Оптимизам/Песимизам?

Член од
9 февруари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
оптимист,... до крај.... ако јас не си го разубавам животот,.... никој друг нема.... :)
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Песимист сум...
Некогаш блиските ми се чудат како може да сум толкав песимист ..
Али тоа е ..
 
Член од
7 декември 2007
Мислења
67
Поени од реакции
1
Се трудам да бидам оптимист, сакам да бидам позитивна и да мислам на убави работи зашто тогаш сум среќна. Се разбира ме фаќале и мене кризи и сум мислела дека ништо не ми оди од рака, и дека целиот свет се срушил, но во тие ситуации, секогаш сум се трудела да гледам на поведрата страна и со оптимистичко размислување полесно да испливам од проблемите. И секогаш кога размислувам позитивно, и кога ќе започнам некоја работа со помислата дека можам да го направам тоа и дека ќе успеам, исходот е позитивен. Во спротивно никогаш не успевам да завршам нешто како што треба.


:helou: Don't worry, be happy :helou:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Јас ти сум вечен оптимист, никогаш не се откажувам макар тоа било безизлезна ситуација. Затоа секогаш ширам позитивна енергија меѓу моето друштво и за тоа посебно ме ценат:pipi:
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
така - така иако во повекето моменти сум песимиста незнам зашто..а знам да бидам оптимист ако сакам..ама не е доволна само желбата
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Najgolemi optimist sum!!!!!!
Ama na krajo ko ce izlezi nesto togas e teskoto!!!
Celo vreme si se nadeval i posle !!!!!!!
Ama jas pak ce si prodolzam so optimizmot!!!!!!!:star:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
Луѓето се делат на оптимисти и песимисти. Оваа поделба воопшто не е безначајна. Напротив, тоа е карактеристика на личноста и многу влијае на тоа како таа личност го живее сопствениот живот. Постојат различни теории за тоа дали се раѓаме како оптимисти или песимсти или пак животните искушенија не прават такви. Секој е различен, но во голема мера влијае воспитанието на тоа какви ќе бидат нашите животни ставови. Дали можеме да се промениме?
Секој човек располага со можност да избира. Определете се за позитивната страна на нештата и ќе забележете благопријатна реакција на сите околу вас. Тоа е најдобриот начин да се развие позитивна личност. И да, оптимист сум :)
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Се трудам да бидам оптимист ама многу слабо ми оди.Барем кога станува збор за мојот живот.Инаку за туѓите животи сум оптимист.
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
скоро секогаш сум оптимист, се надевам само на најдоброто, на она што јас го очекувам, life is wonderful and similar sh*t...и кога ке се разочарам од нешто извесен период сум голем песимист, ама после пак по старо...Сега настојувам да гледам што повеќе реално на работите...
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
542
Поени од реакции
15
pa poveke bi rekla optimistka iako kaj nes nema nisto opimisticko....se obiduvam da gledam napre iako najdobro e da se bide realen i da se prifati ona sto e
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
ОПТИМИСТ... ТАКА СИ САКАМ... ДА СИ СТВАРАМ ПОЗИТИВНА ЕНЕРГИЈА СО ПОЗИТИВНА МИСЛА.. И ЛОШО ДА МИ СЕ СЛУЧИ ПАК ЌЕ СУММ ОПТИМИСТ... АКО НЕШТО ПРЕДОСЕЌАМ ДЕКА НЕМА ДА БИДЕ, ТОГАШ НЕ СУМ ПЕСИМИСТ, ЕДНОСТАВНО ЗНАМ ДЕКА НЕМА ДА ИЗЛЕЗЕ КАКО ШО ТРЕБА... а можам да бидам и песимист, кога сум разочарана и неодлучна
 

Kajgana Shop

На врв Bottom