10. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  285
  Допаѓања:
  396
  Тури нов ланец на точак, ќе покаже сама дали е за менување. :) При прво запињање на педали, пази на вилицата, ако прескокне ланецот заби на касета, знае да биде лошо по вистинските, човечки заби. :D
   
  На Acohipmk, D_T и Rocker05 им се допаѓа ова.
 11. Rocker05

  Rocker05

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  68
  Наоѓање слики од истата на интернет и визуелна споредба.
  Како за референца, една (задна) касета трпи до две, преку сила три менувања на ланец, доколку е тоа направено со време (од.5 до .75 истрошеност) и истите се ротираат на одредена километража во зависност од начинот и фреквенцијата на користење, со цел максимално искористување на задната касета.

  Предните запчаници трпат до две менувања максимум доколку е направен од челик, и едно менување доколку е алуминиумски.

  Доколку ланецот е истрошен повеќе од .75 повеќе ти се исплати да го смениш целиот пренос, бидејќи нов ланец нема подеднакво да "фаќа" на сите контактни запци (околу пола од комплетниот круг на целиот запчаник) и да го распределува товарот, туку ќе биде во контакт со многу помал број на запци кој ќе го трпат целиот товар и значително побрзо ќе го истрошат ланецот, а воедно и предниот запчаник и задната касета.


  За да нема забуна, под едно менување подразбирам еден нов ланец. Пр. доколку возиш со челичен преден запчаник и два пати смениш ланец и истите ги ротираш од време на време, после одредена километража кога ќе ставиш нов трет ланец никој не ти гарантира дека нема да прерипува, или ќе се јаде побрзо поради истрошени заби на предниот запчаник, или на задната касета.
   
  На Martinmkd и D_T им се допаѓа ова.
 12. K!KI

  K!KI

  Член од:
  28 март 2015
  Мислења:
  3.081
  Допаѓања:
  5.407
  Луѓе кажете чаре за трнава по Скопје. Во рок од 5 дена два пати ми се дупнуваат и двете истовремено, со по 7-8 трна во гума.
   
 13. dwa

  dwa

  Член од:
  19 февруари 2006
  Мислења:
  2.091
  Допаѓања:
  259
  Исто и кај мене
  Решив да го оставам точакот неколку денови

  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   
 14. D_T

  D_T Чорбаџи Димко

  Член од:
  8 март 2009
  Мислења:
  2.042
  Допаѓања:
  1.526
  Бабини заби... хоророт на секој велосипедист. Тешко некој да излегол на крај со нив.
  544.jpg
  Пробајте со млеко за гуми или онаа лента што се става помеѓу надворешната и внатрешната гума.
   
  На Rocker05 и Staeseng им се допаѓа ова.
 15. Kachak

  Kachak

  Член од:
  20 јули 2018
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  4
  Или мислиш на BMX или Trial bike или на Dirt Jumper. Само Dirt Jumperите имаат амортизери ама тие се особено за скокови од кал направени. Bmx се вози или во скејтпарк или на улица се скока со нив или се прават разни трикови. A Trials ги користат да скокнат од една платформа до друга пример и за слични ствари како bmx.
   
  Последно уредено: 18 ноември 2018
  На Staeseng му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: