Омилен/и DJ-и ?

T

Tetro

Гостин
Сид Вилсон (Sid Wilson)
Ник: DJ Starscream
Side project: DJ Starscream

Еве и фото од него:
 

Rodeo

Thrillseaker
Член од
15 април 2007
Мислења
243
Поени од реакции
36
Pete Tong дефинитивно
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
David Morales, Paul Van Dyk, Hernan Cataneo, Carl Cox.....ги има многу......
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
neznam kkolku ste slusnale, ama najbolji DJ, Producent i se ostalo e DJ PREMIER ili kako so go vikaat nekoi PRIMO. inace bese del od bifsata rap grupa GANGSTARR vo koja clenuvase i GURI.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
од овие репериве, глава неможеш да кренеш -)
него, не сум некојси клабер, неможам ништо да ви кажам во врска со клабингот, ама мене тоБ ди-џеј ми е пол ван дајк, армин ван бјурен и ворп брадрс -)) а кој е официјално најбољи-везе неам
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
neznam kkolku ste slusnale, ama najbolji DJ, Producent i se ostalo e DJ PREMIER ili kako so go vikaat nekoi PRIMO. inace bese del od bifsata rap grupa GANGSTARR vo koja clenuvase i GURI.

Епа ако е најдобар зошто не сме слушнале за него? Инаку можеби е најдобар во својот домен (хип-хоп/рап) а инаку вака општо да е најдобар нема шанси.
 
Член од
9 јуни 2005
Мислења
211
Поени од реакции
23
ok e tiesto ali kako so se nekoj komentari luge go slusaat oti e popularen e dali ste cule za Armin van buren muzikata mu e podobra od tiesto a za mene licno i po moj vkus nema podobri od John Digweed i Sasha
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
1.Paul van Dyk
2.David Morales
3.Tiesto
4.Roger Sancez
itn
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
1. Paul van Dyk неговата музика може секој да ја слуша и не замара можеби затоа и најпосетувани се неговите журки и затоа е no.1 (имам негов автограм :baeh: )

2. Armin van Buuren
3. Anne Savage The Italian queen of hard dance
4. Hernan Cataneo
....
 
П

Паспарту

Гостин
Tonchie напиша:
Video killed the radio star.
Така и сегашните „Ди-Џеи”.
Јас би бишал дека голем дел од форумџиите над мене пишале уствари Кој Ди-Џеј има најбољи Пи-аР!
За да се оцени дали некој е добар ди-џеј треба да се преслушаат снимки од настапи. А не Ијјј Трафик е луда песна од Тиесто и он е најбољи. Кој ви бре ххххх.?! :lud:
Пред се треба да се направи разлика помеѓу ДЏ и Продуцент (тоа е зборот за луѓето кои ПРАВАТ музика).

Има ситуации кога добар продуцент е лош ДЏ (Браќата Бенаси) само поплаки слушаф после нивниот настап у летниот Колосеум пред 2 години, или Вајб Трајб, Извонреден транс продуцент ама ужасен сет зимово во МСУ.

Има ситуации коа е обратно, лош продуцент, а одличен ДЏ (Жан Борели, уствари и не знам дали уопште продуцира, ама два пати доаѓа у СК и два пати останува длабоко врежано у меморија, сеќавањето на неговиот настап.

И пред се луѓе... слушајте различна музика. Ако веќе терате само 1 правец (техно, хаус, транс, днб) било кој од нив слушајте сфе што можете да најдете, од различни луѓе.

И прочитајте ја Електрошок од Лорен Гарние, книга напишана од првиот ДЏ од Франција.

Ви посакувам многу клаберски уживања. Така пред се се истенчува вкусот, нели.

Е сеа мое мислење на темава: (транс) Жан Борели, Дино Псарас,Брејнсел, Вања, Бушава Азбука(техно) Горан Кан, (хаус) Зоки Бејбе, (днб) Иљче.

Уште една забелешка (постов стана километаски ама да си отворам душата до крај): Астрал Проџекшн, едни од пионерите на транс музиката, бенд кој заедно со Инфектид Машрум највеќе придонеле да популаризација на Психоделичниот Транс, не ги вметнувам како ДЏ бидејќи најчесто настапуваат како стандарден рок бенд (ја свират својата музика). Тука како најдобри според мее би ги ставил САН Проџект. (мој вкус, индустријално металски), хахахах


за кого како мене екстра ми беше у колосеум. иначе не се браќа него се братучеди и во летното колосеум беше бени бенаси,а не беа двајцата :) двајцата никогаш не настапуваат заедно само музиката ја прават (мислам за музиката што е под името бенаси брос). марко бенаси(италија) си настапува посебно под името бени бенаси, а неговиот братучед але бенаси (франција) настапува под името бенаси брос и обично на неговите настапи гостуваат пејачките дани,сенди... имам милион сетови од бени бенаси и не би рекол дека е лош дј (но нормално секој си има свое размислување и свој вкус). :helou:
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
леле абе вие као да сте закочиле во 2000-тата со ова електронската музика. од првата страна до оваа осма само 5 имиња вртат , тиесто , ван буурен , ван дајк , роџер санчез и карл кокс.
има некој слушнато за Sander van Doorn , Sean Tyas, Joop ( човекот ја компонираше тн. "химната" на овогодинешниот спектакл Trance Energy 2007 , Jaarbeurs , Utrecht - Netherlands ), Alex M.O.R.P.H. , Cosmic Gate ,Richard Durand , Andy Moor , Kyau vs Albert , Airwave , Marcel Woods?
Овие ви се топ DJ's моментално што се "on fire" на светската сцена за транс музиката. Има некој слушнато за Dave 202 ? Човекот е закон , не уствари , устав за хард транс музика , нема промашено песна или ремикс. Тука ви се добри и Bas & Ram , Randy Katana , Cloudchaser , Alphazone итд.
За хаус музика последните неколку месеци Simon & Shaker растур праат, некои од нивните песни почна да ги врти и Никифор на антена 5 , цареви се луѓето. Sebastien Leger , Chris Lake , Mono , Eric Prydz , се исто така големи имиња во моменталната хаус сцена . Каков Пит Тонг , човекот си е цар на ибица и е повеќе запамнат како ветеран и еден од пионерите во хаус музиката отколку во моментално топ DJ низ светот. Хернан Катанео исто така се загуби у последно време, али сепак е ок како DJ .
Не дека јас ги кудам ван буурен , тиесто , кокс и другите , јас ниту на сон нема да го достигнам нивото на кое тие можат да направат журки и да направат атмосфера каква само може да се очекува од малку луѓе, али мислам дека премногу станаа mainstream DJ's , Tiesto го промовираше новиот албум Elements of Life и песните вртат низ сите радио станици наоколу. Секако , има топ песни од албумот , ама ова не е тиесто кој беше господарот на транс музиката со албумите Nyana и In my memory. Ван буурен е исто така одличен DJ и продуцент, ама мислам дека да не е неговото големо онлајн шоу A State of Trance брзо ќе се изгуби во големиот број на нови таленти и DJ'и.
Останатите подвидови на трансот не ги слушам пошо ми се одбивни , брзи , премногу апстрактни и слично , зборувам за Infected Mushroom , Skazy , Yahel , Astrix , Astral Projection и дружината псај , гоа , ацид трансери и слично.

peace out , in trance we trust ;)
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
pcjodamaster напиша:
Епа ако е најдобар зошто не сме слушнале за него? Инаку можеби е најдобар во својот домен (хип-хоп/рап) а инаку вака општо да е најдобар нема шанси.
zboram za rap posto i drugo ne pravi, a za vo makedonija moze da se kaze deka DJ STRujae e najmrdnatiot DJ, ste videle li kako skrecuva bas ko struja e
 

Kajgana Shop

На врв Bottom