Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
14 јуни 2018
Мислења
77
Поени од реакции
36
Сакам да купам добар точак до кај 6.000 денари. Знаете негде низ Скопје (каде точно) да продаваат увезени точаци од Германија, Швајцарија, Холандија?
 
Член од
11 август 2013
Мислења
18
Поени од реакции
15
Ченто на почеток од лева страна таа големата куќа.
Види и по реклама5, се наоѓа по нешто добро. Супер буџет ти е тоа за градски бајк.
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Реатаврирав еден стар Собим точак и сега треба да купам ланец, али стариот веќе го фрлив и не знам каков тип на ланец користи точаков. Иначе 21 брзинец е ако е од корист ова. Помош нешто?
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.119
Поени од реакции
1.571
Реатаврирав еден стар Собим точак и сега треба да купам ланец, али стариот веќе го фрлив и не знам каков тип на ланец користи точаков. Иначе 21 брзинец е ако е од корист ова. Помош нешто?
Најверојатно се работи за 3х7 пренос... напред 3 запчаници а назат 7-ка касета. Ти треба 7s ланец т.е. ланец за 7 брзини. Имаш Shimano, KMC, SRAM од поквалитетните по продавниците за велосипеди. Што и да одбереш нема да згрешиш.
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Најверојатно се работи за 3х7 пренос... напред 3 запчаници а назат 7-ка касета. Ти треба 7s ланец т.е. ланец за 7 брзини. Имаш Shimano, KMC, SRAM од поквалитетните по продавниците за велосипеди. Што и да одбереш нема да згрешиш.
Да да точно вакви се касетите. Фала многу. А тие од по 9 или 11 брзини што ги гледав во понуда какви се, за каков модел?
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.119
Поени од реакции
1.571
Да да точно вакви се касетите. Фала многу. А тие од по 9 или 11 брзини што ги гледав во понуда какви се, за каков модел?
Имаш ланци за секакви преноси и брзини...
3x7
3x8
3x9
3x10
2x10
2x11
1x11
соодветно на тоа и ланец 7с,8с,9с, 10с или 11с. Тебе само 7с ти брка работа. Останатово е друга математика
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Имаш ланци за секакви преноси и брзини...
3x7
3x8
3x9
3x10
2x10
2x11
1x11
соодветно на тоа и ланец 7с,8с,9с, 10с или 11с. Тебе само 7с ти брка работа. Останатово е друга математика
Да да, океј фала многу.
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Мала исправка: ланците за 6, 7 и 8 брзини се идентични, односно многу производители така и ги обележуваат на пакувањето.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.487
Поени од реакции
16.131
Имал некој проблеми Стравата да не му ја закачила рутата која е возена на профилот? Се одлогирав и пак логирав и го сторив истото, па го рестартирав телефонот, но ми го покажува истиот проблем (error400)
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.119
Поени од реакции
1.571
Имал некој проблеми Стравата да не му ја закачила рутата која е возена на профилот? Се одлогирав и пак логирав и го сторив истото, па го рестартирав телефонот, но ми го покажува истиот проблем (error400)
Еднаш ми се има случено истото...од поодамна беше не се сеќавам дали истата грешка - важно не можев да ја прикачам рутата. Единствено чаре ти е да ја зачуваш рутата на мобилен во .gpx екстензија(ти го дава тоа како опција на Страва) па да си ја препратиш на Viber или e-mail од телефонот за да можеш после да ја download-ираш и мануелно да ја прикачиш логиран на профилот на Страва од компјутер.
 
Член од
17 април 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Воланот ми е р’ѓосан на горниот дел, од постарите модели ми е, дали да купувам нов или да го извадам и бојата да му ја извадам и да го офарбам со спреј?
Колку се отприлика нови волани?
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Воланот ми е р’ѓосан на горниот дел, од постарите модели ми е, дали да купувам нов или да го извадам и бојата да му ја извадам и да го офарбам со спреј?
Колку се отприлика нови волани?
https://www.facebook.com/delovizavelosiped/photos/a.977166509003350/1226760090710656/?type=3&permPage=1

Имаш тука за 300 денари. Иначе можеш да го фарбаш само не претерувај со дебелината на слоевите боја, треба ептен тенко. Ако го фарбаш со дебели слоеви, нема да ти одговараат ни гумените рачки, ни кочниците, нити пак ќе можеш да го монтираш назад на точак. :)
 
Член од
17 април 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
https://www.facebook.com/delovizavelosiped/photos/a.977166509003350/1226760090710656/?type=3&permPage=1

Имаш тука за 300 денари. Иначе можеш да го фарбаш само не претерувај со дебелината на слоевите боја, треба ептен тенко. Ако го фарбаш со дебели слоеви, нема да ти одговараат ни гумените рачки, ни кочниците, нити пак ќе можеш да го монтираш назад на точак. :)
прво планирам со бренер да ја извадам бојата па после тенко со спреј да го офарбам, ама ќе видам дали фарбање, дали нов, фала
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.487
Поени од реакции
16.131
Поновиот телефон кој го имам го однесов на сервис, па пробав да ја инсталирам Страва на постариот телефон, но не е достапна за тој уред. Дали може да инсталирам постара верзија или дали има некоја слична апликација со која може да ги синхронизирам податоците?
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Поновиот телефон кој го имам го однесов на сервис, па пробав да ја инсталирам Страва на постариот телефон, но не е достапна за тој уред. Дали може да инсталирам постара верзија или дали има некоја слична апликација со која може да ги синхронизирам податоците?
пробај со wahoo fitness, јас исклучиво таа апликација ја користам и има итеграција со страва.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom