Омилено уметничко дело

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Денес решив да направам папка со сите дела од Тамара кај мене на лаптоп. Кој вели дека мораш да бидиш милионер за да бидиш колекционер на нејзини дела? :icon_lol: F you Christie's.
Во таа чест уште една тура слики од Тамара.
Тамара де Лемпицка
Среде Лето

1928
71XP8kSb+rL._AC_SL1500_.jpg


Жена со гулаб
1931
s4n6qz3w5eg11.jpg

Зелениот турбан

1930
202fcbf4f7265ae8d31aa80261329298c662247b_tamara-de-lempicka.-le-turban-vert.jpg

Група од четири Голи

1925
Tamara Łempicka(Tamara de Lempicka)-www.kaifineart.com-1.jpg

Портрет на Г-ѓа Букард

1931
6-0.jpg

Портрет на Маркизот Соми

1925
8fa76f56c50932750672f4bcdd.v1.jpg
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Кој вели дека мораш да бидиш милионер за да бидиш колекционер на нејзини дела?
Se menuva/smeni paradigmata, ne mora fizicki da poseduvash materijalen objekt za da bidesh kolekcioner, taka da digital artot pocnuva da go dobiva rekognishnot shto go zasluzuva.... proveri nft cryptoart... a i kristi pocna da razmisluva vo ovaa nasoka... da gi vmetne i ovaa kategorija na dela...

Vo toj duh...

Serge Birault







 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Se menuva/smeni paradigmata, ne mora fizicki da poseduvash materijalen objekt za da bidesh kolekcioner, taka da digital artot pocnuva da go dobiva rekognishnot shto go zasluzuva.... proveri nft cryptoart... a i kristi pocna da razmisluva vo ovaa nasoka... da gi vmetne i ovaa kategorija na dela...
Најдов и прочитав една статија на The Verge. Пак корни на елитизам ин а веј, као демек само еден го поседува и е уникатен, а во дигиталниот свет пак можат да го спуштат 100ци други. :toe:
Единствен бенефит би бил развојот на дигиталната уметност, а тоа е нешто што лично ептен ме радува, и би ме радувало артистите да бидат финансиски поддржани со цел да се стимулираат да творат повеќе.

Еве нешто дигитално што ме бендиса многу

Жоан Франческ Оливерас Палеролс
Василиј II Император на Византија

1_MaD5a3f7WIzr9Nj-b18KPQ@2x.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Најдов и прочитав една статија на The Verge. Пак корни на елитизам ин а веј, као демек само еден го поседува и е уникатен, а во дигиталниот свет пак можат да го спуштат 100ци други. :toe:
Единствен бенефит би бил развојот на дигиталната уметност, а тоа е нешто што лично ептен ме радува, и би ме радувало артистите да бидат финансиски поддржани со цел да се стимулираат да творат повеќе.

Еве нешто дигитално и од мене
Василиј II - Император на Византија
(мислам) Беше направено од некој Шпанец и постирано на Pinterest.
.
Прегледај го приврзокот 293738
Joan Francesc Oliveras Pallerols

Inaku tokmu taka... digitalni kreatori imaat motiv povekje... a principot e avtorski prava kupuvanje... kako muzika.... i plus imaat i ekonomska fora... diganje vrednost na kriptoto, ti kako ekonomist na ova moze da mu navlezesh povekje...
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Кога тргнав да ја читам статијата ми текна дека имав читано за NFT art негде пред 3 години.
Реално ваков стимул на дигитална уметност би ме радувал претерано многу. Кога бев детиште рани 2000ти, мој прв братучед ми беше склопил супер фолдер со дигитална уметност од некои Готски или Келтски херои и хероини, беше ултра кул. До денес не можам да најдам од кој беа направени.

А лично од секогаш се залагам за уметниците да бидат финансиски поддржани. Уметнците се некои од најважните луѓе во едно општество според мене, стимулираат имагинација а таа е бесценета. Во земји како нашата (каде пиратерија рулз) тоа е потешко, а и народот не е за да го обвиниш, кога ќе имаме 3.000 евра минимална плата сите ќе можат горе долу да поддржат уметници, како во the english speaking world. Ќе го додадам Жоан Франческ Оливерас Палеролс како кредитс над Василиј.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
VENUS | ВЕНЕРА

Venus.jpg
Автоматски споено мислење:

Убавецов е најден во храм во Олимпија во западна Грција.
Покривот од храмот бил комплетно срушен и Хермес лежел под него цело Турско време, фала богу Турците не го нашле, инаку ќе го уништеле како со многу други грчки статуи. Посебно имале страв и фиксација кон статуите. Имало еден јаничар (подоцна унапреден во везир) земен како дете, данок во крв од грчка православна фамилија од Епир - Паргали кој сакал да ги колекционира овие статуи, му летнала главата.


Праксителес
Хермес со бебето Дионис



 
Последно уредено:
Член од
9 април 2007
Мислења
1.270
Поени од реакции
971
1620309740113.png

Константин Бранкуши

„Птица во просторот“ изработено во исполирана бронза (1919)
MoMA
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
nice stuff има Маринче, meiner Meinung nach. Не знаев дека пра пра вујче и бил Варнава tho - Српски Патријарх на СПЦ, палење на свеќи секоe утрo, не знаев дека имала типичен религиозен балкански живот како мала. I guess тоа вроди со ова - предупредување, не е за луѓе со слабо срце. Прво го почна како проект за балканскиот еротски маж (whatever that means, no joke I still struggle сам да откријам whatever the f претставува балканскиот човек, посложен од универзум е за мене, in fact универзумот е едноставен во споредба), па за неколку години гледавме хампинг на палатата на правдата во Брисел, Австриски палати, Берлинската телевизиска кула.
Anyways, ми се допаѓа нејзината брутална искреност, сега гледам дека себе и членовите на својата фамилија ги опишува како црвена буржоазија, ем социјалисти, ем ројалти. Ретко кој друг би се гледал себе така трезвено.

Берта Додевска could never.
Da ne oftopikuvame tamu..... koga sme vekje kaj Marina Abramovic....

Kitchen series...

 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Не знам дали сте го гледале ова... Исклучително силно видео..
Музеј на современа уметност во New York, "The artist in present"

Da, a Ulaj ja tuzeshe vo 2016 za procent od prodazba na nivnite performansi, Marina mislam mu isplati cetvrt milionche... :)
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Ренесанснава убавица е една од многуте вакви ренесансни статуи од обоен камен поставени во Берн во 16ти век.
ФОНАТАНА НА ПРАВДАТА
Ера: 16ти век.

Локација: Берн.
Скулптор: Ханс Гинг.
Стил: Ренесанса.

ШВАЈЦАРИЈА

Sandstein, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons


Wikimedia Commons user TheBernFiles., Public domain, via Wikimedia Commons


"Axel Tschentscher", CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
 

Kajgana Shop

На врв Bottom