Омилено уметничко дело

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.396
Поени од реакции
5.610
Пошто сум нов, барав ваква тема каде би можеле да ги споделиме нашите омилени уметници од Европа и Светот. Пробав да скролам низ одделов да најдам слична и не најдов, но доколку имате, тогаш модераторот нека ги префрли постовите и нека ме пренасочи.
Јас ќе почнам со дело на Тамара де Лемпицка, оригинално родена како Марија Горска, станува збор за Полска сликарка која работела во 30тите години од 20ти век. Стилот е Арт Деко.

Музичарката | 1929та (украдена, па вратена во музеј во Холандија)
2018_NYR_15977_0021A_000(tamara_de_lempicka_la_musicienne).jpg

Девојките | 1930та
535N09860_9T9WC.jpg

Маркизот Д'Афлито | 1926та
(италијанецот од аватарот)
2012_NYR_02594_0061_000(tamara_de_lempicka_portrait_du_marquis_dafflito).jpg

Идила | 1931ва
2011_NYR_02477_0050_000(tamara_de_lempicka_idylle071647).jpg

Автоматски споено мислење:

Џон Вилијам Годвард - Англиски сликар и еден од последните Нео Класицисти кој творел кон крајот на 19ти и почеток на 20ти век. Огромен дел од опусот е насликан после 1900та година. Како и кај секој друг класичар преовладува погледот кон старите европски цивилизации на романтичен начин.

Кога срцето е младо | 1902ра


Атенаис | 1908ма


Со венче од љубичици и фустан од шафран | 1902ра


Прилог за Венус | 1912та

 
Последно уредено:

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.396
Поени од реакции
5.610
Агноло Бронзино - италијански сликар од Ренесансата. Познат е по неговите особено реалистични портрети на членовите од фамилијата Медичи. Една од најважните фамилии во европската преродба, која ги штитела интелектуалците во Италија од прогонот на црквата.

Елеонора од Толедо со синот Џовани Медичи | 1545та


Портрет на млад човек | 1530ти


Козимо Медичи во неговите 40ти | 1572ра
295194@2x.jpg

Портрет од Стефано Колона | 1546та
Stefano_IV_Colonna,_por_Bronzino.jpg

Марија ди Медичи | 1551ва
6021643383_4be87a010c_h.jpg
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.251
Поени од реакции
942
Агноло Бронзино - италијански сликар од Ренесансата. Познат е по неговите особено реалистични портрети на членовите од фамилијата Медичи. Една од најважните фамилии во европската преродба, која ги штитела интелектуалците во Италија од прогонот на црквата.
Интересен поглед на нештата имаш морам да признам.Имам средно слабо познавање на темава Медичи ама интересно е да се знае и дека вака може да се проголта. Најс.
 

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.396
Поени од реакции
5.610
Кој вели дека станува збор за мој поглед на нештата? јас го преведов воведот од англиски пошто на македонски ретко ќе најдиш било што да прочиташ.
Преведов тажен факт. Фамилијата била многу богата, и со оглед на тоа што некои од Ренесансните интелектуалци ко Леонардо на пример сакале да истражуваат Медицина и Анатомија истите биле гонети од црквата, јасно е дека некој со моќ морал да ги штити. Никој во Италија, ниту во светот не го негира тоа. Леонардо одел се повеќе и повеќе на север, на крајот кралот на Франција го зел под закрила. Имал коефициент на интелигенција од 220.
Автоматски споено мислење:

ПС. Не заборавај дека 90% од опусот на Ренесансните сликари се Христијански мотиви. Не ми личат како луѓе кои имале било што против црквата. Напротив истите ја воздигнувале. Медичи ја изградиле до ден денес најубавата капела во Фиренца. Тие што биле ја знаат.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.251
Поени од реакции
942
Неам многу познавање ама ова интересно ми звучи. И закачките со Микеланџело за време на неговото творење во Систинската капела ми се исто интересни.
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
259
Поени од реакции
353

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.396
Поени од реакции
5.610
'велемајстор на светлината' :facepalm:
Да се збори за 'велемајстор на светлината' а да не се спомнат Хонторст,Рембрант или Николаевич укажува на уметничка неписменост.
лол, ама уметничко писмена реплика, ако Vermeer не е подеднакво велемајстор на светлината како и останатите Холандски уметници тогаш стврно незнам кој е.

Ако веќе тргнавме да зборуваме кој е главен во смисла на кој го воспоставил трендот (за да докажеме колку сме уметничко писмени) тогаш Караваџио го заборави, тој кога творел Холанѓаниве биле бебиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom