Оптимизам/Песимизам?

К

Кнез Мишкин

Гостин
Песимист...Таков сум...Прво ќе си направам катастрофално сценарио...и после ќе се освестам и ќе заземам некој пооптимистички став...
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Не сум ништо :pos: Се мењам :) Зависи од ситуација....
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Pa zavisi od situacija do situacija,na momenti optimist,na momenti pesimist,nekogas sum duri i realist:pos: i neutralno gledam na rabotite,no sepak mislam deka vo poveketo slucaevi sum pesimist.
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
hmmmm jas suuuuuum optimista ili barem se sekjavam deka bev...sea neznam sto mi se desilo ali so mnogu razocaruvanja i propadnati planovi ednostavno nesvesno pocnuvas da mislis deka se se rushi...ne sum strogo pesimist,optimist ili realist,vo razlicni situacii razlicno postapuvam,ali sepak mislam deka sum pozitivna licnost :)
Се согласувам со тебе само некако ова последново мене не ми одговара мислам дека јас не сум баш позитивна или само мислам дека не сум позитивна не знам ... зависи за кого како и во каква ситуација
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
338
Поени од реакции
16
оптимист по некогаш и тоа некогаш тешко некако а песимист скоро секогаш
 

MarinkaUSA

~I like myself the way I am~
Член од
7 февруари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
3
"Nadevaj se na najdobroto ocekuvaj i bidi podgotven za najlosoto" vo globala sum takva znaci negde na sredinia:toe: ......ednas nekoj mi kaza "zivotot e klopce od jazoli od problemi, koga ke reses eden idi drug, pa tret, no treba da ja najdes ubavinata vo toa a ne da se premnogu optovaruvas so problemite":icon_roll ....." srekata sepak lezi vo sitnite raboti" i na krajot kako so veli majka mi "Neka se nervira toj so se nema nervirano do sega" :eek:lee:
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Иако сум голем оптимист,некогаш делувам како песимист.Бидеќи за некои работи кои ми се од големо значење сум песимист, и ако се остварат сум многу среќен а ако не барем не сум се надевал на тоа.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Jas sum pokje optimist ama vo nekoi situacii sum pesimist zavisi.Ama vo pokjeto sum optimista
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
дефинитивно сум оптимист и тоа можат да го потврдат и сите што подобро ме познават..незнам зошто можеби баш поради тоа сум алергична на песимисти....многу ме иритираат таквите луѓе кои од сите нешта ги вадат само лошите работи, и тоа што таквите луѓе се полни со негативна енергија...па замислете кога таа би се пренела и на др и на трети хехех:pos2:ЗНАЧИИИИИИ=ПЕСИМИСТИ БЕГАЈТЕ ОД МЕНЕ!!!!!!!!!!!!!!!! јас мислам дека секој проблем колку и да е голем може да се реши........треба СЕКОГАШ да гледаме на светлата страна на животот затоа што тој е убав и ништо не е толку вредно за да би можело да ни го оспори чувството на среќа како и да ги искористуваме максимално задоволствата кои ни ги нуди животот
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
Јас сум голем оптимист,и мислам дека таквиот став многу ми помага во животот.И сметам дека најчесто работите ми одат од рака само поради то шо сум оптимист и од почетокот тргнувам со позитивен став.Добро,можда понекогаш имам некои нереални очекувања и летам во облаци,а на крајот не испаѓа така како шо сум се надевала дека ќе испадни,ама никогаш не паѓам во депресија и не се замарам со негативни мисли,и на крај работите некако ми се редат.:):):):)
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Испадна ова со определувањето на песимизам/оптимизам статусот многу релативна работа, според начинот на кој ги дефинираме овие поими и читајќи ја темата, а и други слични забележав различни ставови на форумџиите (машки и женски род) во врска со значењето на овие поими.
Некои сметаат дека оптимистот е залетан будала (условно) кој не поседува свест нити осет за реалноста околу него, па се одлучуваат за варијантата реалист , бидејќи не мрчат колку и нивниот другар во школската клупа.
Други мислат дека песимистите се луге кои сепак не се под депресија како што тврдат (напротив се многу успешни) ама ете се подготвени и на најлошото и секогаш во втор план ја имаат и оваа варијанта (познавам една ваква личност), всушност е многу успешен човек, ама пак цело време шири негативна енергија и ги труе другите.
Други кажуваат дека некогаш се песимисти некогаш се оптимисти (што и не е некој одговор на темата, нАли) бидејќи се бара да се каже суштинска определба и статус во досегшниот животен век (а, не моментално расположение или какви сме биле во пубертетот.
Уште еден одговор (што ако бев наставничка ќе го пречкртав со црвеното стилце) е оној според кој ние сме оптимисти спрема другите, а не спрема себе-определбата (добро ова беше шега на некои форумџии) и нема да го земам во предвид.
~Сакам да кажам ќе дефинираме ли конечно оптимизам и песимизам или ќе заглавиме вечно во теоријата на релативноста за која Ајнштајн е крив?
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Јас најчесто размислував негативно,односно песимистички пошто ко ќе размислував оптимистички и кога немаше да испадни онака како шо се надевав многу бев разочарана,па почнав да си мислам песимистички па ко ќе се случеше нешто убо бев пресреќна.Ама дефинитивно е подобро секогаш да гледаш на поубавата страна,од секоја лоша ситуација да се трудиш да извлечиш нешто добро па така сега поќе мислам оптимистички,сменета сум:)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.628
Поени од реакции
11.224
јас сум оптопесимист:vozbud:
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Јас сум реалист,а некогаш и забегувам накај песимист.За совети давање на други луѓе сум оптимист,ама за себе не баш,гледам да бидам што е можно пореална,на тој начин некако се заштитувам себеси од разочарување.
И многу кршам филмови некогаш,особено на другарка ми :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom