Оптимизам/Песимизам?

Член од
16 октомври 2010
Мислења
72
Поени од реакции
9
Реалист, со примеси на песимизам.

Песимизам ко...не дека гледам се` негативно, туку сум скоро секогаш со план Б во случај да тргне нешто наопаку. Скоро секогаш сум „на нож“, па сметам дека не ми е од одмет да бидам подготвена за она најлошото, без разлика дали го очекувам, или шансите да тргне нешто наопаку се поголеми.

Ме нервираат претерани оптимисти, кои го гледаат светот низ розови очила, не согледувајќи дека не е се` sunshine & butterfly, како и претерани песимисти-емо деца, кои за се` нешто цмиздат само.

Нешто интересно што имам приметено... Луѓето кои себе си си се декларираат како реалисти, најчесто се етикетирани како песимисти од претераните оптимисти.
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Песимист, и подобро ми е така. Во главата ми се појавуваат сите можни последици од некоја ситуација па така размислувам што правам :)
 
П

Пепси_

Гостин
Повеќе би рекол реалист ама има нешто и од песимизам во мене....
Значи за мене од една страна е и добар песимизмот бидејќи секогаш знам дека не оди од прва па имам 2 план ( опција) и тн.
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Ништо не е препуштено на случајноста, нашите постапки го одредуваат правецот на одвивање на секое дејствие, заота размислувам писимитички, на тој начин си ги гледам последиците од секоја можна ситуација и го избирам начинот со најмала загуба. Сепак не може да се каже дека и не сум оптимист, бидејќи секој човек верува во нешто, јас верувам во чуда но повеќе во малер. :smir:
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.522
Поени од реакции
4.304
Реалист може? Оти некако на средината сум :D
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
164
Поени од реакции
89
Дефинитивно не сум песимист, но не сум ни стравствен оптимист. Но, секако се надевам дека работите ќе завршат на добро иако сум подготвен и на најлошото.
Не сакам луѓе песимисти кои секогаш мислат дека се завршува негативно и се што постои е негативно, се околе нив е мрачно, а се занесуваат демек се тешки реалисти, не се реалисти туку се плашат да ја направат иднината подобра.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Секогаш оптимист! :pehar:
Докторе! Јас никако не можам да отидам во тоалет!
- Главното е -оптимизам! Не можете во тоалет - отидете во театар , на концерт...
 

SteamyLover

beautiful tango
Член од
24 октомври 2012
Мислења
202
Поени од реакции
554
Само со позитивни, оптимистички мисли можеш животот да си го направиш поубав и посреќен. Ако позитивно мислиш, позитивно и ќе дејствуваш.
Јас сум пак реалист, не можам да кажам песимист или оптимист. Многу би сакала да сум си оптимист секогаш, но тешко ми оди менувањето..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom