Омилено уметничко дело

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.396
Поени од реакции
5.610
Страна број 9 и Edward Burne Jones, y'all.
Британски Прерафаелит инспириран од Византиски Фрески и постари Хеленски Митови.
Edward_Burne-Jones001.jpg
Edward_coley_burne-jones,_il_corteo_nuziale_di_psiche,_1895,_02.jpg
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2022
Мислења
218
Поени од реакции
1.143
Рене Магрит (René François Ghislain Magritte, 1898–1967), белгиски надреалист, мене ми е еден од омилените сликари. Неговите дела ми побудуваат љубопитност, но и ме растревожуваат, ми предизвикуваат немир, страв, возбуда, зачуденост. Има бројни дела, ќе издвојам само неколку:

Not to be reproduced

Reńe Magritte and Self identity. Not to be Reproduced by Magritte is… | by  Shivam Sharma | Medium


The Lovers

The Lovers, 1928 by Rene Magritte


The Lovers II

The Lovers II, 1928 by Rene Magritte


The portrait

René Magritte. The Portrait. Brussels 1935 | MoMA


La meditation

La lumière du pôle
 

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.396
Поени од реакции
5.610
Њујоршкиот Окулус.
Зад делото се потпишува Сантијаго Калатрава, шпански архитект. Тој се потпишува и зад Грчката Православна Црква, изградена во спротивна насока од Окулусот, инспирирана од Светата Мудрост.


 

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.396
Поени од реакции
5.610
Лепотанов е Грчка Бронза исфрлена од морето кај Артемисион.
Или е Зевс или братаму Посеидон. Веројатно бил товарен на Брод за Рим. Бродот се срушил и си останал кај нас.


Пази како му е сплетена косата. Абре едни ни се соседите. Нема ко нив.

 
Последно уредено:

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.396
Поени од реакции
5.610
Роберто Фери е модерен италијански уметник, длабоко инспириран од италијанскиот Барок.
Нарекуван е новиот Караваџио. На сликите доминираат Христијански мотиви, Светци и паднати Ангели.
Луцифер

 

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.396
Поени од реакции
5.610
Уште Англи-кански Пре-Рафаел,

Артур Хјуџес - Божиќна Песна кај Бракен Дин


Италија
Фра Карневале - РЕНЕСАНСА

Автоматски споено мислење:

Франк Дикси - Круна од Злато и Круна од Трња


Автоматски споено мислење:

Јивс Клајн - Сина Венера
Автоматски споено мислење:

Лавренс Алма Тадема - Сиеста во Римска Помпеја

 
Последно уредено:

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.396
Поени од реакции
5.610
Марија, Антоанета - Афстриска принцеза омажена за еден од Франките. Очи како океан. Запрашана што мисли за тоа што народот нема да јади леб, одговорила со - Ако немаат леб, тогаш нека јадат торта.
#НекаЈадатТорта

 

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.396
Поени од реакции
5.610
Хјуџес Мерле
Марија Магдалена во Пештерата

1868
Масло на платно

Приватна Колекција


Автоматски споено мислење:

Ова е ѕид од глазирани Арт Деко керамички плочки.

Рене Бутад
Дијана при одмор со Антилопа

1930
ЈУЖНА АМЕРИКА

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom